Close
Mobil Menu Bars

İş Hayatında Başarılı Olmanın Yolları

14 Şubat 2016, 3690 defa okundu.
İş Hayatında Başarılı Olmanın Yolları
İş Hayatında Başarılı Olmanın Yolları

İş hayatında rekabet hiç bir yerde olmadığı kadar yoğundur. Bir amerikan futbolu kadar sert bir rekabet olmasa da fikirlerin ve maddi olmayan şeylerin yarıştığı bir mücadeledir. İş hayatında başarılı olmak için yapmanız gerekenlerle ilgili eminim daha önce birşeyler okudunuz. Peki sizce bütün bu rekabet ile birlikte diğerlerinin arasından nasıl sıyrılırsınız ve istediğiniz maaşı alabileceğiniz bir pozisyona nasıl yükselebilirsiniz?

Geçen yıl yaz tatilinde bir kişisel gelişim kitabı okudum. Adı: Stand Out: How to Find Your Breakthrough Idea and Build a Following Around It.

Bu kitapta İş hayatında nasıl başarılı olabileceğinizi anlatan bazı stratejiler var. Ben size en önemli beş kilit noktayı özetledim.

İş hayatında başarılı olmak için yapmanız gerekenler.

1 - Sizi diğerlerinden ayıran şey nedir?

Eğer gerçekten göze çarpmak istiyor ve başarılı olmak istiyorsanız kendinizi bir kurabiye kalıbına dönüştürmeyin. Onun yerine sizi farklı kılan şeyi öğrenin. Şimdi kendinize şu soruyu sorun. Beni diğerlerinden farklı kılan şey nedir? Bu kültürler arası bir geçmiş, belirli bir hobinin tutku dolu bilgisi veya size birçok alana bakış sağlayan bir kariyer değişimi olabilir. Bu bakış açısı dünyayı farklı görmenizi sağlar ve size önemli iç görüler kazandırır.

2 - İlişkilerinizi güçlendirin.

Psikolojideki en güçlü etkenlerden biri sosyal kanıttır. Yani insanların bir şeye nasıl tepki vereceğini ölçmek için dışarıda ipucu aramaktır. Eğer kendinizi sosyal kanıtlarla çevirirseniz (bu bilinen bir üniversiteye gitmek olsun, birinci sınıf bir şirketle çalışmak olsun veya hatta LinkedIn’da sizin hakkınızda yazılan onlarca öneri olsun) diğerleri sizi not düşecek ve pozitif değerlendirecektir.

3 - İtibarınızı koruyun.

Hayırseverliğe girişmek sadece yapması güzel olan bir şey değildir. Aynı zamanda profesyonel olan becerilerinizi geliştirmek ve güçlü ilişkiler yaratmak için mükemmel bir yoldur. Çünkü gönüllü olduğunuz zaman daha çok şans bulmaya ve yeni şeyler denemeye yeteneğiniz olur.  Çünkü ilham veren insanlarla paylaşılan değerler üzerinden bağ kuruyorsunuz. Eğer gerçekten kendinizi verirseniz, hayırseverlik sizi diğer insanların nasıl tanıdığına dair bir bütünleyici bölüm ve kendi kişisel markanızın bir parçası olur. Bu şekilde sizi öncü yapacak profesyonel bir itibar ve güçlü bir çevre elde edebilirsiniz.

4 - Çevrenizi genişletin.

Her profesyonelin tanışmak istediği ama o an için ulaşılır gözükmeyen insanlar vardır. Posta yoluyla klasik bir kahve daveti veya benzeri bir olay muhtemelen bu işi çözümlemez. Ama Dorie’nin Stand Out kitabında tanımladığı şaşırtıcı bir stratejisi var- şöyle ki, o blog veya podcast görüşmeleri çevre yapmanın bir formülü olabilir. Meşgul bir lider bir yabancıya bire bir tavsiye vermek için bir saat harcamaktan çekinebilir ama eğer sizin o görüşleri binlerce kişiyle paylaşacağınızı bilirse, değerler değişir ve evet alma cevabınız daha muhtemeldir.

5 - İçerik oluşturun (Blog, makale vb ).

Düşüncelerinizi herkese açık bir şekilde paylaşmak göze çarpmanın en iyi yollarından biridir. "Bilgi çalışanları" olarak, potansiyel işverenler için sizin ne bildiğinizi ve işi ne kadar iyi yaptığınızı değerlendirmek zordur. Bu yüzden düşüncelerinizi LinkedIn veya başka bir bloga yazarak onlar için görünür hale getirin. Eğer çok da yazabilen birisi değilseniz, podcastler ve videolar da aynı işi görür. Önemli olan bir şekilde içerik yaratmaktır. Eğer çalıştığınız sektör içindeki trendler hakkında eşsiz bir bakış açısı sağlayabilirseniz harika bir iş yapmış olursunuz. Hepimizin bildiği zorlu işler için bir "nasıl yapılır" bilgileri verir veya yanlış anlamaları düzeltirseniz- dünyaya, kendi markanıza harika bir şekilde tanıtmış olursunuz.

Bu yazımızı beğendiyseniz 12 Adımda Kendinizi Geliştirin başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Hacettepe Üniversitesi'nde Aile ve Tüketici Bilimleri bölümünden mezun oldum. Blog Yazarlığı ve İnsan Kaynakları Yönetimi sertifikalarım bulunmaktadır.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!