AnasayfaBlogYabancı Dil Bilginiz Ne Durumda?
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Bilginiz Ne Durumda?

10 Temmuz 2019
Yabancı Dil Bilginiz Ne Durumda?

Yabancı dil bilginiz nedir? Özgeçmişlerde sık sık karşılaştığımız bu soruya cevabınız ne? Dil öğrenme yeni kültürlerle etkileşime geçmek için önemli bir etkileşim. Etkileşime geçilebilecek insan potansiyelinin artması da hem kişisel hem de çalışma hayatında önemli avantajlar sağlar.

Çalışma Hayatında Yabancı Dilin Faydası Nedir?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de işe girerken yabancı dil bilgisinin olması işvereninizin dikkatini çok çekecek. İş hayatında yabancı dil bilmenin önemi işveren için neredeyse iş tecrübesi kadar öneme sahip.

İş İngilizcesi ve yabancı dil bilmek iş hayatında rakiplerinizi geride bırakmanıza yardımcı olur. 

Ayrıca yabancı dil öğrenerek farklı ülkelerde işe girebilir ve farklı toplumların içinde bulunarak dünyaya bakış açınızı değiştirebilirsiniz. Hangi dil olursa olsun çevirmenlik veya dil öğretmenliği gibi meslekleri de yapabilir hale gelirsiniz. Araştırmak istediğiniz bilgilere farklı dillerdeki kaynaklardan da ulaşabilmenize ve onları değerlendirmenize olanak sağlar.

Sosyal Hayatta Yabancı Dil Etkisi Nedir?

Birçok yeni arkadaş edinebilir farklı ülkelerin insanları ile tanışabilirsiniz. Dil bilmenin iş hayatındaki getirisi sosyal yaşam düzeyinizi de olumlu etkileyecek ve ikili ilişkilerde size özgüven verecektir. Sosyal  hayatın içinde siyasette, ekonomide ve hayatın her safhasında insanlar arasındaki anlaşmayı dil sağlar. Ayrıca tarihi değiştiren insanların en önemli özelliği de dili doğru ve güzel kullanarak toplumu etkilemeleridir. 

Toplum hayatına iyice yerleşmiş olan yabancı dil her kesimde her yaş grubunda ve hayatımızın her köşesinde etkisini göstermekte. İngilizce’nin etkisi ile başta işyerlerinde olmak üzere yabancı isim kullanmak son derece yaygınlaşmış ve konuşma dili de bu olumsuzluktan nasibini almaya başlamıştır. Artık cocukların satın aldıkları cipslerin tamamı sütten yapılan çocuk ürünlerinin neredeyse hepsi, çikolata ve gofretlere verilen isimlerin çoğu yabancı dilde. Hatta bazı tv programlarında ve günlük konuşmalarda Türk alfabesinin okunuşu bile değiştirilerek yabancı dilde okumalar ve sözcükler tercih edilmeye başlanmıştır.

Verimli Çalışma Nasıl Olur?

Hangi yabancı dil olursa olsun öğrenime grammer eğitimi yani cümlelerin oluşum biçimleri öğrenilerek başlanılmalıdır. Yeni öğrenilen dile hemen alışmak kolay değildir. Bu süreci hızlandırmak için bol bol tekrar yapılmalı. Yabancı dil öğrenmek demek yabancı olduğunuz kelimelerin belli bir düzende kullanılması demek. Düzeni öğrendiniz. Artık dili öğrenmeye başladığınızda birçok temel kelimeyi de öğrenirsiniz. 

Daha sonra ise kelime darağacınızı genişletmeniz gerekir. Kelime öğrenimini metinler çevirerek yapabilirsiniz.Öncelikle elinize kapsamlı bir sözlük alın. Daha sonra bulduğunuz seviyenize uygun metini çevirmeye çalışın.Yalnız kullandığınız metinlerin seviyenize uygun olması gerekir. Yoksa başta öğreneceğinizi sonda, sonda öğreneceğinizi başta öğrenebilir ve öğrendiğiniz yere tekrar bakma ihtiyacı duyabilirsiniz. Bu süreçte bolbol tekrar yapmak verimliliği arttırır. Aksi taktirde daha önce öğrendiğiniz kelimeleri unutur ve tekrar öğrenmek için zaman harcarsınız.

Konuşma Becerisi

Öğrendiğiniz dilde yazılmış metinleri Türkçeye çeviri yapmaya çalışın. Daha sonra bu metinleri o dilde sesli şekilde okuyun. Çeviri programlarından metinleri çevirdikten sonra çevirinizi ve telaffuzunuzu değerlendirin. Yazma becerinizi geliştirmek amacıyla orjinal cümleler ile oynayarak farklı cümleler oluşturmaya çalışın. Sizinle aynı dili öğrenen birisini bulun ve onun ile karşılıklı konuşma seansları gerçekleştirin. 

Hangi Yabancı Dilleri Bilmek Gerek?

Hangi Yabancı Dili Öğrenmeliyiz? İşte İngilizce’den sonra en çok konuşulacak geleceğin dilleri. İngilizce zaten ilk sırada.

  • Japonca: Ural-Altay dil ailesinin Altay Koluna ait Japonca. Dünyada yaklaşık 130 milyona yakın kişinin anadili. İngilizlere göre geleceğin en çok konuşulacak 10.dil.

  • Rusça: Karadeniz'den sınır komşumuz Rusların dili de bu listede 8.sırada yerini buluyor. Dünya üzerinde Rusça konuşan kişi sayısı ise yaklaşık 280 milyon.

  • İtalyanca: İtalyanlar da gelecekte adından söz ettiriyorlar. Araştırmaya göre 7.sırada geleceğin dili İtalyanca.Günümüzde İtalyanca konuşan insan sayısı ise yaklaşık 80 milyon.

  • Portekizce: Şu sıralar futbol dolayısıyla adından sıkça söz ettiren Portekiz de sıralamada. Portekizceyi konuşanların güncel sayısı yaklaşık 130 milyon.

  • Almanca: Avrupanın güçlü devleti Almanya sıralamada 5.sırada. Günümüzde bu dil 100 milyon kişi tarafından konuşuluyor.

  • Mandarin Çincesi: Dünyanın en büyük nüfusa sahip ülkesi burda olmasa olmazdı tabiiki. Günümüzde yaklaşık 1.4 milyar kişi Mandarin Çincesi konuşuyor.

  • Fransızca: Sömürgelerle dünyanın dörtbir yanına ulaşmış Fransa şuanda olduğu gibi gelecekte de yükselen diller arasında. Şuanda Fransızcayı yaklaşık 280 milyon kişi konuşuyor.

  • Arapça: Sıralamada 2. sırada olan Arapçayı şu an yaklaşık 250 milyon kişi konuşuyor.

  • İspanyolca: Karşınızda gelecekte en çok konuşulacağı düşünülen dil. Yine futbol ile çok anılan İspanyolca. Günümüzde bu dili konuşan insan sayısı yaklaşık 560 milyon.

İstanbul İşletme Enstitüsü yabancı dil öğrenme konusunda ücretsiz online eğitimler düzenliyor. Enstitü kapsamında alacağınız farklı Yabancı Dil Eğitimleri size çok şey katacaktır. 

Yazar: Kemal Yanmaz

yabancı dil dil bilgisi yabancı dil öğrenmek çeviri online eğitimler
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.