Close
Mobil Menu Bars

Başarılı Bir Risk Yönetim Sürecinin 5 Adımı

24 Ocak 2019, 3428 defa okundu.
Başarılı Bir Risk Yönetim Sürecinin 5 Adımı
risk yönetimi, risk, riski değerlendirme,iş hayatında risk, enstitu blog, istanbul işletme enstitüsü, iienstitü

Bir proje yöneticisinin günlük işlerinden biri risk yönetimidir. Hatta yaptığı en önemli şeylerden biridir bu. Sistematik bir risk yönetim sürecinin nasıl olacağını bilmek ve risk yönetim sürecinin temel 5 unsurundan hareket etmek size kolaylık sağlayacaktır. Bu sayede projeleriniz daha sorunsuz çalışacak ve projenizde çalışan herkes için olumlu bir deneyim olacaktır.

Riskin genel bir tanımını yapmak gerekirse, çalıştığınız ya da planladığınız projenin hedeflerini olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebileceği kesin olmayan tehditlerdir. Riski ayıran ise olumlu ya da olumsuz etki potansiyelidir. Peki neden? Çünkü risk dediğimizde aklımıza hep olumsuz şeyler gelir ancak fırsatlarda bir risktir. Kısacası kurduğunuz düzeni değiştirebilecek her türlü etmen bir risktir. Eğer olumlu risklere de açık olursanız projeniz daha akılcı, akıcı ve karlı bir hal alır.

Riski Yönetmenin 5 yolu

Belirsizlik riskin merkezidir. Bir olayın olması ya da olmaması konusunda emin olamazsınız ya da gerçekleşmesi durumunda etkilerinden de emin olamazsınız. Olabilirlik yani bir şeyin olma ihtimali ve olayın etkisi, riskin büyüklüğünü saptayabileceğiniz iki temel unsurdur. Riskin boyutunu hesaplamak kriz yönetimi konusunu da kolaylaştıracaktır. Risk yönetimi operasyonel yönetimden organizasyona, organizasyondan insan kaynaklarına kadar bütün birimleri etkiler ve ilgilendirir. Organizasyonel becerileri geliştirir. Bütün birimler risk yönetimiyle hedeflerine daha net bir şekilde ulaşabilir. Risk yönetim süreçlerinin hepsi temel adımlardan geçer sadece kullanılan kelimeler değişir. Şimdi birlikte risk yönetimin temel 5 adımını inceleyelim.

risk, risk yönetimi, iienstitu, enstitu blog, istanbul işletme enstitüsü, kriz yönetimi

Riski Belirlemek

Ekibinizle beraber, projenizi ya da projenizin sonuçlarını etkileyebilecek riskleri bulun ve tanımlayın. 

Riski Analiz Etmek

Risklerinizi sıraladıktan sonra, her bir riskin olasılığını ve sonucunu belirleyin. Riskin ne tür bir risk olduğunu ve hedeflenen projeyi etkileme potansiyeline bakın.

Riskleri Değerlendirmek ve Sıralamak

Olasılığın ve sonucun birleşimi olan riskin büyüklüğünü belirleyerek riski değerlendirebilirsiniz. Bu değerlendirme sonrası riskleri sıralayabilirsiniz. Bu sayede riski kabul edip edemeyeceğinize karar verebilirsiniz ya da riskin getirisine değip değmeyeceğine bakabilirsiniz. Çünkü bazen iş hayatında bazı riskler göze almaya değer. Ancak riskin boyutu büyükse girmek mantıksızdır.

Riski Kullanmak

riski analiz etmek, risk yönetimi, risk, kriz, istanbul işletme, blog, iienstitu, enstitu blog

Bu adıma risk tepki planlaması da denir. Bu aşamada en büyük risklerinizi değerlendiriyorsunuz ve kabul edebileceğiniz seviyelere çekebilmek için risk üzerinde çalışıyorsunuz. Bu adımda olumsuz riskleri azaltabilmek için stratejiler geliştirip, stratejik planlama yapabilir ve acil durum senaryoları hazırlayabilirsiniz. Bazı durumlarda da olumsuz riskleri nasıl fırsata çevirebileceğinizi çalıştığınız kısımdır aynı zamanda. Bazı durumlarda şartları lehinize çevirerek riski avantaja dönüştürmek de şirketleri birbirinden ayıran bir özelliktir.

Riski İzlemek ve Gözden Geçirmek

Bütün adımlarınızı gözden geçirip kayıt altına aldığınız adımdır. Geriye dönüp inceleyebilir ya da hata yaptığınızı düşündüğünüz kısmı gözden geçirebilirsiniz.

Risk dediğimiz kavram belirsizlik ile ilgilidir. Bu belirsizliği sınırlandırmaya çalışmak projenizi tehlikeye sokar çünkü belirsizliği sınırlamaya çalışırsanız çok daha güvenli hareket etme çabasındasınız demektir. Ancak iyi bir proje riskleri listeleyerek, ön görerek ve yöneterek olur. Çünkü sınırlama yapmak olumlu unsurları da sınırlandırır ve iyi fırsatlar gözden kaçabilir.

Risk yönetimi aynı zamanda sorunlar ortaya çıktığında da yapılır. Çünkü siz zaten sorunları öngörmüş ve planlar geliştirmiştiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunudur. İstanbul İşletme Enstitüsü'nde Kariyer, iletişim konularında yazılar yazmaktadır.

Devamı
İlgili Eğitim
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 4,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Rezzan Pandaklı
25 Ocak 2019
4.0

Risk kelime olarak insanlara ürkütücü gelse de dogru yönetildiğinde büyük kar getirir. Örnekleri cok