AnasayfaBlogMarka Yönetimi İçin 5 Strateji
Marka Yönetimi

Marka Yönetimi İçin 5 Strateji

29 Mayıs 2020
Marka Yönetimi İçin 5 Strateji

Günümüzün güçlü ve başarılı markalarına baktığımız zaman, her bir markanın kendine özgü bir yolu takip ettiğini görebiliriz. Markayı yaratmaktan başlayarak etkili ve güçlü stratejileri uygulama ile devam eden bir süreç, marka yönetimi kavramıyla karşılanır. Marka yönetimi, yarışılacak pazar alanında markanın güçlü bir imaja ve kimliğe sahip olmasını sağlayacak temel stratejileri yönetir. Pazarlama ve halkla ilişkiler alanında, markanızın yarattığı ürün ya da hizmet bir değer üreterek pazarda yankı uyandırır. Bu yankıyı uzun yıllar sürdürmek ve etkisini daha da artırmak, bizi marka yönetimi kavramına götürür.

Başarılı marka yönetiminde stratejilerin rolü büyüktür. Hatta marka yönetimini bu sebepten dolayı "stratejik marka yönetimi" olarak adlandırabiliriz. Bir markanın bulunduğu yerden daha ileri bir adım atması, yürüttüğü etkili plan ve stratejilere bağlıdır. Markalaşma adımları boyunca planlanan ve uygulanan kimlik, logo, slogan, tasarım ve marka dili marka yönetimi kavramı içinde süreç boyunca yönetilir. 

Bir markayı yaratmak kadar o markanın sürdürebilirliğini yönetmek de zordur. Her markanın kendine özgü bir yolu ve bu yolda karşılaşabileceği fırsatlar ve zorluklar vardır. İşte süreç boyunca markanın yolculuğunu doğru adımlarla sürdürmek, marka yönetimi kavramı ile mümkün hâle geliyor. Peki marka yönetiminde markaların stratejileri nasıl olmalıdır, nasıl bir yöntem izlenerek süreç doğru yönetilebilir? Bu soruların yanıtlarını yazımız boyunca bulabileceksiniz. 

Marka Yönetimi Stratejileri

Markaların birbiri ile kıyasıya rekabet ettiği ve rekabetin de arttığı bir dönemde, markanızı nasıl duyuracak ve en önemlisi nasıl yöneteceksiniz? Dünyada ve Türkiye'de ihtiyaçlara ve isteklere yanıt veren pek çok markayı görebiliriz. Basit bir araştırmayla dahi aynı ihtiyaca yönelik yüzlerce markanın hizmet ve ürün ürettiğine tanık olabiliriz. Markaların bu denli rekabet ortamında nasıl ayakta kalabildiği, başarılı bir süreç ve marka yönetimi ile açıklanabilir. 

Pazarlama dünyasında bir fark yaratmak, hedef kitlenin dikkatini çeker ve markanın bir müşterisi hâline gelme durumunu da kolaylaştırır. Üretilen bir farklılık, özgünlük ve imaj  tüketici zihninde kendi ihtiyacına yönelik en iyi seçenek olarak görülür. Bütün bu etkenleri bir birleştirici olarak yönetmek ve hedef kitle nezdinde sunmak kolay bir iş değildir. Bununla birlikte başarılı markaların uzun yıllardır sürdürdükleri stratejilere ve planlara bakarak bir yönetim anlayışı belirlenebilir. Şunu da unutmamakta yarar var: Her markanın yolculuğu ve stratejileri, hedeflere, zaman içinde oluşan koşullara ve durumlara göre değişkenlik gösterir.

Güçlü marka oluşturma stratejileri boyunca kendi hedef ve nihai amaçlarınıza göre bir marka yönetimi sağlamalısınız. Başarılı markaların yaptıklarını ve yönetimlerini ise sadece kendi markanıza göre uyarlabilirsiniz. 

Kendinizi ve Müşterinizi Tanıyın

Bir marka ve yarattığı ürün, tesadüflere bağlı olarak ilerleyemez ve gelişemez. Doğru ve başarılı marka yönetiminde adım adım planlanmış kurumsal kimlik  ve hedef kitle analizi ön plandadır. Sonuçta bir marka, yarattığı ürün ve hizmet dolayısıyla piyasadaki yerini alır. Bu ürün ya da hizmet de belli  tüketici- hedef kitleye göre yaratılır. Bu noktada marka yaratma sürecinden itibaren kurumsal kimlik çalışmalarına yatırım yapmak önemli bir adımdır. Markanızın hizmet verdiği alanın araştırılmasından tutup, hedef kitle seçimine kadar olan tüm analiz ve çalışmaları yaratma sürecinden itibaren tamamlamanız gerekir. 

Marka yönetiminde, markanın kendini ve hedef kitleyi tanımlama adımları neticesinde oluşan her durum ve strateji ,bu iki tanımlamaya uygun olarak düşünülür. Yani markanın kendi değerini ve hedef kitlesini analiz etmesi, ilerideki koşullara ve durumlara karşı neyi, nasıl, hangi ana faktöre göre yapabileceğini gösterir. Hedef kitlenin ve müşteri grubunu tanımak, onların ihtiyaçlarına, şikayetlerine, isteklerine uygun yanıtlar verilmesi, bir markanın başarılı yönetimi için gereklidir. 

Ürün ve Hizmet Stratejisi Belirleme

Markanın kendi kimliğini tamamladıktan sonra, yaratacağı ürün yahut hizmeti de tanımlaması ve anlatması gerekir. Marka yönetiminde "Nasıl başlarsanız öyle devam eder" anlayışını benimseyerek ürünün çıkışından önce ve sonra ciddi ürün stratejileri üretmeniz gerekiyor. Ürünün niteliklerinin belirlenmesi, ürün fiyatı politikası, kalite ve değerinin tanımlanması, ürün kullanımı ve tüketiciye kolaylık sağlayacağı unsurların tespiti gibi birçok etkeni hesaplamanız lazım. Aynı zamanda bütün bu etkenlerin, marka yönetimi sürecinde değişebilecek koşullara ve durumlara göre farklılık içerebileceğini de düşünmek yerinde olacaktır. 

Markanın kendi krizi, konumlandığı pazarın durumu ve hedeflediği tüketici grubundaki gelişmeler ve değişmeler, ürün politikasına da yansır. Marka yönetimi içinde de ürün, markanın kendisini ifade etmesinin bir görünümüdür. Ürünün bir politikaya ve stratejiye sahip olması, tüketici gözünde markanın güvenirliğini ve kalitesini de artırır.

Marka Sadakatini Sürdürme

Marka için en önemli unsur ve strateji, müşteridir. Hedef kitlenin analizinden başlayarak tüketici grubunun müşteri hâline gelmesi, yapılacak stratejilere bağlıdır. Aslında stratejik marka yönetimi boyunca yapılan tüm planlar, birbiri ile ilişkili ve birbirini etkileyebilen bir döngü hâlinde uygulanır. Müşteriyi ile tüketiciyi etkilemek ve müşteri sadakati oluşturmak için stratejiler üretilmelidir. Müşteri sadakati için başta ürün politikasını belirleme ve halka ilişkiler kampanyaları gibi pazarlama ve ürün inovasyonu ağırlıklı çalışmalar yapılabilir.

Sosyal Medyadan Yararlanın

Günümüzde ulaşılabilirlik ve marka iletişimi  için sosyal medya, farkında olunması gerekilen bir iletişim kanalı oldu. Özellikle işletme ve markalar için hedef kitlelerine kolayca ulaşma ve buradan çıkan sonuçlarla markanın stratejilerini ortaya çıkarması, önemli bir avantajdır. Tabii ki burada önemli olan markanız için hangi iletişim kanallarını kullanacağınızdır. Kendi web siteniz dışında sosyal medya ve iletişim kanallarında aktif olmanız ve hedef kitleye buradan yanıt vermeniz gerekir. Başarılı bir marka yönetiminde hedef kitlenin davranışını, düşüncelerini analiz etmek önemsenir. Sosyal medya aracılığıyla da hem  marka kampanyaları yapabilir hem de hedef kitle ile doğru ve güvenilir bir iletişimi sağlamış olursunuz.

Sonuçları Denetleme ve Analiz Etme

Aslında bu madde her tür iş için gerekli bir koşuldur. Sonuçları denetleme ve buradan hareketle yeni stratejiler üretmek, marka yönetimi için de elzemdir. Düşünülen ve uygulanan planların, kampanyaların, stratejilerin olası sonuçlarını düşünme ve sonuçları değerlendirme, markanın bir sonraki adımını nasıl atabileceği ile ilgilidir. Düşünülmeyen ve önemi üzeri durulmayan sonuçlar, yeni hayal kırıklıkları ve eksikleri de beraberinde getirecektir. Bunun önüne geçmek için de başarılı olun ya da olmayın, tasarladığınız ve uyguladığınız her stratejinin, sizi nasıl etkilediğini analiz etmeniz gerekir. Sonuçları doğru analiz ederek adımları daha da sağlamlaştırmak, güçlü ve başarılı bir marka ve marka yönetimi sağlayan işletmelerin başarı sırlarından da biridir. 

 marka yönetimi hedef kitle stratejik marka yönetimi müşteri kurumsal kimlik sosyal medya
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259