AnasayfaBlogWorld Wide Web Ne Demek?
Bilişim

World Wide Web Ne Demek?

06 Ocak 2020
World Wide Web Ne Demek?

Teknoloji ve etkilerini gördüğümüz bilişim dünyası, geliştirdiği imkân ve olanaklarla ufkumuzu da genişleten yenilik ve gelişimlere imza atıyor. Bugün en büyük teknolojik kazanım olarak görülen internet, sağladığı birçok kullanım kolaylığı sayesinde iletişimi mesafe fark etmeksizin farklı boyutlara taşımaktadır.  Temel olarak bilgisayarların birbirlerine veri akışını sağlamasıyla kullanılmaya başlanan internet, bugün farklı kullanımlara yer açacak bir alan oluşturmaktadır. 

İnternetin ortaya çıkmasıyla birlikte kullanılabilir yeni bir alan da oluşmuş ve bu alanı işlevsel olarak güçlendirecek teknolojik gelişmeler ortaya çıkmıştır. Bunlardan biri de bugün bu yazıyı okumanızı sağlayan World Wide Web bildiğimiz adıyla :"www"  internetin sağladığı olanakla geniş bir ağ oluşturarak teknolojik bir yenilik oluşturmuştur. Günümüzde internetin altyapısıyla bilgiye ulaşmamızı sağlayan ağ, birçok farklı kullanımlarıyla dünyamızı etkileyecek olaylara da önayak oldu.

İnternetin yarattığı alan ve kullanımlar haberleşme, paylaşma, iletişimin değişimi, mesleklerin dönüşümü ve yeni mesleklerin ortaya çıkarılması gibi çok yönlü etkileri bünyesinde barındırmıştır. Bugün geleceği hayal edebilme noktasında, bilgisayar ve internet sağlayabildiği olanaklarla düşünce ufkumuzu genişletebilecek teknolojik aşamaları oluşturuyor. İnternetin yarattığı alana bilgiyi sunabilmesiyle katkı sağlayan World Wide Web ise interneti başka bir aşamaya götüren ve kolaylık sağlayan temel kullanımı oluşturur.

Dünyayı Saran Ağ 

Sık sık internet ile karıştırılan ve asıl kullanımı internete addedilen world wide web, Türkçeye "Dünyayı Saran Ağ" adıyla çevrilmiştir. 1980'lerin sonlarında Tim Bernays Lee tarafında geliştirilen ve bugün tüm dünyanın aktif kullanımına açılan www çevrimiçi olarak internetin yarattığı alanı kullanmaktadır. Tim Berners Lee internet sayesinde çalışabilecek bir sistemin hazırlığı içinde prototipler geliştirerek kendisi gibi diğer fizikçiler ile çalışmalarını paylaşabilecek bir platform tasarımı  şimdi farklı kullanımlarına fayda sağlamıştır. Dünyayı saran ağı bulan Tim Berners Lee 'nin ilk tasarım açıklamasında belirsiz ve anlaşılmaz ama heyecan uyandırıcı bulunmasıyla 1990'larda web sitelerinin ücretsiz olarak kullanıcılara açılması da mümkün olmuştur.

İnternet aracılığıyla hiper metinlerden (hypertext) oluşan bilgi, doküman, video, paylaşım yapan ve linkler aracılığıyla geçiş yapabileceğiniz www. web sayfalarını oluşturan bir sistemdir. İnternetten temel farkı ise e-posta gönderimi ve sohbet etmek için internet bağlantısı yeterken bir bilgi almak ve paylaşım yapmak için ziyaret ettiğiniz web sayfalarını www linki erişime açmaktadır. Tabii ki dünyayı saran ağın kullanımını sağlayacak bağlantı internetin varlığıdır. İnternetin buluşu, beraberinde bilgiyi kısa sürede edinebilecek ve mesafelerin uzaklığını hiçe sayacak şekilde paylaşıma sunacak bir sistemin varlığını bugün bize bilgiyi farklı formlarda ve mecralarda etkinleştirmeyi miras bırakmıştır.

Ziyaret ettiğimiz web sayfalarına erişimi sağlayan arama motorları da dünyayı saran ağın genişleyen kullanımına örnek uygulamalardır. En çok kullanılan arama motoru olan Google, Dünyayı Saran Ağın 30. yılını kutlayan ana sayfasıyla da varoluşunu sağlayan temel ağa saygısını göstermiştir. Web sayfalarını kullanmamıza ve ziyaret etmemize olanak sağlayan Dünyayı saran ağ, bugün geliştirdiği farklı özellikte web sayfalarının varlığına imkân sağlamıştır. Videolar izlememize, blog oluşturmamıza, web sitesi oluşturmanıza paylaşım yapabilmemizi sağlayan sosyal medya mecralarına erişimi sağlayan ve daha başka yeniliklere ortam hazırlayabilecek bir kullanıma sahiptir. İnternet bağlantısıyla 

Bir web sayfası oluşturmak amacında olduğunuz zaman Html (Hiper Metin İşaretleme Dili) kodları ile birbirine bağlı html sayfaları oluşturabilirsiniz. Dünyayı saran ağın, işlevsel olarak bugün birçok özelliğe imkân sağlayan kullanımları farklı meslek dallarını da meydana getirmiştir. Dijital bir çağda yaşadığımızı kanıtlayan bilgisayarlar ve bilişim- teknoloji dünyası mesleklere yönelik yeni tanımlar ve olanaklar geliştirmiştir. Özellikle sosyal medyanın varlığı, web tasarım ve pazarlamanın internete taşınması gibi gelişmeler meslekleri de dönüştürmüştür.

Yeni Bir İletişim Ortamı: Sosyal Medya

İnternetin ve dünyayı saran ağın varlığı iletişimi, haberleşmeyi farklı bir boyuta taşımış ve sosyal medya mecralarını ortaya çıkaracak olanağı da sunmuştur. Sosyal medya mecraları ile insanlar kısa sürede gündem hakkında bilgi sahibi olabiliyor, fotoğraftan videoya kadar birçok dokümanı paylaşabiliyor ve mesafe tanımaksızın iletişim sağlayabiliyor.  Teknolojinin gelişmesi ve değişime önayak olacak şekilde yeniliklere de yol açmasının bilişim ve dijital bir çağda, sosyal medya mecraları ile kendini göstermesi kullanıma bağlı olarak yararlar ve zararlar da getirmiştir. Bugün sosyal medya platformalarının gereğinden fazla kullanımı ile otaya çıkan sosyal medya bağımlılığı, ciddi bir sorun olarak görünmesiyle gündeme gelmiştir. İletişimi ve etkileşimi sağlamaya yönelik geliştirilen sosyal medya mecraları, işlevsel olarak kullanılmaktan ziyade, görünme ve tatmin olma ihtiyaçlarını karşılayan bir bağımlılık aracına dönüştürülmüştür.

Sosyal medya bağımlılığı ve olumsuz kullanımına karşın sağladığı yararlar da sosyal medyanın varlığının ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Günümüzde bilgi ve haber edinmek için Twitter, Yakın çevreniz ve tanıdıklarınızla sohbet için Facebook, Fotoğraflar ve videolarla kendinizi gösterebildiğiniz, tanıtabildiğiniz paylaşım aracı Instagram ve iş olanakları aramak, iş çevrenizi genişletmek için kullanabildiğiniz Linkedln gibi mecralar sosyal medyanın işlevlerini gösteren özelliklerdir. Sosyal medyanın olumlu yönde ve etkin olarak kullanılması için sosyal medya yönetiminin sağlanması gereklidir. 

Günde 2 saatini sadece insanları kontrol etmek, paylaşımlarının beğenilerini inceleyerek geçirmek faydasız bir sosyal medya kullanımıdır. Bunun yerine size fayda sağlayabilecek özelliklerini araştırarak kendiniz ve çalışmalarınızı, fikirlerinizi açıklama ve sunma imkânına sahip olabilirsiniz. Sosyal medya ve internet bireylere sunduğu faydalar kadar kurumlara ve markalara da bazı kazanımlar getirmiştir. Başarılı ve ünlü markalar web sitelerini ve sosyal medya mecralarını aktif olarak kullanmakta ve hedef kitleleri ile etkileşimi sağlayacak şekilde sosyal medya yönetimine önem vermektedirler. Herkesin bir şekilde adını duyduğu ve kullandığı sosyal medya mecralarını etkili kullanmaya yönelik markalar, yeni gelişen ve önemi artan sosyal medya uzmanlığı konusuna özellikle değer vermektedir.

Web sayfalarının ve sosyal medya hesaplarının etkili ve doğru şekilde marka için kullanılmasına yönelik Wordpress kursu ve sosyal medya uzmanlığı eğitimi almak sürece fayda sunacaktır.  Dünyayı Saran Ağın sayesinde yazdığımız ve okuduğumuz kullanımlar ve mecralar dışında yeni ortaya çıkan mesleklerden de bahsetmek lazımdır. Bugün e- ticaret uzmanlığı ve yöneticisi gibi bir meslek alanı gelişmekte ve pazarlama alanında aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Yine dijital pazarlama ve içerik editörlüğü, web sitesi yöneticisi, sosyal medya uzmanı gibi pek çok meslek ortaya çıkmıştır.

Bu meslekler, günümüzde teknoloji ve bilişim sektöründe güçlü bir yer edinmeyi başarmıştır. Yeni gelişen ve aktif olarak gelir sağlayacak meslekleri tanımak ve gereken eğitimi almak için Enstitü sayfasını ziyaret ederek online eğitim kurslarını inceleyebilir, yazılım ve bilişim ve dijital dünyasında ne tür gelişmelerin var olduğuna dair fikir ve bilgi edinebilirsiniz. Bugün bu yazıyı okumanıza ve günlük hayatta herhangi bir web sitesini gezmenize, incelemenize ve hatta bilişim-web dünyasında bir meslek edinmenize olanak sağlayan dünyayı saran ağın, 12 Martta 31. yılını kutlayacağını da bu vesile ile hatırlatalım.

World Wide Web Nedir?

Türkçeye Dünyayı Saran ağ olarak çevrilen kısaltması www olan ağ, internet aracılığıyla hiper metinlerden oluşan bir sisteme sahiptir. Dünyayı Saran Ağ, bugün birçok kullandığımız ve ziyaret ettiğimiz web sayfalarının oluşmasına imkan tanımıştır. Arama motorlarından ziyaret edilen sayfalarda video, metin bilgi paylaşımı, iletişimi sağlama ve sosyal medyayı kullanma gibi birçok işlevi etkin olarak yerine getirmektedir.

İnternet ile World Wide Web arasındaki fark nedir?

İnternet, Dünyayı Saran Ağın ortaya çıkmasına da olanak sağlayan bir veri paylaşma bağlantısıdır. E-posta gönderimi, sohbet etme ve doküman paylaşımı gibi kullanımları vardır. Bugün sosyal medya aracılığıyla paylaşım yapabilmenizi, bir konu hakkında araştırma yapabilmenizi, blog sayfası açabilmenize imkân veren web sayfalarından oluşan bir sistemdir.

İnternet ve World Wibe Web ile ortaya çıkan meslekler nelerdir?

İnternetin ve World Wide Web ile bazı yeni meslek alanları da ortaya çıkmıştır. Sosyal medya uzmanlığı, dijital pazarlama uzmanı, içerik editörlüğü, web tasarım ,web sitesi oluşturma ve e- ticaret gibi meslekleri saymak mümkündür. İşletmeler,markalar ve hedef kitle web sitelerine, içeriklere ve sosyal medya hesaplarına önem ve değer vermektedir.

dünyayı saran ağ internet sosyal medya world wide web teknoloji
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Wordpress Uzmanı Başlangıç Rehberi
İçerik Editörlüğü

Wordpress Uzmanı Başlangıç Rehberi

04 Aralık 2019
WordPress Tema Seçenekleri
Bilişim

WordPress Tema Seçenekleri

24 Aralık 2019
WordPress Eğitimi
5
(486)

WordPress Eğitimi

14 Konu5 Saat
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
550209
SEO Uzmanlığı Eğitimi
5
(3)

SEO Uzmanlığı

5 Konu15 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
955359