AnasayfaBlogWorld Wide Web Hangi Düzende Çalışır?
Nedir?

World Wide Web Hangi Düzende Çalışır?

18 Mayıs 2020
World Wide Web Hangi Düzende Çalışır?

Günümüze ulaşan birçok nesne, olgu ve ürünün bir hayat hikayesi vardır. Hiçbir olgu kendiliğinden üreyerek gelişmemiştir ya da gelmemiştir. Hepsi ayrı ayrı belli bir süreçten geçmiştir. Zamanla yerine oturmuş ve günümüzde de son şeklini almıştır. Bu yazıyı okuyabilmenizi sağlayan asıl gücü sizlerle buluşturacağım. Eğer şu an internete girebiliyorsak ve arama motorlarını kullanabiliyorsak onun sayesinde. Kimden mi bahsediyoruz? Elbette World Wide Web.

Tarihin akışında belli kırılma noktaları yer alır. Örneğin ortaçağ, yakınçağ ya da sanayi devrimi. Teknolojinin içerisinde de bazı tarihi dönemler bulunmaktadır. İnternetin keşfedilmesi, telefonların ortaya çıkışı ve yapay zeka gibi belli dönem noktaları olmuştur. World Wide Web de teknolojinin ya da dijital dünyanın önemli bir dönüm noktası sayılır.

İnsan hayatı artık dijital bir döngü içine girdi. Zamanın getirdiği yenilikler sayesinde hayatımız yeniden şekillendi. Teknoloji sıradan alışkanlıklarımızı törpüledi. Teknoloji ile beraber geleneksel kullandığımız yöntemlerin birçoğu geride kaldı. Hıza karşı olan bağımlılığımız her alanda kendini gösterdi. Örnek verecek olursak, önceden birçoğumuz araştırma yapmak için kütüphanelerin yolunu tutardık. Kütüphaneye gitmesek bile evde herkesin bir ansiklopedi seti olurdu. Gereken bilgelere buradan bakar ve ihtiyacımızı görürdük. Ancak şimdilerde bu alışkanlık neredeyse unutulmaya yüz tutmuş.

İnternet dünyasının olması kütüphane veya ansiklopedi kültürünü neredeyse bitirdi. Bilgiye olan açlığımız artık internet üzerinden sağlamaya başladık. Daha hızlı olması ve hemen erişilebilmesi interneti daha avantajlı kılıyordu. Fakat internette büyük bir problemi ortaya çıkarıyordu. Asılsız ve yanlış bilgiler. Yalan yanlış bilgilerin önüne geçebilmek için Wikipedia gibi sağlam kaynaklardan oluşan online ansiklopediler oluşturuldu. Sadece Wikipedia değil, buna benzer pek çok internet tarayıcı doğru bilgi verebilmek adına ciddi gayret sarf etti.

İnterneti internet yapan ve asıl ulaşmamızı sağlayan www geri dönelim. World Wide Web nedir? Ne anlama gelmektedir? Tarihi yolculuğu nasıl gerçekleşmiştir? Çalışma prensibinin altında neler yatmaktadır?

World Wide Web Nedir?

World Wide Web, İngilizce kökenli bir kelime olan kavram Türkçeye çevirdiğimizde ‘’Dünya Geniş Alan Ağı’’ anlamına gelmektedir. Dünya geniş alan ağı www ya da web adıyla da kullanılır. Dünya geniş alan ağı şu şekilde tanımlanmaktadır:

İnternet üzerinden yayında olan ve birbiriyle bağlantı kuran dokümanların oluşturduğu bilgi topluluğudur. Hiper – metin olarak tabir edilen dokümanların hepsine birer web sayfası denir. Bu web sayfalarına erişimi ise, bilgisayar ya da internete bağlanabilen farklı cihazlarla yapılır. Kurulmuş olan belli programlar web sayfasına bağlantıyı sağlar. Web sayfasının içerisinde video, metin, imaj ve farklı birçok öğe bulunmaktadır. 

Şunu da belirtmek de fayda var. İnternet ve web terimleri tamamen birbirinden ayrıdır. Birçok yerde aynı öğeymiş gibi lanse edilebilir. Ancak web bir servis ağıdır. Yani internet üzerinden çalışabilen bir hizmet sistemidir. İnternet ise bir iletişim ağı olarak tabir edilir. Web sitesinin aktif olarak çalışabilmesi için internet ağına ihtiyaç duyulur. Örnekle olayı daha da basitleştirelim. Web sayfalarında gezinirken bazıları açılmaz ya da hata verir. Birçok sayfaya girebilirken, hata veren web sayfasına erişim yoktur. Bunun nedeni internet olmadığından değil, bulunan sayfanın bozukluğundan kaynaklanır.

İnternet, web sayfaların gözükmesi için gerekli iletişim ağını sağlar. İnternet, bir bilgisayardan diğer bilgisayar bağlantı gibidir. Dünya üzerinde milyonlarca kablo sadece internete bağlanabilmemiz için görev yapar. Web ise, internet sayesinde sayfaların ve içerikleri görünür hale getirir. Kısacası web tarayıcısı internete erişmemizi sağlar, World Wide Web de sayfanın açılmasını.

Web Teriminin Yapısı

World Wide Web’in temeli internete bağlıdır. Web internetin sunduğu birçok mekanizmanın kullanılmasına olanak sağlar. Web, internet dünyasının en tepesinde yer alan soyutlaşmış bir servis kümesi olarak adlandırılır. Web, kişilerin veya şirketlerin internet ortamında projelerini, ürünlerini ve hizmetlerini paylaştığı platformdur. Bilgi bankası ya da bir online kütüphane olarak da isimlendirilebilir.

Web sunucularının ve tarayıcıların kendi aralarında çalışması için HTTP'ye (Hypertext Transfer Protocol) ihtiyacı vardır. World Wide Web ibaresi olabilmesi için HTTP sunucuları ile anlaşan bir yapısı olmalıdır. HTTP, tüm var olan bilgilerin küresel çapta yapısı anlamına gelmektedir.

Web ile İlgili İlginç İstatistikler

Web ile ilgili ilk araştırma 2001 yılına ait. 2001 yılında yapılan çalışmalara göre web üzerinde 550 milyardan fazla belge bulunmaktaydı. 2 milyon üzerinde web sayfasının içinde yer aldığı ankette, sayfaların büyük çoğunluğunu İngilizce tabanlı oluşu dikkat çekmiştir. Yüzde 56,4 ile İngilizce sayfalar başı çekerken, yüzde 7,7 ile Almanca, yüzde 5,6 ile Fransızca ve yüzde 4,9 ile Japonca gelmiştir.

Ocak 2005 yılının sonunda ise kamuya ait web sayfalarının sayısı 11 milyarı geçmişti. Bu rakam 2009 yılının Mart ayında 25 milyarı çoktan geçmişti.

Web sitesi olarak baktığımızda da 2015 yılında 1.4 milyarın üzerinde bir site oranı bulunmaktadır. Bu rakam günümüzde 2 milyar civarında olduğu düşünülmektedir. Ancak aktif site sayısı açıklanan rakamların daha da aşağısında. Neredeyse 5 siteden sadece 1 tanesi aktif olarak kullanılmaktadır.

WWW Tarihi

World Wide Web kavramını ilk olarak ortaya çıkaran kişi Timothy John Berners – Lee adlı kişi. Girişimci, CERN laboratuvarında çalışan mühendis ve bilgisayar bilim profesörüydü. Web kavramının mucidi olan Lee, buluşu 1989 yılında ortaya çıkarmıştır.

Dünya çapında ağ olarak tanımlanan kavramı ilk olarak 1989 yılında kendini belli etmiştir. Bir sene sonra 1990 yılında Timothy John Berners – Lee, ilk web tarayıcı yazılımını geliştirmiştir. 1994 yılında ise W3C’yi kurmuştur. Web ağları ile ilgili kriterleri belirlemek için W3C kurumunu kurmuş ve aynı zamanda başkanlığını yapmıştır. Başarılarından dolayı profesör Lee, İngiltere de ikinci Elizabeth tarafından sör unvanına kavuşmuştur.

Web tarayıcısı adı verilen bir düzlemde programı çalıştıracak olan bilgisayar ve web sunucu arasında etkileşim yaşanılır. Bu etkileşime istemci – sunucu adı verilir. İstemcinin yer aldığı bilgisayardan HTTP'ye ait sunucudan internet mesajı yollanır. TCP/IP şeklinde doküman istenilir. İstenilen dokümanı sunucu istemcinin istediği şekilde geri iletir. Olayı biraz daha basite indirgeyerek anlatalım.

İnternet dünyasında bir site açmaya karar verdiğimizi varsayalım. Aynı geleneksel mağaza anlayışında olduğu gibi bir isime sahip olmamız gerekir. Buna internet dünyasında alan adı da denir. www.kendimicin.com gibi bir alan adı aldığımız düşünelim. Bu adı aldığımız zaman en az 1 sene tescil ettirmemiz yani kiralama yapmamız gerekir. Daha sonra bu alan adını işlete bilmemiz için gerekli bir adet domaine ihtiyacımız olacaktır.

İnternet üzerinden web sayfasına ulaşım ya da erişim sağlayabilmek için alan adı ve domain adresi muhakkak gereklidir. IP adresimizde örneğin, 11.33..66.145 olsun. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra satın aldığımız alan adı artık dünyanın her yerinde erişime açıktır. İnternete bağlı olduğumuz her cihazdan satın aldığımız adresi görebiliriz.

www.kendimicin.com sitesini yazdıktan sonra internet üzerinden web sunucusuna bağlanılır. Web sunucusu kendine ait olan bu sayfanın getirilmesini ister. Ve sonucunda da sayfa sunucunun izniyle bizlerin karşısına çıkar. Uzun bir işlem gibi gözükse de saniyeler içinde bu işlem tamamlanır.

World Wide Web nedir?

World Wide Web, internet üzerinden yayında olan ve birbiriyle bağlantı kuran dokümanların oluşturduğu bilgi topluluğudur. Hiper – metin olarak tabir edilen dokümanların hepsine birer web sayfası denir. İnglizce kökenli olan kelime ‘’Dünya Geniş Alan Ağı’’ anlamına gelmektedir.

Web kavramını ilk olarak kim ortaya çıkarmıştır?

1989 yılında İngiliz profesör Timothy John Berners – Lee, web kavramını ortaya koymuştur. 1990 yılında yine aynı profesör, ilk web tarayıcı yazılımını geliştirmiştir. Lee, günümüzde web sayfalarının mucidi olarak bilinir.

Web üzerinde ne kadar site yer almaktadır?

İnternet üzerinde yer alan sitelerin yaklaşık 2 milyara doğru gittiği düşünülmektedir. Farklı farklı firmalar bazen konuyla alakalı araştırmalar paylaşmaktadır. Son olarak yapılan paylaşım da 2015 yılında 1.4 milyar sitenin olduğu söylenmiştir.

world wide web www world wide web nedir www google internet web
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
550209
SEO Uzmanlığı Eğitimi
5
(3)

SEO Uzmanlığı

5 Konu15 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
955359
WordPress Eğitimi
5
(486)

WordPress Eğitimi

14 Konu5 Saat
Blog Yazarlığı Eğitimi
4.5
(87)

Blog Yazarlığı Eğitimi

9 Konu5 Saat
Bilal ŞentürkBilal Şentürk
755229