Close
Mobil Menu Bars

Sosyal Medya Bağımlılığı

16 Şubat 2019, 1337 defa okundu.
Sosyal Medya Bağımlılığı
Sosyal Medya Bağımlılığı

İnternet kullanımının artmasıyla insanlar arasında kendisine daha fazla kullanıcı bulan sosyal medya son yıllarda gündemi oldukça meşgul ediyor. Haliyle bu konu hakkındaki tartışmalar da gittikçe artıyor. Kimilerine göre faydalı kimilerine göre zararlı olan sosyal medya hakkındaki bu tartışmaların da katkısıyla adeta hayatımızın odak noktası olmaya devam ediyor.

Sosyal Medya Yönetimi 

Günümüzde sosyal medya kullanımı için söylenebilecek en kesin yargı faydasının kullanımına göre görüleceğidir. Bu noktada da sosyal medya yönetimi devreye giriyor. Sosyal medya bağımlılığı ile mücadele etmemizde bizim temel yardımcımız olacak olan bu temel yöntem bizlerin iradesine dayanıyor. Kısacası sosyal medya dediğimiz mecraların mahiyeti bizim onlara karşı takındığımız tavırla belli oluyor.  

En Fazla Kullanılan Uygulamalar Neler?

Dünya genelinde baktığımız zaman sosyal medya kullanıcılarının en çok kullandıkları mecralar Facebook, Instagram ve Twitter olarak sıralanabilir. Ülkemiz özelinde baktığımız zaman ise son yıllarda İnstagram kullanımındaki artışı gözlenebilir. Aslında uygulamaların kullanım oranları bir nevi toplumların alışkanlıkları gösterir.

Örneğin yine Türkiye özelinden devam edersek ülkemiz doğal güzellikleri bünyesinde barındırdığından dolayı buraları ziyaret eden insanlarımız yaşadıkları anları doğal olarak yakınlarıyla paylaşmak isteyeceklerdir. Instagram da aslında fotoğraf temelli bir mecra olduğundan bu amaç için son derece uygun gözükmektedir.

Ayrıca Instagram fotoğraf kalitesini diğer mecralara göre daha büyük oranda muhafaza ettiğinden dolayı da avantajlıdır. Twitter daha resmi bir mecra olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Twitter ne için kullanılır?

Genelde siyasetçiler ve ünlüler Twitter yoluyla insanlara ulaşır. Haberleri takip etmek için de Twitter uygundur. 

Facebook ne için kullanılır?

Facebook insanların içeriklerini kendileri tayin ettikleri durumlar paylaştıkları gruplara katılabildikleri aynı zamanda insanlarla sohbet edebildikleri bir mecradır. 

Peki Whatsapp hangi bağlamda ele alınmalı? O da bir sosyal medya mı yoksa değil mi? Whatsapp temelde bir mesajlaşma uygulaması olduğundan dolayı bu konuda onay alamaz gibi görünmektedir. Her ne kadar durum paylaşımları gibi özellikler son zamanlarda eklenmiş olsa da bu onun temel mahiyetini değiştirmemiştir.

Bilinçli Kullanıcı Olmak

Peki sosyal medya dediğimiz mecralara karşı takınmamız gereken tavır nasıl olmalıdır? Öncelikle genel yaşantımızla mukayese ederek (iş hayatı, öğrencilik) buralarda geçirdiğimiz vaktin sorumluluklarımıza zarar verip vermediğini tespit etmeliyiz. Bu noktada gerekirse bazı eğlencelerimizden de feragat etmeliyiz. Çünkü bazen fedakârlık yapmazsak, ileride kötü sonuçlarla karşı karşıya kalabiliriz. 

Bu fedakârlık sayesinde kendimizi nasıl kontrol edeceğimizi öğrenebilir olası bağımlılıklara karşı kendimize sınırlar koyabiliriz. Bu konuda günlük kullanım çok önemli. Örnek vermek için ortalama bir insanı ele alalım. Bu kişi günde 8 saatini uykuya ayırsın.

8 saatini işine ayırsın. 2 saat gibi bir zamanı da yeme içmeye ayırsın. Günün geriye kalan 6 saatini de istirahati için ayırsın. Bu zaman diliminde ne yapacağını özgürce seçerek istediği meşgale ile vakit geçirsin. 

Ayrıca bu zaman dilimlerinde bir örnek olmasına istinaden aile ile vakit geçirme, kitap okuma gibi insanın gündelik hayatında önemli yeri olması gereken uğraşlara da vakit ayırsın. Bizler de eğer zamanımızı bilinçli olarak yönetebilirsek sosyal medya için de tatmin edecek kadar zaman bulabiliriz.

Kendinizi İhmal Etmeyin

Sosyal medya gündelik yaşamımızın önüne geçmemeli. Sosyal medya sadece hayatın içinde diğer insanlarla etkileşim içinde olduğumuz bir mecra veya boş vakitlerimizde belli sınırlar dahilinde meşgul olacağımız bir eğlencelik olmalı.

Sosyal medya bağımlılığı konusunda zayıf bir tutum sergilenmemeli. Bu mecraları kullanan herkes bu konuda kendilerinin en büyük yardımcısı olan iradeyi layıkıyla kullanmalı, zamanı nasıl yöneteceklerini bilmeli ve izleyecekleri yolu en uygun biçimde seçmeli. Bizler sosyal medyanın değil o bizlerin kontrolü altında olmalı.

Yazar: Onur Küçükali
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!