AnasayfaBlogPsikoloji Öğrencilerinin Okuması Gereken 10 Kitap
Kişisel Gelişim

Psikoloji Öğrencilerinin Okuması Gereken 10 Kitap

11 Mayıs 2021
Psikoloji Öğrencilerinin Okuması Gereken 10 Kitap

Ruh bilimi olarak da bilinen psikoloji insan davranışlarını ve zihnini incelemektedir. Bu alanda uzmanlaşmış olan kişilere psikolog denir. Psikologlar insanları yakından inceleyerek davranışlarının nedenlerini anlamaya ve bunları bilimsel olarak açıklamaya çalışır. 

Psikoloji Öğrencilerinin Okuması Gereken Kitaplar

İnsan zihni ve davranışları üzerine her geçen gün daha da ilgi çekici çalışmalarda bulunan psikoloji bilim dalı üzerine yazılmış çok sayıda kitap bulunmaktadır. Bu bilim dalını kendisine meslek edinecek olan öğrenciler de temel psikoloji bilgilerini öğrenmek ve kendilerini geliştirmek için psikoloji alanındaki kitaplardan yararlanmalıdır. Sizler için psikoloji öğrencilerinin okuması gereken kitaplardan en çok tercih edilen 10 tanesini sıraladık. Şimdiden keyifli okumalar. 

  • Psikolojiye Giriş - Clifford Thomas MORGAN

Her psikoloji öğrencisi psikolojiye giriş niteliğinde kitaplar okumalıdır. Clifford Thomas Morgan’ın Psikolojiye Giriş kitabı da bu hususta tercih edilebilecek kaynaklardan bir tanesidir. Morgan, bu kitapta vakalar açısından dünyada yapılan deneylerden bahsetmektedir. Bu yönüyle de psikoloji öğrencileri ve psikolojiye ilgisi olanların okuması gereken bir kitaptır.

  • İnsan Olmanın Psikolojisi - Abraham MASLOW

Abraham Maslow, hümanist psikolojinin kurucuları arasında yer almaktadır. Hümanist psikolojiden önce insanın eksikliklerine yoğunlaşan bir bakış açısı hakimdi. Maslow, hümanist yaklaşımla insanın gücüne ve potansiyeline yoğunlaşmıştır. Ona göre ruh hastalıklarını anlamak için öncelikle ruh sağlığı anlaşılmalıdır. Maslow, İnsan Olmanın Psikolojisi kitabında diğer teorileri de reddetmeden farklı bakış açılarını bir araya getirerek insana dair özellikleri incelemiştir. 

  • Günübirlik Hayatlar - Irvin David YALOM

Irvin David Yalom, Günübirlik Hayatlar kitabında iki ana konu üzerinde durmaktadır. Bunlardan bir tanesi hayatın anlamıyla ilgilidir. Hayatımızın kısa da olsa anlamlı ve mutlu olup olamayacağı sorusu pek çok kişi tarafından merak konusu olabilmektedir. Kitapta üzerinde durulan bir diğer konu ise ölüm korkusuna bağlı olarak ölümün gerçekte ne ifade ettiğidir. Yalom, üzerinde çalıştığı bu kitabı hazırlarken kendisini de etkileyen vakalarla karşılaşmış ve kendi hayatına dair çıkarımlarda da bulunmuştur. Günübirlik Hayatlar, sadece psikoloji öğrencileri değil, psikoterapiye ve kitabın ana konusunu oluşturan sorulara ilgi duyan herkes tarafından okunması gereken bir kitaptır.

  • Kendini Arayan İnsan - Rollo MAY

İnsanın içinde olan ve farkında olmadığı kişiliklerini ortaya çıkarmada kişisel gelişim ve psikoloji kitaplarının büyük bir önemi vardır. Bunlardan bir tanesine de Rollo May’in Kendini Arayan İnsan kitabı örnek verilebilir. May bu kitabında insanların içinde olan ve fark edemedikleri güçten bahsetmektedir. May’e göre insanlar kendilerini aramamakta ve bu sebeple de güçlerinin farkına varamamaktadır. May bu durumun değişmesini ve insanların sahip oldukları gücün farkına varmalarını istemekte ve bu kitapla bunu amaçlamaktadır. Rollo May, esprilerle eğlenceli hale getirdiği Kendini Arayan İnsan kitabıyla sizi düşünmeye sevk ederek içinizdeki gücün farkına varmanıza yardımcı olacaktır. 

  • İnsan Olmak - Engin GEÇTAN

1983 yılında yayımlanan ve baskısı defalarca tekrar eden bir kitap olan İnsan Olmak, insan olmanın ikileminden bahsetmektedir. Engin Geçtan’a göre toplumların çağdaşlaşması ile birlikte insanlar arasındaki ilişkiler de değişime uğramıştır. Artık insanlar eskisinden çok daha fazla insanla ilişki kurmayı tercih etmektedir. Ancak bu ilişkiler uzun süreli ve kalıcı olmaktan ziyade kısa süreli devam eden ve yüzeysel bir ilişkiden öteye gitmemektedir. Bu durum günümüz insan ilişkilerinde çokça yayılmış durumdadır. İnsan Olmak kitabı da bu konuya yönelik okunması gereken faydalı bir kitaptır.

  • Deliliğin Tarihi - Michel FOUCAULT

Michel Foucault, Deliliğin Tarihi kitabında Batı’da deliliğe bakışın zamanla nasıl değiştiğini anlatmaktadır. Orta Çağ döneminde normal olarak görülen ve gündelik yaşamın bir parçası olan delilik zamanla dikkat çekici bir hale gelmiştir. Sokaklarda rahatlıkla dolaşabilen çılgınlar ve kaçıklar zamanla kendini normal olarak nitelendiren diğer insanlar tarafından tehlikeli sayılmaya başlamıştır. Böylece deliler ve diğer insanlar arasında tarihte ilk kez duvarlar örülmeye başlamıştır. Modernleşmeyle birlikte, insanların değişen düşünce yapısı sonucunda örülmeye başlayan bu duvar kaçıkların deli olarak nitelendirilmesine ve tımarhanelere kapatılmasına sebebiyet vermiştir. Sizler de deliliğin zaman içindeki değişimini daha detaylı öğrenmek istiyorsanız bu kitabı mutlaka okumalısınız. 

  • Çağımızın Nevrotik Kişiliği - Karen HORNEY

Karen Horney, Çağımızın Nevrotik Kişiliği kitabında nevrotik kişiliklerin tanımını yaparken aynı zamanda bunun üstesinden nasıl gelinebileceğine de değinmiştir. Horney, bu durumun sebeplerinin kültürel olduğunu düşünmektedir. Horney’e göre nevrozların temelinde yatan kaygının sebebi insanların kendi içlerinde yaşadıkları çatışmalardan ve içerisinde bulunduğu toplumun kültüründen kaynaklanmaktadır. 

Çağımızın Nevrotik Kişiliği kitabı, okurken kişinin kendisini veya çevresindeki kişileri de sorgulamasına sebep olmaktadır. Kitap, kişiyi “Bende mi nevrotiğim?” veya “O da mı nevrotik?” gibi sorular sormaya ve düşündürmeye yönlendirmektedir.

  • Keşfedilmemiş Benlik - Carl Gustav JUNG

Her insanın zihnini meşgul eden ve kaygılanmasına sebep olan çeşitli konular bulunmaktadır. Bunların en başında da kişinin hayatında gelecekte neler olacağına yönelik düşünceleri geldiğini söyleyebiliriz. Yaşamları süresince insanlar ekonomik, fiziksel veya kültürel anlamda gelecekte kendilerini nelerin beklediğini merak etmekte ve bu konularda beklentiye girmektedir. 

Carl Gustav Jung, Keşfedilmemiş Benlik kitabıyla insanların benliğine ışık tutmaktadır. Bu kitapla insanların kendilerini tanımasına ve benliğindeki duyguları keşfetmesine yardımcı olmaktadır. Jung’e göre toplumu bireyler oluşturmakta ve bu sebeple gerçek bir toplum oluşturmak ancak kaliteli bireylerle mümkün olabilmektedir. 

  • Akıl Hastalarının İç Dünyası - Bert KAPLAN

Akıl hastalarının psikolojik durumlarını ele alan bu kitap, bilinen yanlışlara ışık tutmakta ve deliliğe olan bakış açısını değiştirmektedir. Sağlıklı olan bireylerin akıl hastalığına geçiş süreci ve sonrasında yaşadıkları ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır. Hastaların akıl hastanesinde geçirdikleri krizler ve bu krizler esnasında neler hissettikleri konusunda pek çok detaya yer verilen kitap sayesinde merak edilen pek çok soruya cevap bulabilmek mümkündür. Dostoyevski ve Tolstoy gibi isimlerin yaşadıklarına da yer verilen kitap okuyucuyu sıkmayacak şekilde kısa öykülerden oluşmaktadır. Sizler de akıl hastalarının yaşadıklarını daha ayrıntılı öğrenmek isterseniz bu kitabı mutlaka okumalısınız. 

  • Dinle Küçük Adam - Wilhelm REICH 

Wilhelm Reich, Dinle Küçük Adam kitabında hem kendisini hem de okuru “küçük adam” olarak nitelendirmektedir. Reich, toplumda yapılan yanlışlar ve yozlaşmış düşünceleri olan insanlar için “küçük adam” tabirini kullanmaktadır. Ona göre duygusu olmayan, üretmek yerine tüketmeyi tercih eden, başkalarına itaat eden kişilere “Dinle Küçük Adam” diyerek seslenmektedir. Bu seslenme bir bakıma insanların hayvani yönüne yapılan bir seslenmedir. Yazarın amacı insanların bu durumlardan kurtarılmasıdır ve kitapta da bu konunun çözümüne yönelik açıklamalarda bulunmaktadır. 

Reich, ilişkilerdeki doğallık ve saflığın insan yaşamının temeli olduğunu ve bunun tüm insanlarda var olduğunu söylemektedir. Ancak hayattaki acımasız koşullar bireyin bu duruma boyun eğmesine ve itaatkar tutum sergilemesine neden olmaktadır. Reich ise bireyin tüm gücü eline alarak neler yapabileceğinin farkına varılmasını sağlamaktadır. Dünyanın en çok satan psikoloji kitapları arasında yer alan Dinle Küçük Adam, yayımlandığı günden bu yana bireylere ve toplumlara yol göstermeye devam etmektedir.

Psikoloji Öğrencilerinin Okuması Gereken 10 Kitap Psikoloji Öğrencilerinin Okuması Gereken Kitaplar Psikolojiye Giriş Kendini Arayan İnsan İnsan OlmakDeliliğin Tarihi Keşfedilmemiş Benlik Dinle Küçük Adam
Bahriye Özgür
Bahriye Özgür
Blog Yazarı

2019 yılında Celal Bayar Üniversitesi'nde Sosyoloji bölümünden mezun oldu. Kendini geliştirmek ve yeni şeyler öğrenmek amacıyla çeşitli eğitimlere katıldı, sertifikalar aldı. Okumaya ve araştırmaya olan ilgisi zamanla yazmaya yöneldi.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kitap Editörlüğü Atölyesi
4.9
(10)

Kitap Editörlüğü Atölyesi

10 Konu10 Saat
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
230105
Zihin Haritaları Eğitimi
Salim AkkökSalim Akkök
16080