AnasayfaBlogNeden Yabancı Dil Öğrenemiyoruz? 
Yabancı Dil Eğitimi

Neden Yabancı Dil Öğrenemiyoruz? 

18 Mayıs 2019
5 Madde İle Daha Akıcı İngilizce Konuşun

Yabancı dil öğrenmemek için bulunan bahaneler öğrenmek için bulunanalardan daha mı fazla? Özelikle iş yaşamı, okul gibi mecburi rutinlerin içinde nefes alacak vakit bulamıyorum, diyenlerin sayısı da epey yüksek. Zaman yönetimi sağlamak, özellikle büyük şehirlerde yaşayanlarımız için daha da zor.

Hiçbir şey yapmadan yeni bir dil öğrenmek de mümkün değil. Günlük hayatımızda yaptığımız değişikliklerle, yabancı dil öğrenmeye adım atmak güzel olmaz mı? Işte insanlık için küçük ama yeni bir dil öğrenmek isteyenler için büyük bir adım olacak 4 öneriyi inceleyelim.

Dil Seçme Hakkı

Her birimiz gün içerisinde bilgisayar karşısında, cep telefonu ya da tablet gibi elektronik haberleşme araçlarıyla isteyerek ya da istemeyerek zaman harcıyoruz .Bu harcanan zamanı bir düşünürsek ne kadar çok olduğunu anlayabiliriz. Kullandığımız bu cihazların dil menülerinden, istediğimiz bir yabancı dili seçebiliriz. Aynı zamanda kullandığımız sosyal medya hesaplarımızı da yine istediğimiz bir dilde kullanarak, günlük hayatımızda yeni bir yabancı dil öğrenmek için alan yaratabiliriz. Farkında olmadan yeni kelimeler öğrendiğinizi görebilirsiniz. Sık tekrarlarla karşınıza çıkan kelimeleri gözardı etme şansınız olmayacak.

Alt Yazı Candır

Tüm gün çalışıp eve geldikten sonra, en sevdiği diziyi  izlerken yeni  bir dil öğrenmek kim istemez. Öğrenmek istediğiniz dilin alt yazısı ile bir şeyler izlemek çok bilinen bir yöntem. Netflix ise çıtayı biraz daha yükseltmiş durumda.  Google Choreme uzantısı olan Learn Language with Netflix'in sunduğu katalogdan; önce ülkenizi sonra öğrenmek istediğiniz dili seçebilirsiniz. Türkçe katalogda her dil seçeneği henüz  oturmamış olsa da özellikle İngilizce öğrenmek isteyenler için güzel bir fırsat. Önemli kelimeleri aydınlatarak dikkatinizi çekmeyi başarıyor. Dizinin orijinal dilinin alt yazısı ile Türkçe alt yazısı ekranda aynı anda yer alıyor. Gördüklerinizin ve duyduklarınızın yanı sıra anlık çeviri ile hızlı bir öğrenme sağlayabilirsiniz.

Arkadaşınla Yabancı Dilde Konuş

Herkesin bir arkadaşı vardır ve muhtemelen o da yabancı dil öğrenmek için zaman bulamaz. Gün içerisinde en çok iletişim de olduğunuz arkadaşınızla, öğrenmek istediğiniz dil üzerinden konuşmaya başlayabilirsiniz. Günlük kullandığınız kelimelerin neler olduğunu tespit ettiğinizi ve kullanmaya yeni başladığınız yabancı dil  içinde kendinizi rahat hissetiğinizi kısa bir zamanda görebilirsiniz.

Konuş Bakalım

Yeni bir dile başlarken en zor bulunan kısmı konuşma kısmı gibi görünüyor. Fakat hiç konuşmadan yabancı dil sahibi olduğumuzu söyleyemeyiz. Zaman zaten yok o dili bilen kimi bulacağım diyorsanız da yine bahane üretiyor olabilirsiniz.  Online yabancı dil eğitimleri ile veya uygulamalarla markete giderken bile ana dilini öğrenmekte olduğunuz biriyle konuşabilirsiniz. Özellikle İstanbul'da yaşayanlar için konuşma pratiği yapabileceğiniz kafeler mevcut. Çayınızı yudumlarken aynı zamanda öğrenmek istediğiniz dilde pratik şansı yakalayabilirsiniz. 

Yabancı dil öğrenmek için zaman olmayabilir ama bir dilin yabancı kalmaması için ufak şeyler yapmanın aslında ne kadar da mümkün olduğu ortada. Unutmayın 5 dakika bile zaman ayırmak hiç ayırmamaktan iyidir. 

Yazar: Ayşe Alpaslan

yabancı dil öğrenmek yabancı dil dinleme okuma anlama
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İngilizce Eğitimi (C1-C2)
5
(152)

İngilizce Eğitimi (C1-C2)

6 Konu5 Saat
Esra AydınEsra Aydın
775209
İngilizce becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız, B1-B2 kursumuza bugün göz atın!
4.9
(261)

İngilizce Eğitimi (B1-B2)

6 Konu5 Saat
Dr. Mustafa CeylanDr. Mustafa Ceylan
500259