AnasayfaBlogProblemleri Yok Etme Teknikleri
Problem Çözme

Problemleri Yok Etme Teknikleri

23 Mayıs 2019
Problemleri Yok Etme Teknikleri

Her insan gerek günlük yaşantısında gerek profesyonel iş hayatında çeşitli engellerle karşı karşıya kalır.

Kimi zaman yoğun iş temposunda ilgilenemediğimiz ailemiz, kimi zaman da bir türlü üstesinden gelemediğimiz zorluklar bizim için zamanla problem haline dönüşür.

Problem Dediğimiz Şey Nedir? 

Problem, asıl hedeflediğimiz şeye ulaşmamızın önünde engel teşkil eden direnç unsurlarıdır. Bir unsuru problem olarak sınıflandırmak için hedeflemiş olduğumuz sonuçlara ulaşmamızda bize engel teşkil etmesi veya bu sonuçları aksatması gerekir.

Bu nedenle herhangi bir durumu iyice anlayıp bizim için problem oluşturup oluşturmadığına doğru karar vermek gerekir. Eğer bir durumu çözümlenmesi gereken bir problem olarak düşünürsek, bu problemin çözümü için bazı aşamaları göz önünde bulundurmak gerekir. 

Karşımıza Çıkan Her Şeye Problem Gözüyle Bakabilir Miyiz? 

Her problem kendi içinde çeşitli çözüm yöntemleri barındırsa da, genel olarak her problemin çözüm şekli aynı mantığa dayanmaktadır. Öncelikle söz konusu problemin ne olduğunu doğru bir şekilde anlamak ve tanımlamak gerekir. Çünkü problemin tam olarak anlaşılamaması veya yanlış anlaşılması söz konusu problemi çözümleyemeyeceği gibi başka problemlere de yol açabilir. 

Problemi doğru şekilde tanımladıktan sonra diğer çözme aşaması olan çözüm yöntemlerinin ve alternatiflerinin belirlenmesi aşamasına geçilir. O zaman ne tür problem çözme yöntemleri uygulamak gerekir?

Problem Çözme Aşamaları

Bu aşamada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, probleme ilişkin geçici çözümler değil kalıcı çözümler belirlemektir. Örneğin, söz konusu problem açlık ise balık tüketmek o an karnımızı doyurmak için iyi bir yöntem olsa da, açlık problemine kalıcı bir çözüm sağlamaz. Bunun yerine çalışarak para kazanıp sürekli olarak balık alabilmek ya da olta ile balık tutmayı öğrenmek açlık problemine kalıcı bir çözümdür.

Ayrıca bu aşamada dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu da, belirlemiş olduğumuz çözüm yöntemlerinin beraberinde başka sorunlara yol açıp açmayacağıdır. Bir problemi çözümlerken başka bir problemle karşı karşıya kalmak istemeyiz değil mi? İş hayatında başarılı olmanın yolları problemleri doğru tespit edip sorunsuz çözmekten geçer.

Mevcut problem için çözüm yöntemlerini de belirledikten sonra bir diğer aşama olan çözüm yöntemlerinin değerlendirilmesi ve test edilmesi aşamasına geçilir. Bu aşamada problemin çözümü için en ideal yöntem kararlaştırılarak uygulamaya koyulur. Yöntem uygulandıktan sonra elde edilen sonuçlar değerlendirilir. 

Uyguladığımız bu yöntem karşılaşmış olduğumuz problemi tam olarak bir çözüme kavuşturuyor mu, kavuşturmuyor mu? Eğer kavuşturuyor ie, amacımıza ulaştık demektir. Aksi halde diğer çözüm yöntemlerini göz önünde bulundurmamız gerekir. Karşılaşmış olduğumuz bir problemi bir kez çözüme kavuşturduktan sonra tekrar karşımıza çıktığında ne yapacağımızı kestirmek pek zor olmayacaktır.

En İdeal Çözümü Bulmak

Günümüz yaşam koşullarında karşılaştığımız problemlere ideal çözümler üretmek kadar, bunu mümkün olduğunca hızlı ve etkili bir şekilde gerçekleştirmek de büyük önem taşır. Bu nedenle ortaya çıkan problemi ne kadar hızlı tanıyıp belirler ve çözüme kavuşturursak o kadar başarılı oluruz.

Problem çözümünde unutmamamız gereken hususlardan birisi kuşkusuz o problemin küçümsenmemesi gerektiğidir. İlk karşılaştığımız anda bizim için büyük bir engel oluşturmayabilir. Sırf bu yüzden sorunu küçümseyip basit ve yüzeysel çözümlerle geçiştirmeye çalışırsak altından kalkamayacağımız büyük sorunlara dönüşebilir. 

Bu nedenle karşımıza çıkan bir durum bizim için problem teşkil ediyorsa gereken önemi verip uygun çözüm yöntemini geliştirmeliyiz. Tabi, eğer küçük sorunlar için büyük bedeller ödemek istemiyorsak.

problem çözme problem çözme teknikleri
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Problem Görülmeyen Yerdedir
Problemler

Problem Görülmeyen Yerdedir

11 Haziran 2019
Problem Çözme Yöntemleri
Problem Çözme

Problem Çözme Yöntemleri

09 Mart 2018
Problem Çözme Teknikleri Nelerdir?
Problem Çözme

Problem Çözme Teknikleri Nelerdir?

09 Aralık 2019