AnasayfaBlogUydu Fotogrametrisi Ve Teknoloji
Teknoloji

Uydu Fotogrametrisi Ve Teknoloji

03 Temmuz 2019
Uydu Fotogrametrisi Ve Teknoloji

Yeryüzünde var olan canlı ve cansız nesnelerin tamamına ait konumsal verilere nasıl ulaşabiliyoruz? Hatta ulaşılan bu veriler yüksek doğruluklu. Bu verilere ulaşmak için önümüzde birçok seçenek bulunuyor. En basit anlamda klasik ölçme yöntemleri ile elde edebiliriz. 

Uydu Fotogrametrisi Nedir?

Şüphesiz ki teknolojinin her geçen gün ilerlemesiyle uydu fotogrametrisi bizlere yüksek çözünürlüklü mekânsal içeriklere ulaşmamızı sağlıyor. Peki bizler yani kullanıcılar hangi yöntemi tercih edersek daha hızlı ve ekonomik sonuçları ederiz? 

Bilişim teknolojisindeki ilerlemeler klasik ölçme tekniği ve uydu fotogrametrisi arasında bir rekabet ortamını oluşturuyor. Bu da teknoloji ile birlikte değişim ve gelişime olanak sağlamakta. En önemli amaç arazi çalışmalarındaki maliyet, zaman ve insan gücünü azaltmayı aynı zamanda bu çalışmalar sonucunda en iyi verimi alıyor olmak. 

Neden Bu Yöntem Tercih Ediliyor?

Klasik yöntemler kullanılarak coğrafik veriler elde ediliyorken, kullanıcıların uydu fotogrametrisi tercih etmelerinin sağlayacağı faydalar neler olabilir? Öncelikle mesleğimizde verilerin güncel olması temel amaçtır. Uydu teknolojisinin gelişmesi ile birlikte uydu görüntüleri de tabi ki güncellik kazandı. Bu da uydu fotogrametrisi pratikliğini ortaya koymakta.

Klasik yöntemlerde hava fotoğrafları için scanner adı verilen aletler kullanılmalıdır ki bu aletler oldukça pahalıdır. Uydu görüntüleri dijital olarak elde edildiğinde bu alete ihtiyaç yoktur. Uydu görüntüleri GIS/CAD yazılımları ile bu yazılımlardan istenilen verim alınamadığında (uydu görüntüleri farklı formatlardan elde edilenler) açılmayabilir. Bu durumlarda Erdas Image yazılımında çeşitli işlemler kullanarak işlenmesi gerekmektedir. 

Hava Fotoğrafları

Hava fotoğrafları yani klasik yöntem öncelikle uçuş planlaması yapılması gerektiğinden daha yavaş bir yöntemdir. Uydu fotogrametrisi için sadece bir ön hazırlık yeterlidir. Hava fotoğraflarında daha az yer kontrol noktasına ihtiyaç vardır. Özellikle uydu görüntüleri elde edilirken özellikle geniş alanlar için veri üretimi yapılıyorsa bu sayı daha fazla olmaktadır. 

Büyük ölçekli çalışmalar düşünüldüğünde hava fotoğraflarına göre daha az maliyetli çalışmalar yapılır. Uydu görüntüleri uyduların belirli coğrafi alanlarda bulunmaması gerekir. Hatta tam tersine yeryüzünün tüm konumuna erişebilir olmaları en önemli özelliğidir. Uydu fotogrametrisi çekim sürelerinin uzun olması, istenilen yüksek çözünürlüklü verileri elde etmek için daha sağlıklı sonuçlar vermekte.

Uçuş Planlaması

Uydu görüntüleri yüksek mekânsal çözünürlüğe sahip olduğundan yeryüzünde olan her ayrıntı elde edilir. Herhangi bir uçuş planlanması yapılmadığından da anlaşılacağı gibi hava olaylarından etkilenmektedir. Ayrıca gece/gündüz görüntü alınabilmektedir. Bu da veriye istenildiği zaman ulaşılabileceğini göstermekte. Hava fotograflarında ise hava koşulları uygun (Nisan-Ekim ayları; 10.00-14.00) olmadığında uygun olana kadar beklenmektedir.

Uçuşların güneş ışığının yeryüzüne dik olarak geldiği yaz aylarında olması çekilen fotoğraflarda gölgeli alanların az olmasında fayda sağlayacaktır. Aksi halde güneş ışığının eğik gelmesi durumunda çekilen fotoğraflarda gölgeli alan ortaya çıkar. Bunların tamamı zaman ve maliyet açısından kayıptır.

Uydu Sistemleri

TUFUAB VIII. Teknik Sempozyumu’nda Harita Mühendisi Mustafa Erdoğan şu sözleri uzay pazarındaki uyduların hızlı artışını ortaya koymaktadır. UCS uydu veri tabanına göre 31 Ağustos 2013’de 1084 olan uydu sayısı, 31 Temmuz 2014’de 1235’e ve 31 Ocak 2015’de 1265’e çıkmıştır. Bu çalışmada 31 Temmuz 2014 tarihli uydu veri tabanına göre uydular sınıflandırılmış ve sınıflandırma sonuçları yorumlanmıştır. Buradaki istatiksel veriler de uydulardan yararlanarak elde edilen verilerin tercih edildiğini ve edileceğini göstermektedir.

Uydu sistemlerindeki sürekli değişim ve gelişim gelecekte teknolojinin uydu üretimini artıracağını göstermekte. Bu da uydu fotogrametrisinin yakın zamanda daha yaygın kullanılacağı anlamına geliyor. Gelecekte bütün yöntemlerden elde edilen mekânsal içeriklerin birleştirilerek doğruluğun ve çözünürlüğün de artması beklenmektedir.

uydu fotogrametrisi uydu fotogrametri hava fotoğrafları uydu sistemleri teknoloji
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.