AnasayfaBlogReklam Satış Temsilcisi Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Reklam Satış Temsilcisi Nedir? Ne İş Yapar?

03 Ağustos 2021
Takım elbiseli iki adam profesyonel bir ortamda yüz yüze durmaktadır. Adamlardan biri lacivert bir takım elbise giymiş ve kravat takmış, diğeri ise koyu gri bir takım elbise ve beyaz bir gömlek giymiştir. Her ikisi de tokalaşmak için ellerini birbirlerine doğru uzatıyor. Mavi takım elbiseli adam gülümserken, gri takım elbiseli adam ciddi görünüyor. Ön planda bir masanın üzerinde bir kişinin elinin bulanık bir görüntüsü ve mavi bir kravatın yakın çekimi var. Arka planda mavi gömlekli bir kadın ve elinde mavi gömlek tutan bir kişinin bulanık görüntüsü var. Erkeklerin elleri, karşılıklı saygı ve güçlü bir bağı ifade eden dostça bir tokalaşmayla birbirine kenetleniyor.
Rol/ GörevHedefler/ İşlevlerSonuçlar
Reklam Satış TemsilcisiReklam satmak ve potansiyel müşterileri reklam hizmetlerine ikna etmek.Rekabetçi sektörlerde en iyi reklam planını sağlama ve müşteri ihtiyaçlarına göre teklifler sunma.
Müşteri İhtiyaçlarının DeğerlendirilmesiMüşterinin reklam gereksinimlerini belirlemek ve uygun çözüm önerilerinde bulunmak.Ürün veya hizmetin tüketiciye ulaştırılması için en etkili yolun seçilmesi.
Satış Sunumlarının HazırlanmasıReklam planları, fiyatlar, seçenekler ve maliyet tahminleri sunmak.Potansiyel müşterilerin tüketicilere ürün veya hizmetleri sunan sektörler hakkındaki bilgilendirilmesi.
Satış Literatürünün HazırlanmasıPromosyon planları, satış bağlantıları ve medya kitleri oluşturmak.Potansiyel müşterilere sunulacak reklam materyallerinin etkili bir şekilde tasarlanması ve sunulması.
Reklam Alanı SatışıÜrünlerin basılı yayınlarda, web sitelerinde veya açık hava medyasında yer alması için yer satmak.Müşterinin kampanyalarının geniş bir kitleye erişimi sağlamak.
Reklam Zamanı SatışıRadyo ve televizyon yayınlarında reklam görüntüleme süresi satmak.Müşterinin kampanyasının geniş bir kitleye erişimini sağlamak.
Müşteri Sorunlarının ÇözülmesiOrtaya çıkan sorunları çözmek ve yeni reklam planları önermek.Müşterilerin reklam hedeflerinin başarılı bir şekilde tamamlanması.
Veri AnaliziMüşterilerin satış verilerini, trendleri ve sonuçları analiz etmek.Hedeflenen satışların gerçekleşmesi ve müşteri tatminini artırmak.
Müşteri İlişkileri YönetimiAktif müşterilerle toplantılar düzenlemek ve müşteri tabanını genişletmek.Müşteri ilişkilerinin güçlendirilmesi ve iş geliştirme.
Yeni Ürün BilgilendirmeMüşterileri yeni ürünler ve hizmetler hakkında bilgilendirmek.Satışların arttırılması ve müşterinin bilinçlendirilmesi.

Reklam satış temsilcileri ürünlerinin reklamını yapmak isteyen şirketlere basılı yayınlarda, web sitelerinde ve açık hava medyasında yer satmaktadır. Ayrıca radyo ve televizyon yayınları sırasında yayın süresini de satabilmektedirler. Reklam satış temsilcileri reklam verenleri, tüketicilere ulaşmak için en iyi yolu olduğuna ve en alternatifli fikir olduğuna ikna etmektedirler.

Reklam satış temsilcisi, aktif müşterileri ile toplantılar düzenlerler, ihtiyaçlarını değerlendirirler ve onlara teklifler sunarak bir müşteri tabanı oluşturmaktadırlar. Bir teklif, reklam planı hakkında ayrıntılar vermekte, maliyetlerini ve faydalarını sağlamaktadır. Reklam satış temsilcileri, müşterilerinin temel iletişim noktasıdır. Bundan dolayı soruları yanıtlamakta, ortaya çıkan sorunları çözmekte ve yeni reklam planları önermektedir. Müşterilerin satış veri analizi ederek, raporları hazırlamaktadırlar.

Reklam Satış Temsilcisi Nedir?

Reklam satış temsilcisi, işletmelere ve bireylere reklam alanı satmaktadır. Potansiyel müşterilerle iletişim kurarak, satış sunumları yaparak, müşteri hesaplarını sürdürüp ve genellikle satış kotalarını karşılamak için baskı altında çalışmaktadırlar. Reklamcılık, radyo, televizyon ve internet yayıncılığı gibi çeşitli sektörlerde çalışabilmektedirler.

Reklam satış temsilcisi, müşterileri reklam ürünleri ve hizmetleri satın almaya ikna etmek için reklam şirketleri, gazeteler, dergiler, ticaret dergileri ve yayın şirketleri tarafından istihdam edilmektedir. Genellikle reklam alanı veya yayın süresi satarlar ve satış kotalarının karşılanmasını sağlarlar. Firmalar potansiyel müşterileri reklam alanı satın almaya ikna etmek ve mevcut müşterilerin reklam ürünlerimizden, hizmetlerimizden memnun kalmasını sağlamak için ikna edici bir reklam satış temsilcisi istihdam etmektedirler. Reklam satış temsilcisinin sorumlulukları arasında müşterilerin ihtiyaçlarını belirlemek, rakiplerin reklam hizmetlerini, ürünlerini, fiyatlarını araştırmak ve potansiyel müşterilerin sorularına yanıt vermek yer almaktadır. Ayrıca, müşterilere gerekli ürün veya hizmetlerin maliyet tahminlerini sağlayabilmektedirler.

reklam satış temsilcileri başarılı olmak için etkili iletişim becerileri göstermeliler ve müşterilerle ilişki kurabilmelilerdir. sonuç olarak, seçkin bir reklam satış temsilcisi mükemmel müşteri hizmeti sağlamalı ve satış kotalarını sürekli olarak karşılamalı veya aşmalıdır. reklam satış temsilcisi, satış sunumları yaparak, müşterilerle iletişim kurarak ve müşteri hesaplarını koruyarak işletmelere reklam satmaktadırlar. bu uzmanlık alanında çalışan temsilciler satış kotalarını karşılamaları gerekmektedir. yeni ürünler konusunda eğitildiklerinden ve iyi bir iş ilişkisi kurduklarından emin olmak için potansiyel müşterileri ziyaret etmek için zamanlarının çoğunu seyahat ederek geçirebilmektedirler. reklam satış temsilcileri, tipik olarak görevi şirketlerinin reklam hizmetlerini satmak için potansiyel müşterileri aramak ve onlarla iletişim kurmaktır. müşteriye, hizmetlerini veya ürünlerini etkili bir şekilde artırabilecek, tanıtabilecek belirli reklam türlerini iletmektedirler.

Reklam Satış Temsilcisi Ne İş Yapar?

Reklam satış temsilcisi, müşteriye reklamlarının maliyet tahminlerini sağlamaktadır. Hesaplarla ilgili tüm evrak ve yazışmaları işleme koymaktadır. Yeni ve mevcut müşteriler için satış sunumları hazırlamakta, müşterilere reklam biçimleri, sanat veya özellikler için mevcut seçenekler sunar ve karşılaştırma olarak diğer müşterilere sağlanan çalışma örneklerini sunmaktadırlar. Reklam satış temsilcisi, müşterilere onay için illüstrasyonlar veya reklam kanıtları sunar. Ayrıca reklamcılık için en iyi avantaja sahip olacak boyut ve biçim önerileri de tasarlamaktadır. Satış literatürü, promosyon planları, satış irtibatları ve medya kitleri hazırlama işlerini üstlenmektedirler.

Ayrıca yeni ürünler hakkında okuyarak, rakiplerinin satışlarını, fiyatlarını ve ürünlerini izleyerek sektör trendlerinde güncel kalmaktadırlar. Bu uzman temsilciler, müşteriye reklamlarının maliyet tahminlerini sağlar, hesaplarla ilgili tüm evrak ve yazışmaları işleme koymaktadır. Yeni ve mevcut müşteriler için satış sunumları hazırlamaktadırlar. Müşterilere reklam biçimleri, sanat veya özellikler için mevcut seçenekler sunmakta, karşılaştırma olarak diğer müşterilere sağlanan çalışma örneklerini göstermektedirler.

Reklam satış temsilcileri zaman zaman ofis dışında çalışarak müşterileri iş yerlerinde ziyaret etmektedir. Bazıları ise telefonla satış görüşmeleri de yapabilmektedir. Potansiyel müşterileri aramak, medya şirketinin reklam alanını veya zamanını satmaya çalışmak ve ilgilenen potansiyel müşterilerle takip randevuları ayarlamak iş görevleri arasında yer almaktadır. Müşterilerle ilişki kurmanın kritik bir parçası, onların ihtiyaçlarını öğrenmektir. Müşteriler ile ilk görüşme sağlanmadan önce, reklam satış temsilcisi müşterinin ürünleri, mevcut müşteriler, potansiyel müşteriler ve hedef pazarın coğrafi alanı hakkında arka plan bilgisi toplamaktadır.

Reklam satış temsilcisi daha sonra belirli reklam türlerinin müşterinin ürünlerini veya hizmetlerini en etkili şekilde tanıtmaya nasıl yardımcı olacağını açıklamak için müşteriyle görüşmektedir. Müşteri devam etmek isterse uzman temsilci ile müşterisine sunmak üzere bir reklam teklifi hazırlamaktadır. Bu teklif içerisinde, kullanılacak reklamların bir özeti, örnek reklamları ve proje için maliyet tahminleri yer almaktadır. Reklam satış Temsilcisinin belirli tipik görevleri şunlardır:

  • Reklam hizmetleri sunmak için potansiyel müşterileri bulmak ve iletişim kurmak,

  • Müşterilere, reklam ürünlerini ve hizmetlerini mümkün olduğunca en etkili şekilde tanıtmaya nasıl yardımcı olacağını açıklamak,

  • Müşterilere, reklam ürünlerinin ya da hizmetlerinin maliyetine ilişkin tahminler sağlamak,

  • Hesaplarla ilgili tüm yazışmaları ve evrakları işlemek,

  • Yeni ve mevcut müşterilere satış sunumları hazırlamak ve sunmak,

  • Müşterileri reklam sanatı, biçimleri veya özellikleri için mevcut seçenekler hakkında bilgilendirmek ve örnekler sunmak,

  • Onay için müşterilere reklam ya da illüstrasyon kanıtları sunmak,

  • Promosyon planları, satış literatürü, medya kitleri ve satış sözleşmeleri hazırlamak,

  • Reklam için uygun boyut ve biçimleri önermektir.

Reklam Satış Temsilcisi Maaşları

Reklam Satış Temsilcileri, gazeteler, dergiler, web siteleri, radyo ve televizyon istasyonları için reklam alanı satmaktadırlar. İş ortamları da iletişimi destekleyen kurum ve kuruluşlardır. Reklam satış temsilcilerinin yüzde 50 veya daha fazlası televizyon, radyo, internet ve kablo şirketleri için çalışmaktadır. Bölgesel firmalar tarafından istihdam edilen reklam satış temsilcileri yerel müşteriler için müşteri hizmetlerini koordine eder ve reklam talepleri için büyük ulusal şirketlerle iletişim kurarlar.

Reklam satış temsilcileri, medya alıcıları olarak bilinen ajanslar için çalışan, ulusal radyo ve televizyon şirketlerinde, yayıncılarda müşterileri için reklam satın alan reklam yöneticilerinin gözetiminde çalışmaktadırlar. Gelirleri çoğunlukla müşteri tutmaya ve bulmaya bağlı olduğundan ve reddedilme yaygın olduğundan stresli işlere sahiptir. Reklam firmaları genellikle her ay kotalar belirler, bu nedenle temsilciler bu satış hedeflerine ulaşmaktan sorumludur. Reklam satış temsilcileri genellikle düzensiz, uzun saatler çalışabilmektedir. Ancak çoğu esnek programlardan hoşlanmaktadır. Birçok temsilci, müşterilerle iletişim kurmak ve belgeler göndermek için yeni teknolojiyi kullanarak telekomünikasyon yapmaktadırlar. Birçok satış temsilcisi, E-posta kullanarak müşterileriyle koordinasyon sağlamaktadır.

2021 verilerine göre reklam satış temsilcisinin bölgesel farklılıklar gösterebilmektedir. Çalışılan firma, kurum ya da kuruluşa, şirketlerin büyüklüğü ve küçüklüğüne göre aldıkları ücretler değişkenlik göstermektedir. Günümüzde bir reklam satış Temsilcisinin en düşük maaşı 2.920 TL, ortalama olarak 6.340 TL, en yüksek ise 12.130 TL olarak belirlenmiştir. Maaş miktarının yüksek olması kişinin kıdemli olması ile ilişkilendirilebilmektedir.

Reklam Satış Temsilcisi Nasıl Olunur?

Reklam satış temsilcisi olabilmek için üniversitelerin ön lisans ya da lisans bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Lisans bölümü olarak Pazarlama, İşletme, Reklamcılık, Reklam Tasarımı ve İletişimi Bölümü gibi alanları kapsamaktadır. Ön lisans bölümü iki yıllık bir bölüm olduğu için lisans eğitimini tamamlamanız eğitim açısından oldukça önemlidir. Aynı zamanda pazarlama ve satış alanları ile ilgili özel eğitim programlarından sertifikanızı alabilirsiniz. İstanbul İşletme Enstitüsü sitesinden ilginizi çekebilecek online eğitimlere katılabilir ve sertifika almaya hak kazanabilirsiniz.

Reklam Satış Temsilcisi, Reklam satmak ve potansiyel müşterileri reklam hizmetlerine ikna etmek, Rekabetçi sektörlerde en iyi reklam planını sağlama ve müşteri ihtiyaçlarına göre teklifler sunma, Müşteri İhtiyaçlarının Değerlendirilmesi, Müşterinin reklam gereksinimlerini belirlemek ve uygun çözüm önerilerinde bulunmak, Ürün veya hizmetin tüketiciye ulaştırılması için en etkili yolun seçilmesi, Satış Sunumlarının Hazırlanması, Reklam planları, fiyatlar, seçenekler ve maliyet tahminleri sunmak, Potansiyel müşterilerin tüketicilere ürün veya hizmetleri sunan sektörler hakkındaki bilgilendirilmesi, Satış Literatürünün Hazırlanması, Promosyon planları, satış bağlantıları ve medya kitleri oluşturmak, Potansiyel müşterilere sunulacak reklam materyallerinin etkili bir şekilde tasarlanması ve sunulması, Reklam Alanı Satışı, Ürünlerin basılı yayınlarda, web sitelerinde veya açık hava medyasında yer alması için yer satmak, Müşterinin kampanyalarının geniş bir kitleye erişimi sağlamak, Reklam Zamanı Satışı, Radyo ve televizyon yayınlarında reklam görüntüleme süresi satmak, Müşterinin kampanyasının geniş bir kitleye erişimini sağlamak, Müşteri Sorunlarının Çözülmesi, Ortaya çıkan sorunları çözmek ve yeni reklam planları önermek, Müşterilerin reklam hedeflerinin başarılı bir şekilde tamamlanması, Veri Analizi, Müşterilerin satış verilerini, trendleri ve sonuçları analiz etmek, Hedeflenen satışların gerçekleşmesi ve müşteri tatminini artırmak, Müşteri İlişkileri Yönetimi, Aktif müşterilerle toplantılar düzenlemek ve müşteri tabanını genişletmek, Müşteri ilişkilerinin güçlendirilmesi ve iş geliştirme, Yeni Ürün Bilgilendirme, Müşterileri yeni ürünler ve hizmetler hakkında bilgilendirmek, Satışların arttırılması ve müşterinin bilinçlendirilmesi
Reklam Satış Temsilcisi Reklam Satış Temsilcisi nedir Reklam Satış Temsilcisi ne iş yapar Reklam Satış Temsilcisi maaşları Reklam Satış Temsilcisi nasıl olunur
Açık tenli ve açık kahverengi saçlı genç bir kadın doğrudan kameraya bakmaktadır. Üzerinde siyah desenli beyaz bir tişört var. Gözleri hafifçe kapalı ve dudakları rahat bir ifadeyle hafifçe ayrılmış. Boynuna altın bir kolye ve bir çift küçük halka küpe takıyor. Saçları düzgün bir şekilde toplanmış ve yüzü güneşin ışığıyla çerçevelenmiş. Yüz ifadesi sakin ve huzurlu, duruşu kendinden emin ve rahat. Bakışları hem davetkâr hem de esrarengiz.
Fatma Aykut
Blog Yazarı

Süleyman Demirel Üniversitesi Radyo Televizyon bölümü mezunu olan Fatma Aykut, 7.5 yıl yerel bir televizyonda Yayın Operatörlüğü ve Muhabirlik yaptı. Şu an Atatürk Üniversitesi Reklamcılık bölümünü okuyor ve İstanbul İşletme Enstitüsü’nde içerik editörlüğü yapıyor.    

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.