AnasayfaBlogGelecekteki 10 Müşteri Trendi
Satış - Pazarlama

Gelecekteki 10 Müşteri Trendi

06 Haziran 2021
Gelecekteki 10 Müşteri Trendi

Günümüzde bir markanın devamlılığı müşteri ile kurduğu ilişkiye bağlıdır. Tüketicilerin talep ve beklentilerinin marka stratejisinde önemli bir rolü vardır.

Dünyada offline hizmetten online hizmete geçiş ve özellikle pandeminin sonucu olarak tüm dijital davranışlardaki büyük değişim, markaların gelecek stratejilerini önemli ölçüde etkiledi. We are social verilerine göre özellikle 25-34 yaş arası kesim online alışverişte dünyada % 53'lük oranı ile birinci sırada yerini aldı. İnternet üzerinden alışverişlerdeki çeşitlilik ve artış hızı müşterileri yalnız günümüzde değil ilerleyen yıllarda markalardan talepleri de şekillendirecek görünüyor.

Dijital devrim ile birlikte online görüşmeler ve konferanslar yeni düzende kendini kabul ettirdi. Daha hızlı, daha interaktif daha çözümleyici araçlar insanların hayatında yerini aldı. Tüm bu veriler ışığında markalar gelecek için stratejilerini belirlemeye başladı bile. Peki müşterilerin yeni dünyada markalardan talepleri neler olacak? 

İlgili Yazı: Mentor Nedir?

Gelecekteki 10 Müşteri Trendi Nedir?

Geleceğin trendi olacak 10 özelliği sizin için inceledik.

Sanal Yardımcılar

Fiziki temas olmadan müşterilerin sanal ortamda destek ve yardım almalarını sağlayan online yardımcılar olan sanal asistanlar, yüz tanıma sistemleri, chatbots (sohbet botları), akıllı kişisel asistanlar, günümüzde ve gelecekte en çok aranan hizmetlerden olacak. Akıllı cep asistanları ile rezervasyon yapmak veya bir ürünün alımını gerçekleştirmek mümkün olacak. Duygularımızdan anlayan yapay zeka yardımcılar evlerimizde olacak.

Mentörlük Hizmeti

Belli bir uzmanlığa sahip kişilerin daha az bilgi ve deneyimi olanlara sağladığı kişisel rehberlik olarak tanımlanan mentörlük, müşterinin zamandan tasarrufunu sağlayarak ihtiyacına direk yönlendirmesi ile tüketici memnuniyetini direk etkileyecek.

Real Influencer (Gerçek etkileyici)

Influencer, tüketicilerin ürün ve hizmet tercihlerinde önemli rol oynayan, sosyal medyada markaların tanıtımını yapan kişidir. Günümüzde bu mesleği yapanlar oldukça popüler. Ancak gelecekte müşteriler popüler kişilerin değil, gerçek müşterilerin ürün tecrübelerini takip edecek.

Kişiselleştirilmiş Hizmet

Tüketicinin yaptığı alışverişlerin yapay hafızada tutulması, sınıflandırılması ve müşterinin ihtiyacına göre ürünün anında ulaştırılması marka bağımlılığı yaratılması açısından gelecekte önemli hizmetler arasında yer alacak. Kişiselleştirme talebi özellikle yaşadığımız pandemiden sonra yalnız üründe değil, özellikle sağlık hizmetlerinde de görülecek. Kolay online randevu sistemi, doktor hasta arasında canlı video görüşmesi ve akıllı telefon ile reçete siparişi gibi hayatı kolaylaştıran hizmetlerde büyük artış görülecek.

Markaya Bağlılık

Markaların izlediği stratejinin sonucunda müşteri ile markası arasında oluşan duygusal bağ, günümüzden geleceğe daha da önem kazanacak. Gelecekte müşteri talepleri ve duyguları, markaların yürüteceği kampanyaların bir belirleyicisi olacak.

Hiper Yerellik

Müşterilerin birebir hizmet alma talebinin sonucu olarak AVM yerine semtin küçük mağazaları tercih sebebi olacak. Tüm küçük mağazalar dijital hizmet verebilecek.

Hızlı Hizmet

Gelecekte uygun ve pratik çözümler zamanla yarışan tüketiciler için oldukça değerli olacak. Hızlı ürün değiştirme, hatasız kargolama hizmetleri bunların başında gelecek.

Güven ve Samimiyet

Kişisel verilerin korunması, şeffaf fiyat politikası, müşteriye sunulan satış öncesi ve sonrası destek hizmetleri, interaktif bir dünyada en fazla gereksinim olacak.

Deneyimsel Pazarlama

Bu yöntem ile müşteri, ürün veya hizmeti gerçek zamanda tecrübe edebilecek. Birebir müşteri veya grup ile yapılan bu organizasyonlar marka ve tüketici arasında duygusal bağı oldukça kuvvetlendirecek.

Z Kuşağı Trendi

Günümüzde henüz çocuk yaşta olan Z kuşağı, gelecek 10 yılda dünya genelindeki en büyük tüketici kitlesi olacak. Bu kuşak için sosyal medya, e-ticaret, hız, görsellik, chatbots gibi online etkileşimler hayatın normal bir süreci. En yeni platformlara anında adapte olabilen aktif bir nesil. Irksal ve etnik çeşitliliği yüksek ve spontane hareket etmeyi seven potansiyel gençlerin marka ile etkileşimi çok iyi olacak. Ancak daha yüksek kalitede benzer ürün bulduğunda en sevdiği markayı dakikalar içinde terk edebilecek.

Zaman içinde değişen dünyada davranışlar da değişecek. Markaların pazarda var olması için müşteriye doğru zamanda ulaşmaları şart olacak. Gelişen teknoloji ile tüketicinin 5 duyusuna hitap eden ürün ve hizmetlerini çoklu kanalları kullanarak müşteriye sunması gerekecek.

Markaların değişime ayak uydururken sosyal meselelere bakış açısı ve getirdiği çözümler oldukça önemli olacak. Küresel sağlık, toplum bilinci konularında hassasiyet, yeni neslin dünyada yerini alırken en önem verdiği konular olacak. Görünen o ki gelecekte markaların var olması müşterinin ne söylediğini ne hissettiğini çok iyi bilmelerine bağlı. Tüketici bir birey olarak markanın onu anlamasını, gizliliğini korumasını ve onu her yerde temsil edebilmesini istiyor. Markaların bu yeni oluşumdaki tutumları gelecekte izlenmeye değer.

Müşteri Neden Önemlidir?

Günümüzde bir markanın devamlılığı müşteri ile kurduğu ilişkiye bağlıdır. Tüketicilerin talep ve beklentilerinin marka stratejisinde önemli bir rolü vardır.

Gelecekteki 10 Müşteri Trendi Nedir?

Sanal yardımcılar, deneyimsel pazarlama, hızlı hizmet, markaya bağlılık, mentorlük hizmeti ve hiper yerellik gelecekteki müşteri trendleri arasındadır.

Z Kuşağı Trendi Nedir?

Günümüzde henüz çocuk yaşta olan Z kuşağı, gelecek 10 yılda dünya genelindeki en büyük tüketici kitlesi olacak. Bu kuşak için sosyal medya, e-ticaret, hız, görsellik, chatbots gibi online etkileşimler hayatın normal bir süreci. En yeni platformlara anında adapte olabilen aktif bir nesil.

Gelecekteki 10 Müşteri Trendi müşteri trendi müşteri Gelecekteki 10 Müşteri Trendi nedir deneyimsel pazarlama hızlı hizmet markaya bağlılık mentorlük hizmeti z kuşağı trendi
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.