AnasayfaBlogYeni Mezunlar İçin Kariyer Planlama Tüyoları
Video

Yeni Mezunlar İçin Kariyer Planlama Tüyoları

10 Mayıs 2021
Yeni Mezunlar İçin Kariyer Planlama Tüyoları

Yeni mezunların sıkça sorduğu “Okul bitti, şimdi beni ne bekliyor?” sorusuna cevap aradık. Memorial Sağlık Grubu İnsan Kaynakları Müdür Yardımcısı Can Oğuzoğlu’dan kariyer planlama tüyoları aldık. Yeni mezunlar için CV hazırlama, doğru iş başvurusu ve mülakat tüyolarını konuştuk.

Can Oğuzoğlu Kimdir?

İstanbul doğumluyum. 18 yıldır insan kaynakları alanında çalışıyorum. Danışmanlık sektöründe freelance eğitmenlik yaptım.

Okul bitti. Şimdi neler olacak sorusu ile başlayabilir miyiz? Yeni mezunları neler bekliyor?

2020 yılı verileri var elimizde. Üniversite mezun olup çalışmayan arkadaşların sayısı 1 milyon 350 bini bulmuş durumda. 17-34 yaş arası iş arayanların sayısı da artmış durumda. İş arama süreleri de uzamış, rekabet artmış durumda. İşimiz zor ama yapacaklarımız var.

Okul sonrası doğru kariyer planlama yapabilmek için bizlere nasıl tüyolar verebilirsiniz?

Sağlıklı bir hazırlık sürecinden geçmek gerekiyor. Adaylarımızın kendilerini tanıması, hangi yönlerini geliştirmesi gerektiğini ortaya koymalı ki güçlü bir CV hazırlasın. Gerekirse ayna karşısına geçip mülakatçı sorular sorması önemli. Bütün adaylara tavsiye ederim. 

Doğru başvuru nasıl yapılır? Bir IK’cı olarak başvurularda nelere dikkat ediyorsunuz?

Her şeyden önce adayın nereye başvuru yapacağını iyi seçmesi ve iyi araştırması lazım. Başvurduğu şirketin değerlerin okumalı. İş yapış şekillerini araştırmalı. Hangi pozisyona başvuru yapacağı da önemli. Pozisyonla özellikleri örtüşüyor mu? İlk önce adayın geçmişte kurumumuza başvurup başvurmadığını bakıyoruz. Tutarlı başvurular da önemli. Yeni mezun pazarlamaya başvurunca etkili olmuyor. Bazen 15 pozisyona başvurmuş. Buradan ne iş olursa yaparım anlamını anlıyorum. Bilinçli başvuru yapılmalı. 

Memorial Sağlık Grubu için İnsan Kaynakları olarak işe alım süreçleri ve sonrasında neler oluyor? 

İlk gün arkadaşı uygulamamız var. Kıdemli arkadaş koçluk yapıyor.1 gününü onla geçiriyor. Öğle yemeğini bile beraber yiyorlar. Yeni departmanın detaylarını, yan departmanı anlatıyor. Kurum tanıtımı yaptığımız bir eğitime başlıyoruz. Bölüm yöneticisi ve ekip arkadaşları da bölüm oryantasyonu yapıyorlar. Yaklaşık 1 ay sürüyor. Kurumsal yapılarda oryantasyona önem verilir. İlk günlerde kişi misafirdir. 

CV’lerde illa fotoğraf olmalı, şu bilgiler muhakkak şu şekilde yazılmalı dediğiniz önerileriniz nelerdir? Özellikle daha önce iş tecrübesi olmayanlar nelere dikkat etmeli?

İşin en önemli kısımlarından biri CV hazırlamak. Her şeyden önce sade ve dürüst bir CV olmak zorunda. adayı gerçekçi bir şekilde ortaya kaymalı. Kısa bir ön yazı mutlaka olmalı CV’de. Özeti güzel yazmışsa aday hakkında bilgi veriyor. Yaşını mezuniyetini ve hedefini yazması yeterli olmalı. Başarısı varsa onu da yazsın, bölüm birincisi olabilir, yazsın. Ne yapmak istediğini de yazsınlar. Ön yazı örneklerini araştırsınlar. Fotoğraf seçimi de profesyonel imaja uygun olmalı. Öğrencilikte görev aldığı projeleri de kısaca yazmalı. Adayın da kendini pazarlaması ve anlatması gerekiyor CV’de. Dil bilgisi de yazmalı. Referans bilgileri de önemlidir. 

CV’m İK’cıda olmasına rağmen neden bekleme sırasında tekrar form dolduruyoruz? Bu bir zaman kazanma taktiği mi?

Yok taktik değil. Hukuki bir altyapısı var. Kurumlar her CV’de sorularına cevap bulamadığı için. Kendi sorularını bu formlarla soruyor adaya. O formun alt kısmında da uyarı var. Bilgilerin doğruluğunu kişilerin de teyit ettiği hukuki dayanağı olan bir form.

İş tecrübesi olmayan birisi için mülakat aşamaları nasıl oluyor? Nelere dikkat edilmelidir?

Hazırlık yapmalı. Ön görüşmeyi İnsan kaynakları yapıyor sonra bölüm yöneticisi. Adayın kendisini en iyi anlatan anılarını mümkünse not etsin bir yere. Mutlaka 10 dakika önce olsun mülakat yerinde. Mülakat bir şov sahnesi değil. Adayların kendileri olmasını istiyoruz.

Neden işe alınmıyoruz? Çalışma hayatınız boyunca sayısız mülakat tecrübesi edindiniz. Size göre mülakatlarda en çok yapılan hatalar nelerdir?

İşe alınmamanın farklı sebepleri olabilir. O pozisyona daha iyi aday bulmuş olabiliriz. Mülakatta en büyük hata gerekli hazırlığı yapmadan gelmeleri. Çelişkili cevaplar verildiğinde de olumlu bakamıyoruz. Adayın panik olmadan kendi olması yeterli. İyi hazırlık yapmaları gerekiyor. Şirketlerin yetiştirilebilir aday alma sayısı limitli. İşe alınmamanın en temel sebeplerinden. 

İşe başladıktan sonra kimse yerinde saymak istemez. Bu durumda yükselmek, bir üst unvana sahip olmak için nasıl yollar kat edilmeli?

Birincisi sabırlı olmak lazım. Çok hızlı olmayabilir. Uzman yardımcısı olarak başlayan arkadaşım, 2 yıl içinde yönetici olacağım demesi çok realist bir yaklaşım olmuyor. Ekip içinde arkadaşın kendini göstermesi lazım. Ekstra sorumluluklar alsın, kendini fark ettirsin. Beklentinin üstüne çıksın. Öğrenmeye açık mı? Bana şunu da öğretir misiniz diyor mu? 

Home ofis çalışmada personel performans takibi nasıl oluyor? Etkili bir performans gösterse de çalışan kendini fark ettirmek için ne yapmalı?

Temelde size verilen zamanında istenilen kalitede sonuçlandırıyorsanız o sizin performansınızdır. Kendi çalışmasını sunmak istiyorsa gün sonunda rapor etsin. Şu çalışmada, şuraya geldim diye mail atabilir. 
Yaptıkları işleri raporlasınlar. Raporlama yapmak bir beceridir. Yaptığınız içi doğru şekilde yöneticinize anlatmanız da önemli. Evde çalışmak çok zor ve yıpratıcı. 

Yeni mezunları neler bekliyor?

2020 yılı verileri var elimizde. Üniversite mezun olup çalışmayan arkadaşların sayısı 1 milyon 350 bini bulmuş durumda. 17-34 yaş arası iş arayanların sayısı da artmış durumda.

Doğru başvuru nasıl yapılır?

Her şeyden önce adayın nereye başvuru yapacağını iyi seçmesi ve iyi araştırması lazım. Başvurduğu şirketin değerlerin okumalı. İş yapış şekillerini araştırmalı.

Mülakatta nelere dikkat edilmelidir?

Hazırlık yapmalı. Ön görüşmeyi İnsan kaynakları yapıyor sonra bölüm yöneticisi. Adayın kendisini en iyi anlatan anılarını mümkünse not etsin bir yere. Mutlaka 10 dakika önce olsun mülakat yerinde.

mülakat
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Akademik Mülakat Soruları
Mülakat Soruları

Akademik Mülakat Soruları

28 Ocak 2022
İngilizce Video Mülakat Soruları
Video Mülakat

İngilizce Video Mülakat Soruları

20 Aralık 2019
Açık Uçlu Mülakat Soruları ve Cevapları
Mülakat Soruları

Açık Uçlu Mülakat Soruları ve Cevapları

09 Mart 2018