AnasayfaBlogSosyal Medya Reklamcılığı Nedir?
Sosyal Medya

Sosyal Medya Reklamcılığı Nedir?

21 Mart 2021
Renkli kare simgeler içeren dokunmatik ekranlı bir cihaza dokunan bir elin yakın çekimi. İlk simge beyaz bir alışveriş arabasının olduğu pembe bir kare, ikincisi beyaz bir saat yüzünün olduğu mavi bir kare, üçüncüsü beyaz dişlilerin olduğu yeşil bir kare, dördüncüsü beyaz bir hedef ve okun olduğu mavi bir kare, beşincisi beyaz çizgilerin olduğu sarı bir kare, altıncısı beyaz insan simgelerinin olduğu pembe bir kare ve yedincisi beyaz bir uçak ve bagajın olduğu turuncu bir kare. Cihaz beyaz bir ışıkla aydınlatılmıştır ve simgelerin renkleri canlı ve parlaktır.
Sosyal Medya PlatformuÖzellikleriAvantajları
FacebookTıklanma üzerine ücretlendirme, çeşitli pazarlama teknikleriyle doğru yerde, doğru kitleye, doğru reklamın yayınlanmasıİletişim sağlam, verim yüksek, maliyet oldukça iyi
InstagramAnlık geri dönüşlerin alınabileceği, görsellik alanında oldukça parlakYüksek etkileşim oranı, geniş hedef kitleye ulaşım
TwitterHashtag kullanımı, ilgilenen kişilerin rahat erişimiDoğru kullanımla iyi reklamlar verilebilir, iletişim ön plandadır
LinkedInProfesyonellerin yer aldığı platform, tıklama başına ücretlendirme yapar ve açık artırma reklamları sistemiyle çalışırReklamlarınızı ürününüzle ilgilenen profesyonel kişilere ulaştırabilirsiniz
YoutubeKullanıcı sayısının milyarlarla ölçüldüğü, bir kişinin günlük video izleme sayısının saatleri bulduğu platformBirçok geliştirme seçenekleri ve farklı reklam modelleri ile vermek istediğiniz mesajı en iyi şekilde verebilirsiniz
GenelDüşük Maliyet, Erişim Kolaylığı, Kitleye Ulaşma Hızı, Erişim Tespiti, Düzenleme KolaylığıGeleneksel reklamcılığa göre daha hızlı ve etkili sonuçlar almayı sağlar

Artık çoğu kişinin odak noktası haline gelen sosyal medyanın hayatımızdaki yeri aşikar. Birçoğumuz sosyal medyaya göz atmadan bir gün dahi geçirmiyoruz. Adeta günlük rutinimiz haline gelmiş durumda. Bunun zararlarından ve yararlarından hep konuşulur. Bu yazımızda ise sosyal medya üzerinden yapılan reklamlara yer vereceğiz.

Sosyal medya reklamlarının hayatımızdaki ve satın alma psikolojisindeki rolünün farkında olunduğu bu rekabet ortamında hem tüketici hem satıcı olarak biraz bilgi sahibi olma zamanı. Önce sosyal medya reklamcılığının ne olduğuna bakalım.

Sosyal Medya Reklamcılığı

Hemen hemen aradığımız her şeye ulaşabildiğimiz bu e-ticaret çağında haliyle rekabet de hep sıcak oluyor. Bu noktada gözler herkesin odaklandığı tarafa çevriliyor: Sosyal medya. Kurum olsun kişi bazlı olsun birçok sektörden insanlar işlerini bu uygulamalar üzerinden duyuruyor, hedef kitlesine ulaşıyor ve ürünlerini pazarlıyor. Sosyal medya reklamcılığı da burada devreye giriyor; sosyal medya üzerinden yapılan tüm reklam faaliyetlerini bu çatı altında topluyoruz.

Sosyal medyanın ulaşabildiği kitle sayısının devasa boyutlarda olması da onu iyi bir dijital pazar haline getiriyor. Düşünün, milyonlarca insan, her çeşit yaştan, öğrenim durumundan, meslekten, şehirden birçok farklı bireye ulaşabildiğiniz bir saha. Tabi her ürünün hitap ettiği kitle belli kıstaslar dahilinde oluyor fakat reklamın hedef kitleye bu yolla ulaşması çok daha rahat. Özellikle sitelerin sahip olduğu reklam tercih seçenek sistemleriyle iş çok daha kolay hale geliyor.

Kurumlar hem reklama ayırdıkları bütçeyi çok verimli bir şekilde kullanabiliyor hem de kullanıcılardan seri geri dönüşler alabiliyor. Şöyle düşünün, kağıda basılı bir reklam sayfasının hedef kitleye ulaşması, tüketiciyle buluşması ve geri dönüşler alması mı yoksa sosyal medyanın hedef kitleyle iletişime geçirme ve geri dönüş sağlama hızı mı? Dijital pazarlama hem hızda hem verimde oldukça ileride.

Sosyal Medya Reklam Türleri 

Kullandığımız birçok sosyal medya uygulamasında önümüze çıkan reklamların bazılarını gereksiz buluyor bazılarına ise maden gözüyle bakabiliyoruz. ‘Nasıl da bildi buna ihtiyacım olduğunu’, ‘aşırı benlik bir ürün’ dediğimiz anlar ya da ‘çok alakasız, ben ne aratıyorum karşıma ne çıkıyor anlam veremiyorum’ diye yakındığımız zamanlar. Şimdi biraz işin reklamcılık yapma kısmına bakacak olursak en popüler sosyal medya uygulamalarını listeleyelim istedik. Hangi sosyal medya hangi özelliğiyle ortaya çıkıyor, görelim.

 • Facebook Reklamları

En fazla kullanıcıya sahip platform olan Facebook üzerinden reklam seçeneklerine göz atalım. Öncelikle tıklanma üzerine ücretlendirme yapması reklam bütçesini olumlu yönde etkiliyor. Bunun yanında çeşitli pazarlama teknikleriyle doğru yerde, doğru kitleye, doğru reklamın yayınlanması sağlanıyor. Görüldüğü üzere iletişim sağlam, verim yüksek, maliyet oldukça iyi.

 • Instagram Reklamları

İkinci sırada hepimizin tahmin edebileceği üzere Instagram reklamcılığı var. Anlık geri dönüşlerin alınabileceği, medyanın görsellik alanında oldukça parlak yeri olan sosyal medyamız reklamların vazgeçilmez adresi. Hepimiz her girdiğimizde en az iki-üç reklamla karşılaşıyoruz, bu da ne kadar rağbet edildiğinin bir göstergesi olabilir.

 • Twitter Reklamları

#sosyalmedya, #reklam, #pazarlama, Twitter’ın vazgeçilmez ‘hashtag’leri reklamcılıkta da oldukça fayda sağlıyor. İlgilenen kişilerin rahat eriştiği, iletişimin ön planda olduğu ve doğru kullanımla iyi reklamlar verilebilecek bir platform.

 • LinkedIn Reklamları

Profesyonellerin yeri olan LinkedIn’de reklamlarınızı ürününüzle ilgilenen profesyonel kişilere rahatça ulaştırabilirsiniz. Facebook gibi tıklama başına ücretlendirme yapar ve açık artırma reklamları sistemiyle çalışır.

 • Youtube Reklamları

kullanıcı sayısının milyarlarla ölçüldüğü, bir kişinin günlük video izleme sayısının saatleri bulduğu bu platform da reklam verilecek gözde yerler arasında. birçok geliştirme seçenekleri, reklam modelleri ile vermek istediğiniz mesajı en iyi şekilde verebilirsiniz.

Sosyal Medya Reklamlarının Avantajları

Kısa sürede en uygun kitleye ulaşmayı hedef sayan sosyal medya reklamcılığının sağladığı avantajlara bakalım.

 • Düşük Maliyet: Birçoğu tıklanma üzerine ücretlendirme yapan sosyal medyaların reklam ücretlerine genel olarak baktığımızda da oldukça uygun. 

 • Erişim Kolaylığı: Sosyal medyalara ücretsiz bir şekilde herkesin üye olabilmesi hedef kitleye erişmede de başarı sağlıyor. Böylelikle ürünlerin pazarlaması etkili ve hızlı oluyor.

 • Kitleye Ulaşma Hızı: Geleneksel pazarlamaya göre yayılma hızı çok yüksek olan sosyal medyalarda reklamın yayınlanma sayısı da yine bariz yüksek.

 • Erişim Tespiti: Reklamın kaç kişiye ulaştığına, tıklanma sayısına erişebilmek de ürünün analizini yapmayı kolaylaştırıyor.

 • Düzenleme Kolaylığı: Reklamın hedef kitlesini, içeriğini, zamanlamasını maliyeti düşük bir şekilde yapabilmek açısından da büyük avantaj sahibi. Geleneksel reklamlarda yapılacak en ufak değişiklik için bile harcanan bütçenin yanında sosyal medya oldukça karlı.

 • Hedef Kitle Belirleme Seçeneği: Reklamın hitap ettiği kesime ulaşabilmesi açısından yaş, cinsiyet, eğitim durumu gibi seçeneklerle hedef kitle tam on ikiden vurulabiliyor.

 • Hızlı Satış: Reklamın verildiği medyaya koyulan bir link ile tek tıkla sayfaya yönlenen müşteri ürüne kolayca ulaşıyor ve reklam hızlı bir şekilde satışa dönüşüyor.

Sosyal Medya Reklamcılığı Nasıl Yapılır?

Sosyal medya reklamlarının sağladığı bu denli hızlı çözümlere ve avantajlara nasıl ulaşıyoruz? Biraz da reklamcılığın nasıl işlediğine bakalım öyleyse. Temel olarak 2 şekilde sosyal medya reklamcılığı yapabiliyoruz.

İlki reklamcılık alanında ve sosyal medya konusunda yeterli bilgisi olmayan veya daha profesyonel bir reklam isteyen kişiler için uygun şirketlerin varlığı. Reklam şirketlerinin data sistemleri ve SEO uygulamaları ile oldukça etkili reklamlar ortaya çıkabiliyor.
İkincisi ise reklam yapacak kişilerin kendi hesaplarını kullanması. Kendi sosyal medya hesapları üzerinden ürünü paylaşıp bilgilendirmesini yapabilir, görselleri paylaşabilir ve başka hesaplar üzerinden bu reklamı yayabilir. 

Sosyal medya reklamcılığında güncel olmak, sık sık paylaşımlarda bulunmak hem güvenilirlik hem bilinirlik açısından önemli. Bu konularda deneyimli kişilerden, şirketlerden faydalanabilir ya da eğitimini alarak kendinizi donanımlı hale getirebilirsiniz. Facebook ve Instagram reklamcılığı için sitemizdeki online eğitimden faydalanabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimini alabilirsiniz. Sizler için birkaç püf noktamızı hemen paylaşalım.

Reklamınızı oluştururken kullandığınız anahtar sözcükler ilgilenen kişilere ulaşma şansınızı artırırken tıklanma sayısını da beraberinde götürerek sitenizin kalitesini ortaya koyar. Ürününüzü tanıttığınız sosyal medya hesabının amaca hizmet konusundaki uygunluğu, görsellerin ilgi çekiciliği de ilk izlenim açısından önem arz eder. Reklamınızın yer aldığı paylaşıma eklediğiniz linklerin ilgi çekiciliği, örneğin bir ürün indirimi olabilir, burada müşteri odaklı yaklaşımınızla dikkat çekip sayfanıza yönlenme olasılığını artırabilirsiniz.

Facebook, Tıklanma üzerine ücretlendirme, çeşitli pazarlama teknikleriyle doğru yerde, doğru kitleye, doğru reklamın yayınlanması, İletişim sağlam, verim yüksek, maliyet oldukça iyi, Instagram, Anlık geri dönüşlerin alınabileceği, görsellik alanında oldukça parlak, Yüksek etkileşim oranı, geniş hedef kitleye ulaşım, Twitter, Hashtag kullanımı, ilgilenen kişilerin rahat erişimi, Doğru kullanımla iyi reklamlar verilebilir, iletişim ön plandadır, LinkedIn, Profesyonellerin yer aldığı platform, tıklama başına ücretlendirme yapar ve açık artırma reklamları sistemiyle çalışır, Reklamlarınızı ürününüzle ilgilenen profesyonel kişilere ulaştırabilirsiniz, Youtube, Kullanıcı sayısının milyarlarla ölçüldüğü, bir kişinin günlük video izleme sayısının saatleri bulduğu platform, Birçok geliştirme seçenekleri ve farklı reklam modelleri ile vermek istediğiniz mesajı en iyi şekilde verebilirsiniz, Genel, Düşük Maliyet, Erişim Kolaylığı, Kitleye Ulaşma Hızı, Erişim Tespiti, Düzenleme Kolaylığı, Geleneksel reklamcılığa göre daha hızlı ve etkili sonuçlar almayı sağlar
sosyal medya hedef kitle Sosyal Medya Reklamcılığı Nedir instagram reklamcılığı twitter reklamcılığı facebook reklamcılığı
Bu fotoğraf bir tarlada oturan bir kadını gösteriyor. Beyaz uzun kollu bir gömlek, mavi kot pantolon ve kahverengi botlar giyiyor. Saçları düşük bir at kuyruğu şeklinde geriye toplanmış ve gözlük takıyor. İki eli kucağında ve uzaklara bakıyor. Tarla yemyeşil, uzun otlar ve arka planda birkaç ağaç var. Gökyüzü güzel bir mavidir ve birkaç beyaz bulut etrafa dağılmıştır. Kadın huzurlu ve çevresinden memnun görünüyor. Görüntü boyunca yayılan sakin bir özgüveni var.
Beyda Çalışkan
Blog Yazarı

Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği 4. sınıf öğrencisidir. Okumak, yazmak, araştırmak dışında müzikle ilgilenmeyi seviyor. Fakülte sosyal kulüplerinden birinin de kurucuları arasında. 

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.