Close
Mobil Menu Bars

Influencer Pazarlama ve Marka Yönetimi

25 Ekim 2018, 2209 defa okundu.
Influencer Pazarlama ve Marka Yönetimi
Influencer Pazarlama ve Marka Yönetimi

Influencer ? Sosyal medya ve dijital kanallar ile herhangi bir ürün ya da marka hakkında deneyimlerini takipçi veya bağlantı olarak adlandırılan belli bir topluluğa tanıtım ve pazarlama aktiviteleri ile birlikte sunan, o topluluğu etkileme ve yönlendirme gücüne sahip kişi ve gruplardır. Etki unsuru olarak Türkçe'ye çevrilmiş potansiyel müşteriler üzerinde etkisi olan bireylerdir. Artık birçok şirket bu etkileyicilerin etrafında ürün ya da hizmet için belirlenmiş pazarlama faaliyetlerini onlarla birlikte yönlendirmektedir. Fenomen pazarlama olarak da adlandırılır.

Etkileyiciler, Uzman, Sosyal ve Konumsal olmak üzere üç ayrı başlık altında incelenebilir. Marka çekiciliğinin oluşması ve önemli satın alma kararlarında rol oynarlar.

Uzman Etkileyiciler

influencer, pazarlama, insan, reklam

Belirli alanlarda bilgi ve otorite sahibi olan ve tavsiye istenildiğinde ilk akla gelen konu hakkında yoğun bilgi sahibi olan kimselerdir. Farkındalık yaratma ve değerlendirme süreçleri içinde karar alımlarını etkilemek üzerine başarı gösterirler. Yüksek kaygılı bir ürün satın alımı üzerine düşünen tüketici bir uzmana danışabilir. Profesyonel etkileyiciler olarak da bilinirler. Dijital ortamda kendi blogları, instagram, twitter, youtube gibi birçok bağlantıları ve takipçileri vardır. İzleyici veya okuyucularını nadir tanırlar.

Doğru Uzman etkileyicilere ulaşmak için;

 • Müşteri araştırmalarını kullanın, tavsiye almak istedikleri insanları sorun, müşterilerin aslında kim olduğunu nerede nasıl vakit geçirdiğini öğrenin ve onlara uygun uzman etkileyiciler bulun.
 • Ürün ve markanızı kategorize ederek uygun medya kullanın. Televizyonda görünen uzmanların listesini hazırlayın, markanızla bağlantı kurarak test edin.
 • Rakipleriniz ne yapıyor, onları inceleyin.
 • Fuar ve konferanslara katılın, yeni ürün veya marka hakkında bilgilendirme daveti alan uzman etkileyiciler ile tanışın.
 • Uygun etkileyici ararken online platformları araştırın. Global dünya için fikir edinin. (getlittlebird.com veya buzzsumo.com/influencers) kullanılabilir.

Sosyal Etkileyiciler

Sosyal platformlara katılan kimselerdir. Belli konularda bilgi ve deneyimine güvenilerek tavsiye alınan kişilerdir. Bu kişiler bireyin sosyal bağlantıları içinde yer alır. Yer alınan sosyal platformlarda durum güncellemesi yapar, blog veya forumlara yorum yapar ve herhangi bir konuda değerlendirme sunarak bağlantıları arasında akılda kalıcı rol oynar.

Bu kişilere toplu olarak ulaşmak için;

 • Facebook sayfasında bir topluluk grubu oluşturularak yarışma, kupon, özel teklif yönlendirmeleri ile sosyal etkileyiciler teşvik edilebilir ve bu sayede ürün veya hizmetinizin bilgilendirmelerini yapılmış olur, sosyal etkileyicilerin bildirim yönlendirmeleri yoluyla birçok müşteriyi kendinize çekme fırsatı yakalamış olabilirsiniz.

Konumsal Etkileyiciler

influencer, pazarlama, insan, reklam, kariyer

Kullanıcı etrafındaki iç çevredir. Genelde satın alma konusundaki kararlar için yönlendirme isteyen aile üyelerinden oluşur. Tanınmış insan olmadıkları için farkedilmezler.

Konumsal Etkileyicilere ulaşmak için;

 • Müşterilerinizi çevreleyen etkileyici çevreyi anlamanız ve müşteri ile birlikte çevresini de değerlendirmeniz gerekmektedir. Örneğin; Eve yeni bir beyaz almak isteyen müşterinizin çevresindeki konumsal etkileyici olan kimseyi de müşteri olarak görmek gerekmektedir.
 • Müşterinizin ailesine de teşvikler sunmanız gerekebilir.
 • Çevrimdışı ortamda, Mağaza veya kurumunuzda müşteri değerlendirmelerine yer verin ve müşteriler ürünler hakkında tercih yaparlarken onlara yardımcı olun, konumsal etkileyici konumundaki kişileri bu sayede gözlemleyin.
 • Web sitenizi buna göre tasarlayın. Sosyal medya paylaşım platformlarına ait logo işlevselliğini sitenizde kullanarak kişilerin sosyal medyaya bağlanmasına, paylaşımlarına, yorum yapmasına izin verin.

Etkili pazarlama, ticari bir süreçte, dört ana görev içerir

 • Etkileyicileri tanımlamak ve ürün veya hizmetinizin önem sırasına göre sıralamak
 • Etken topluluğundaki firmanın kurumsal kimliğini ön plana çıkararak markayı etkileyicilere pazarlama
 • Etkili kişiler aracılığıyla hedef pazar arasında markanın pazar bilincini artırmak
 • Etkileyenlerle pazarlama yapmak , onları marka savunucularına dönüştürmek

Günümüz iş dünyasının içinde bulunan bir çok marka influencer pazarlama işleyişini bünyelerine katmaya başarmıştır. Ana görevlerini eş zamanlı olarak gerçekleştirilerek sürekli olarak iyileştirme kurgusu üzerine gelişme göstermeye devam etmektedir.

Nasıl Influencer Olabilirim?

Ayrıca Influencer olmak için online eğitimler ile blog yazarlığı, sosyal medya uzmanlığı, dijital pazarlama gibi eğitimler alarak kendinizi geliştirebilir bu alanda bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu eğitimlerin sonunda alacağınız sertifika ile bilgilerinizin yazılı bir temsilcisi olacaktır.
Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezundur. Muğla Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünde eğitim görmüştür. İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. Online eğitim, markalaşma, kişisel gelişim alanlarında yazılar yazmaktadır.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Lale Erence
29 Kasım 2018
5.0

Influencer olmak son dönemin en iyi mesliği ile güzel bir maaşı alıyor olmak demek :)