AnasayfaBlogKısa Yoldan Yabancı Dil Öğrenmek
Yabancı Dil Eğitimi

Kısa Yoldan Yabancı Dil Öğrenmek

17 Eylül 2019
Kısa Yoldan Yabancı Dil Öğrenmek

Ülkeler arası sınırların neredeyse kalkmış olduğu dünyamızda, iletişim halinde kalabilmek için en az 1 yabancı dil bilmek zorunlu hale gelmiş durumda. Dünya dili olarak görülen İngilizce bu dillerin başında geliyor. Ne yazık ki artık sadece İngilizce bilmek bir avantaj değil. İngilizcenin yanı sıra bir başka dil daha bilmek gerek eğitim hayatı gerekse iş hayatımız için bizlere avantajlar sağlamakta. 

Hangi Yabancı Dil Öğrenmeliyiz? 

Öncelikle öğreneceğiniz bu dili hangi amaçla kullanacağınıza karar vermelisiniz. Bu eğitim iş ya da hobi olabilir. Peki ya çok konuşulan bir dili mi tercih edersiniz ya da yabancılar tarafından çok nadir bilinen bir yabancı dil üzerinde uzmanlaşmak mı istersiniz? Tercih tamamen sizin. 2019 yılındaki verilere göre dünya nüfusunun çeyreği İngilizce konuşmaktadır ve eğer halihazırda İngilizce bilmiyorsanız öncelikle bu dile yönelip İngilizce Eğitimi almanız gerek.

Hayali hamur işleri alanında uzmanlaşmak ve pastane açmak olan bir kişi için elbette Fransızca öğrenip Fransa’ya gitmesi daha iyi olacaktır. Ya da bir ticaret ve lojistik şirketinde çalışan biri için Asya dillerinden Çince, Korece ya da Japonca gibi dilleri öğrenmek daha faydalı olacaktır. Eğer hobi olarak Türkiye’de çok bilinmeyen bir dil üzerinde uzmanlaşmak isterseniz Tayca ve Endonezce gibi dillere yoğunlaşıp daha sonra iyi ücretlerle çeviriler de yapabilirsiniz. 

Kursa Gidecek Vaktim Yok Nasıl Yabancı Dil Öğrenirim?

Açıkçası bir dil öğrenmekteki en büyük sorun bu oluyor. Çalışanlar ve öğrenciler haklı olarak boş vakitlerini kurslarda harcamak istemiyor. Günümüzde artık yabancı dil eğitimi şart İnternet çağında yaşıyoruz. Aradığımız her şey bir tık uzağımızda. 

Nereden yabancı dil öğrenebilirim?

İstanbul İşletme Enstitüsü’nün bize verdiği fırsatlardan biri de ücretsiz online eğitimler. İçerisinde yabancı dil eğitimleri de olması büyük fırsat. Bu eğitimlerle başlayarak dil hakkında bir fikir edinebilir uzman hocalardan nasıl bir yol izlememiz gerektiğini öğrenebilir hatta başarılı olduğunuzda sertifika sahibi olabilirsiniz.

Hiçbir Ücret Ödemeden Nasıl Pratik Yapabilirim?

O dilin konuşulduğu ülkeye gitmediğimiz sürece pratik yapmamız imkansız zaten bu yüzden okullarda ya da kurslarda yıllarca eğitim almamıza rağmen İngilizce konuşamıyoruz diye düşünenlerden olabilirsiniz. Evet, bir bakıma haklısınız. Türkiye’de verilen yabancı dil eğitimlerinin sadece dil bilgisi ve ezber eğitimlerine ağırlık verilerek yapılması konuşma ve dinleme yeteneklerimizin gelişmesi adına bir fayda sağlamıyor. Bu noktada iş bize düşüyor. Yabancı arkadaşlar edinin.

Nasıl Yabancı Arkadaş Edinebilirim?

Kurslara bir ton para verip haftada birkaç kez giderek yabancı hocalarla sınıfın verdiği imkanlar dahilinde pratik yapmak yerine o dili konuşan yabancı arkadaşlar edinin. İnternet dediğimiz araç iyi kullanmayı bildiğimizde dünyaları önümüze serebilecek bir platform. Bu konuda birçok site mevcut.

İsterseniz dil değişimi yaparak hem kendi dilinizi öğretirken hem de yeni bir dil öğrenebilirsiniz. Ya da “Penpal” adı altında mektup arkadaşları edinerek hem karşılıklı küçük hediyeler paylaşabilir hem de mektup yazmayı unuttuğumuz şu zamanlarda mektubun verdiği gerçekliği hissedebilirsiniz. Ya da sosyal medyada şehirlere göre oluşturulan dil gruplarına katılabilirsiniz.

En Önemlisi Kültür 

Neden bir yabancı dili doğru şekilde kullanamıyoruz? Veya neden yabancı dil öğrenemiyoruz? Hiç düşündünüz mü? Telaffuz ya da dil bilgisi kurallarına uymak pratik yaptıkça gelişebilecek şeyler. Benim bahsetmek istediğim bir dili kültürel değerleri ile anlayıp konuşabilmek. Dil öğrenmek sadece kelime ezberlemek değildir. Dil öğrenmek öncelikle bir kültür, bir yaşam tarzı, bir insan öğrenmektir. Öğrenmek istediğiniz dilin konuşulduğu ülkeleri araştırın. Aynı dili konuşan ülkeler de bile büyük kültürel farklılıklar göreceksiniz. 

Türkçe Düşünmeyin

Yaptığımız en büyük hatalardan biri “Türkçe düşünmek”. Her dilin kendine ait bir düşünme yapısı olduğunu unutmayın. Bunu geliştirebilmek için bol bol dizi/film izlemek, kitap okumak ya da online platformlarda video izlemek, blog okumak gibi aktiviteler size yardımcı olacaktır. Özellikle komedi programları dil seviyenizi ilerletebilmeniz için çok büyük bir kaynaktır. 

Telaffuz Edememekten Çekinmek

Bir yabancının Türkçe konuşması bize sevimli gelirken neden bizim İngilizce konuşmamız bir alay konusu oluyor? Bu kesinlikle bizim önyargımız. Kimse mükemmel değil ve önemli olan karşılıklı anlaşabiliyor olmak. Çekingen olmayın, bulduğunuz her fırsatı pratik yapmak için değerlendirin. Dile maruz kalmak elbette dil öğreniminde önemli bir rol oynuyor. Fakat yurt dışına çıkamayanlar için dezavantaj da oluşturmuyor. Her şey bizim azmimize bağlı. 

Yabancı Dil Konuşabilme Yeteneğimi Nasıl Geliştirebilirim?

Boş vakitlerde müzik dinlemek, yatarken o dilde bir dizi açarak uyumak ya da ev işleri yaparken dilin konuşulduğu bir haber programını açıp işlerimizi halletmek çok fayda sağlar. Bütün bunlar uzaktan da olsa dile maruz kalarak kulak alışkanlığı kazanmamıza yardımcı olacak aktivitelerdir. Özellikle şarkı dinleyip, sürekli tekrar etmek telaffuzumuza büyük katkı sağlayacaktır. Hatta gerektiği yerde kendi kendimize konuşmak da bir pratiktir.

Öğrenmek istediğiniz dile ilgi duyarak o dilin kültürü hakkında araştırmaya başlamanız 1-0 önce başlamanızı sağlar. Hemen kelime ezberlemek ve dil bilgisi çalışmak sıkıcı olmakla birlikte hevesinizi kırabilir. İlgi duyduğunuz alanda araştırmaya başlayın. Film izlemeyi seviyorsanız o dilde izleyin ya da yemek pişirmeye ilgi duyuyorsanız o ülkenin yemek programlarını izleyin. Böylelikle dil öğrenmeye başlamadan birkaç kelime öğrenmiş olursunuz ve bu sizi daha çok öğrenmeniz için motive eder.

yabancı dil yabancı dil eğitimi online eğitimler sertifika ingilizce eğitimi
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İki Yabancı Dil Kursunu Birlikte Yapabilir Miyim?
Yabancı Dil Eğitimi

İki Yabancı Dil Kursunu Birlikte Yapabilir Miyim?

16 Şubat 2021
Dil Öğrenmek Kolaylaşıyor Mu?
Yabancı Dil Eğitimi

Dil Öğrenmek Kolaylaşıyor Mu?

17 Ocak 2021
Kursa Gitmeden Yabancı Dil Öğrenmenin Yolları
Yabancı Dil Eğitimi

Kursa Gitmeden Yabancı Dil Öğrenmenin Yolları

25 Mayıs 2021
Yabancı Dil Öğrenmenin En Etkili Yolları
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Öğrenmenin En Etkili Yolları

23 Ocak 2021
İtalyanca Kursu (A1)
5
(3)

İtalyanca Kursu (A1)

30 Konu5 Saat
Duygu ÇetinDuygu Çetin
16089
Fransızca Kursu (A1)
5
(12)

Fransızca Kursu (A1)

14 Konu5 Saat
Rusça Eğitimi - Kursu (A1-A2)
Ayna MatiyevaAyna Matiyeva
18085
İspanyolca Kursu (A1)
5
(23)

İspanyolca Kursu (A1)

12 Konu5 Saat
Çağla AlperÇağla Alper
17089
İspanyolca Kursu A2
5
(3)

İspanyolca Kursu (A2)

12 Konu5 Saat
Çağla AlperÇağla Alper
17099