Close
Mobil Menu Bars

İş Arayanlar İçin Bir Günlük Plan

24 Ağustos 2016, 2793 defa okundu.
İş Arayanlar İçin Bir Günlük Plan
İş Arayanlar İçin Bir Günlük Plan

Büyük ihtimal bu yazının network ile alakalı olduğunu düşünüyorsunuz. Hayır değil, açıkçası network hakkında konuşmaktan yoruldum. Veya siz bu yazının işe alım uzmanlarının okumak için can attığı özgeçmişler hakkında olduğunu düşünüyorsunuz. Hayır. Bu yazı iş arayanların eve kapanıp bilgisayar başında iş aramalarına karşı oluşturulmuştur. Bilgisayar başında iş arayarak hiçbir yere varamayacağını göremeyen kişilere tavsiye niteliğindedir. Birçok kişi dışarı çıkıp ne yapacağını bilmeden eve hemen geri dönüyor ve ben dışarda neler yapabileceklerinden bahsedeceğim.

İş bulmak için tavsiye nedir?

Bazen öğrencilerim bazen arkadaşlarım iş bulmak için en iyi tavsiyen nedir diye soruyorlar. En iyi tavsiye olarak evden çıkmak olduğunu söyleyebilirim. İşte bu kadar. Evden çıkın. Bu dünyayı çalkalayan bir tavsiye değil ama büyük ihtimal birçok insanın duyması gereken tavsiye.

Kaça kadar uyuyorsunuz?

Son zamanlarda iş arayan birçok arkadaşımın sabah 10'da kalktığını duydum. Evet! İş arayanların sabah 10’a kadar uyuduğunu duyuyorum. Ben bunu ergenlik çağımdan beri yapmadım.

Nereye gitmeliyim?

Size evden çıkın diyorum ve siz de soruyorsunuz! Nereye gitmeliyim? Size bir kere evden çıkmadan önce ne yapmanız gerektiği hakkında detaylı bir plan vermeden tavsiye veremem. Aşağıda bir günün örneği var. İş arama sürecinin başlangıcı.

Bir günlük iş arama aktivitesi nasıl olabilir?

  1. Sabah 6’da kalkın ve az şekerli ya da şekersiz kahve için (Karatay hoca şekersiz için diyor). Spor kıyafetlerinizi ve yeni spor ayakkabılarınızı giyin. Evi 30 dakikalığına yürüyüş için terk edin. Küçük adımlarla başlayın.
  2. Yürüyüşten döndüğünüzde bulaşıkları yıkayın ki bunu fiziksel ve zihinsel olarak canlandırıcı bulacaksınız. Kahvaltı isteğe bağlı. Evi 8’de terk edin. Ama öğle yemeği için yaptığınız tostu unutmayın.
  3. Kütüphaneye gidin ve saatinizdeki zamanlayıcıyı bir saat ilerisine kurun. Rahat bir sandalyede oturun ve o gün için yapılacaklar listenizi yazın. Bu dördüncü adım ile birlikte aktiviteleri de içerecek. Listenizi bitirdikten sonra en yakın bilgisayara gidin ve LinkedIn’a giriş yapın. Ve şunu statünüze yazın "Bugün iş arayışımın ilk günü. Başarıya ulaşmayı dört gözle bekliyorum. Eğer benimleyseniz bu iletiyi beğenin." Bağlantılarınızdan ve "bir şey duyarsam söylerim" bağlantılarınızdan beğeni toplayacaksınız.
  1. Özgeçmiş yazmak ile alakalı bir seminere katılmak için en yakın kariyer merkezine gidin. İşe alım uzmanlarının bile sevdiği özgeçmişler yazmak konuşmasını dinlerken yanınızdaki insana sessizce ne işle ilgilendiğini sorun.
  1. Bank bulabileceğiniz bir parka gidin. Öğle yemeğinizi yiyin, yerken manzarayı seyredin. Bir dahaki yere kadar orada yarım saat boyunca oturun. Aslında farkındasınız ki o endişeli hallerinizden eser yok ve üretkensiniz. Üretkenlik bulmanız iyi bir şeydir.

Eşinize şu mesajı atın: iş arayışımdaki ilk günüm iyi gidiyor. Üretken hissediyorum. Bu akşam yemekler benden. :)

  1. Network gruplarının toplandığı bir yere gidin. Bu üniversite grubu olabilir ya da sektör derneği olabilir. Kendinizi hangisine yakın hissediyorsanız ona gidin. Misafir konuşmacıyı dinleyin. Not edin ki insanlar onun gözlerinin içine bakmadığında bu hiç hoşuna gitmiyor. Söylediklerinin çoğu bilindik şeyler olsa bile bildiğiniz şeyleri hatırlamak önemlidir.
  2. Saat 4’te Starbucks’a gidin ve bir kahve alın, daha sonra rahat bir sandalye bulun. Bilgisayarınızı prize takın ve tercih ettiğiniz işi arayın.

Pazarlama uzmanı için 10 iş ilanı, finans sektörü için üç iş ilanı var. Ayrıca 15 ilanda muhasebeci arıyor. Bu sizin için ve yeni bağlantınız için mülakat seminerindeki buluşmanızda harika bir işgücü pazarı bilgisi olacaktır.

  1. Saat 5’te yapılacak listenize bakın ve günün %80 yapılacaklar listesini tamamladığınız için kendinizi tebrik edin. Ne yapabileceğiniz hakkında biraz iyimserdiniz bunda problem yok, yarın kaldığınız yerden devam edersiniz.

Eşinize mesaj atın ve ona mangalda et pişirmek için eve doğru geldiğinizi söyleyin. Bugün iyi bir gündü.

  1. Eşiniz sizden perdeleri takmanızı ve odada değişiklik yapacağı için yardım istediğinde ondan özür dileyin ve iş aradığınızı ve öyle şeyler yapacak vaktinizin olmadığını söyleyin. Bununla birlikte istediği şeyleri hafta sonu halledersiniz.

Yarın evden çıkmak için başka bir gün. Hangi aktiviteleri yapmak istediğiniz size kalmış. Büyük ihtimal kariyer merkezinde tanıştığınız insanlarla iletişimde kalmak, şirket listesi yaratmak, özgeçmişi yenilemek için saatler harcamak ve başka bir network grubuna katılmak... herhangi biri olabilir. İhtimaller sonsuz. Önemli olan evden çıkmanız.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!