AnasayfaBlogTurizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bölümü
Bölümler

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bölümü

30 Ağustos 2020
Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bölümü

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik, ülke ekonomisine yüksek katkıda bulunmak için bu alanda profesyonel girişimciler ve yöneticiler yetiştirmeyi hedefler. Bu bölüm 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Yalnızca Eşit Ağırlık puan türüne göre öğrenci kabul etmektedir.

Turizm başlı başına bir eğlence ve keyifli vakit geçirme, gezme-görme, dinlenme üzerine bir sektördür. Bu nedenle bu işi severek yapmak çok önemlidir. Turizm işletmeciliği ve otelcilik çok geniş ve kapsamlı bir sektörüdür. Bu sektörde çalışmak isteyenler,  herhangi bir turistik tesisin işletmeciliğini yapılabildiği gibi, acente ve şube de açabilme olanakları vardır. Sorumluluk alanları turizmin gelişmesine katkı sağlamaktır. 

Turizm işletmeciliği ve otelcilik turizm pazarlaması, her türlü turizm hizmetleri, otelcilik yönetimi, eğlence merkezleri, kulüpler, konaklama hizmetleri, seyahat alanında birçok hizmeti kusursuz şekilde vermeyi hedefler. 

Bu eğlenceli ve bir o kadar da zor olan turizm sektörü her zaman aktif ve yeniliklerle fark yaratmayı gerektirir. Bu mesleği seçecek kişilerin planlı, programlı ve sosyal yönden aktif kişiler olması önemlidir. Aynı zamanda insanları seven ve iletişim kabiliyeti gelişmiş bireyler olmaları gerekir. Yenilikleri takip edip, bunları uygulayabilen, teknolojiyi etkin olarak kullanan ve yabancı dil bilen kişiler olmaları gerekir. İşini severek ve özveriyle yapan kişiler turizmin gelişmesine katkıda bulunacaklardır. Aynı zamanda müşteri memnuniyetini de en üst düzeyde sağlayarak başarılı olacaklardır. Bu sayede sektörde aranılan profesyoneller olmaları kaçınılmazdır. 

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bölümü Nedir?

Turizm işletmeciliği ve otelcilik bölümü, turizmin geliştirilmesine katkıda bulunacak nitelikli bireyler yetiştirmeyi hedefler. İşini titizlikle yapan, müşteri memnuniyetini üst düzeyde tutan profesyonel bireyler yetiştirmeyi amaçlar. Seyahat, turizm pazarlaması, otelcilik yönetimi, restoranlar, eğlence parkurları, kongre merkezleri, toplantı organizasyonları, konaklama hizmetleri gibi birçok alanda hizmet veren bir alandır. Turizm işletmeciliği hangi alanda hizmet veriyorsa, o alandaki turistlerin ihtiyaçlarının giderilmesini sağlar. Eğlence, alışveriş, ulaşım, tur organizasyonu, gezi, konaklama hizmetleri gibi hizmetlerin yerine getirilmesini sağlar. 

Bu bölümün asıl amacı ülke ekonomisine katkıda bulunacak, turizmi geliştirmeyi hedefleyen profesyonel yönetici ve girişimciler yetiştirmeyi hedefler. Öğrenciler sadece turizm işletmeciliği ve otelcilik alanında gelişmekle kalmayıp, turizmle ilgili birçok sektör hakkında donanımlı bilgi sahibi olurlar. 
Turizm işletmeciliği ve otelcilik bölümünde kariyer yapmak isteyen öğrencilerin, farklı ve yenilikçi bakış açısına sahip olması beklenir. Aynı zamanda insan ilişkileri oldukça iyi, sosyal ve kendini geliştirmeye açık bireyler olmaları gerekir. Yabancı dil bilgisinin de gelişmesi oldukça önemlidir.

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik iş imkanları nelerdir?

Turizm işletmeciliği ve otelcilik iş imkanları sektörün çeşitliliği nedeniyle oldukça fazladır. Ülkemizde oldukça önem verilen turizm sektörü için, işin profesyonellerine olan ihtiyaç da her geçen gün artmaktadır. Bu bölümden mezun olan kişiler turizm sektörünün çok yönlü olması nedeniyle geniş iş imkanına sahiptir. Bu bölüm mezunları, tatil köylerinde, otellerde, dinlenme tesislerinde, restoranlarda yönetici pozisyonunda çalışabilirler. Aynı zamanda ajanslarda, özel etkinlik ve davet organizasyonlarında, iş bulabilirler. Havayolları, gıda işletmeleri, oteller, organizasyon şirketleri seyahat acenteleri başlıca iş imkanlarının olduğu yerlerdir. 

Turizm acenteleri açabilir, turistik amaçlı büyük gemilerde iş bulabilirler. Organizasyon şirketleri, seyahat acenteleri, havayolları gibi turizme hizmet veren işletmelerde iş imkanı bulabilirler. Aynı zamanda kara ve deniz işletmeciliği yapan turizm firmalarında çalışabilirler. Turizm çok yönlü bir sektördür. Birçok alanda turizm hizmeti verildiği için iş kapsamı da oldukça geniştir.

Turizm sektörüne oldukça önem verilmesiyle birlikte bu alanda profesyonel kişilere olan ihtiyaç da her geçen gün artmaktadır. Turizm işletmeciliği ve otelcilik mezunları turizm ve otelcilik alanında hizmet veren her türlü işletmede, iş bulabilme imkanları vardır. Turizm sektörüne gönül veren, farklı düşünen, yenilikçi ve işini severek yapan kişiler bu işte mutlak başarı sağlayacaktır. 

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik mezunları ne iş yapar?

Turizm işletmeciliği ve otelcilik bölümünü bitiren kişiler her türlü turizm ve otelcilik hizmeti veren işletmelerde görev alabilirler. Turizme hizmet vermek için her türlü yeniliği ve farklılığı hizmetlerinde kullanırlar. Otellerde, turizm acentelerinde ve turizme hizmet veren bir çok alanda çalışma imkanları vardır. Müşterilerin her türlü ihtiyaçlarını en iyi bir şekilde karşılamak için, üstün hizmet anlayışı ile otel, lokanta, acente gibi birçok turistik tesisin yönetilmesini sağlar. 

Turizm işletmeciliği ve otelcilik alanında çalışan kişiler, müşteri memnuniyetini en üst düzeyde sağlamak için standartlar geliştirirler. Bu anlamda her türlü yeniliği ve üretkenliği gösterirler. Otellerde veya çalıştıkları işletmelerde müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda en iyi hizmeti vermeye çalışırlar. Oteller günümüzde sadece gelen müşterilerin konakladığı mekanlar olmanın dışında, bir çok etkinliğin de düzenlendiği yerlerdir. Kongreler, konferanslar, düğünler gibi birçok etkinliklere ev sahibi yapabilmektedir. Bu anlamda işletmecilik yapan kişiler her yönden kusursuz hizmet vermeyi amaçlamaktadır. Yaptıkları her işte mükemmeliyetçi anlayış benimseyerek, çağdaş ve yenilikçi fikirler geliştirerek bu işi severek yapan kişiler başarılı olacaktır. 

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Taban Puanları ve Sıralama

Turizm işletmeciliği ve otelcilik 2019 yılık taban puanları ve başarı sıralaması Yök Atlas’dan alınan bilgilere göre şu şekildedir:

ÜniversiteTaban PuanBaşarı Sıralaması
Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi440,000881.263
Dokuz Eylül Üniversitesi410,550796.896
Balıkesir Üniversitesi280,5001.082.472
Bitlis Eren Üniversitesi334,800830.162
Trakya  Üniversitesi322,550992.922

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bölümü Dersleri Nelerdir?

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik bölümü okumak isteyen öğrenciler 4 yıllık öğrenim dönemi boyunca aşağıdaki dersleri görürler. 8 yarıyıllık dönem boyunca bu dersleri başarı şekilde tamamlayan öğrenciler ‘’Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Lisans Diploması’’ almaya hak kazanırlar. 

 • Turizm işletmelerinde maliyet analizleri

 • Ön büro işlemleri

 • Otel işletmeciliği

 • İşletme matematiği

 • Seyahat acenteliği ve tur operatörlüğü

 • Turizm ekonomisi

 • Kongre ve fuar yönetimi

 • Mutfak hizmetleri yönetimi

 • Turizm pazarlaması

 • Yiyecek ve içecek hizmetleri

 • Ziyaret ve ikram hizmetleri

 • Görgü kuralları ve protokol

 • Temizlik ürünleri kullanımı ve denetimi

 • Bilgi ve iletişim teknolojileri

 • Konaklama ve işletmeleri muhasebesi

 • Rekrasyon ve animasyon,

 • İkram ve servis teknikleri

 • Menü Planlama

turizm işletmeciliği ve otelcilik turizm işletmeciliği ve otelcilik bölümü nedir turizm işletmeciliği ve otelcilik mezunları ne iş yapar turizm işletmeciliği ve otelcilik iş imkanları nelerdir bölümler
Şule Mikdan
Şule Mikdan
Blog Yazarı

Özel bir şirkette, finans sektöründe 14 yıl boyunca Kıdemli Şef olarak çalıştım. Sermaye Piyasaları ile ilgili her türlü takas ve operasyon işlemleri yaptım. Kendimi geliştirmek adına İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından aldığım "İçerik Editörlüğü" eğitimi ile hobi olarak başladığım yazma tutkumu geliştirdim. Ardından Enstitü bünyesinde İçerik Yazarı olarak çalışmaya başladım.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.