AnasayfaBlogÇağrı Merkezleri Hizmetleri Bölümü (MYO)
Bölümler

Çağrı Merkezleri Hizmetleri Bölümü (MYO)

09 Kasım 2020
Çağrı Merkezleri Hizmetleri Bölümü Meslek Yüksek Okulu

Çağrı merkezi hizmetleri bölümü, bir ön lisans programıdır. Ön lisans programları arasında daha az bilinmesine rağmen önemli bir iş ve hizmeti meydana getiren bir bölümdür. Günümüzde neredeyse her kurum ve işletmenin çağrı merkezi hizmeti verdiği bilinmekte. Bölüm de bu hizmeti sağlayacak nitelikli ve uzman çağrı merkezi çalışanları yetiştirme amacındadır.

Müşteri ile iletişim kurma görevinde bulunan çağrı merkezi çalışanları, gerekli bir iş yapmanın yanı sıra kolay olmayan bir meslek icrasını da sürdürmektedirler. Çağrı merkezi çalışanı olmak, stresli bir mesleği yerine getirmek ve zaman yönetimini etkin kullanmakla tanımlanabilir. Bundan dolayı bu gibi meslek ve bölümlerde okumak için öncelikle bilgi sahibi olmak çok önemlidir. 

Çağrı merkezi hizmetleri bölümü, pazarlama ve müşteri yönetimi ile ilgili bir alandır. Kurum ve işletmelerin müşteri destek hattı ya da çağrı merkezi adlarıyla hizmet verdiği bir çağrı merkezleri vardır. Bölüm mezunları, bu çağrı merkezlerinde etkin ve doğru hizmet vermek adına eğitim görürler. İletişim ve insan ilişkilerin merkezde olduğu bölümü her yönüyle tanımak, tercih etmek isteyenler için de yararlı olacaktır. 

Çağrı Merkezi Hizmetleri Bölümü Nedir?

Çağrı merkezi hizmetleri bölümü, TYT puan türü ile öğrenci almaktadır. 2 yıllık bir ön lisans program olan bölüm, ilgili alan ve kurumlara çağrı merkezi çalışanı yetiştirmektedir. Bölümde; pazarlama, halkla ilişkiler, müşteri ilişkileri ve satış tekniklerine yönelik eğitimler vardır.

Bölüm; iletişim becerilerini kullanabilen ve müşteri ile doğru ve etkili iletişim kurabilecek mezunları sektöre kazandırır. Eğitim süresince öğrenciler, pazarlama-satış ve çağrı merkezi yönetimi hakkında bilgi ve fikir sahibi olurlar. Bölüme giriş için bir ön koşul bulunmasa da mesleğin yerine getirilme süreci herkese uygun değildir. Öncelikle çağrı merkezlerinde çalışmak, yoğun tempo içinde iş yapmayı öğrenmek ve stres yönetimini aktif kullanmayı gerektirmektedir.

Yine bu meslekte iletişim kurabilmek, her şeydir. Müşteriye erişme, sorunlarını ve taleplerini anlayabilme ve yönlendirebilme, çağrı merkezi çalışanının görevleridir. Sürekli her tür insan ile iletişim hâlinde olunduğundan, çalışanların kendi duygudurumlarını ve stres düzeylerini de kontrol etmeleri gerekmektedir. Zorlayıcı ve stres düzeyi yüksek bir alan olmasına rağmen pek tabii bu alan da oldukça gerekli bir alandır.

Müşterinin mevcut talep, istek ve sorunlarına anında yanıt arayabileceği çağrı merkezleri, her kurum için işlevsel bir hizmeti yerine getirir. Tekrar bölüme dönersek çağrı merkezi hizmetleri mezunları, 2 yıllık bölümü bitirmeleri hâlinde ilgili lisans programlarına geçme hakkını kullanabiliyorlar. Bunun için ön lisans mezunu olmak ve DGS'de başarılı olmak gerekiyor. İlgili lisans bölümlerini de aşağıdan inceleyebilirsiniz. 

Çağrı Merkezi Hizmetleri Bölümü İş İmkânları Nelerdir?

Çağrı merkezi hizmetleri bölüm mezunları, müşteri temsilcisi veya çağrı merkezi çalışanı olarak ilgili alanlarda, görevlerini yerine getirirler. Kamu ve özel sektörde iş olanakları bulunan bölüm, KPSS ile atama yapan bölümlerden de biridir. KPSS puanı ile 112 çağrı merkezlerinde, Bakanlıklar ve Belediyelerin olduğu kamu kurumlarında çalışma olanakları bulunmaktadır. Bu gibi kamu kurumlarında çalışmak için ise en 70 puan gereklidir. 

Özel sektöre ait işletme ve kurumlarda ise daha geniş iş olanaklarının olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bu gibi kurum ve işletmelerde, müşteri temsilciğinden başlayarak çağrı merkezi takım lideri unvanına sahip olunabilir. 

Mezunlar; Özel sektöre ait eğitim kurumlarında, e-ticaret sitelerinde, özel bankalarda, Telekomünikasyon alanında, online satış mağazaları ve işletmelerin çağrı merkezi hatlarında çalışırlar. Çalışanların çoğu asgari ücretin altında çalışmamaktadır. Çağrı merkezi takım lideri olunmasıyla maaşta da bir artış olmaktadır. Tabii ki meslekte ve alanda yükselmek için mesleğin gerektirdiği sorumluluk ve görevleri de yerine getirmek gerekiyor. Zorlayıcı bir meslek olarak çağrı merkezi çalışanının, mevcut durumlarını gözden geçirici ve iyileştirici kararların alınması da çalışanların daha rahat iş yapmalarını sağlayacaktır. 

Çağrı Merkezi Hizmetleri Bölümü Dersleri Nelerdir?

Çağrı merkezi hizmetleri bölüm dersleri, genellikle teorik içeriklere sahiptir. Bölüm ders içerikleri, öğrencilerin müşteri ile doğrudan iletişim sağlamalarına yönelik eğitici ve işlevsel eğitimleri barındırmaktadır. Öğrenciler, mezun olabilmek için 120 AKTS değerini doldurmak zorundadır. Çağrı merkezi hizmetleri bölümü bulunan üniversitelerin bir kısmında, staj uygulaması da vardır. Öğrencilerin sektör ve meslek deneyimi kazandırmaları için staj uygulaması olan üniversiteleri tercih etmeleri, daha doğru bir seçimdir. Genel olarak çağrı merkezi hizmetleri bölüm dersleri şunlardır: 

 • Genel İşletme

 • Ekonomi

 • Çağrı Merkezi Yönetimi

 • İletişim

 • Ofis Programları

 • Pazarlama İlkeleri

 • İngilizce

 • Temel Hukuk

 • Zaman Yönetimi

 • Mesleki İngilizce

 • Halkla İlişkiler

 • İnsan Kaynakları Yönetimi

 • Ön Muhasebe

 • Klavye Teknikleri

 • Müşteri İlişkileri Yönetimi

 • İstatistik

 • Ticaret Hukuku

 • Kriz Yönetimi

 • Pazarlama Mevzuatı

 • Dosyalama ve Arşivleme

 • Çağrı Merkezlerinde Satış Teknikleri

Çağrı Merkezi Hizmetleri Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

Çağrı merkezi hizmetleri bölümü, sadece TYT puanı ile alım yapmaktadır. 150 baraj puanını geçen adaylar, bölümü tercih edebilmektedirler. 2019 verilerine göre bölümün en yüksek taban puanı 225' dir. Ayrıca bölümün eğitimini veren tüm üniversiteler, devlet üniversiteleridir. Bölümdeki en yüksek kontenjan sayısı ise 100'dür. Ancak bölümün açıköğretim düzeyindeki eğitiminde, daha yüksek kontenjanlar söz konusudur. Açıköğretim çağrı merkezi hizmetleri eğitimi veren iki üniversite: Anadolu ve Atatürk Üniversiteleridir. 

Çağrı merkezi hizmetleri taban puanları ve sıralama değerleri, diğer ön lisans bölümlere göre fazla yüksek değildir. İlk 5 içinde yer alan üniversitelerde dahi sıralamalar düşük görülmektedir. Taban puan ve sıralaması yüksek olan üniversitelere göz atabilirsiniz, bölümü kazanmak için yapmanız gereken netlere ise Yök Atlas Uygulamasından ulaşabilirsiniz.

çağrı merkezi hizmetleri bölümü çağrı merkezi hizmetleri mezunları çağrı merkezi çalışanı olmak çağrı merkezi hizmetleri taban puanları müşteri temsilcisi
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.