AnasayfaOnline EğitimlerTemel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi (Bilgilendirme)
45 Online
516.497 Öğrenci

Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi (Bilgilendirme)

İş sağlığı ve güvenliği eğitiminde kanun ve mevzuatları İSG uzmanından öğrenin. Bu eğitim iş hayatındaki temel öncelikleri ve risk yönetimi hakkında size bir bakış açısı sağlayacak.
4.9
(58)

İş güvenliği uzmanlığı, son zamanlarda öne çıkan mesleklerden birisi olarak gözümüze çarpıyor. Bu meslek için gerekli olan eğitim, üniversitelerdeki hem ön lisans ve lisans bölümlerinden hem de online eğitim kurumlarından alınabiliyor. Üniversite bünyesinde verilen eğitim programının tam adı İş Sağlığı ve Güvenliği bölümüdür. Bu bölüm, yeni nesil bir meslek olan iş güvenliği uzmanlığının ilk eğitim aşamasıdır.

İş güvenliği, iş ortamındaki riskler için önlemleri saptamak ve tehlike oluşturabilecek yerlerde ölçüm ve değerlendirmeleri yapmayı kapsar. Özet olarak bu şekilde açıklayabileceğimiz iş güvenliği kavramı iş sağlığını da kapsadığı için, ilgili eğitimler İş Sağlığı ve Güvenliği olarak adlandırılıyor.

Çalışanların önce can sağlığı olmak üzere bedensel ve ruhsal sağlığı korunmalıdır. İş yerleri hastalık ve sakatlıklar açısından riskler içerir. Bu riskler sonucu yaşanan bazı olumsuz sonuçların telafisi de olmayabilir. İşverenlerin belki de en önemli sorumluluğu çalışanların iş güvenliğini sağlamaktır. Bu konudaki çalışmalar 1980’li yıllara dayanır. AB uyum süreci bu alandaki faaliyetlere hız kazandırmıştır.

30 Haziran 2012 tarihinde resmi gazetede yayınlanan  “6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” güvenlik açısından tüm çalışmaların dayanağı niteliğindedir. Bu kanun kapsamında işverenin ve çalışanların yükümlülükleri belirlenmiştir. Amaç iş yerlerindeki olası tüm riskleri belirlemek, gerekli tedbirleri almak ve riskleri minimuma indirmektir.

Bu alanda yapılan çalışmalar bilimsel ve sistemlidir.  İlgili kanun uyarınca işyerlerinde “tehlike” sınıflarına uygun uzmanlık belgesi kısa adıyla İSG kapsamında yürütülen çalışmaların olumlu sonuçları sadece çalışan sağlığı üzerine olmaz. Üretim güvenliği de sağlanacağı için verim artar. Dolayısıyla kazanç yükselir.

Alınan tedbirler sayesinde yangın ve patlama gibi tehlikeler ve sonuçları önlenir. Aynı şekilde makine ve cihaz arızalarının da önüne geçilir. Üretim, hizmet ve faaliyetler kesintisiz devam eder. İş kazası ve meslek hastalığı kaynaklı tazminat riski ortadan kalkar.

İSG temel eğitimi

İşverenlerin en çok dikkat etmesi gereken konu hiç şüphesiz çalışanlarının can sağlığını koruyarak ve güvenli şekilde işlerini yürütmesidir. İş sağlığı ve güvenliği her şeyden önce gelir. İş yerinizde istenmeyen kazaların yaşanmaması için gereken önlemler alınmalıdır. İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi sayesinde çalışanların, can güvenliğini sağlamayı öğrenmesi ve güvenli çalışma alanı yaratması amaçlanır.

Çalışanlarınızın İş Sağlığı ve Güvenliği konularında bilgilendirerek, sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı sağlamak, çalışanları, çalışma ortamından kaynaklanan sağlık ve güvenlik risklerine karşı korumak bu alandaki hataları minimuma indirerek ve daha güvenli çalışma ortamları için bilinçlendirmektir.

Temel İş Sağlığı ve Güvenliği online eğitimine kimler katılmalıdır?

Eğitimler, ilgilendiğimiz konular, çalışma alanlarımız ile hedeflerimizle örtüştüğü sürece anlamlı olur. İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi tüm çalışanlara faydalı olacak nitelikte bir eğitimdir. Tüm çalışma alanları için güvenlik kültürünün oluşturulmasında önemli etkisi vardır. Yine de bazı meslek mensuplarının bu eğitimi alması diğer mesleklere göre daha avantajlıdır. İSG çalışmaları disiplinli bir takım çalışması gerektirir. Ekip ruhu önemlidir.

 Asıl sorumluluğu İSG uzmanı ve iş yeri hekimi üstlense de başarı için tüm çalışanların sürece dahil edilmesi gerekir. Stajyerler de bu gruba dahildir.

  • Mimarlar, mühendisler, tekniker, teknisyenler,

  • İlgili bölümlerde okuyan öğrenciler,

  • Departman yöneticileri,

  • Kendisini geliştirmek isteyen herkes

Devamını göster
Gözlüklü ve kasklı bir kadın kapalı bir ortamda oturmaktadır. Siyah bir gömlek giymiş ve başında sarı bir baret var. Gülümsüyor ve gözlüklerinin arkasından gözleri görülebiliyor. Bacaklarında gri bir kot pantolon vardır ve elinde bir pano tutmaktadır. Ayrıca boynuna bir moda aksesuarı takmaktadır. Arkasındaki duvar görülebiliyor ve yanında kırmızı bir nesne var.
01175
Video5
Sınav1
Ödev
Ders Notları1
Eğitim DiliTürkçe
SertifikaEvet
Abonelik Süresi365 Gün
Yaklaşan Etkinlikler
Sertifika Sınavı
11/05/2024
Sertifika Sınavı
18/05/2024
Sertifika Sınavı
25/05/2024

Benzer Kurslar

Diğer öğrenciler bu online kursları da inceledi. Daha fazlasını öğrenmek için bu eğitimle birlikte bunlara da kayıt olun.