AnasayfaBlogHindoloji Bölümü Nedir?
Bölümler

Hindoloji Bölümü Nedir?

03 Aralık 2020
Hindoloji Bölümü

Hindistan dünya üzerindeki en farklı, rengarenk ve kültürel çeşitliliğe sahip ülkelerden biridir. Hatta kültürel çeşitlilik konusunda Hindistan ile yarışabilecek ülke muhtemelen yokDünyanın en kalabalık demokrasisine sahiptir. Nüfusu en kalabalık 2. ülkedir. En geniş topraklara sahip 7. ülkedir. Dünyanın en büyük ekonomilerinden biridir.

Ülke bir yandan bilişim alanında çok hızlı ilerlerken, diğer yandan dünyanın en yoksul nüfuslarından birine sahiptir. Hindistan hem inanılmaz bir çeşitliliğe sahiptir, hem de inanılmaz tezatlar barındırır. Ülke neredeyse bir kıta büyüklüğündedir ve her eyalet ayrı bir ülke gibi düşünülebilir. Sınırları içinde coğrafyadan coğrafyaya, fiziksel görünüm, kültür, giyim kuşam, dil ve mutfak farklılaşır, çeşitlilik gösterir. Kupkuru Rajastan çölleri, içinden kuş uçamayacak yoğunlukta tropik ormanları, Himalayaları ve muson yağmurları ile yeryüzündeki coğrafik çeşitliliği içinde barındırır. Üç tarafını okyanus çevreler ve kuzeyinde Himalayalar fiziksel bir bariyer gibidir.

Hindistan, dünyanın en eski medeniyetlerinden birine sahiptir. Tarih boyunca farklı birçok krallık, hükümranlık, bağımsızlık, mücadelelerle birlikte antik dönemlerden itibaren tarihi ve köklü birçok kültür ve geleneğe ev sahipliği yapmıştır. Örneğin ayurveda ve yoga, dünyanın geri kalanının ilgisini çekmeye devam eden Hint kültürünün en önemli unsurlarıdır.

Hindistan’a tarih boyunca Türk (Babürler), Hint, Afrika, İran, Sri Lanka, Moğol gibi halklar ve tabiki kültürleri karışmıştır. Bütün bunların üzerine 250 yıl süren bir İngiliz hakimiyeti sözkonusudur.

Hindistan’da binlerce farklı dil konuşulur. 22 tanesi resmi dil olarak geçer. En sık kullanılan diller ise Hintçe ve İngilizce’dir. Hint dili, Devanagari alfabesi ile yazılır. Devanagari “Tanrıların Şehri” anlamına gelir.

Hindoloji, bu mistik toprakları araştırmak amacına odaklanan bir sosyal bilimler disiplinidir.

Hindoloji Bölümü Nedir?

Hindoloji, Hindistan bilgisi anlamına gelir. Hint dili ve kültürünü konu alan bilim dalıdır. Bu bilim dalında, Hint-Avrupa dil ailesi altında yeralan Sanskrit dilinin filolojisi ve edebiyatı üzerinde durulmaktadır. Kökeni MÖ.1500 yıllarına kadar giden bu zengin dilin, edebiyatı, kültürü, dilbilgisi, felsefe, din, mitoloji, tarih, tiyatro tarihi, bilim tarihi gibi konuları da incelemektedir.

Hindistan’ın kuzey bölgelerinde konuşulan Hintçe ve Bengalce ile güneyindeki Tamil ve Kannada gibi Hint dilleriyle ilgilenir. Bölümde Sanskrit dil ve edebiyatı ile Hinduizm üzerine çalışma yapılırken bununla birlikte, Jainizm, Budizm, Sihizm gibi diğer Hint dinleri de dahil edilir. Hindistan Yarımadası’nın binlerce yıllık tarihi, kültürü, gelenekleri, dili ve bugünü incelenir. 

Hindoloji bölümü, Hindistan coğrafyasını ve uygarlığını temel alır. Hint kültürüne herşeyiyle hakim olan bireyler yetiştirmeyi amaçlar. Bünyesindeki dillerin hem günümüz, hem eski çağ hallerini inceleyerek dil bilim alanındaki gelişmelere öncülük eder. Dil bilim alanında uzman bireyler yetiştirir.

Hindistan’ın geçmişini, kültürünü ve dünyanın en geniş demokrasisinin gelişimini anlamamıza yardımcı olur. Tarihe meraklıysanız, dil öğrenmeye ilginiz varsa sizin için Hindolog olmak iyi bir seçenek olabilir, Sanskritçeyi ve Hindistan antik geleneklerini de keşfedersiniz.

Hindoloji Bölümü İçin Gereken Nitelikler Nelerdir?

Hindistan'ın dili ve edebiyatına ilgin varsa, Hint danslarını, yaşam biçimlerini, yeme içme kültürlerini, gelenek göreneklerini öğrenmek istiyorsan, tarihe meraklıysan Hindoloji bölümü senin için doğru tercih olabilir. Bölüm için gereken nitelikler aşağıdaki gibi sayılabilir;

Okulda verilen derslerle yetinmeyip, okul dışında yapılabilecek keyifli aktivitelerle bilgi ve niteliklerini geliştirmen mümkün. Üniversite eğitimi öncesinde ve eğitim süresince Hint filmleri ve belgeselleri izlemek, Hindistan konsolosluğunun düzenlediği etkinlik ve seminerleri takip edip katılmak gelişim açısından çok faydalı olacaktır.

Bölüm mezunlarının mesleklerini yaparken meraklı ve araştırmacı olmaları, kendilerini geliştirmeye istekli olmaları, gezmeleri ve sürekli okumaları gerekir.

Hindoloji İş İmkanları Nelerdir?

Bölümden mezun olanlar akademisyenlik yapabilecekleri gibi müzeler, Kültür Bakanlığı, kütüphaneler gibi kurumlarda çalışma imkanı bulabilirler. Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapmak için KPSS sınavında yeterli puanı almak gerekir.

Büyük ilgi duyulan Hint filmleri için tercüman, alt yazı çeviricisi, mütercim ihtiyacı vardır. Hala birçok Hintçe film veya eser, yabancı dillerdeki versiyonundan Türkçeye çevrilmektedir. Hint dilini ve kültürünü bilen uzmanlara ihtiyaç vardır. Büyüyen Hindistan ekonomisiyle beraber dili ve kültürü de önem kazanmaktadır.

İş imkanı olan kurum ve sektörler şöyledir:

 • Üniversite ve kolejler

 • Kütüphaneler, kültür ve araştırma merkezleri

 • Arkeoloji

 • Müzeler

 • Televizyon kanalları

 • Turizm endüstrisi

 • Tercümanlık

Hindoloji Mezunları Ne İş Yapar?

Bölümü okuyanlar yeterli bilgi, beceri ve donanıma ulaşırlar. Üst düzey Hintçe konuşma, anlama, yazma, okuma, eser inceleme ve metin çevirme yeterliliklerine sahip olarak mezun olurlar. Kamu kurum ve kuruluşlarında ya da özel sektörde araştırma yapabilme, danışmanlık, mütercimlik yapabilme yeterliliğine sahiptirler ve bu yönde çalışma imkanı bulabilirler.

Bölüm mezunları üniversitelerde bilimsel araştırma ve çalışmalar yapabilirler. Müzelerde, kütüphanelerde iş bulabilirler. Hindoloji Bölümü, ülkemizin uluslararası ilişkiler ve kültürel açıdan gelişmesi ve farklı uygarlıkların tanınması konusunda önemli bir yere sahiptir.

Hindoloji Dersleri Nelerdir?

Derslerde sadece Hint dili, grameri ve edebiyatını değil Hindistan’a dair herşeyi öğrenirsiniz. Hindoloji Bölümü’nde okutulan dersler, sosyal bilimler ve dil bilimleri alanından oluşur. Dersler teorik ve uygulamalı olarak verilir. Uygulama dersleri dil ağırlıklı konuşma ve dinleme dersleri şeklindedir. Sanat, edebiyat, tarih ve coğrafya dersleri de yeralır.

Hint edebiyatı, dinleri, mitolojisi, bilim tarihi gibi Hint kültürünü oluşturan alanlardaki derslere ilave olarak halk bilimi, sinema ve güzel sanatlar gibi dersler de alınır. Dört yıllık lisans öğretimi süresince temel olarak öğrencilere, Sanskrit filolojisinin tarihi, eldeki metinlerin kronolojik düzenlemesi ve kapsamları, metinlerin yazıldığı devanagari alfabesi, gramer, edebiyat ve kültür tarihi, çeşitli metin tercümeleri gibi konular gösterilir.

Lisansüstü öğretiminde, yüksek Sanskrit grameri, edebiyat tarihi ve kültür tarihi ile ilgili metinlerin derinlemesine incelenmesi ve Türk diline çevirileri yapılmaktadır. Bölümün temel olarak dersleri aşağıdaki gibidir:

 • Devanagari Alfabesi

 • Hint Kültür Tarihi

 • Hintçe Okuma-Yazma

 • Temel Hintçe

 • Sanskrit Grameri

 • Hint Masal Edebiyatı

 • Hintçe Gramer

 • Genel Hatlarıyla Hindistan Tarihi

 • Eskiçağ Hint Tarihi

 • Sanskrit Çeviri

 • Hintçe Gramer

 • Hint Mitleri

 • Hint Felsefesi

 • Epik Hint Mitolojisi

 • Ortaçağ Hindistan Tarihi ve Kültürü

 • Hint Destanları

 • Buda ve Felsefesi

 • Sanskrit Okuma Parçaları

 • Hint Tiyatrosu

 • Puranalar

 • Hinduizm ve Hindistan Dinleri

 • Klasik Sanskrit Edebiyatı Tarihi

 • Hindistan Bağımsızlık Hareketi ve Tarihi

 • Hinduizm

 • Hindistan’da Diller

 • Modern Hint Edebiyatı

Hindoloji Taban Puanları ve Sıralama

4 yıllık eğitim veren Hindoloji lisans programı Türkiye’de sadece Ankara Üniversitesi bünyesinde bulunuyor. Bölüm, fakültenin Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı altında yer alır.

 • Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Hindoloji bölümü 2021 yılı için taban puanı, 197,91786 olarak açıklanmıştır.

Erciyes Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatı Bölümü altında ise Hindoloji Anabilim Dalı kurulmuştur. Ülkemizdeki ikinci Hindoloji bölümü olarak kayda geçmiştir. Bu bölüme “dil” puan türü ile öğrenci alınır.

Hindoloji Bölümü Hindistan Hint Dili ve Edebiyatı Hint Kültürü
Neslihan Tatar
Neslihan Tatar
Blog Yazarı

Endüstri Yüksek Mühendisidir. Farklı sektörlerde kalite, verimlilik, iş güvenliği, eğitim gibi konularda çalıştıktan sonra aktif iş hayatından ayrıldı. Farklı uğraşlar ve kariyer arayışı ile enstitünün İkna Teknikleri, Yaratıcı Yazarlık, İçerik Editörlüğü ve İçerik Uzmanlığı eğitimlerini aldı. Enstitü blog sayfalarına katkı sağlıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.