AnasayfaBlogWikipedia Nedir? Wikipedia Nasıl Açıldı?
Nedir?

Wikipedia Nedir? Wikipedia Nasıl Açıldı?

22 Ocak 2020
Wikipedia Nedir? Wikipedia Nasıl Açıldı?

Tarihler 29 Nisan 2017’yi gösterdiğinde Wikipedia’ya Türkiye’de getirilen erişim yasağı, büyük yankı uyandırdı. İki buçuk senedir kapalı olan Wikipedia, Anayasa Mahkemesinin kararı sonrasında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Wikipedia'yı yeniden kullanıma sundu. Wikipedia’nın yeniden açılması ile birlikte, “Wikipedia nedir?” ya da “Neden kapatıldı?” gibi sorular gündem haline geldi. Wikipedia sözcüğü, viki ve pedi kelimelerinin birleşiminden meydana gelmiştir. "Viki", Hawaii dili'ndeki "wiki wiki" (hızlı ya da bilgi amaçlı) sözcüğünden türetilmiştir. "Pedi" ise, Antik Yunan Medeniyetinde "kapsamlı kültürel eğitim sistemi" anlamına gelen paideia kelimesinden geldiği bilinmektedir.

Wikipedia Neden Yasaklandı?

2017 yılında Vikipedi içerisinde Türkiye'yi terörle aynı düzlemde gösteren içerikler tespit edilerek bununla alakalı girişimler başlatılmıştı. Site yetkilileriyle gerekli yazışmaların yapılmasının ardından söz konusu içeriklerin kaldırılmadığı tespit edilmesinden dolayı Wikipedia sitesine erişim engeli konulmuştu. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından alınan bilgiye göre, söz konusu içeriklerin kaldırılması için Wikipedia'ya uyarılarda bulunulduğu belirtilmişti. Yetkililer, "teröre karşı işbirliği yapmak yerine, Türkiye'ye uluslararası arenada karalama kampanyası yapan çevrelerin parçası olarak hareket eden bir bilgi kaynağı haline gelmesi" gerekçesiyle erişim engeli uygulamasına başvurulduğunu bildirmişti.

Dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Vikipedi'nin söz konusu içerikleri güncellemesi, Türkiye'de bir temsilcilik açması, vergi ödemesi ve mahkeme kararlarına uyması durumunda erişimin engelinin kaldırılacağını açıklamıştı. Wikipedia’nın bağlı olduğu Wikipedia Vakfı’nın Genel Müdürü Katherine Maher, Türkiye’deki resmi makamları rahatsız eden ve erişim yasağına yol açan makalelerin değiştirildiğini açıklamıştı. Ancak daha sonra bu makalelerin yeniden eski hallerine döndürülmesi nedeniyle erişim engelinin sürdürülmesine karar verilmişti.

Wikipedia Nasıl Açıldı?

Vikipedi'ye erişim, BTK tarafından 29 Nisan 2017 tarihinde engellenmişti. Ancak yasağın ifade özgürlüğünü ihlal ettiğine karar veren Anayasa Mahkemesi, oy çokluğu ile erişim engeli kararı veren sulh ceza hakimliğinden yasağın kaldırılmasını istedi. Anayasa Mahkemesinin Wikipedia'ya ilişkin kararı da Resmi Gazete'de yayımlandı. Konuyla ilgili olarak Wikipedia kurucusu Jimmy Wales, İstanbul'da çekilmiş bir fotoğraf eşliğinde "Tekrar hoş geldin Türkiye!" şeklinde bir tweet atmıştı. Anayasa Mahkemesi'nin kararı sonrası ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Wikipedia'yı yeniden kullanıma açtı. 2,5 ardından Wikipedia engelinin kalkması, büyük bir ilgi ve sevinçle karşılandı. Wikipedia'ya artık wikipedia.org adresinden erişim sağlanabilmekte.

Bilgiye Erişmenin Önemi

Tıpkı Vikipedi’den olduğu gibi, internet dünyasında pek çok alan ve konuda bilgiye erişmek mümkün. Seyahat, yemek yapma, hobi, online eğitimler, dijital içerik üretme, sertifika eğitim programları gibi uçsuz bucaksız bir bilgi edinme deryasında buluruz kendimizi. Bilgiyi edinmek kadar bilgiyi kullanabilmek ve hayatımızı kolaylaştırabilmek de önemlidir. Çünkü günümüzde, içinde bulunduğumuz tüketim toplumunda, insanlardan tutun da global şirketlere kadar bilgiyi elde etmekten çok onu en iyi biçimde kullanabilmek gereklidir. Bilgi edinmek kolaydır ancak bilgiden maksimum faydayı almak tamamen deneyim ve becerilerle ilgilidir. 

Yeni Şeyler Öğrenmek Neden Gerekli?

Yeni şeyler öğrenmek, kendimizi geliştirmek ve dünyaya ilişkin bakış açımızı genişletmek için gereklidir. Öğrenme, yeni hedeflere ulaşmada ve bu hedeflerin oluşturulmasında yardımcı olabilir. Yeni bilgiler edinmek, ilgi daha fazla bilgi için bir heyecan doğurur ve bu daha iddialı ve iyi şeylere yol açabilir. Bu, bireyi daha büyük zorluklar aramaya motive edebilir. Çünkü her zorluk, aşılmayı bekler. Zorlukları aşmak içinse gerekli motivasyona ihtiyaç vardır. Bu zincirin varış noktası da bilgidir. Gerek sektörünüz gerekse ilgi alanınızla ilgili ne kadar nitelikli bilgiye sahip olursanız, o kadar iyi seviyelerde görürsünüz kendinizi. 

Yeni şeyler öğrenmenin yolları çeşitlidir. İnternet dünyasında çeşitli makale, e-kitaplar, Enstitü tarafından verilen eğitimler ile yeni bilgiler öğrenebilir ve kendinizi dilediğiniz alanda geliştirebilirsiniz. İnternet dünyasında geniş yankı uyandıran online eğitimler, nitelikli bilgi edinmenin en iyi araçlarından biridir. Peki, online eğitim nedir? Faydaları nelerdir?

Online Eğitim Nedir?

Online eğitim, internet aracılığı ile dilediğiniz yer ve zamanda bilgiye erişmenin en güzel ve eğlenceli yoludur. İster güzel konuşma ister satış ve pazarlama alanlarında eğitim alabilir, kendinizi en iyi şekilde geliştirebilirsiniz. Online eğitimin faydalarına gelecek olursak, her şeyden önce size inisiyatif hakkı tanır. Ne gibi mi? Örneğin bir üniversite öğrencisi olarak bölümünüz ile alakalı daha çok bilgi ve yeni şeyler öğrenmeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Ya da yeni bir hobi edinmek isteyebilir, sektör değiştirmek isteyebilirsiniz. Böyle durumlarda online eğitimler sizin için adeta birer çıkış kapısı. Size düşen, bu kapılardan içeri adım atmak ve bunları en iyi şekilde değerlendirmek.

Online eğitimi tercih ettiğinizde fiziksel sınıf oturumuna mecbur olmayacaksınız. Tüm dersler ve gerekli materyaller çevrim içi platformlar aracılığıyla sağlanır. Siz de böylece evinizden rahatça erişim sağlayabilirsiniz. Derslere, kurs binalarına gitmek için toplu taşıma araçlarını kullanmayacak ve arabanız için benzin harcamak zorunda kalmayacaksınız. Çevrim içi eğitimler sayesinde masrafsız ya da düşük bütçelerle eğitim alma imkanına sahip olabilirsiniz.

Günümüz iş dünyasında şirketler genellikle çok sayıda lokasyona ve ofise, ayrıca hızla büyüyen bir oranda uzak çalışanlara veya telekomünikasyon şirketlerine sahiptir. Çalışanlarınız için yeni eğitim sağlamaktan sorumluysanız veya mevcut bir iş için yeni beceriler edinmek isteyen biriyseniz, meslektaşlarınızla ve diğer öğrencilerle öğrenmek, onlarla bağlantı kurmak için internet üzerinden birçok fırsat bulacaksınız.

Büyük coğrafi bölgelere yayılmış çok sayıda çalışanı eğitmek isteyen işverenler, bu insanları tek bir merkezi konuma getirmek zorunda kaldıklarında ya da kurumsal eğitmenlerin çeşitli yerlere seyahat etmelerine zorlandıklarında önemli bir masrafla karşılaşacaklardır. Çevrim içi öğrenme ile kullanıcılar eğitim materyallerine erişebilir, canlı veya kaydedilmiş dersleri izleyebilir, değerlendirmeler yapabilir, eğitmenler ve diğer öğrencilerle etkileşime geçebilecekleri her yerde evlerinden ya da ofislerinden etkileşime girebilirler.

Çevrim içi öğrenme her yaştan ve sektörden insanın yararlanabileceği daha erişilebilir, esnek ve etkili bir eğitim yöntemidir. Ancak öğrenciler ve girişimciler, aldıkları eğitimin meşru olduğundan ve resmi bir sertifikasyon imkanı sağladığından emin olmalıdır. Çevrim içi öğrenme ile, becerilerinize değerli bir sertifika eklerken profesyonel rekabetinizin gerisinde kalmama şansını elde edersiniz.

Online eğitimler, ailesel sorumluluklar, işsizlik süreci ya da çeşitli nedenlerden ötürü çalışamayanlar için harika olabilir. Alanlarında güncel kalmak ve çalışamadıkları zamanlarına iyi yatırım yapmak isteyenler, sektörlerinde bir derece ve sertifika kazanabilirler. Bu şekilde işe döndüklerinde, istihdamlarındaki boşluğa ilişkin bir açıklamaları olur ve işlerine geri dönmek için bilmeleri gereken bilgileri kaçırmazlar.

Wikipedia nedir?

Wikipedia sözcüğü, viki ve pedi kelimelerinin birleşiminden meydana gelmiştir. "Viki", Hawaii dili'ndeki "wiki wiki" (hızlı ya da bilgi amaçlı) sözcüğünden türetilmiştir. "Pedi" ise, Antik Yunan Medeniyetinde "kapsamlı kültürel eğitim sistemi" anlamına gelir. Paideia kelimesinden geldiği bilinmektedir.

Wikipedia neden yasaklanmıştı?

2017 yılında Vikipedi içerisinde Türkiye'yi terörle aynı düzlemde gösteren içerikler tespit edilerek bununla alakalı girişimler başlatılmıştı. Site yetkilileriyle gerekli yazışmaların yapılmasının ardından söz konusu içeriklerin kaldırılmadığı tespit edildi. Bundan dolayı Wikipedia sitesine erişim engeli konulmuştu.

Bilgiye erişmenin önemi nedir?

Tıpkı Wikipedia gibi, internet dünyasında pek çok alan ve konuda bilgiye erişmek mümkün. Bilgiyi edinmek kadar bilgiyi kullanabilmek ve de önemlidir. Çünkü günümüzde, içinde bulunduğumuz tüketim toplumunda, insanlardan tutun da global şirketlere kadar bilgiyi elde etmekten çok onu en iyi biçimde kullanabilmek gereklidir. 

wikipedia vikipedi bilgi online eğitim yasak
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Vikipedi Hayatımıza Ne Zaman Girdi?
Tarihte Bugün

Vikipedi Hayatımıza Ne Zaman Girdi?

15 Ocak 2021
Öğrenmeyi Öğrenmek
Kişisel Gelişim

Öğrenmeyi Öğrenmek Nedir?

04 Ocak 2021