Close
Mobil Menu Bars

Enflasyon Nedir?

11 Ekim 2018, 2235 defa okundu.
Enflasyon Nedir?
enflasyon nedir, enflasyon ne işe yarar

Mal ve hizmetlerin fiyatlarında arz, talep ve diğer etkenlere bağlı olarak gelişen genel seviye artışına Enflasyon denir. Yanı konusu olan mal ve hizmetin genel düzeyidir. Yalnızca belli bir hizmet ya da ürünün fiyatı değil, genel düzeyin devamlılık arz eden artışıdır.

Her ülke kendi ekonomisinin sorunsuz ilerlemesini ister. Bunun için merkez bankası söz konusu ülkenin enflasyonunu dengede tutmak ve deflasyonu ( mal ve hizmeti fiyatlarının genel seviyesindeki sürekli düşüş) sonlandırmak için çalışmalarda bulunur. Artan fiyatlar ile alım gücünün azalması ülke parasının değerinin düşmesine yol açar. Yüksek enflasyon oranları ülke ekonomisini zora sokarak, ekonomik dengesizliklere sebep olur. Gelişmiş ülkelerin sıklıkla yaşadığı enflasyon, ülkelerin ekonomisi üzerinde belirleyici etki faktörlerinden biridir.

Enflasyonun nedenleri

Ekonomide enflasyon 4 temel nedene bağlı olarak oluşur.

Enflasyon Nedir

Talep enflasyonu

Hizmet ve mala olan talebin, toplam talebin yükseliş hızına yetişememesi durumunda ortaya talep enflasyonu çıkar. Bu durum daha çok ülke ekonomisinin iyileşme sürecinde ve işsizlik oranlarındaki düşüşün gözlendiği zamanlarda oluşur. Piyasa fiyatları ile üretilen mal ve hizmetin talebe yetişememesi durumunda fiyat artışına gitmesidir. Bir artış enflasyonu ve talep çelişkili enflasyon olarak da adlandırılan ekonomi eğrisinin yukarı gösteren kayması kaynaklı enflasyondur.

Maliyet enflasyonu

Herhangi bir nedenden ötürü üretimde kullanılmak üzere giren malların fiyatındaki yükselme, üretilen malların maliyetlerinin artmasına sebep olur. Maliyeti yükselen ürünün satış fiyatı da yükselir. Üretim aşamasında gerekli olan mal ve hizmetin maliyetindeki artışın sonucunda fiyatlardaki yükselişe maliyet enflasyonu adı verilir. Bu fiyat artışı talebin azalmasına sebep olur. Piyasaları durgunluğa iter. Enflasyona bağlı olarak yaşanan piyasa durgunluğuna stagflasyon denmektedir. Bu enflasyon türü ithalatı yüksek ülkelerin yaşadığı ekonomik bir durumdur.

Arz enflasyonu (para arzı)

Arz durumundaki durumunda yaşanan güçlüklerin piyasa fiyatlarına etkisidir. Bir malın üretim halinde hammaddesindeki fiyatı, üretim giderleri ve işçilik vb giderler yükselince arz enflasyonu oluşur.

Enflasyon beklentileri

Üretici ve tüketicinin ilerleyen dönemde fiyatların artacağı düşüncesi enflasyonu oluşumuna zemin hazırlayan etkenlerden biridir.

Enflasyonun Çeşitleri

enflasyon nedir, enflasyon çeşitleri

Yüksek enflasyon

Bireylerin satın alma gücünün azalması ve yaşam standardının düşmesi ile makroekonomi dengeleri ve gelir dağılımı bozulur. Borçlanma maliyetlerinin de artması ile ekonominin büyümesini engellemesi ile yaşanan enflasyon durumudur.

Hiperenflasyon

Yüksek oranda artan hizmet ve mal fiyatlarına bağlı olan enflasyon durumuna denir. Yüzde 1000leri bulan enflasyon türüdür.

Stagflasyon

Kelime anlamı olarak durgunluk anlamına gelen stagnan ve enflasyon kelimelerinden türemiş olan stagflasyon, işsizlik ve ekonomik durgunluk döneminde görülen enflasyondur.

Dezenflasyon

Enflasyon oranlarının %40lardan %10lara düşmesine denir.

Varlık enflasyonu

Altın, konut ve hisse senedi gibi varlık fiyatlarındaki artışa varlık enflasyonu denir. Global enflasyonu doğrudan etkileyen varlık enflasyonu insanların zenginleşmesi anlamına da gelebilir.

Fiyat enflasyonu

Mal ve hizmet fiyatlarının gerçek piyasa fiyatlarının üstünde seyretmesi halidir. Üretilen mal ve hizmet için tüketici örgütlenmez ve fiyat analizi yapmaz ise rekabet koşullarına bağlı olarak satış fiyatları artar.

İthal enflasyon

İthal malların sebep olduğu fiyat artışının ekonomiye yansımasıdır.

Enflasyonun Sonuçları

Enflasyon sosyal ve ekonomik açıdan çeşitli sonuçlar doğurmaktadır.

  • Tüketicinin gelir seviyesindeki düşüşe bağlı olarak ihtiyaçların karşılanmaması sonucunu doğurur.
  • Üretim azalır
  • Nakit paranın döviz ve altına yatırılmasına bağlı olarak finansal dalgalanmalara yol açar
  • Bütçe açığına bağlı olarak dış borçlanmaya sebep olur
  • İhracat gelirindeki düşüş ve ithal ürünlerdeki artış ekonomik sonuçlarından biridir.
  • Çalışan maaşında yapılması gereken artışın yapılmaması refah düzeyini etkiler.
  • Gelir dağılımında düzensizlik görülür. Böylece adalet ve eşitlikten uzak, huzursuz bir toplum oluşur.

Finansal yönetim eğitimi size enflasyon konusunda birçok detayı sağlayabilir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Anadolu Üniversitesi Adalet bölümünden mezundur. Kamu kurumunda görev almakta ve edinmiş olduğu deneyimleri yazılarında okuyuculara aktarmaktadır.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!