AnasayfaBlogReklamcılıkta Sübliminal Pazarlama Yöntemleri
Satış - Pazarlama

Reklamcılıkta Sübliminal Pazarlama Yöntemleri

13 Mayıs 2019
Reklamcılıkta Sübliminal Pazarlama Yöntemleri

Sübliminal pazarlama reklamcılık sektöründe uzun zamandır etkileri tartışılıyor olsa da birçok büyük şirket tarafından günümüzde de halen kullanmaktadır. Geçmişi 1957 yılına dayanan bu yöntem James Vicary’in Picnic adlı filmde izleyicileri patlamış mısır ve kola almaya teşvik etmesi amacıyla film içerisinde saniyenin 1/3000’de çeşitli resim ve yazılar göstermesiyle başlamıştır. Sonuç olarak patlamış mısır satışının %57,7 kola satışının da %18,1 oranında arttığını açıklamış, her ne kadar sonrasında sonuçların doğru olmadığı yönünde açıklamalar yapılsa da o yıllarda adından çokça söz ettirmiştir.

Sübliminal pazarlama yöntemi gerçekten işe yarıyor mu? Bu yöntemle satışlarımı artırabilir miyim? Kendi markam da bu yöntemi nasıl kullanabilirim? gibi sorular aklınıza geldiyse bu yazıda size uygun bir satış ve pazarlama yöntemi bulabilirsiniz. 

25. Kare Tekniği

Hepimizin de bildiği gibi videolar; görüntülerin birbiri ardına hızlı bir şekilde gösterilmesiyle oluşur. Bir sinema filminde saniye de 24 kare görüntü vardır ve bu 1 saniyelik videoyu oluşturur.

Bu teknikte verilmek istenen mesajı içeren bir görsel ya da yazı 1 kare olarak, 24 karenin arasına yerleştirilir. İnsan bu görüntüyü görmese de beyin algılar ve daha sonra kullanmak üzere saklar. Bu sübliminal pazarlama yöntemi günümüzde birçok ülkede yasak olsa da halen kullanılan örnekleri vardır.

Çağrışım Tekniği

Günümüzde en çok kullanılan sübliminal pazarlama tekniğidir. İnsanların hislerini hedef alan bu yöntemi birçok büyük şirket afişlerinde ve reklam filmlerinde kullanmış ve halihazırda da kullanıyor olması su götürmez bir gerçektir. Bunun en masum şekli olarak küçük çaplı işletmeler dahi bu yöntemi keşfetmiştir. Siz de sübliminal pazarlama yöntemini etik sınırları içinde kullanabilirsiniz.

Renk Çağrışımı Tekniği

Sübliminal pazarlama alanında renkler oldukça önemlidir. Her bir rengin ayrı ayrı anlamları olduğunu birçoğumuz biliriz. İnsan algısında da her bir renk farklı çağrışımlar uyandırır. Kırmızı, tahribatın simgesidir bu yüzden trafik ışıklarında “dur” kırmızıdır. Beyaz, saflığı ve temizliği simgeler bu yüzden doktorlar ve hemşireler beyaz giyer. Yeşil renginin ise sakinleştirici dinginleştirici bir etkisi vardır. İbadethanelerde manevi etki oluşturulmak istenen ortamlarda çokça kullanılır.

Gıda sektöründe iş yapıyorsanız mavi rengi tercih etmenizi tavsiye etmiyoruz. Çünkü mavi tokluğu çağrıştırır. İş yerlerinizde sofistike bir ortam istiyorsanız siyahı ve koyu renkleri tercih edebilirsiniz. Bunların yanı sıra renkleri markanızla özdeşleştirebilirsiniz. Yeşil renk görünce hangi banka aklınıza geliyor? Ya da kırmızı? Turkuaz rengine sahip marketler zinciri deyince aklınıza hangi markalar geliyor bir düşünün. Renklerin sübliminal pazarlama etkileri saymakla bitmez sizd e sektörünüze uygun rengi seçebilir ve bu tekniğin satışlarınıza etkilerini ölçebilirsiniz.

Koku Çağrışımı Tekniği

Neden bazı markaların mağazaları hep aynı kokar düşündünüz mü? Bilinçaltı pazarlama teknikleri ve rekabet anlamında en sık kullanılan yöntemlerden biri de koku tekniğidir. İnsanın en kuvvetli hafızası koku hafızasıdır. Beyin 10 binden fazla kokuyu ayırt edebilir. Son yıllarda keşfedilen bu etki 2004 yılında koku ile ilgili çalışan Richard Axel, Linda B. Buck ve ekibine Nobel Ödülü kazandırmıştır.

Sübliminal pazarlama alanında kokunun etkisinin keşfedilmesiyle çeşitli çalışmalarla müşterilerin mağazada kalma isteği %16 oranında artırılmış, bir oyun salonunda jeton alma isteği ise bu çalışmalarla %45 oranında artmıştır. 
 
Sübliminal pazarlama geçmişten günümüze kendisini geliştirmekte ve her geçen gün kendisine yeni çalışma alanları bulmaktadır. Siz de bu yöntemlerle pazarlama stratejileri oluşturabilir, oluşturduğunuz stratejileri kendi şirketinize ve markanıza uygulayabilirsiniz.

Sübliminal Pazarlamanın Tarihi Nedir?

Geçmişi 1957 yılına dayanan bu yöntem James Vicary’in Picnic adlı filmde izleyicileri patlamış mısır ve kola almaya teşvik etmesi amacıyla film içerisinde saniyenin 1/3000’de çeşitli resim ve yazılar göstermesiyle başlamıştır. 

25. Kare Tekniği Nedir?

Bir sinema filminde saniyede 24 kare görüntü vardır ve bu 1 saniyelik videoyu oluşturur. Bu teknikte verilmek istenen mesajı içeren bir görsel ya da yazı 1 kare olarak, 24 karenin arasına yerleştirilir. İnsan bu görüntüyü görmese de beyin algılar ve daha sonra kullanmak üzere saklar.

Sübliminal Pazarlamanın En Çok Kullanılan Tekniği Nedir?

Çağrışım tekniği; günümüzde en çok kullanılan sübliminal pazarlama tekniğidir. İnsanların hislerini hedef alan bu yöntemi birçok büyük şirket afişlerinde ve reklam filmlerinde kullanmış ve halihazırda da kullanıyor olması su götürmez bir gerçektir. 

Yazar: Ahmet Çiğdem

sübliminal pazarlama pazarlama yöntemleri pazarlama teknikleri 25. kare tekniği renk çağrışım tekniği sübliminal
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
Pazarlama İletişimi Eğitimi
Ezgi DağdaşEzgi Dağdaş
500209