AnasayfaBlogTeknoloji ve Mesleklere Etkisi
Teknoloji

Teknoloji ve Mesleklere Etkisi

16 Mayıs 2019
Teknoloji ve Mesleklere Etkisi

Teknoloji değişiyor, gelişiyor ve sürekli dönüşerek kendini de dönüştürüp giderek daha karmaşık ve kompleks bir hal alıyor. Teknoloji baş döndürücü bir hızla ilerlerken dönüm noktalarının sancılarını kendini geleceğe hazırlayıp doğru pozisyonda olamayanlar çekiyor. Sizce aldığınız eğitim günümüz karmaşık iş dünyasında bir yer edinebilmek için yeterli mi? Kendinize bir sorun diğerlerinden farkınız nedir? Gerçekten geleceğe hazır mısınız?

Teknoloji ve İş Hayatı

18.yüzyılda buharlı makinenin icadı ile Fordist mekanik üretim modeline geçildi o zamanlar belki bir üretim bandının başında herhangi bir eğitim gerektirmeyen işler bulmak mümkündü.19. yüzyılda elektrikle çalışan makinelerle takım çalışması gerektiren Taylorist seri üretim modeline geçildi. Üretimin aksamaması için çalışanların takım çalışması konusunda ve kullandıkları elektrikli makineler konusunda uzmanlaşmaları gerekti yani iş biraz daha karmaşık bir hal aldı.

20.Yüzyıl’da ilk bilgisayarın icadı ile süreçlerin otomasyonu sağlandı ve artık bilgisayarlar konusunda insanların eğitim alması gerekti. Bir önceki Sanayi Devrimi'ne göre iş daha da karmaşık bir hal aldı. Bu süreç sonucunda bilgi ve teknik birikim anlamında beşeri sermaye kavramı, işletmelerin üretim süreçleri anlamında yapısal sermaye kavramı, müşteri portföyü, marka ve bilinirlik anlamında müşteri sermayesi kavramı ortaya çıktı. Ortaya çıkan bu üç kavramın toplamı olarak da, iş yapabilme becerisi anlamında entelektüel sermaye kavramı ortaya çıktı. Entelektüel sermaye kavramı ile eğitim eskiye nazaran daha da önem kazandı.

Günümüzde Teknolojinin İş Hayatına Etkileri

21. yüzyıla geldiğimizde nesnelerin interneti, karanlık fabrikalar, otonom sistemler, yapay zekâ ve çok daha farklı, çok daha karmaşık teknolojilerle karşı karşıyayız. Günümüzde artık tek bir disiplinde eğitim almak sıradan bir insan olmanız için yeterli. Günümüzün iş dünyasında en basit bir ürün bile multidisipliner yani çoklu disiplinler tarafından ortak olarak üretiliyor. Basit bir hesap makinesinin üretiminde dahi ergonomi uzmanlarından faydalanıyor veya bir arabanın kapı kapanış sesi için bile akustik mühendisleri çalıştırılıyor. Çünkü bu küçük detaylar o ürünün farklılaşmasına sebep olarak tercih edilmesini sağlıyor. Günümüzün iş dünyasında rekabet bu boyutlardayken farklı alanlarda eğitim almadan bir öz geçmiş doldurmak gerçekten zor olacaktır.

Eğitim Sistemi Hızla Değişiyor

Teknolojinin geçmişten günümüze değin gerçekleşen serüveni heyecan verici olduğu kadar bu teknolojik değişime ayak uyduramayıp unutulup giden tek tük kıyıda köşede icra edilse bile artık nostaljik bir değerden öteye geçemeyen nalbantlık, çömlekçilik, hallaçlık ve bunlar gibi daha pek çok unutulan meslekleri ve işsiz kalan insanları düşündükçe bu hızlı değişimi korkutucu bulmamak elde değil. Öte yandan artık teknolojinin imkanlarını kullanarak freelance yapılacak işlerin çoğalması, sosyal medya uzmanlığı, içerik editörlüğü, blog yazarlığı ya da seo uzmanlığı gibi mesleklerin gün geçtikçe daha da ön plana çıkması birçok insan için avantaj haline geldi. Artık bu tür meslekleri yapanlar herhangi bir ofise bağlı kalmadan evlerinde veya sevdikleri bir kafede oturarak çalışabilme şansı elde ediyor.

Elbette teknoloji ile değişen tek şey meslekler olmadı. Teknoloji kültürümüzde, dilimizde, insan ilişkilerimizde ve hatta eğitim sistemimizde de değişikliklere yol açtı. Teknolojinin sunduğu imkânlar sayesinde insanlar dünyanın herhangi bir noktasından birbirleriyle iletişim kurarak kültür ve bilgi paylaşımı gerçekleştiriyor. Sosyal ortam artık online platformlarda, medya artık televizyon ve basılı yayınlardan ibaret değil hatta ağırlıklı olarak sosyal medya bu alanı zapt etmiş durumda dersek abartmış olmayız.

Eğitim de artık online platformlar aracılığıyla kendini geleceğe hazırlıyor. Günümüz öğrencileri online eğitimlere katılıp sertifikalandırarak özgeçmişlerini farklılaştırıyorlar. Bir insanın kendisini geliştirmesi pek çok farklı konuda uzmanlaşması klasik sistemde oldukça zorken günümüzde evinizin rahatlığında eğitim alabilirsiniz.

eğitim teknoloji iş hayatı blog yazarlığı sosyal medya uzmanlığı içerik editörlüğü seo
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Dijital İK Eğitimi
4.9
(9)

Dijital İK Eğitimi

8 Konu10 Saat
Bilal ŞentürkBilal Şentürk
755209
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259