AnasayfaBlogEtkili Satış Teknikleri
Satış - Pazarlama

Etkili Satış Teknikleri

01 Mayıs 2017
Etkili Satış Teknikleri

Deneyimli satış elemanları bir satışın gerçekleşmesini sağlayacak birçok psikolojik teknik kullanır. Bu etkili satış teknikleri potansiyel müşterinizin doğal direncini kırarak çalışır. Dolayısıyla bu etkili satış teknikleri konusunu kullanırken dikkatli olmalısınız. Örneğin, bir müşteriye uygun olmayan bir ürünü satmak için böyle bir taktik kullanmayın. Potansiyel müşteriyi, ürünü satın almaya hazır hale getirmek için bu etkili satış teknikleri grubunu kullanmak akıllıca olacaktır.

Etkili Satış Teknikleri Neler?

Kapıya Ayak Koyma Tekniği Nedir?

Bu teknik, öncelikle müşteriyi küçük bir ürünü satın almaya yönlendirip sonrasında daha büyük bir ürünü satın almayı ikna edebilmeye dayanan eski bir tekniktir. Buna örnek olarak müşteriye çok düşük bir fiyata ürün satıp daha sonra aynı ürünü çok daha pahalıya satmaktır. Bu etkili satış tekniği konusunu daha çok kar amacı gütmeyen hayır kuruluşları kullanır. Önce küçük bir bağış isterler. İlerleyen zamanlarda bağışı arttırmalarını isterler. Bu tekniğin kar amacıyla yapılan satışlar için pek işe yarayacağını söyleyemeyiz ama yine de ilk ve sonraki istekler birbiri ile alakalıysa faydalı olabilir.

Yüzüne Kapıyı Çarpma Tekniği

Etkili satış teknikleri gurubundan yüzüne kapıyı çarpma tekniği kapıya ayak koyma tekniğinin tam zıttıdır. Öncelikle müşterinin reddedeceği büyük bir teklif verilir ve hemen ardından daha küçük bir teklif (yani aslında sizin müşteriye satmak istediğiniz teklif) verilir.

İki nedenle işe yarar: ilk olarak müşteri sizin ilk isteğinizi reddettiği için kötü hissedecektir ve telafi etmek için ikinci istediğinizi kabul etmeye eğilimli olacaktır. İkinci olarak, ilk büyük teklifinizle karşılaştırdığında, ikinci teklifiniz önemsiz gözükecektir.

Yüzüne kapıyı çarpma tekniği sadece ikinci teklif birincinin hemen arkasından yapılırsa işinize yarar. Çünkü iki teklif arasındaki zıtlık çok güçlüdür.

O Kadar da Değil Tekniği

Bu teknik birçok hediye ve ödül serisi içerir. Bu özelliğiyle uzun reklamlara çok fazla benzer. Bu etkili satış tekniği grubunun birçok uygulaması mevcuttur.

  • Bir kişiye yapmayı planladığınız her şeyi anlatabilirsiniz. Örneğin, ürünü size salı gününe kadar getireceğiz. Aynı zamanda ücretsiz kargolayacağız ve ücretsiz olarak kuracağız.

  • İndirimi arttırarak listeleyebilirsiniz. Örneğin, normal müşterilere %10 indirim veriyoruz fakat siz bizden uzun süredir alışveriş yaptığınız için bu oranı %30 yapacağız.

Etkili satış teknikleri grubundan olan o kadar da değil tekniğinin en iyi şekilde uygulanması için, müşteriye düşünecek zaman vermemeniz gerekir.

Kır ve Tamir Et Nedir?

Etkili satış teknikleri grubundan bir diğeri kır ve tamir et tekniğidir. Bu teknik muhtemel müşterinizi normal düşüncelerinden çıkarıp, kendisine söyleyeceğiniz bir sonraki şey konusunda kabullenişe iter. Bu durum öncelikle rahatsız edici ve konuyla alakasız bir şey söylemeyi, daha sonra da mantıklı bir şey söylemeyi içeriyor. Bir çalışmada, psikologlar ilk müşteri grubuna ürünün paketinin 3 TL olduğunu, ikinci gruba da 300 kuruş olduğunu söylemişlerdir. Fiyatı 300 kuruş olarak söylenen grubun teklifi kabul etmesi ve satın alması ilk gruba oranla çok daha fazla olduğu görülmüştür.

Etkili Satış Teknikleri satış etkili satış satış teknikleri ödül sistemi
Murat Beyler
Murat Beyler
Blog Yazarı

Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olmuştur. Birçok alanda kendini geliştirmeye adamıştır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
10 Adımda Satış Teknikleri
Satış - Pazarlama

10 Adımda Satış Teknikleri

19 Haziran 2020
Satış Nedir? Satış Koçluğu ve Önemi
Satış - Pazarlama

Satış Nedir? Satış Koçluğu ve Önemi

01 Ekim 2019
Satış Teknikleri ve 8 İpucu!
Satış - Pazarlama

Satış Teknikleri ve 8 İpucu!

25 Eylül 2019
Satış Koçluğu Eğitimi
4.9
(17)

Satış Koçluğu Eğitimi

10 Konu5 Saat
Ali KayacanAli Kayacan
750209
Satış Yönetimi Eğitimi
5
(21)

Satış Yönetimi Eğitimi

18 Konu5 Saat
Ali KayacanAli Kayacan
750209