AnasayfaBlogTarım Ekonomisi Bölümü
Bölümler

Tarım Ekonomisi Bölümü

25 Mayıs 2020
Tarım Ekonomisi Bölümü

Tarım ve tarımsal faaliyetler söz konusu olduğunda Türkiye'nin bu konuda önemli bir potansiyele sahip olduğu biliniyor. Ülkemiz tarımsal faaliyetler açısından gayet uygun iklimsel koşullara sahipken maalesef tarımın bu denli ötelendiği bir durumla da karşı karşıya. Tarım ve tarımsal faaliyetler, her açıdan incelenmeye ve ülke, yer açısından değerlendirilmeye açık bir alandır. Özellikle söz konusu şey ülkenin önemli üretim ve geçim kaynağı olan tarım üretimi olduğunda. Bundan dolayı da tarım ekonomisi adı verilen bölüm, ziraat sektörünün geleceği için büyük öneme sahip bir alandır. Tarım ekonomisi bölümü, tarımsal ürünlerin ve tarım pazarının mevcut durumlarının ekonomi açısından inceleyip verileri analiz eden bir işleve sahiptir. 

Bölüm, 4 yıllık lisans eğitiminde ziraat ve ekonomi üzerine kapsayıcı dersleri öğrencilere sunmaktadır. Tarım ekonomisi bölümü, tarımın ülkemizdeki önemine dikkat ederek mezunların mesleki yeterliliklerini tarım sektöründe göstermeleri hedeflenmektedir. EA puan türünden öğrenci alan bölümün, revaçta  olmaması da tarım sektörü adına üzücü bir durumdur. Buna rağmen geleceğin yetkin ziraat mühendisleriyle  tarım sektörü için neler yapılmalı sorunu da  çözülmeye çalışılacaktır. Lafı fazla uzatmadan bu önemli ve gerekli bölümü biraz daha yakından tanıyalım. 

Tarım Ekonomisi Bölümü Nedir?

Tarım ekonomisi, tarım sektörünün ekonomik durumunu ve verilerini analiz ederek uygun stratejiler uygulayan bir alandır. Hizmet sektörünün göz bebeği olan tarımın ekonomik olarak değerlendirilmesi, ülke ekonomisi ve tarımı için büyük yarara sahiptir. Tarım ekonomisi bölümü de ziraat alanında çalışacak araştırmacı, ziraat mühendisleri ve proje koordinatörü yetiştirir. Mezunlar, tarım ve tarım ürünlerinin politikalarını belirleyerek buna uygun ekonomik bir geri dönüş almayı hedefler. 

Tarım ekonomisi bölümü, üniversitelerin Ziraat Fakültelerinde yer alır. Bölümün bulunduğu üniversitelerin tamamı devlet üniversitesidir. 22 Üniversitede eğitimi verilen tarım ekonomisi; üretici ve tüketici arasındaki ekonomik süreci araştırır, denetler, raporlar ve yönetir. Bölüm ziraat mühendisi yetiştirir ve öğrencilerin mühendislik becerileri edinmesini de sağlar. Uygulamalı ve teorik eğitim içeriği yanında birçok üniversitede staj çalışması da yer almaktadır. Özellikle tarım üretimini yerinde görmek ve aşina olmak için staj yapmak, büyük öneme sahiptir. Kısacası ülke ekonomisini bel kemiği olan tarımın, ekonomik açıdan üretim, gelir-gider dengesini korumak ve buna uygun ekonomik politikalar uygulanması için bu bölümü bitiren yetkin ve uzman insan zihnine ihtiyaç vardır. 

Bölümü seçecek aday üniversite öğrencilerin ziraat ile bir alakalarının veyahut ilgililerin olması gerekir. Her bölüm dahilinde konuşabileceğimiz isteğe göre bölüm yazmak, tarım ekonomisi için de geçerlidir. Yalnızca puan ve sıralamanız bu bölüme yettiği için tarım ekonomisi okumak, kendinize ve bu sektöre zarar verecektir. Tarım sektörü ve tarım ekonomisi bölümü, ziraat ile gerçekten alakalı ve tarım ekonomisini canlandırmak için neler yapılabileceğinin bilincinde olan insanları aramaktadır. 

Tarım Ekonomisi Bölümü İş İmkânları Nelerdir?

Tarım, üretim ve hizmet sektörünün göz bebeği olduğundan özellikle kamu sektöründe tarımla ilgili iş imkânları geniştir. Devlet tarafından tarıma teşvik ve tarımı desteklemek amacıyla kamu kurumları ve kooperatifler mevcuttur. Yine özel sektör dahilinde iş alanlarının geniş olduğunu da söyleyebiliriz. Hiçbir zaman tarımsal üretimin ve tarımın gündemimizden düşmeyeceği açıktır. Her ülkenin, hizmet sektörü yanında tarım sektörü çalışanların emeklerine de ihtiyacı vardır ve ülke ekonomisi de bu sektörlerin iş birliğine bağlıdır. Buradan yola çıkarak tarım ekonomisi iş imkânları; tarımsal üretim yapan, tarım ile ilgili hizmet sağlayan kurum ve şirketler kapsar. Yani bir tarafıyla tarımla ilgili katkıları olan her işletmede çalışma imkânı bulunmaktadır. 

Kamu tarafında; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikaları Genel Müdürlüğü, Sanayi Odaları ve Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğünde çalışılmaktadır. Özel sektör dahilinde ise bitki koruma, su, gübre analizleri şirketler, zirai tohum ve ilaç firmaları ve tarımsal hizmet kurumlarının pazarlama- finans departmanlarında iş bulunabiliyor. 

Tarım Ekonomisi Bölümü Dersleri Nelerdir?

Tarım ekonomisi dersleri, uygulamalı ve teorik olarak görülmektedir. Sadece tarım ile ekonomi tabanlı değil, seçmeli ve zorunlu ders kapsamında uygarlık tarihi, hukuk, istatistik, matematik gibi içerikler de vardır. Tarım ekonomisi bölümü, bu ders içerikleriyle tarım ekonomisinin yanı sıra genel kültür bilgi ve yetkinliğini de artırmayı hedefliyor. Ziraat Fakültesinin bir bölümü olarak da diğer fakülte bölümlerinden seçmeli dersler alınabilir. Genel itibariyle bölümü seçmeniz hâlinde aşağıdaki dersleri göreceksiniz. 

 • Botanik

 • Genel Kimya

 • Mikro Ekonomi

 • Makro Ekonomi

 • Tarım Hukuku

 • Çevre Yönetimi

 • Tarla Bitkileri

 • Su Ürünleri

 • Meteoroloji

 • İş Sağlığı ve Güvenliği

 • Teknik Resim

 • Tarımsal Pazarlama

 • Mesleki Uygulama

 • Staj Uygulaması

 • Genel İşletmecilik

 • Sebzecilik​​​​​​

 • Gıda Bilim ve Teknolojisi

Öğrenciler; ziraat ve ekonomi, işletme ağırlıklı dersler dışında pazarlama, inovasyon, iletişim, sosyoloji ve tarım tarihi dersleri alarak da mesleki bilgi birikimlerini tek yönde değil, farklı yönlerde geliştirebiliyorlar. Bilhassa özel sektörde tarım hizmeti veren şirket ve kurumların ilgili departmanlarında çalışma imkanı için kendinizi her yönden geliştirmeniz faydanıza olacaktır. 

Tarım Ekonomisi Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

Eşit ağırlık bölümleri arasında olan tarım ekonomisi, diğer EA bölümlerine göre daha düşük puan değerlerine sahiptir. 22 devlet üniversitesinde eğitimi verilen bölüm, fazla tercih edilmemesine rağmen gerekli bir iş alanını oluşturmaktadır. Ziraat Fakültesinde yer alan tarım ekonomisi bölümü, elde edebilir puan ve sıralamalar neticesinde tercih edilebilmektedir. Tarım ekonomisi taban puanları ve sıralaması en yüksek olan ilk 5 üniversiteyi aşağıda bulabilirsiniz.

ÜniversiteTaban PuanPuan Sıralaması
Ankara Üniversitesi263353.336
Ege Üniversitesi260374.691
Akdeniz Üniversitesi255411.116
Bursa Uludağ Üniversitesi245484.018
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun245485.504

Bölüm, yalnızca örgün eğitim olarak bulunmakta bundan dolayı ikinci öğretim seçeneği de bulunmamaktadır. Görüldüğü üzere de bölüm, düşük puan ile öğrenci almaktadır. Bu durum da bazen öğrencilerin puanı yettiği için bu bölümü yazmalarına neden olmaktadır. Tarım ekonomisi, ciddi ve emek isteyen bir alanla uğraştığından bölümü yazacak öğrencilerin mesleki sorumlulukları tanımaları ve kendilerini de değerlendirmeleri gerekiyor. Özellikle iş bulabilmek için hevesli olmalı ve tarım sektöründe iletişim ağınızı kuvvetlendirmelisiniz. Yine İngilizce bilmek ve  bilgisayar kullanımını öğrenmek, iş alanlarında sizin yararınıza olacak becerilerdir. 

tarım ekonomisi bölümü tarım ekonomisi dersleri tarım ekonomisi taban puanları ziraat mühendisi EA puan
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.