AnasayfaBlogMomentum Nedir? Vektör Miktarı Olarak Momentum
Nedir?

Momentum Nedir? Vektör Miktarı Olarak Momentum

23 Ocak 2020
Momentum Nedir? Vektör Miktarı Olarak Momentum

Momentum, sporda yaygın olarak kullanılan bir terimdir. Harekete başlayan bir sporcu momentum kazanır ve durmak için belli bir çaba sarf etmesi gerekir. Çok fazla momentuma sahip olan bir sporcunun durması daha da zor olacaktır. Momentum bir fizik terimidir; bir nesnenin sahip olduğu hareket miktarını ifade eder. Bir nesne hareket halindeyse momentumu vardır. Momentum hareket halindeki kütle olarak tanımlanabilir. Bir nesnenin sahip olduğu momentum miktarı iki değişkene bağlıdır: nesnelerin ne kadar hareket ettiği ve nesnelerin ne kadar hızlı hareket ettiği. Momentum kütle ve hız değişkenlerine bağlıdır.

Bir denklem açısından, bir nesnenin momentumu, nesnenin kütlesi çarpı, nesnenin hızına eşittir. Fizikte, momentumun sembolü küçük harf p'dir. Yukarıdaki denklem şu şekilde formüle edilir. p=m*v. Burada m kütle ve v hızdır. Denklem, momentumun bir nesnenin kütlesi ve hızı ile doğru orantılı olduğunu göstermektedir.

Momentum için birimler kütle birimleri çarpı hız birimleri olacaktır. Standart metrik momentum birimi kg * m / s'dir. Kg * m / s, standart metrik momentum birimi iken, kabul edilebilir momentum birimleri olan çeşitli başka birimler vardır. Örnekler arasında kg * mi / saat, kg * km / saat ve g * cm / s sayılabilir. Bu örneklerin her birinde, bir momentum birimi sağlamak için bir kütle birimi bir hız birimi ile çarpılır. Bu momentum denklemi ile tutarlıdır.

Momentum Ne Demek?

Momentum tanımından hem kütlesi hem de hızı büyükse, bir nesnenin büyük bir momentuma sahip olduğu açıktır. Her iki değişken de bir nesnenin momentumunun belirlenmesinde eşit öneme sahiptir. Aynı hızda bir tır ve yokuş aşağı doğru hareket eden bir paten düşünün. Tırın oldukça büyük kütlesi, ona oldukça büyük bir momentum kazandırır. Eğer tır hareketsiz olsaydı, daha az kütleye sahip olmasına rağmen patenin momentumu daha büyük olurdu. Hareketsiz olan herhangi bir nesnenin momentumu 0'dır. Hareketsiz nesnelerin momentumu yoktur. Her iki değişken (hız ve kütle) iki nesnenin momentumunun karşılaştırılmasında önemlidir.

Vektör Miktarı Olarak Momentum

Momentum bir vektör miktarıdır. Bir vektör miktarı hem büyüklük hem de yön ile tam olarak tarif edilen bir miktardır. 2 m / s'de batıya doğru hareket eden 5 kg'lık bir bowling topunun momentumunu tam olarak tanımlamak için bowling topunun büyüklüğü ve yönü hakkında bilgi eklemelisiniz. Topun 10 kg * m / s momentuma sahip olduğunu söylemek yeterli değildir; topun momentumu, yönü hakkında bilgi verilene kadar tam olarak tanımlanmamıştır. Momentum vektörünün yönü topun hızının yönü ile aynıdır. Bowling topu batıya doğru hareket ediyorsa, o zaman ivmesi, 10 kg * m / s, batı yönünde olduğunu söyleyerek tam olarak tanımlanabilir. Bir vektör miktarı olarak, bir nesnenin momentumu hem büyüklük hem de yön ile tam olarak açıklanmaktadır.

Açısal Momentum

Açısal momentum, dönmekte olan bir nesnenin dönüş hareketine devam etme eğilimini ifade eder. Bu durum nesnenin hızı, şekli ve kütlesi ile doğru orantılıdır. Açısal momentum vektörel bir birimidir ve cismin sahip olduğu dönüş hızını ifade eder. Bir oyun parkında atlı karınca ile dönen bir çocuğun inmek istediğini düşünün. Çocuğu indirmek için belli oranda çaba harcayarak dönüşü durdurmalısınız. Çaba harcamak gerekir çünkü atlı karıncanın açısal momentumu vardır. Fizikte, açısal momentumu doğrusal momentumu hesapladığınız şekilde hesaplayabilirsiniz. Sadece kütle için eylemsizlik momenti ve hız için açısal hız kullanabilirsiniz.

Açısal momentum, bir nesnenin eylemsizlik momentinin ve açısal hızının ürünü olan dönme miktarıdır. Fizikte açısal momentum L harfi ile temsil edilir. Açısal momentum denkleminde üç değişken bulunur. L (Açısal momentum), / (eylemsizlik momenti), W (Açısal hız). Açısal momentum bir vektör miktarıdır, yani büyüklüğe ve yöne sahiptir.

Açısal Momentumun Korunması

Açısal momentumun korunumu yasası, bir nesneye hiçbir dış tork etki etmezse, açısal momentumda herhangi bir değişiklik olmayacağını belirtir. Bazı momentum örneklerini ele alalım: Dünya milyarlarca yıl olduğu gibi dönmeye devam ediyor; tahtadan atlarken “dönen” bir dalgıcın dönmeye devam etmek için herhangi bir fiziksel çaba sarf etmesine gerek yoktur ve gerçekten de suya çarpmadan dönmeyi durduramaz.

Açısal momentumun korunması, bir eğirme sisteminin fiziksel bir özelliğidir, öyle ki, dış bir tork ile hareket ettirilmediği sürece, eğrisi sabit kalır; başka bir deyişle, net tork sıfır olduğu sürece dönme hızı sabittir. Spin olarak da bilinen açısal momentum, bir eksenin etrafında bir şeyin dönme hızıdır. Jiroskoplar, birçok sistemde dönme hareketini stabilize etmek, yönlendirmek veya ölçmek için açısal momentumun korunmasından yararlanan basit cihazlardır. Açısal momentumun korunumu yasası, bir oyuncak jiroskopun veya topacın neden yerçekimi kuvvetine boyun eğmek ve devrilmek yerine dik durduğunu açıklar.

Doğrusal Momentum

Momentum sadece hareket halindeki kütle anlamına gelir veya hareketli bir cismin hareket miktarıdır. Hareket eden bir nesnenin momentumu ne kadar fazlaysa, durması o kadar zor olur. Momentumun değeri, bir nesnenin kütlesinin "m" ve hızı "v" çarpımına eşittir. Momentum, momentumun yönünün, hızın yönü ile aynı olan bir vektör miktarıdır. Momentum hem hız hem de kütle ile doğru orantılıdır. Harici kuvvet yoksa doğrusal momentum daima korunacaktır.

Bir beyzbol topu havada düz bir çizgide hızla atılırsa. Top eller tarafından yakalandığında, momentum ellere aktarılmış olacak ve bu da eli geriye doğru itecektir. Top ne kadar hızlı olursa, top elleri o kadar geriye iter. Bu, momentumdaki hızın önemini gösterir. Ancak, farklı kütlelere sahip iki top aynı hızda atılırsa, daha yüksek kütleye sahip top, elleri daha düşük kütleye sahip topdan daha fazla geri itecektir.

Eylemsizlik (Atalet) Momenti

Bir nesnenin atalet momenti, dönme ivmesine karşı direncidir. Bir nesnenin eylemsizlik momenti, sabit bir eksen etrafında dönme hareketi yapan katı bir cisim için hesaplanmış bir ölçüdür. Bir nesnenin mevcut dönme hızını değiştirmenin ne kadar zor olacağını ölçer. Bu ölçüm, kütlenin nesne içindeki dağılımı ve eksenin konumuna göre hesaplanır, yani aynı nesnenin dönme ekseninin konumuna ve yönüne bağlı olarak çok farklı atalet momenti değerlerine sahip olabileceği anlamına gelir. Atalet momentinin Uluslararası Birimler Sistemi (SI birimi), metre kare başına bir kilogramdır (kg-m2). Denklemlerde, genellikle değişken I veya IP ile gösterilir (gösterilen denklemde olduğu gibi).

momentum açısal momentum doğrusal momentum vektör
Gökşah Taşyürek
Gökşah Taşyürek
Blog Yazarı

İzmir Namık Kemal Lisesi mezunuyum. Girişimcilik, Bilgisayar Programcılığı ve Seo eğitimleri aldım. Anahtar kelime çalışması, short-tail ve long-tail keyword kullanımı, anahtar kelime gruplandırması, SEO’yu destekleyen site yapısı, teknik seo, site içi SEO konularında bilgi sahibiyim. 20 yıllık süreç içinde bu konular ile yakından ilgilendim. Pek çok okumalarım oldu. Bu alanlarda içerik üretmekte zorlanmıyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Elon Musk'ın Sorduğu Mülakat Soru ve Cevapları
Mülakat - İş Görüşmesi

Elon Musk'ın Sorduğu Mülakat Soru ve Cevapları

04 Ağustos 2020
Uçak Mühendisliği Bölümü
Bölümler

Uçak Mühendisliği Bölümü

05 Ekim 2020
Kendini Geliştirmenin Yolları
Kişisel Gelişim

Kendini Geliştirmenin Yolları

27 Ekim 2021
Fotoğrafçıların İzlemesi Gereken 14 Film
Kişisel Gelişim

Fotoğrafçıların İzlemesi Gereken 14 Film

02 Eylül 2021