AnasayfaBlogDünyanın En Fakir Ülkesi
Nedir?

Dünyanın En Fakir Ülkesi

09 Haziran 2021
Dünyanın En Fakir Ülkesi

Zenginlik ve fakirlik… Hayatın hemen her alanında karşımıza çıkan zıt kavramlar. O sıklıkla karşılaştığımız kavramlar ülkeler düzeyinde de mevcut. Dünyanın en zengin ülkesi ve ülkeleri; dünyanın en fakir ülkesi ve ülkeleri... Bir yanda refah içinde yaşayan zengin devletlerin vatandaşları; diğer tarafta suya bile ulaşmakta güçlük çeken fakir ülkelerin yurttaşları. İki uç, iki tezatlık, iki dünya gerçeği…

Zengin ülkelerle ilgili pek çok şey merak ediliyor, fakir ülkelere dair merak edilenler var mı bilmiyorum. Dünyanın bir coğrafyasında zor şartlarda, çok zor şartlarda hayat mücadelesi veren insanların ülkesine ve ülkelerine dair bilgileri derlemek ve bir başlık altında toplamak istedim. Bu cümleye kadar okuduğunuza göre siz de merak ediyorsunuz. O vakit devam edelim. “Dünyanın en fakir ülkesi neresi?” sorusuyla başlayalım.

Dünyanın En Fakir Ülkesi Neresi?

Dünya ülkelerinin ekonomileriyle durumlarıyla ilgili verileri uluslararası pek çok kurum ve kuruluş paylaşıyor. Birleşmiş Milletler (BM); Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu (IMF) bu kurumlardan bazıları. Uluslararası örgütlerin paylaştığı verilerden yola çıkılarak ulaşılan ilk bilgi; dünya nüfusun 1,3 milyar bireyinin yoksul olduğu. Bu sayı dünya nüfusunun yüzde 23’üne denk geliyor. Şöyle demek de mümkün; dünyadaki her 4 insandan biri yoksul. Yoksul nüfusun büyük çoğunluğu 18 yaş altında ve önemli bir kısmı da 10 yaşın altındaki çocuklar. 

Yoksul nüfusun büyük çoğunluğu bağlantılı olarak da dünyanın en fakir ülkeleri Afrika kıtasında yer alıyor. Burada ufak bir not düşmek istiyorum: Yazıda değindiğim en fakir 10 ülke Afrika kıtasında. Başka kıtalarda da en yoksul ülkeler olduğu bilgisine vakıfız ancak çoğunluk Afrika kıtası ülkeleri.

Afrika kıtasındaki pek çok ülkenin de henüz yakın zamana kadar sömürge altında olduğunu bilgisini paylaşmak gerekiyor. Genel verilerin ardından gelelim dünyanın en fakir ülkesine. Dünyanın en fakir ülkeleriyle ilgili yapılan haberlerin çoğunda en yoksul ülke olarak Burundi geçiyor. Bazı kaynaklarda denk geldiğim ülkeyi de yazmak istiyorum: Somali

Burundi; Afrika’nın ortalarında yer alan ülkelerden biri. Denize kıyısı bulunmuyor. Ruanda, Tanzanya ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti komşu ülkeleri. Tanganika Gölü’ne de sınırı bulunuyor. 11,5 milyon nüfusa sahip ülkede kişi başına düşen milli gelir 275 dolar; insanlar günlük 1 doların altında gelirle hayatlarını idame ettirmeye çalışıyor. 

Ülkeyle ilgili araştırma yaptığınızda 20. yüzyılın başlarında Almanya tarafından sömürgeleştirildiği ve Birinci Dünya Savaşı’nın ardından da Belçika’ya devredildiği yazıyor. Sömürgeler öncesi ülkenin yönetim şekli krallık. 1962 yılına gelindiğinde Burundi, bağımsızlığını yeniden kazanıyor ancak bu kez de iç çatışmalar baş gösteriyor. İç çatışmalar 1990’lı yıllara kadar devam ediyor. Sonrasında hükümet kurma çalışmaları yürütülse de günümüze gelindiğinde siyasi anlamda çalkantıların olduğu bilgisi var. Ülkenin yoksulluğunun yanına, iç çatışmalar ve yolsuzluklar da eklenince; ekonomik imkansızlıklar artıyor ve kişi başına düşen milli gelir de yok denecek kadar azalıyor.

Somali; Doğu Afrika’da yer alıyor. Cibuti, Kenya, Yemen, Etiyopya ve Hint Okyanusu’na sınırı bulunuyor. Ülke nüfusunun 15 milyonun üstünde olduğu tahmin ediliyor. Ediliyor ifadesini kullandım zira; merkezi hükümetin ülkenin pek çok bölgesine hakim olmadığı gerçeği var. Ülkede kişi başına düşen milli gelirin ise 90 dolar olduğu ifade ediliyor. Ülke halkı tarım ve hayvancılıkla uğraşıyor. Somali’nin de Süveyş Kanalı’nın açılmasından sora İngiltere tarafından işgal edildiği ve bir bölümün ise İtalya egemenliğinde olduğu bilgisi kaynaklarda yer alıyor. Somali’de konuşulan diller ise şöyle; Arapça, İngilizce, İtalyanca ve Fransızca.

Somali aslında yakından tanıdığımız ve hakkında bilgi sahibi olduğumuz bir ülke. 2011 yılındaki kuraklığın ardından Türkiye, ülkeye yardım için seferber olmuştu ve Türk milletinin desteğiyle toplanan insani yardımlar Somali’ye ulaştırılmıştı.

Dünyanın En Fakir Ülkeleri

Dünyanın en fakir iki ülkesiyle ilgili bilgilere değindikten sonra diğer fakir ülkeler hakkında da fikir sahibi olalım.

  • Orta Afrika Cumhuriyeti

Orta Afrika Cumhuriyeti, bulunduğu kıta Afrika’nın ismini taşıyan iki ülkeden biri. Denize kıyısı bulunmuyor. Sudan, Güney Sudan, Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve Kamerun komşusu olan ülkeler. 4,6 milyon nüfusa sahip ülkede kişi başına düşen milli gelir 306 dolar. Orta Afrika Cumhuriyeti’nin bir dönem Fransa sömürgesi olduğu ve 1960 yılında bağımsızlığını kazandığı kaynaklarda yer alan bilgilerden. 

  • Nijer

Nijer; Afrika’nın batısında yer alıyor. Libya, Cezayir, Nijerya, Benin, Mali ve Burkina Faso komşu ülkeleri. 23 milyon nüfusu sahip ülkede kişi başına düşen milli gelir 356 dolar. Nijer’in de 1960 yılına kadar Fransa sömürgesi olduğu bilgisi mevcut. 

  • Malavi

Malavi; Afrika kıtasının güneyinde. Zambia, Mozambik ve Tanzanya komşuları. Eyaletlerden oluşan ülkenin 20 milyona yakın nüfusu bulunuyor. Ülkede kişi başına düşen milli gelir 381 dolar. Malavi’nin de 1964 yılına kadar İngiltere sömürgesinde olduğu kaynaklarda yazılı.

  • Madagaskar

Madagaskar; ada ülkesi. Hint Okyanusu’nun batışında yer alan ülke Afrika sınırları içinde. Dünyanın en büyük adası olan Madagaskar nüfusu; 26 milyon. Kişi başına düşen milli gelir ise 411 dolar. 

  • Liberya

Liberya; Afrika’nın batı kıyısında. 5 milyon nüfusa sahip ülkede kişi başına düşen gelir 455 dolar. İç savaşlarla boğuşan Liberya’nın Sierra Leone, Gine ve Fildişi Sahili’ne sınırı bulunuyor. 

  • Demokratik Kongo Cumhuriyeti

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin eski adı Zaire. Orta Afrika’da bulunuyor ve geniş yüz ölçümüne sahip; dünyanın en büyük yüz ölçümüne sahip 11. ülkesi. 100 milyondan fazla nüfusa sahip ülkede kişi başına 456 dolar gelir düşüyor. Uganda, Zambiya, Orta Afrika Cumhuriyeti, Ruanda, Sudan, Tanzanya komşu ülkeleri. Atlas Okyanusu’na kıyısı bulunuyor.

  • Togo

Togo, batı Afrika ülkesi. Benin Körfezi’ne kıyısı var. Gana, Burkina Faso ve Benin komşu ülkeleri. Yüz ölçümü bakımından Afrika’nın en küçük ülkesi. 8,6 milyonluk nüfusa sahip Togo’da kişi başına 547 dolar gelir düşüyor. Kuraklık ülkenin en büyük sorunlarından biri.

  • Sierra Leone

Sierra Leone; batı Afrika ülkesi. İsmini aslanlardan alıyor zira; ülke sınırlarında çok sayıda aslan bulunuyor. Elmas madeninin çıktığı ülkenin 1960’lı yıllara kadar İngiliz sömürgesi altında olduğu biliniyor. Bağımsızlığının ardından ise iç çatışmalarla mücadele ediyor. Elmas zenginliği; sömürgeler ve iç savaşlar sebebiyle ülke ekonomisine katkı sunmuyor. 8 milyonluk nüfusa sahip ülkede kişi başına 693 dolar gelir düşüyor. Atlas Okyanus, Güne ve Liberya’ya sınırları bulunuyor. 

Dünyanın en yoksul ülkesi ve ülkeleriyle ilgili bilgileri kısaca paylaşmış olduk. Bu ülkelerle ilgili ekonomik yorumları işin uzmanlarına bırakıp yazımızı özetleyen sorulara geçelim. Hemen bir not düşmek istiyorum; pek tabi siz yorumlarınızı yazının altına yazabilirsiniz.

Dünyanın En Fakir Ülkesi Dünyanın En Fakir Ülkesi neresi Dünyanın En Fakir Ülkeleri Burundi Somali
Neşe Polat
Neşe Polat
Blog Yazarı

Bayburt'ta doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. Medya sektöründe çalıştı. Yayınevlerinde editörlük yaptı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kapitalizm ve Liberalizm Farkı
İktisat

Kapitalizm ve Liberalizm Farkı

24 Şubat 2020
Kadına Karşı Ayrımcılık Yapan Ülkeler Daha Fakir
İş Hayatında Kadınlar

Kadına Karşı Ayrımcılık Yapan Ülkeler Daha Fakir

15 Mayıs 2016
Kapitalist Nedir?
Nedir?

Kapitalist Sistem Nedir?

24 Ağustos 2021