Close
Mobil Menu Bars

Freelance Yapılacak İşler

11 Mayıs 2019, 10323 defa okundu.
Freelance Yapılacak İşler
freelance işler, freelance hangi işi yapabilirim, freelance çalışmak, freelance para kazanmak

Freelance iş yapmak son 20 yılın en popüler iş modellerinden biri haline geldi. 09:00 - 17:00 çalışmaktan bıktınız mı? Haber sitelerinde gördüğümüz "hem geziyor hem para kazanıyor" modeli herkesin ilgisini çekti. İlgisini çekmek bir yana herkesin yapmak istediği bir iş haline geldi. Çünkü bunun arkasında yatan bir fikir var. Hem para kazanıp hem de bir gün bile çalışmamak.

Bu aslında çok kolay. Konfüçyus şöyle demiş: sevdiğiniz işi yaparsanız birgün bile çalışmış sayılmazsınız. Evet bu fikir birçok iş modelinde olabilir ancak freelance çalışmak için yeteneğinizin buna uygun olması gerekir. Freelance çalışmak sadece serbest çalışmak anlamına gelmiyor, aynı zamanda freelance çalışmaya para ödenmesi gerekir.

Freelance yapılacak işler genellikle teknik işlerdir ve bunların başında sosyal medya/dijital pazarlama uzmanlığı gelir. İçerik editörlüğü, wordpress danışmanı veya adwords danışmanı gibi işler yapabilirsiniz. Bu yetenekleri kazanmak zor değil ve enstitü online eğitim programlarıyla bu yetenekleri kazanabilirsiniz. Temel programlama eğitiminden adwords eğitimine kadar çok değerli hocalardan eğitim alarak birçok konuda yetenek kazanabilirsiniz.

Freelance çalışarak hem iş planlamanızı kendiniz yapabilir hem de mesai saatlerine bağlı bir iş yaşamından uzaklaşabilirsiniz. Ancak freelance çalışanların çalışmayı çok sevdiklerini de buraya ekleyeyim :)

freelance yapılacak işler, freelance çalışmak, freelance çalışıyorum

Freelance çalışarak yapabileceğiniz işler geçmişte bazı özel yetenekler gerektirse de günümüzde bu yeteneklere ulaşabilmek işten bile değil. Bir web sitesine sahip olmanız ve bunun pazarlamasını yapabilmek için bazı kaynaklara sahip olmanız gerekirdi. Şimdi ise bu kaynaklara ulaşmak oldukça kolay.

Freelance yapılacak işler nelerdir?

Freelance iş yapmak istiyorsanız bu işler genellikle teknik ve tasarım işleri olacaktır. Ayrıca bu iş sevdiğiniz ve sürekli araştırma içerisinde olduğunuz bir iş olmalıdır. Freelance yapılacak işler dediğimde herkesin kolaylıkla evde oturup yapabileceği bir işten bahsetmiyorum. Büyük paralar kazanabileceğiniz ve hayallerinizi gerçekleştirebilecek işleri anlatacağım.

Sosyal Medya Uzmanlığı

freelance işler, freelance iş yapmak, sosyal medya uzmanı, sosyal medya işi

Sosyal medya uzmanları bir işletmenin kurumsal sosyal medya hesaplarını yönetebilir, raporlayabilir ve yeni takipçiler kazanabilmesi için çalışmalar yapabilir. Freelance yapılabilecek bu işle birçok işletmenin kurumsal hesaplarını yönetebilirsiniz. İşletmenin günlük ya da haftalık postlarını hazırlayabilir ve ürün tanıtımlarını en doğru kanaldan yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Sadece sosyal medya etkileşimlerini arttırmak için işletmenin atması gereken adımları raporlayarak danışmanlık bile yapabilirsiniz.

Sosyal medya uzmanlığı freelance yapılacak en iyi işlerden biridir. Sosyal medya uzmanlığı eğitimine katılarak bu alanda bilgi birikim sahibi olun. Sertifika alarak yetkinliğinizi ispatlayın.

İçerik Editörlüğü Nedir?

İçerik oluşturmak neredeyse son 10 yılda oldukça popüler hale geldi. İçerik editörleri bir anahtar kelime veya konu üzerine araştırma yapar ve bir içerik oluşturur. Bunu bir ajans üzerinden ya da bireysel olarak yapabilirsiniz. İçerik ajanslarıyla çalışmak müşteri bulmak konusunda işlerini kolaylaştırır. Ancak bireysel freelance iş bulmak çok zor değil.

freelance içerik editörlüğü, içerik yazarlığı, freelance iş

Günde 3 veya 4 içerik yazarak geçimini sağlayan birçok kişi var. Freelance içerik editörü olmak istiyorsanız içerik editörlüğü eğitimi tam size göre.

SEO Danışmanı

seo danışmanlığı, seo kursu, seo işi, seo uzmanı, freelance seo

Organik aramalarda üst sıralara çıkmak ve maliyeti düşürmek için işletmeler yoğun bir çaba sarfeder. Arama motorlarında üst sıralarda yer almak bir işletme için hem marka bilinirliğini arttırmak hem de maliyet avantajından dolayı önem taşır. Sürekli değişen arama motoru algoritmaları işletmelerin stratejilerini yenilemelerini zorunlu kılıyor. Freelance seo danışmanlığı yaparak iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Ücretsiz SEO eğitimi alarak bu alanda uzmanlaşın.

WordPress Uzmanı

Bir web sitesi kurmak için bilgisayar mühendisi olmanız gerekmez. Bazı hazır sistemleri geliştirerek harika web siteleri kurabilirsiniz. WordPress milyonlarca abonesiyle bu alanda dünyada en iyilerinden biri. İnternet dünyasında yayınlanmış web sitelerinin %30'dan fazlasının WordPress ile yapıldığını düşünürseniz geniş bir müşteri kitlenizin olduğunu anlayabilirsiniz.

wordpress freelance, freelance wordpress uzmanı

WordPress ile site oluşturabilir, sitesi olan ve geliştirme ihtiyacı olanlara destek olabilir ya da teknik sorunlarda danışmanlık yapabilirsiniz.

WordPress eğitimiyle uzmanlaşmak için bu eğitime katılın.

Adwords Reklam Danışmanı

freelance ads, freelance adwords

Bir web sitesine girdiğinizde karşınıza çıkan reklamların bir planlaması ve stratejisi olduğunu biliyorsunuz. O reklamların size gösterilmesinin bir sebebi var. Herkes aynı reklamı görmediğine göre bu reklamların arkasında düğmeye basan biri var. Reklamların hangi kitleye, ne zaman, ne kadar süre ve kaç kez gösterileceği gibi bazı kriterleri oluşturan reklam danışmanı bunu çok iyi bilir. Adwords (Ads) reklam danışmanı freelance yapılacak en iyi işlerden biridir.

İşletmeler ürün ve hizmetlerinin satışını yapmak için reklam verir ve bunun için para harcarlar. Ancak reklamın hedef kitlesine doğru şekilde ulaştırabilmesi için bir uzmana ihtiyacı var. Adwords reklam danışmanı freelance yapılacak en güzel işlerden biridir. Adwords eğitimine katılarak bu alanda uzmanlaşın. Freelance yapılacak işlerin en büyük özelliği iş planlamasını kendiniz yapmanızdır. Ayrıca iş-yaşam dengesini kendiniz oluşturabilmeniz de işin cezbedici noktası.

Nasıl Freelance Çalışabilirim?

Ben yapabilir miyim acaba diye sormak yerine yukarıda bahsettiğim İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından verilen online eğitim programlarından birine katılarak freelance iş dünyasındaki yerinizi alın. Freelance yapılacak işler çok, önemli olan kimin bunu gerçekten istediği.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji bölümünden sonra Ege Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünden de mezun olmuştur. Sonrasında Marmara Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünü bitirmiştir. 

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!