AnasayfaBlogİş Arama Sürecini Sosyal Medyayla Hızlandırın
İş Arama Teknikleri

İş Arama Sürecini Sosyal Medyayla Hızlandırın

16 Mart 2018
İş Arama Sürecini Sosyal Medyayla Hızlandırın

Özellikle Türkiye gibi genç nüfusun fazla ve istihdam olanaklarının az olduğu ülkelerde iş aramak ve iş bulmak bir hayli zor olmaktadır. Bu aşamaları geride bıraktıktan sonra da sizi birçok adaydan ayıracak meziyetlerinizin olması gerekir. Bunlar mesleki yeterlilik için gerekli tüm becerilerinizdir. İş arama sürecinde ilk olarak kendinizi tanımanız önem taşımaktadır. Kendinizi tanımadan kasıt ise mesleki becerileriniz ve ilgi alanlarınızı bilmenizdir. Sözü edilen değerlendirmeyi yaptıktan sonra eğer bir eksikliğiniz varsa online eğitim sertifika programlarına katılarak eksiklerinizi kapatmanızda büyük fayda bulunmaktadır. Online eğitimi tercih etmeniz size hem zaman kazandıracak hem de işlerinizi takip etmenize engel olmayacaktır.

Bahsedilen amaçlar için kariyerinize önemli artıları olacak iletişim, insan kaynakları ve kalite yönetimi online eğitim programı gibi kursları tercih edebilirsiniz. Enstitü bünyesinde uzaktan eğitim programlarına kayıt olarak aldığınız eğitimi kariyer hayatınızda kullanabilir, diğer adaylar arasında bir adım öne geçebilirsiniz. Ayrıca eğitim sonunda ücretsiz sertifika programı kapsamında sertifikalarınızı alıp iş başvurusu sırasında hazırladığınız CV’lerinize gönül rahatlığıyla yerleştirebilirsiniz. Online eğitim sonunda mesleki becerilerinizden eksik olanlarını tamamlamış olacağınızdan iş görüşmelerine daha güvenli katılabilirsiniz.

Video CV Oluşturun

Günümüzde her alanda olduğu gibi iş bulma konusunda da teknolojiyi devreye sokmalısınız. Çok farklı iş arama portalları, özel insan kaynakları istihdam büroları, yeteneklerinizi sergileyebileceğiniz iş siteleri bulunmaktadır. Öyle ki, ilgilendiğiniz pozisyona kaç kişinin başvurduğunu ve başvuran kişilerin özgeçmişlerinin karşılaştırıldığı siteler bile var. İlk başta iş ilanında verilen anahtar kelimelerin yer aldığı etkili bir CV hazırlamalısınız.

Hatta klasik görsel bir CV hazırlamanın ötesinde, video anlatımlı bir CV de hazırlamalısınız. Kendi cümlelerinizle kendi iş hikayenizi anlatacağınız bir videonuz olmalıdır. İş görüşmelerinde sorulacağı muhtemel olan soruları size sorulmuş gibi cevapları bu videoda vermeli, beklentiniz olan ücret yapısını da belirtmelisiniz. Bu durumda eğer yüz yüze görüşmeye çağırılırsanız, zaten önceden tüm bilgileri videoda vermiş olacağınızdan alınma şansınız çok yüksek olacaktır.

Güçlü Yönlerinizi CV'nizde Vurgulayın

İş arama teknikleri eğitimi ile; iş ilanında istenilen deneyim ve sizin deneyiminiz arasında karşılaştırma yapabilir; kısa süreli eğitimler ile eksiklikler giderilebilir mi yorumlayabilirsiniz. Kendinizi tartarak varacağınız güçlü yönlerinizi CV'nizde nasıl ön plana çıkarabileceğiniz konusunda ipuçları elde edebilirsiniz.

Sözleşme Aşamalı İşleri Değerlendirin

Uzun süreli iş edinmeyi düşünün. Ancak firma sahipleri risk oluşturmamak adına 3-6 ay süreli sözleşmeli çalışılabilecek kişilere evet demeyi tercih ediyorlar. Kadrolu bir işe yerleşmeden önce deneme süresinde adaptasyonunuzu gözden geçirebilir, bilgi eksikliklerinizin farkına varabilir ve bu eksiklikleri de sitemizden online eğitimler alarak giderebilirsiniz.

Pazarlama ve satış alanında iş arayan bir kişinin sosyal medya hesabına göz atıyorum. Yaklaşık bir yıldır işsiz. Bir satış-pazarlama uzmanı için kötü bir deneyim diyebilirim. Çünkü satış-pazarlama uzmanları iş bulmakta uzun süreli sıkıntılar çekmemelidir diye düşünüyorum. Tıpkı satışını yaptıkları ürünleri "ben bu ürünü satarım" ifadesiyle yaklaştıkları gibi "ben bu işe girerim" demeleri gerekir.

İşsiz kaldığınızda her şey daha zor gözükür insana... Yeni bir işe girmek için neler yapmanız gerektiğini pek bilemezsiniz. Çünkü işsizlik bir panik halidir. Panik insana her zaman hata yaptırır ya da olumlu hiçbir şey yaptırmaz. Bunu aşmak için hedefe odaklanmanız gerekir. Peki nasıl odaklanacağız?

İş Arama Sürecini Sosyal Medyayla Hızlandırın

İş arama sürecini hızlandırmak için sosyal medyayı etkin kullanmanız gerekir. İşte size birkaç öneri:

Tanımadığınız kişilerden bile yardım isteyebilirsiniz.

Sosyal medyada iş bulmanıza yardımcı olabilecek birçok kişiye ulaşabilirsiniz. Eskiden bu işler posta yoluyla yapılırdı. Ancak posta ya da e-postanın ulaşıp ulaşmadığı konusu pek bir bulanıktı. Şirketlerin insan kaynakları uzmanlarına iş arama sürecinde olduğunuzu ve açık pozisyonlarda değerlendirilmesini istediğinizi bildirin. Linkedin mesajları, facebook mesajları ve Twitter kullanarak bu iletileri gönderebilirsiniz. Bunu yalnızca bir kez yapmayın. Düzenli ve sistematik olarak yaptığınızda akılda kalıcı olabilirsiniz.

İşe girdiğinizde de sizden bu şekilde yardım isteyenlere yanıt verin ve yardımcı olmaya çalışın. Çünkü yine işsiz kalabilirsiniz.

Bilgilerinizi yayın

Ben işsiz olsaydım hergün makale yayınlardım. İş arama sürecine girmişsem, uzman olduğum alanlarda bilgilerimi makale haline getirir sosyal medyada paylaşırdım. Bunu yapan birçok aday olduğunu siz de görmüşsünüzdür.

Linkedin, blogger ve diğer blog sitelerinin avantajlarından yararlanıp bir blog sayfası açın. Düzenli olarak sektörel tahmin, tehdit ve önerilerinizi makale haline getirerek paylaşın. İş arama sürecinde size faydalı olabilecek şeylerin en başında bu gelir.

Buradaki amaç, daha ön planda olmak, akılda kalıcı olmak ve işe girmeyi hedeflediğiniz şirketlerin dikkatini çekmektir.

İş arama sürecindeki katılımcıların %5 ya da %10 u bunu yapıyor. Kim okuyacak bakışıyla yaklaşmayın.

Bir işin uzmanı olun

Herşeyi biliyorum demek yanlış bir yaklaşımdır. Ya da  geniş bir alan üzerinde uzmanlık iddia etmekte oldukça zordur. O yüzden uzman olduğunuz alanla ilgili iş arayın. Sosyal medya üzerinden bu alanda bilgiler paylaşın, soruları yanıtlayın ve bilgi transferi yapın.

Üzerinde yaşadığımız dünya rekabeti önde tutuyor. Rakiplerinizin önüne geçmek için bir uzmanlık alanında sabitlenin. Eğer bir uzmanlık alanınız yoksa hemen eğitim almaya başlayın.

Sosyal medya hesaplarınızı filtreleyin

Karmaşık cümlelerin ve ifadelerin bulunduğu içerikleri kaldırın. Sosyal medya hesapları bir şirketin internet sitesi gibidir. Sizi tanımak isteyen birisi ilk önce sosyal medya hesaplarınızı inceler. Birisi size iş teklifi yapacaksa online hesaplarınızı kontrol edecektir. Sizin bu inceleme karşısında dinamik, profesyonel ve işinin ehli olarak gözükmeniz gerekir.

Sosyal medya hesapları üzerine yukarıda açıkladıklarımı uygulayarak iş arama sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

En İyi İş Arama Teknikleri

Günümüzde iş arama teknikleri denildiğinde aklınıza ne geliyor? Siz hangi iş arama teknikleri ve metodlarını kullanıyorsunuz? Teknoloji, hayatlarımızı ve iletişim şeklimizi ne kadar etkilese de hala hiç değişmeyecek kalıcı iş arama teknikleri vardır. Özellikle, iş insandır ve insanlar her zaman sevdikleri ve saygı duydukları insanlarla iş yapacaklardır. Bu prensiplere dayanarak en çok kullanılan iş arama teknikleri:

1 - Bir şekilde esas karar alıcılarının önüne çıkın ve onlara sadece bir özgeçmişten ibaret olmadığınızı gösterin.

Ünlü bir şirketin yönetim kurulu başkanı finansal pazarlarda çalışması gerektiğine karar verdiğinde bir alüminyum kaplama satış elemanı olarak çalışıyordu. Bir izin gününü ticaret odasında ve diğer başka günlerini sektör derneklerinde iş olup olmadığını birilerine sormak için bekleyerek harcadı. Önemli gözüken bir adamın taksiye bindiğini gördü ve onu taksiyi beraber kullanmaları için ikna etti. Hikayenin başında "muhtemelen iş arama teknikleri hakkında bilgi sahibi değildir" diye düşünmüşsünüzdür ama o yolculukta yeni tanıştığı adamı kendisinin çok çalışkan olduğuna ve finansal pazarlarda çalışmak için bir fırsat aradığına ikna etti. Sonunda onu finansal servis kariyerine sürükleyen mülakata gitmeyi başardı. eğer esas karar alıcıyı ikna etmek için cesur bir atak yapmamış olsaydı en prestijli yatırım bankası yerine şu anda alüminyum kaplamada olabilirdi. Yine bir iş arama teknikleri hikayesi de buna benzer şekilde arkadaşımın başından geçti. 2009 yılında kriz zamanında bir borsa şirketinde iş arıyordu. Onun için harika olacağını düşündüğü bir şirketle telefonda görüştü ama onlar onun için aynı şeyi düşünmediler. Onları ofislerinde ziyaret etmek için uçuş aramaya başladı ve onlara oraya vardığında şöyle dedi ‘’Merhaba- Yakınlarınızdayım, 15 dakika içinde buluşalım mı?’’ Geriye dönüp baktığımızda bunun ne kadar çılgın olduğunu görebiliyoruz ama bir sebepten dolayı şirketin İnsan Kaynakları Direktörü onunla buluşmak için vakit ayırdı. Hatta daha da garibi onu sevdi ve ona işi verdi.

2 - Atılgan olun ve potansiyel işverenlerinize yeteneklerinizi rekabette öne çıkabileceğiniz şekilde gösterin

Şimdi size çok büyük bir olayı anlatacağım. Rapçi Big Sean’in Kanye West’e yerel bir hip-hop radyo istasyonunda yaklaştığında bacağı kırıldı. Gerçek anlamda Kanye’ye birkaç rap dizesi söylemek için yalvardı. Kanye sonunda acıdı, merhamete geldi ve Kanye arabasına yürürken rap yapmasına izin verdi. Gerisini zaten biliyorsunuz. Kanye, Big Sean’ın olağandışı potansiyele sahip olduğunu gördü ve ona müzik endüstrisinde bir şans verdi. Eğer Big Sean kendi kasedini mail ile atsaydı, şu an olduğu yerde olması imkansız gibi birşeydi. Şu anda Big Sean bu rekabet ortamında diğer yetenekli rapçiler arasında kaybolmuş olurdu. Benim üst yöneticim atılgan biri olduğundan 29 yaşında, evet yanlış duymadınız 29 yaşında şirkete CEO oldu. Bir stajyer olduğunda, STAJyER!, öğrendi ki şirketin CEO’su şirketi bizim şirketten daha üstün olan başka bir şirketin seviyesine taşımak istiyordu. Danışmak için altın standart diyebileceğimiz bir durum. Üst yöneticim o sırada doktora çalışması yapıyordu ve okula döndüğünde bizden daha iyi olan şirketin büyüme stratejisini araştırdı ve bunu kendi üst yöneticisine  yolladı. Bundan sonra onun kim olduğunu unutmadı ve onu geri dönmeye ikna etmekle kalmadı aynı zamanda akıl hocası yaptı.

3 - Çat kapı arama veya çat kapı e-mailden hiçbir zaman korkmayın. Hikayenizi anlatmanın en mükemmel yolu ve daha da önemlisi en etkili yolu bu!

Şirketin liderlik gelişim grubunda Stratejik Planlama Grubu’nda çalıştım. Orada bir iş edinmenin size ne kadar zor olduğunu anlatmaya gelince; neredeyse herkes ODTÜ veya Boğaziçinden mezundu ve Sabancı, Koç ve Doğuş gibi deneyimi vardı. İşi aldım çünkü grupta çalışan birine aniden bir mail attım ve sonunda o kişiyle giriş niteliğinde bir arama yapmayı başardım. Bunu yaparken iş arama teknikleri hakkında tek bir satır bilgim yoktu. Ona kendi hikayemi anlattım ve neden gruptaki tipik işe alım kalıbına uymamama rağmen değer katabileceğimi anlattım. İşi aldıktan sonra fark ettim ki grup gerçek anlamda 3 pozisyon için 150 özgeçmiş almış ve ben onlardan birini garanti altına aldım. Gerçekten eğer o kadına aniden bir mail atmasaydım mülakata gidebileceğimi sanmıyorum.

4 - Doğru işi bulmaktan HİÇBİR zaman vazgeçmeyin

Şimdi size iş arama teknikleri hakkında önemli bir bilgi paylaşacağım. Komedyenleri herkes sürekli eğleniyor zanneder ama aslında öyle değildir. Size ünlü bir komedyen hakkında az bilinen 8 yılını anlatacağım. En popüler komedyenlerden biri ama çoğu insan onun çok zor bir 8 yıl geçirdiğini bilmez. 8 yıl boyunca çalıştı. Sonra oyunculuk derslerine gitti ve daha sonra kendi sanatını pratiğe dökmek için standup komedi kulüplerine katıldı. Ünlü bir TV programına çıkmadan ve onu şovunda ağırlanana kadar gerçek anlamda kariyeri kalkışa geçmemişti. Ona komedisinin berbat olduğunu birkaç ay önce söyleyen insanlar onu bir sonraki duayen komedyen olarak gördüler. Çıkarılacak ders azimdir ve doğru iş veya başka bir şey olsun başarıyı bulmak için eziyet çekmektir.

İş Arama Teknikleri iş arama sürecini sosyal medyayla hızlandırın iş arama teknikleri örnekler
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.