AnasayfaBlogPeyzaj Mimarı Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Peyzaj Mimarı Nedir? Ne İş Yapar?

02 Haziran 2021
Peyzaj Mimarı Nedir? Ne İş Yapar?

Dilimize Fransızca'dan kazandırılan Peyzaj kelimesi, doğal ve kültürel varlıkların bütünlük içerisinde olduğu görüntüye denir. İçerisinde; çevre düzenlemesinden müze bahçesinin yerleşimine kadar sayısız alan bulundurur. Sanat ve bilimi harmanlayan Peyzaj Mimarlığı, arazilerin planlanmasından yönetilmesine kadar var olan süreci kapsar. Önünden geçtiğiniz bir bahçeden etkilenmenize neden olan Peyzaj Mimarları, hayatını renk ve tasarım çerçevesinde yapılandırır. Projelerini çalıştığı çevrenin tarihine saygı duyarak gerçekleştirir. Gerekli arazi çalışmalarının yapılması için projeler yürütür. Biyoçeşitliliğe önem veren profesyoneller, matematik ve teknolojiyi bir arada kullanır. 

Fiziksel koşulları, insanların yaşamlarına uygun hale getirir. Peyzaj Mimarlarının görev alanları içerisine; parklar, bahçeler, yol kenarları, üniversite kampüsleri, tatil köyleri ya da deniz kenarları girer. Doğal çevredeki değişiklikleri ekosisteme uygun şekilde tasarlar. Çalışacağı alanın iklimi, bitki örtüsü, toprağı, erozyon riski ve coğrafyası gibi pek çok faktör etkilidir. Geleneksel yerleri, aslına uygun şekilde dizayn eder. Doğal alanların restorasyonunu yapar. Doğanın dilinden anlayan ve ihtiyaçlarına yanıt veren kişiler, görsel tasarımı da göz önünde bulundurarak hareket eder. Peyzaj Mimarı kültür, tarih ve doğa dilini kullanarak bilime ve çevreye katkıda bulunur. 

Peyzaj Mimarı Nedir?

Peyzaj Mimarı; özel mülk, eğlence tesisi, kurumsal alan, mezarlık, okul ya da hastahane bahçelerini düzenleyen kişilerdir. Mimar, İç Mimar, Harita Mühendisi ile Şehir ve Bölge Planlama gibi teknik birimlerle çalışır. Multidisipliner bir meslek koludur. Dış mekan ürünlerinin tasarlanması ve üretilmesi aşamalarında rol oynar. Doğal yerlerin restorasyon, tasarım ve planlama sürecini yürütür. Tarihi ve doğal güzellikleri korumayı amaçlayan çalışmalar gerçekleştirir. Mimarların görev alanlarında; süs bitkilerinin üretimi, yetiştiriciliği ve satışı, kentsel ve kırsal ortamlar, yeşil alanlar bulunur. Ofiste ve sahada çalışarak zorlu koşullarda görev alırlar.

Peyzaj Mimarı türleri arasında; Peyzaj Tasarımı, Peyzaj Yönetimi, Planlama, Kentsel Tasarım ve Peyzaj Bilimi yer alır. Kişiler, bu 5 alan içerisinde çalışarak mesleklerini icra edebilirler. Mimar, küçük alanların planlanmasından kaldırım döşemeye, çocuk oyun alanlarından tarihi mekanların bahçelerine kadar her yerde görevlendirilirler. Peyzaj Mimarları, Ziraat Mühendisi'nin bitki ve Mimarlar'ın da proje bilgisine sahiptir. Projelerini uygularken çalıştığı alanın varlığını korumayı hedefler. Çalışma alanı içerisinde çevre düzenlemesi de olan Mimar, üretim ve tasarım aşamalarında bulunur. Geniş bir yelpazeye sahip olan Peyzaj Mimarı'nın yetkileri, genel anlamı ile açık alanların düzenlenmesinden ibarettir.

Peyzaj Mimarı Ne İş Yapar?

Peyzaj Mimarları, bina dışında kalan bölümlerin tasarlanmasında çalışır. Doğa ile bağlantılı tüm alanlarda yer alır. Genel olarak; onarım, tasarım, düzenleme ve düzenin korunmasını konu edinir. Yağmur sularının arıtılması, değerlendirilmesi, yeraltı sularının zenginleştirilmesi ile gürültüyü azaltmaya yönelik çalışmalara kadar birbirinden farklı alanlarda görev yapar. 

Peyzaj Mimarı'nın görev ve sorumlulukları şöyledir;

 • Projeyi oluşturmak amacıyla müşteri, mühendis ve mimar ile görüşür. Çalışmalara başlayıp gelen revizyonlara göre düzenlemelere devam eder. 

 • Tasarım ve çizim programları ile önerilen planların grafik sunumlarını hazırlar. 

 • Kültürel aktivitelerin gerçekleştirildiği alanların düzenlemesini yapar. 

 • Yerleşimleri yeniden düzenleyerek ekosistem dengesini koruyan kaynakların analiz ve yönetimini gerçekleştirir. 

 • Projede kullanılacak uygun malzemeleri seçip görevlendirmeleri yapar. 

 • Bütçe tahminlerini oluşturup doğru adımlar atar. Risk ihtimalini de göz önünde bulundurarak işini kolaylaştırır.

 • Arazi ve iklim yapısının kontrolünü koordine eder. Ormanlar, hobi bahçeleri, arboretumlar, meydanlar, otoyollar, marinalar ve deniz tesisleri gibi alanlar için özel çalışmalar planlar. Kırsal, turistik ve tarihi simgelerin korunmasını sağlar. 

 • Çalıştığı alanda yaşayan kişilerin ve potansiyel müşterilerin görüşlerini araştırıp uygun şekilde hareket eder. 

 • Saha denetimi yaparak atılacak adımları saptar ve çalışmalarını günceller.

 • Proje takvimine göre çalışıp projeyi zamanında teslim eder. 

 • Çevresel raporları analiz ederek risklere karşı uygun önlemleri alır. 

 • İhtiyacı olan kurum ve bireylere çevre koruma alanında danışmanlık hizmeti sağlar. 

 • Şehir Planlamacısı ve İnşaat Mühendisi gibi profesyoneller ile paralel olarak çalışır.

 • Kentsel dönüşüm programlarını veya yaya yollarının projelerini denetler.

Peyzaj Mimarı Maaşları

Kamu kuruluşlarında ve özel sektörde çalışan Peyzaj Mimarları, geniş bir çalışma alanına sahiptir. Yoğunlaştıkları ilgi alanına uygun yerlerde çalışarak bilgi ve deneyimlerini artırırlar. Çevrenin ve kişilerin ihtiyaçlarına göre projelendirme yaparlar. Kazançları; çalıştığı kurumun ölçeğine, kendi bilgi ve tecrübesine, eğitimine, çalıştığı projelere, sorumluluklarına ve niteliklerine göre değişkenlik gösterir. Maaş üzerinde belirleyici rol oynayan faktörlerden biri de, mimarın vizyonudur. Yurt dışı bağlantılı projelerin getirisi daha fazla olmaktadır. Aylık maaş ile birlikte bağımsız projeler gerçekleştirerek kazançlarını önemli ölçüde artırabilirler.

Peyzaj Mimarları'nın aylık maaş skalası şöyledir;

 • En düşük 2.820 TL,

 • En yüksek 7.850 TL olup ortalama 4.660 TL elde edilir.

Peyzaj Mimarı Nasıl Olunur?

Üniversitelerin Ziraat ve Mimarlık Fakülteleri'nden eğitim alırlar. 4 yıllık Peyzaj Mimarlığı bölümlerinden mezun olan kişiler, çeşitli sertifika programları ile kendilerini geliştirebilirler. Öğrenciler mimarlık, mühendislik ve tasarım gibi birçok alan ile ilgili öğrenim görür. Lisans eğitimi içerisinde; temelden bilgisayar destekli tasarıma, coğrafyadan fizik ve kimyaya kadar farklı alanlarda ders alır. Dilerseniz yüksek lisans eğitim programlarına katılabilirsiniz. Profesyoneller; inşaat sektörü, kamu kuruluşları, su şirketleri, toplu konutlar, belediye iştirakleri ve mimarlık şirketleri gibi pek çok alanın kadrosunda çalışır. Peyzaj Mimarları; zaman içerisinde Proje Yöneticiliği, Uzman Peyzaj Mimarlığı ve Müdürlük gibi pozisyonlara yükselebilir.

Bir Peyzaj Mimarı'nda olması gereken özellikler aşağıda yer almaktadır.

 • Tasarımları görselliğe ve işlevselliğe uygun hale sokacak yaratıcılığa sahip olmak, 

 • Sabırlı, dikkatli ve gözlemci bir yapı,

 • Kriz anlarını iyi bir şekilde yönetmek,

 • Çözüm odaklı çalışmak,

 • Organizasyon yeteneği,

 • İleri seviyede İngilizce bilgisi, 

 • Microsoft Office programlarına hakim olmak,

 • Sorunların güçlü ve zayıf yanlarını belirleyecek muhakeme gücü,

 • Etkili zaman yönetimi,

 • Takım çalışmasına uyum sağlamak,

 • Kapsamlı bir bakış açısına sahip olmak,

 • AutoCAD, Maya, Blender, Lumion, SketchUP, 3D Max gibi bilgisayar destekli programları kullanmak.

Peyzaj Mimarları aşağıda yer alan kurslarda eğitim görebilir. Kurslar şöyle;

 • Çevresel Koruma, 

 • Bahçe Tasarımı,

 • Peyzaj Tasarımı ve Ekoloji,

 • Peyzaj Yönetimi ve Restorasyonu,

 • Peyzaj Planlaması 

Peyzaj Mimarı Peyzaj Mimarı nedir Peyzaj Mimarı ne iş yapar Peyzaj Mimarı nasıl olunur Peyzaj Mimarı maaşları
Hazal Beken
Hazal Beken
Blog Yazarı

1990 yılında Bakırköy'de doğdu. Lisede Bilgisayar bölümünü bitirdikten sonra sınava 1 ay kala bölüm değişikliği yaptı, üniversitede radyo ve tv programcılığı okudu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'ne devam ederken iş hayatına girmeye başladı. Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali'nde koordinatör olarak yer aldı. Yazarak üretmenin heyecanını yaşıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
3D Görselleştirme Eğitimi
Şerife DemirŞerife Demir
18969
3D Studio Max Eğitimi
5
(7)

3D Studio Max Eğitimi

26 Konu16 Saat
Şerife DemirŞerife Demir
24969
Vray Render Kursu
5
(2)

Vray Render Kursu

11 Konu12 Saat
Şerife DemirŞerife Demir
14090
Marvelous Designer Eğitimi
Şerife DemirŞerife Demir
12080