Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi (Bilgilendirme)


$8.46$14.62

4,9
53 Ratings
17 student enrol recently.

  Course content

 • 5 Videos
 • 1 Document
 • 1 Quiz
 • 1 Practice Exam Quiz
 • Group Chat
 • Discussions
Türkçe
Subscription Duration: 365 Days

İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi

Çalışanların önce can sağlığı olmak üzere bedensel ve ruhsal sağlığı korunmalıdır. İş yerleri hastalık ve sakatlıklar açısından riskler içerir. Bu riskler sonucu yaşanan bazı olumsuz sonuçların telafisi de olmayabilir. İşverenlerin belki de en önemli sorumluluğu çalışanların iş güvenliğini sağlamaktır. Bu konudaki çalışmalar 1980’li yıllara dayanır. AB uyum süreci bu alandaki faaliyetlere hız kazandırmıştır. 30 Haziran 2012 tarihinde resmi gazetede yayınlanan  “6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” güvenlik açısından tüm çalışmaların dayanağı niteliğindedir. Bu kanun kapsamında işverenin ve çalışanların yükümlülükleri belirlenmiştir. Amaç iş yerlerindeki olası tüm riskleri belirlemek, gerekli tedbirleri almak ve riskleri minimuma indirmektir.

Bu alanda yapılan çalışmalar bilimsel ve sistemlidir.  İlgili kanun uyarınca işyerlerinde “tehlike” sınıflarına uygun uzmanlık belgesi kısa adıyla İSG kapsamında yürütülen çalışmaların olumlu sonuçları sadece çalışan sağlığı üzerine olmaz. Üretim güvenliği de sağlanacağı için verim artar. Dolayısıyla kazanç yükselir. Alınan tedbirler sayesinde yangın ve patlama gibi tehlikeler ve sonuçları önlenir. Aynı şekilde makine ve cihaz arızalarının da önüne geçilir. Üretim, hizmet ve faaliyetler kesintisiz devam eder. İş kazası ve meslek hastalığı kaynaklı tazminat riski ortadan kalkar.

İşverenlerin en çok dikkat etmesi gereken konu hiç şüphesiz çalışanlarının can sağlığını koruyarak ve güvenli şekilde işlerini yürütmesidir. İş sağlığı ve güvenliği her şeyden önce gelir. İş yerinizde istenmeyen kazaların yaşanmaması için gereken önlemler alınmalıdır. İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi sayesinde çalışanların, can güvenliğini sağlamayı öğrenmesi ve güvenli çalışma alanı yaratması amaçlanır.

Çalışanlarınızın İş Sağlığı ve Güvenliği konularında bilgilendirerek, sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı sağlamak, çalışanları, çalışma ortamından kaynaklanan sağlık ve güvenlik risklerine karşı korumak bu alandaki hataları minimuma indirerek ve daha güvenli çalışma ortamları için bilinçlendirmektir.

Buradan online ve ücretsiz olarak Temel İş sağlığı ve güvenliği eğitimi konusunda eğitim alabilir ve aşağıdaki başlıklarla ilgili bilgiler edinebilirsiniz.

Online eğitim için ihtiyacınız olan şeyler

 • Akıllı telefon, tablet ya da bilgisayar.
 • Aktif internet bağlantısı

Temel İş Sağlığı ve Güvenliği online eğitimine kimler katılmalıdır?

Eğitimler, ilgilendiğimiz konular, çalışma alanlarımız ile hedeflerimizle örtüştüğü sürece anlamlı olur. İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi tüm çalışanlara faydalı olacak nitelikte bir eğitimdir. Tüm çalışma alanları için güvenlik kültürünün oluşturulmasında önemli etkisi vardır. Yine de bazı meslek mensuplarının bu eğitimi alması diğer mesleklere göre daha avantajlıdır. İSG çalışmaları disiplinli bir takım çalışması gerektirir. Ekip ruhu önemlidir.

 Asıl sorumluluğu İSG uzmanı ve iş yeri hekimi üstlense de başarı için tüm çalışanların sürece dahil edilmesi gerekir. Stajyerler de bu gruba dahildir.

 • Mimarlar, mühendisler, tekniker, teknisyenler,
 • İlgili bölümlerde okuyan öğrenciler,
 • Departman yöneticileri,
 • Kendisini geliştirmek isteyen herkes

What you will learn?

Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim online eğitim programında riskleri belirlerken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda bilgileneceksiniz. Riskleri belirleyerek, olası öncelik seviyelerinin hesaplanması ve değerlendirilmesini öğreneceksiniz. Konuyla ilgili kişisel bakış açınızı da geliştirerek, daha güvenli ortamlar oluşturmayı öğreneceksiniz.

İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Alanlar Nerede Çalışabilir?

Öncelikle bu alanda diploma veren üniversite bölümleri olduğunu söylemek isterim. Ön lisans düzeyinde eğitim veren İş Sağlığı ve Güvenliği MYO ve lisans düzeyinde eğitim veren İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümünden mezun olanlar  “tekniker unvanıyla bu iş alanında görev yaparlar. İş Sağlığı Ve Güvenliği Kursu ise katılımcılara diploma değil sertifika sunar. Bu meslek alanı ağır sorumluluk gerektirir. Gerekli önlem almamanın sonuçlarının çoğu zaman telafisi zordur. Akciğer kanserine yakalanan bir maden işçisi, işitme duyusunu kaybeden bir fabrika çalışanı ve parmağını makinaya kaptıran bir işçinin vebalini kimse almak istemez.

Yaralanma ve ölümle sonuçlanan iş kazaları inşaat çalışanlarında yüksek oranda görülür. Aynı şekilde maden işçileri, taşımacılıkta çalışanlar ve iş makineleriyle çalışanların riski de yüksektir.

İş Sağlığı Ve Güvenliği Sertifikası alanlar iş yerlerini denetler. Çalışma şartlarının güvenliğini kontrol eder. Bu sayede iş kazalarında sayı olarak düşüş yaşanır. Aynı zamanda sonuçları daha hafif olur. Bu noktada hem kamu, hem özel kurum ve kuruluşların çalışma prensibini açıklamak isterim. Yöneticiler İSG çalışmaları için ayrı birini istihdam etmeyi avantajlı bulmazlar. Bunun yerine  ilgili bir alan çalışanına ek görevlendirme yapmayı tercih ederler. Bu şekilde hizmetin maliyeti düşer. Daha açık ifade etmek gerekirse temel bir mesleği olanların ek olarak bu sertifikayı alması akıllıca olur. (Kimyager, biyolog, mühendis, sivil savunma uzmanı vb.) Sertifika iş başvurularında, iş görüşmesinde ve kariyer planlamada avantaj sağlar. Bir önceki bölümde bu eğitimi almanın kimler için daha avantajlı olacağından bahsetmiştim. Şimdi sertifika sahiplerinin çalışabilecekleri alanları listeleyelim:

 • Tüm Kuruluş ve İşletmelerde
 • Alış Veriş Merkezleri
 • İnşaat Alanları
 • Üniversite Yerleşkeleri
 • İtfaiye
 • Çok Katlı Yüksek Binalar
 • Sağlık Kurumları
 • İmalat Yapan Firmalar
 • Maden İşletmeleri
 • Eğitimi alanlar bireysel olarak çalışabilirler. OSGB (Ortak Sağlık Güvenlik Kurumları)’de görev yapabilirler.

Topics of Education

 • İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir?
 • İş Sağlığı ve Güvenliğinin Amacı
 • Ülkemizde İş Sağlığı ve Güvenliği
 • Genel Sağlık Kavramı
 • İş Yerinde Sağlığı Oluşturan Etkenler
 • Meslek Hastalığı
 • İş Kazası
 • İş Kazası ve Meslek Hastalıklarının Nedenleri
 • Tehlikeli Davranışlar ve Durumlar
 • Acil Durumlar

FAQs About Education

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Ne İşe Yarar? 

6631 sayılı kanun uyarınca iş yerlerinde “tehlike sınıflarına uygun uzmanlık belgesine sahip uzmanların istihdam edilmesi zorunlu kılınmıştır. Aynı zamanda tehlike sınıflarının A,B,C ve D sınıfı olarak sınırları çizilmiştir. Dolayısıyla da belge tiplerine göre uzmanların hangi alanlarda çalışabileceği netlik kazanmıştır. Uzmanlık ve sınıflandırma değişikliği ÖSYM tarafından yapılan sınavlarla gerçekleşir.

Güvenlik kültürünün oturması çocukluk döneminde başlar. Temelleri ise okul çağlarında atılır. Olası negatif bir durumla karşılaşan çocuklar 112 ya da 155 gibi numaraları aramayı öğrenirler. Müfredatlar dahilinde “deprem sırasında yapılacaklar” gibi başlıklarla bu kültür geliştirilir. Yetişkinlerde ise İSG eğitimleriyle olgunlaştırılır. Eğitime katılanlarda:

Eğitim sonunda bilinçlenme ve farkındalık oluşur.

Katılımcılar, iş güvenliği konusunda öğrendiklerini hayatlarında nasıl uygulayacaklarını öğrenirler.

Katılımcıların bakış açıları değişir.

Gereksiz bilgilerden uzak doğru ve önemli bilgiye odaklı bir kurs programı. Eğitim için sadece akıllı telefon, tablet ya da bilgisayara ihtiyacınız olacağını söylemek isteriz. Tabi bir de aktif internet bağlantısına. Kayıt olduğunuzda sistem üzerinden ders notlarına ve 5 video içeriğine ulaşabiliyorsunuz. Kurs süresince katılabileceğiniz 5 canlı ders etkinliği bulunuyor. Canlı derse katıldığınızda sizi oldukça tecrübeli bir eğitmen karşılıyor. F.Dilek Aksoy, gıda mühendisi ve Çalışma Bakanlığından onaylı iş güvenliği uzmanı. Halen Entegre Yönetim Sistemi Danışmanı olarak görev yapan eğitmen aynı zamanda “Risk Tabanlı Düşünme Eğitimi “ de vermekte.  Abonelik süresi 365 gün süren kurs sonunda test usulü sınav uygulanıyor. Zaten sertifika verilebilmesi için sınav yapılması zorunludur. Dilerseniz öncesinde deneme sınavına girebiliyorsunuz. Sınavdan 70 puan ve üzeri aldığınızda sertifika almaya hak kazanırsınız. İş Sağlığı Ve Güvenliği Sertifikası soğuk damgalıdır ve uluslararası resmi ve özel kurumlarda geçerlidir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitiminde Neler Var?

İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi tüm çalışanlara faydalı olacak nitelikte bir eğitimdir. Bütün çalışma alanları için güvenlik kültürünün oluşturulmasında önemli etkisi vardır. Kurs içeriğinde mevzuat bilgisi, sağlık ve teknik alanlardaki risk faktörleri ve alınacak önlemler bulunur.

İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Alanlar Nerede Çalışabilir?

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası alanlar iş yerlerini denetler. Çalışma şartlarının güvenliğini kontrol eder. Bu sayede iş kazalarında sayı olarak düşüş yaşanır. Sonuçları daha hafif olur. Sertifika sahipleri hemen hemen tüm kuruluş ve işletmelerde görev alabilirler. Sağlık kurumları, üniversite yerleşkeleri, maden işletmeleri, imalat yapan firmalar vb. Eğitimi alanlar bireysel olarak çalışabilirler. OSGB (Ortak Sağlık Güvenlik Kurumları)’de görev yapabilirler.

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Ne İşe Yarar? 

Katılımcılarda güvenlik kültürü oluşur. Farkındalık gelişir ve bakış açıları değişir. Eğitim içeriğinde öğrendiklerini hayatlarına nasıl uygulayacaklarını öğrenirler. Sertifika özellikle özel sektörde istihdam şansı yaratır.

More
Certificate

Eğitimin sonunda, eğitim süresince edinmiş olduğunuz bilgiler ve örnek olaylar ışığında sınava tabi tutulursunuz. Başarı sertifikası özel ve resmi kurumlarda geçerlidir. Başarınızı ispatlamanın en kolay yolu!

 • Soğuk damgalı,
 • Uluslararası, özel ve resmi kurumlarda geçerli.
Certificate
Comments All (53)
Course Rating 4,9
Semanur Kırgız
18 Mayıs 2022
5.0

Haftasonu sınava girdikten sonra ne zaman belgeyi veriyorsunuz

Support team

Sınav sonucunuz açıklandıktan sonra başarılı olursanız hemen sertifika siparişi verebilirsiniz. PDF sertifika 59 TL basılı sertifika 159 TL artı kargo ücreti bulunmakta.

 

şule ırmak Gökçek
01 Mayıs 2022
5.0

Merhaba staj için iş güvenliği ve sağlığı sertifikası edimem gerekiyor. okulum sertifikanın 8 saatlik bir eğitimden oluşması gerektiğini söyledi. buradan alacağım sertifika bunu karşılar mı?

Support team

Sertifika üzerinde 22 saat yazmakta.

Aslı Yaman
19 Nisan 2022
5.0

Hastane stajı için kullanıcam yüksek riskli olması lazım bu sertifika gecerlimi ve nasıl almam gerekiyor bunu ne kadar süre içinde elime ulaşır

Support team

Eğitim toplam 5 dersten oluşmakta. Sertifika sınavı her hafta sonu yapılmakta. Abonelik süreniz içinde dilediğiniz hafta sonu sınava girebilirsiniz.