AnasayfaBlogKitap Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli?
Problem Çözme

Kitap Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli?

29 Ağustos 2021
Kitap Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Günümüzde artık herkesin kitap yazarı olabileceğini görüyoruz. Çoğu kitap yazmaya yeni başlıyor ama bir kitap yazmak, kurgu yaratmak o kadar da kolay değil. Bu yazıda kitap yazarlarının dikkat etmesi gerekenleri yaygın olarak yapılan hatalar üzerinden değerlendireceğiz.

Kitap Yazarlarının Yaptığı En Yaygın Hatalar

Kitabın başında olabileceği gibi bitiminden sonra da dikkat edilmesi gereken hatalar olabilir. Öncelikle yazarların nerelerde hata yaptığına bakmakta fayda var;

1 - Kompozisyon Hataları

Kitap yazarlarının en sık yaptığı hatalarındann ilki, bir hikaye taslağı oluşturmadan kompozisyon hazırlamalarıdır.

Kompozisyon kitabınızın giriş, gelişme ve sonuç olmak üzere tüm bölümlerini kapsar. Ama kitabın taslağını oluşturmadan kompozisyon yazdıkları için konudan çok bağımsız şeyler de ortaya çıkabiliyor. Yani taslak oluşturmak, yazdığınız kitabın gidişatını kontrol edebilmek için çok önemli bir şeydir.

Genelde yazarların buna dikkat etmemesinin sebebi kitabı bitirmeye odaklı olmalarındandır. Biraz zahmetli bir iş de olabilir elbette. Ancak dikkat edilmesi gereken önemli konuların başında geliyor.

Dosya formatını da kontrol etmeniz gerekiyor. Mesela Word’de bir kitap taslağı oluşturduysanız bazı bilgisayarlarda eski sürümler olabilir. Her bilgisayar üzerinde açılabilmesi için PDF formatına dönüştürebilirsiniz.

2 - Yazı Tipi Hataları

En kötü hatalardan biri de yazı tipinin doğru seçilmemesidir. Çünkü yazar ne yazarsa yazsın yazı tipinin kötü olmasından dolayı bir şey ifade etmiyor. Kitabı okurken ister istemez konudan çok yazı tipine odaklanılmasına sebep oluyor.

Kitap tasarımı için önemli şeylerden biridir. Yazı tipinin düzgün olması kitapta yazılanların da düzen içerisinde olmasını sağlar. Çok küçük veya büyük bir yazı tipi seçilmemelidir. Kimse sayfalarca gözüksün diye büyük puntolu yazılmış bir kitabı okumak istemez. Ya da tam tersi bir durum da olabilir. Sayfalarca yazılmış bir eseri küçük puntolarla az sayfaya indirgemek de doğru bir tercih değildir. Standart bir punto ve yazı tipi seçilmesi en uygun tercih olacaktır.

3 - Gramer hataları

Kitap yazarları ve yayıncılar tarafından en çok uğraşılan konulardan biri. Birçok kez yazının revize edilmesi gerekir. Çünkü bu hata, yazarın sosyal medyada günümüz tabiri ile linçlenmesine sebep olabilir. 

Kitap yazarlığı ile ilgileniyorsanız kesinlikle Türkçe’ye hakim olmanız gerekiyor. Kitap editörüne göndermeden önce de bunu kontrol ederseniz daha iyi olacaktır. Kitabınızın reddedilme ihtimalini de göz önüne almalısınız.

4 - Yazım hataları

Bir yazarın kabusu nedir diye sorarsanız o da yazım hatalarıdır. Okuyucular ve eliştirmenler tarafından en çok dikkate alınan konulardan biri de gramer hataları olduğu gibi yazım hatalarıdır. Kitabın itibarının hızlıca düşmesine neden olur.

Kitap basım şirketine göndermeden önce de kesinlikle bu iki hataya dikkat edin. Yazım hatalarınızı düzelttiğinizden ve iyice gözden geçirdiğinizden emin olun. Kitabınıza haksızlık yapılmasını istemezsiniz.

5 - Giriş sayfalarındaki hatalar

Giriş sayfalarında genelde kitabı okuyanlar için ihtiyaç duyacakları birçok bilgi yer alır. Kitabın neden yazıldığı, içeriğinde neler olduğuna dair bilgiler yer alır. Bu kısım aynı zamanda yazarın kısa bir tarihçeye yer verdiği bir alandır. Bu yüzden bu kısmın yazılması en zor olan alanlardan biri olduğunu düşünürsek en çok da dikkat edilen bir alan olduğunu unutmayın.

Genelde ülkemizde bu kısım es geçilir. Okuyan nadir kişiler varsa gerçekten bu alana önem veren kişiler olduğunu düşünebiliriz. Kitabın yanlış anlaşılmaması için bu alanın düzgünce yazılması gerekiyor. Çok fazla ayrıntı vermek yerine üzerinde çalışmak ve kitap hakkında yeterli bir özet çıkarmak daha önemli.

Kitap Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Okurları elinizde tutmak ve yeni okurlar edinmek isteyen her yazar buradaki hatalara dikkat etmelidir. Bir yazar bu hatalara dikkat ederse iyi bir itibar kazanmış olacaktır. Ayrıca kitap yazarlarının kötü tasarımlar kullanması ve özensiz bir yazı ortaya çıkarması, kitabının içeriğine hakim olmaması da hoş karşılanabilir bir şey değildir. Yaptıkları başka hatalar da vardır ancak en çok bu alanlarda hataya düşülür.

Bir kitap yazarı olmak veya kitap editörlüğü yapmak istiyorsanız bu kısımlara dikkat etmeniz gerekiyor. Enstitü’de yer alan Kitap Editörlüğü uzun dönem eğitimine de katılabilirsiniz. Uzmanından öğrenebileceğiniz birçok teknik var.

kitap editörlüğü kitap editörlüğü atölyesi kitap yazarları nelere dikkat etmeli kitap yazarlarının yaptığı en yaygın hatalar
Sezin Gök - Blogger
Sezin Gök
Blog Yazarı

Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümü mezunudur. Üniversiteden fakülte derecesi ile mezun olmuştur. Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi ile çevresine katkıda bulunmuştur. Gönüllü olarak sosyal sorumluluk projesini devam ettirmektedir. İşletme ve alanları ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kitap Yazmaya Nasıl Başlayabilirim?
İçerik Yazarlığı

Kitap Yazmaya Nasıl Başlayabilirim?

27 Kasım 2020
Dünya Klasikleri Listesi
Kişisel Gelişim

Dünya Klasikleri Listesi

12 Ağustos 2020
Kısa Yoldan Para Kazanma Yöntemleri
Kişisel Gelişim

Kısa Yoldan Para Kazanma Yöntemleri

12 Aralık 2019
Kitap Editörlüğü Atölyesi
4.9
(10)

Kitap Editörlüğü Atölyesi

10 Konu10 Saat
Blog Yazarlığı Eğitimi
4.5
(87)

Blog Yazarlığı Eğitimi

9 Konu5 Saat
Bilal ŞentürkBilal Şentürk
40099