AnasayfaBlogIP Nedir? IP Adresi Nedir?
Bilişim

IP Nedir? IP Adresi Nedir?

14 Ocak 2020
IP Nedir? IP Adresi Nedir?

Geçmişten günümüze internet ve bilgisayar sistemlerinin kontrolünü sağlayabilmek amacıyla pek çok farklı yöntem geliştirilmiştir. Bu kontrol sağlama uğraşının en önemli nedeni, internet üzerinde faaliyet gösteren bilgisayar kullanıcılarının tamamen bağımsız bireylerden oluşması ve internet ortamındaki aktivitelerinin kontrol edilmesindeki zorluktur. Bu sebeple internet bağlantılarında ve kullanılan bilgisayarlarda ayırt edici birçok unsur bulunmaktadır. Bu unsurlardan biri de IP’dir. En başından itibaren iyi düşünülerek tasarlanan bu unsur, ilk bilgisayar sistemlerinden bu yana kullanılmaktadır.

Basit bir şekilde açıklamak gerekirse IP, internet sitelerinin ya da bilgisayarların kimlik numarasıdır ve rakamlardan oluşur. Her internet sitesi farklı bir IP’ye sahiptir. Bu sayede o internet sitesine erişim sağlanır. Bir internet sitesine ait olan IP numarası biliniyorsa o numara web tarayıcısının adres çubuğuna yazılarak siteye ulaşılabilir. Bu numaraların her bir değişkenlik gösterdiği için akılda tutulması çok zordur. Bu nedenle IP’ye karşılık gelen anlamlı harf dizilimlerinden oluşan alan adları kullanılır. Kullanıcılar karmaşık rakamları akılda tutmak yerine isimleri kolayca hatırlayabilirler.

İnternet sitelerine IP üzerinden erişim sağlamak oldukça kolayken bir bilgisayara aynı şekilde ulaşmak zordur. Bu durumun iki nedeni vardır. İlk neden, internet sitelerinin zaten kullanıcıların erişim sağlaması için yapılmış olmasıdır. Kullanıcıların ulaşabilmesi için internet sitelerinin kapıları sonuna kadar açıktır. İkinci neden ise, bilgisayarların koruma duvarlarına ve güvenlik önlemlerine sahip olmalarıdır. Çünkü kişilerin özel bilgileri bilgisayarlarda bulunabilmektedir. Korunan bilgisayarlara ulaşabilmek için bilgi birikimine sahip olmak gerekir.

IP Ne Demek?

IP sözcüğünü internet kullanan neredeyse her kullanıcı duymuştur. Ancak bu kelimenin açılımını ve ne gibi işlevleri olduğunu bilenlerin sayısı o kadar fazla olmayabilir. İnternet üzerinde faaliyet gösteren kişilerin bu kelime ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmaları gerekir. Orijinal adı Internet Protocol olan IP’nin Türkçe açılımı İnternet Protokolü’dür.

İnternet protokolü, internet üzerinde gerçekleştirilen her türlü işlemde kullanıcının bir imzası gibi rol oynamaktadır. Bu nedenle kendisine parmak izi benzetmesi yapılmaktadır. Parmak izinin her insan için farklı olduğu gibi her bir internet aygıtının da IP’si kendine hastır ve farklıdır. Bu numaralar diğer cihazların numaralarıyla çakışmayacak şekilde belirlenir ve değişim gösterir. Bir dijital cihazın internet ortamı üzerinde diğer bir dijital aygıt ile iletişim kurabilmesi için de bu protokol kullanılmaktadır. Aynı şekilde bir dijital cihazın diğer dijital cihazlardan ayırt edilebilmesi için kendisine ait belirleyici bir IP kullanılmaktadır.

IPv4 ve IPv6 olmak üzere iki farklı versiyon bulunmaktadır. IPv4 32 bitten oluşmaktadır. NAT protokolü denilen yamayı barındırmaktadır. Böylece birden fazla bilgisayarın internet paylaşımına açılmasını sağlar. IPv6 versiyonu ise 128 bitten oluşmaktadır. Bu nedenle oldukça uzun bir protokol numarası barındırır. Şifreleme sistemi daha güvenli olmakla birlikte diğer versiyonun yetersizliklerini karşılamak için geliştirilmiştir.

IP Adresi Nedir?

IP’nin ne olduğunu açıkladıktan sonra bu rakam dizgilerinin her bir internet sitesi ve cihaz için ayrı olduğunu belirttik. Bu farklılığın amacı, kullanıcıların ve internet sitelerinin kimliğini belirlemek ve internet üzerindeki aktivitelerin hangi cihazlar tarafından gerçekleştirildiğini tespit etmektir. Bunun için de kullanılan IP adresleri oluşturulmaktadır. Her dijital cihaz için ayrı olan protokol numaraları aslında o cihazların IP adreslerini belirler.

IP adresi, internet veya herhangi bir diğer bilgisayara bağlı olan cihazların, kullanılan ağ üzerinden birbirlerine veri gönderebilmek için kullandıkları adrestir. İnternet üzerinde bulunan web sitelerinin verileri sunucuların içerisinde saklanmaktadır. Bu sunucu bilgisayarlarının IP adresleri kullanıcıları web sitelerine yönlendirmektedir. Yani bir web sitesine gidebilmek için gereken adres o web sitesinin internet protokolü numarasıdır. İnternete bağlanan bilgisayarların her birine bir adres atanır. Diğer bilgisayarlar bu adresi kullanarak bu bilgisayara erişirler. Böylece iki farklı bilgisayar aynı ağa bağlı olmalarına gerek kalmadan birbirleri ile iletişim sağlayabilirler.

IP adresini oluşturan numara iki temel kısımdan oluşmaktadır. İlk kısım, cihazın bağlı olduğu ağ ile ilgili bilgi vermektedir. Bu kısım network ID olarak adlandırılır. İkinci kısım, cihazın nerede bulunduğuna ilişkin bilgileri vermektedir. Bu kısım da host ID olarak adlandırılır. 000.000.00.00 şeklinde yazılan internet protokolü adreslerinde sonda yer alan üç hanelik bölüm host ID kısmıdır. Buraya kadar olan bölüm de network ID kısmıdır.  

İnternet sitelerinin sunucularına web tarayıcılarının adres çubuğuna yazılan IP adresleri ile ulaşılabilir. Ancak bu rakamları akılda tutabilmek zordur ve her seferinde rakamları yazmak pratik değildir. Bu nedenle adreslere karşılık gelen alan adı sistemi kullanılmaktadır. İnternet servis sağlayıcılarının sahip olduğu alan adı sunucuları bir ağ oluşturarak hangi alan adının hangi IP adresine karşılık geldiğini eşler ve kullanıcıları bu adreslere yönlendirir.

IP TV Nedir?

IP TV, tamamen internet üzerinden hizmet veren bir platformdur. İnternet bant genişliğinin arttırılması ve fiber internet ile bağlantı hızlarının yükselmesi ile birlikte bu alanda görüntü aktarımını kesintisiz olarak yapabilme imkânı oluşmuştur. Bu sayede herhangi bir çanak anten kullanmaya ihtiyaç duyulmadan, belirli adreslere sahip sunucular üzerinden, belirlenen kullanıcı adreslerine görüntülerin ulaştırılması ile gerçekleşir.

Yeterli düzeyde internet hızını destekleyen bir modeme ve televizyona sahip olunması halinde sorunsuz bir şekilde bu hizmetten faydalanılabilir. Sadece televizyon değil, internet bağlantısına sahip ve görüntüleme imkânı veren diğer cihazlarda da kullanılabilmektedir. Bu hizmeti veren firmaların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Her firma farklı ücret ve hizmet içeriklerine sahiptir. Kanal sayıları, görüntü kalitesi, altyapı ve kolay kullanım için hazırlanan görsel ara yüz tasarımı ile birbirlerinden ayrılırlar. Bu nedenle kullanmaya karar verildikten sonra hizmetin alınacağı firmalar ve sağladığı hizmetler ile ilgili detaylı araştırma yapılmalıdır.

IP TV çeşitli kaynaklarda İnternet Protokolü Televizyonu olarak tanımlanmaktadır. Mantık olarak temelinde yayın sinyallerini bir çanak anteni ya da uydu anteni üzerinden değil tamamen internet bağlantısı üzerinden almak vardır. İnternet üzerinde video izlemekten çok farklı değildir. Bu hizmetin yaygınlaşması ile birlikte evlerde bulunan televizyonlar da birer bilgisayar gibi işlev kazanmaktadır. Çünkü bu platform, barındırdığı içerikler ve seçenekler ile kullanıcılara yapabilecekleri sınırsız sayıda etkinliği sunmaktadır. Canlı yayınların yanında pek çok film ve dizi içeriğini de kullanıcılarına sağlamaktadır. Farklı yayın platformlarının tek bir kontrol cihazı üzerinden ulaşılabilmesi gibi avantajlar getirmektedir.

Statik IP Nedir?

Sabit ve değişken olmayan IP’lere statik denmektedir. Genel olarak internet sitesi verilerinin bulunduğu sunucular, kurumlar ve bunlara benzeyen büyük sistemlerde kullanılmaktadır. Sürekli olarak aynı verilere ulaşımı sağlayan sunucuların ve ulaşılan internet sitelerinin adresleri sabit olmalıdır. Aksi durumda, sunuculara ve dolayısıyla internet sitelerine ulaşabilmek için kullanıcıların sürekli olarak değişen numaraları takip etmesi ve bulması gerekirdi. Böyle bir durum erişilebilirlik açısından epey zorlu olurdu. Hatta internet sitelerine ulaşmak imkânsız hale gelebilirdi.

Statik IP kullanımı ile belirli sunuculara ve internet sitelerine ait sabit protokol numaraları ile sürekli iletişim sağlanabilmektedir. Kullanıcılar bir siteye erişmek için ilk olarak sitenin sunucusuna bağlanmaktadır. İnternet servis sağlayıcısı üzerinden web sitesinin adresi tespit edilerek yönlendirme yapılmaktadır.

VPN sunucuları, DNS sunucuları, FTP sunucuları, kurumlara ait web sunucuları, oyun verilerinin bulunduğu sunucular gibi pek çok büyük sistemli sunucularda statik internet protokolü adresleri kullanılır. Böylece sunucular üzerinden sabit adreslere yönlendirme başarıyla gerçekleştirilmektedir.

IP Adresi Neyi Gösterir?

Bu adres internet üzerinde işlem yapan bilgisayarın sahip olduğu protokol numarasını gösterir. Bu numaraya göre cihazın bulunduğu konum ve yaptığı işlemler tespit edilebilir. Ayrıca bu adresler iki farklı cihazlar arasında iletişim sağlanmaktadır.

IP Sorgulama Nasıl Yapılır?

Arama motorlarına yazılarak bu işlem yapan sitelere erişilebilir. Bu web siteleri internet protokolü numarasını sorgulayarak ekrana getirmektedir. Böylece kullanılan adrese ait bilgiler öğrenilebilir.

Dinamik IP Nedir?

Değişkenlik gösteren internet protokolü numaralarına verilen isimdir. İnternete bağlanılan her seferde yeni bir numara cihaza tanımlanır. Bağlantı kesildiğinde ise numara başka bir cihaza verilir.

ip ip nedir ip adresi ip tv statik ip internet protokolü
Cem Taşdöğen
Cem Taşdöğen
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldum. Eğitimime devam ederken, bir televizyon kanalında canlı yayın kameramanı olarak görev yaptım. Çeşitli kısa film projelerinde farklı görevlerde bulundum. Enstitü’den aldığım online içerik editörlüğü eğitiminden sonra yazarlık yapmaya başladım.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.