AnasayfaBlogİş Arama Süreci İçin İpuçları
İş Arama Teknikleri

İş Arama Süreci İçin İpuçları

18 Mart 2016
İş Arama Süreci İçin İpuçları

Eğer çok kolay iş bulabilen dahilerin nasıl iş başvurusu yaptıklarını ve iş arama sürecini bilmiyorsanız, iş arama süreci sizin için sıkıcı, bunaltıcı ve uzun süreli bir proje olabilir. Bu ipuçlarını iş arama sürecinde kullanın! Mükemmel sonuçlar alacaksınız.

İş arama sürecinde nelere dikkat etmeliyiz?

Açık ve öz bir sunuma sahip olun.

Ne bildiğiniz değil, kimi tanıdığınız önemlidir ifadesini hiç duydunuz mu? İş bağlantıları kurmak iş arama sürecinde özellikle ayrı bir önem taşır ama size referans olmasını istediğiniz insanlar için bunu kolaylaştırmanız lazım. Aradığınız iş ve neden bu işe uygun olduğunuzu "düşündüğünüz"  kısa ve öz bir ifade hazırlayın. Örneğin "Finans sektöründe bir şey yapmak istiyor olabilirim. Veya muhasebe" demek doğru bir yol değildir. Karşınızdaki kişi size yardım edemez. Diğer taraftan "Fortune 500 şirketlerinden birinde güçlü analitik becerilerimi kullanabileceğim üst seviye bir finans pozisyonu arıyorum" demeniz dinleyiciye sizin ne aradığınızı tam olarak anlatır ve böylece size yardım edip edemeyeceğini bilir. Yapılan en büyük hatalardan biri de, şu kadar ülke gezdim şu kadar yerde bulundum ifadeleridir. Nerelerde olduğunuzdan ziyade nereye gittiğiniz hakkında bilgi verin. iş arama sürecine girmenizin sebebi geleceğinizle ilgilidir, geçmişiniz değil. Bu yüzden özgeçmişinizde, ön yazınızda ve mülakatlarda sahip olduğunuz değil sahip olmak istediğiniz pozisyonlardan bahsedin. Örneğin LinkedIn profilinizde başlık olarak şu anki işinizi kullanmayın, onun yerine sahip olmak istediğiniz işi yazın.

Dikkatinizi verin.

İşe alım yöneticileri insanları küçük şeylerden dolayı elerler.  Başvuru sırasında bir soruyu kaçırdıkları veya ön yazılarında yazım hatası olduğu için iş başvurularını reddederler. Bunu kötü olduklarından, ya da detaylara odaklanan zeki çalışanlar aradıklarından yapmazlar. Aslında şirketlerin dikkatini vermeyen insanları ayıklamak için başvuru sürecinde çok spesifik şeylerden geçmesini beklemeleri duyulmamış bir şey değildir. ( Örneğin ön yazıda istenen bir bilgi parçası veya mailde spesifik bir satır gibi.) İş ilanlarını ve başvuruları tamamen okuyun, bütün istenen bilgiyi verin ve en iyi ilk izlenimi yaratmak için gönderdiğiniz şeyleri heceleme ve yazım yanlışı olmaması için üç kez kontrol edin. Çeşitli  yerlerdeki iş listelerini kontrol edin. Linkedin veya Xing gibi büyük iş sitelerinde takılı kalmayın, size veya sektörünüze uygun işler için iş bulma kurumu panolarını ve kar amacı gütmeyen kuruluşların iş panolarını inceleyin. Daha küçük iş panoları ve siteleri daha az ziyaretçi çeker bu sayede listelenen iş için daha az rekabete sahip olabilirsiniz. İş aramak için kullandığınız zamanı minimize etmek adına web arama motorunu kullanın.

Organize olun.

Eğer birden çok işe başvuruyorsanız özenli bir şekilde organize olun. Daha sonradan bilmeniz gereken detayları yazın, örneğin iş ilanını nerde gördüğünüz, ne zaman başvurduğunuz, ne zaman iletişime geçtiğiniz, ne zaman takipte kaldığınız, şirketten kiminle konuştuğunuz vs. gibi. Bu olabilecek her şeyi yakından takip etmenizi garantiler ve sizi daha sonra olabilecek utanç duygularından kurtarır.

Takvime bağlı kalın.

İşsiz olun, iş arıyor olun, full time çalışıyor olun veya  bir değişiklik arıyor olun; kendinize iş arama süreci aktiviteleri için basit bir takvim yapın ve ona ayak uydurun. Kendinize haftalık olarak başvurmanız gereken bir iş sayısı veya mail göndermeniz gereken kişilerin sayısını haftalık amaç olarak belirleyin. Bu sayede nasıl ilerleme kaydettiğinizi görebilirsiniz. Mükemmel işe ulaşamamış olsanız bile... Sosyal medya denetimi yapın. Sizi işe almak isteyen bir işe alım uzmanı gibi davranın ve kendinizi Google’layın. Arama sonuçların neyin çıkacağını bilin ve profesyonel olmayan bütün adımları kaldırın. Dikkatli bir şekilde bütün sosyal medya hesaplarınızı inceleyin. Facebook’taki gizlilik ayarlarınızı kontrol edin ve özel fotoğraflarınızın ve durum güncellemelerinizin gözükmediğinden emin olun. LinkedIn profilinizi optimize edin böylece potansiyel işverenler sizi kolayca bulabilir. Sosyal medya iş arama sürecinde çok önemlidir. Özellikle yoğun bir iş arama süreci içindeyseniz gözünüzden kaçan çok fazla detay olabilir. Ancak bu detayların birçoğu sosyal medyadakiler kadar önemli değildir.

Hazırlıklı olun.

Bir iş arama sürecine girdiğinizde aynı zamanda ek olarak ihtiyacınız olabilecek teminatları toplamaya başlayın: her bir iş başvurusu için kolayca şekillendirebileceğiniz bir özgeçmiş ve ön yazı taslağı hazırlayın, istenirse diye referanslarınızı toplayın.

Hatırlanmaya değer olun.

Zayıf bir izlenim oluşturabilecek şekilde fazla açılmayın ama hatırlanmaya değer olun. Mülakat sırasında sormak için sorular hazırlayın ve sorun; mülakat sırasında ilgi çekici hikayeler anlatın ve kişiliğinizi renklendirilmiş aksesuarlarla parlak bir şekilde anlatın veya bir teşekkür notu gönderin. Saçında mavi boya olan tanıdığım genç bir kadından girmek istediği iş için saçındaki mavi boyadan vazgeçmesi istenmişti ama daha sonra ikinci mülakata çağrıldı ve onu saçından dolayı hatırladıkları için bir moda dergisinde işe girdi.

Masaya birşeyler koymalısınız.

Bir iş arama sürecine girdiyseniz size bir tavisyem var. İş mülakatında "evrak çantası tekniğini"  kullanın. Mülakattan önce şirketin en çok zorlandığı problemlerinden birini nasıl çözebileceğinize dair bir teklif hazırlayın. Mülakat sırasında evrak çantanızdan teklifi çıkarın ve uzmanlık alanınızı, yeteneklerinizi ve hazırlığınızı gösterin. Bu teknik bütün iş tipleri için işe yaramaz ama yaradığında büyük bir pozitif izlenim yaratacaktır.

İş Arama Süreci İçin İpuçları iş arama iş arama süreci iş ararken dikkat edilmesi gerekenler iş bulma iş bulma süreci iş nasıl aranır
Sinem Eralkan
Sinem Eralkan
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. İş hayatı, liderlik, mülakat bilgileri, cv oluşturma gibi birçok konuda yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.