AnasayfaBlogİşitme Engelini Yok Et
İşaret Dili

İşitme Engelini Yok Et

29 Ağustos 2019
İşitme Engelini Yok Et

İşaret dili işitme engelli bireylerle rahatça iletişime geçebilmek için geliştirilmiştir. Ellerin, jest ve mimiklerin ön plana çıktığı bu iletişim şekli yabancı bir dil gibi düşünülmelidir. İngilizce bilmeyen biriyle İngilizce konuşup anlaşmak nasıl mümkün değil ise işaret dilini bilmeyen biriyle de bu dili kullanıp anlaşmak mümkün değildir.

Aynı dilin farklı yörelerde farklı aksanlarla kullanılması gibi bu dil de farklı bölgelerde bazı değişikliklere uğramaktadır. Bu yüzden de evrensel bir işaret dilinden söz edilemez. Benzerlikler olsa bile farklılıklar da daima olacaktır. 

İşaret Dilinin Kısa Tarihi 

Yapılan araştırmalar sonucunda işaret dilinin yaklaşık 600 yıllık bir geçmişe dayandığı bulunmuştur. 

İşaret dili ilk nasıl ortaya çıktı?

Osmanlı Dönemi’nde II. Abdülhamid’in teşvikiyle işitme engelliler için kurulan ilk okul “Yıldız Sağırlar Okulu” olmuştur. Duyamayan kişilerin dudak okuma eğitimi almasından dolayı 1880 yılında yapılan Milano konferansında bu dil genel olarak tüm ülkelerde yasaklanmıştır. Uzun yıllar boyunca da bu yasağın olumsuz etkileri sürmüştür. 

Bu durumdan nasiplenen ülkemizde ise 1992 yılında çalışmalara tekrar başlanmıştır. Bu çalışmaların sonucunda da Türk İşaret Dili (TİD) 2005 yılında Türk Dil Kurumu’nun içine dahil olarak özgürlüğüne kavuşmuştur. Günümüzde bu dili öğrenmek için uygun şartlar fazlasıyla yaratılmış ve öğrenip öğrenmemek bireylerin kendi inisiyatiflerine bırakılmıştır.

Teknolojinin de gelişmesiyle bu alanda verilen kurslara (özellikle uzaktan eğitim kurslarına) ilgi artmış olsa da bu ilginin yeterli olduğu söylenemez. Bizi duyamayan ama bizimle iletişime geçebilmek için büyük bir çaba sarf eden insanlar için bizim de biraz olsun çabalamak ve birbirimizi bu dili öğrenmek için teşvik etmemiz gerekmektedir.

İşitme Engellilerin Karşılaştıkları Sorunlar Neler?

Konuşamayan bir birey rahatsızlanıp hastaneye gittiğinde herkes gibi doktora derdini anlatmaya çalışacaktır. Fakat doktor işaret diline hâkim değilse hastanın sorununu tam olarak anlayamayacak ve doğru bir teşhis koyamayacaktır. Haliyle bu engelli bireyin sağlık sorunu da çözüme kavuşamayacaktır. Bu durum da takdir edersiniz ki çok büyük bir problemdir ve örnekler farklı konularda da fazlasıyla çoğaltılabilir. 

Buna benzer durumlar söz konusu olduğunda zaten işaret dili bilmenin avantajları daha kolay anlaşılacaktır. İşitme engelli bireylerin zaten zor bir hayatları vardır. Dünyada işitme engellilerin oranı %10 civarındadır. Türkiye’de ise bu oran %12 dolaylarındadır. Konuşabilen insanlar çok rahat bir şekilde iletişime geçebilirken konuşamayan insanlar için iletişim kurmak bazen çok zor olabilmektedir. Onların bu zor hayatlarını daha da zorlaştırmak yerine işaret dilini öğrenip hayatlarına güzel bir dokunuş yapmak sizlerin elinde. 

Eğitim Bilgileri ve İş Olanakları 

İşaret dili eğitimi alan kişilerin sayısı azdır. İşte işaret dilinin önemi burada ortaya çıkıyor. Günümüzde işaret dili eğitimlerine ulaşabilmek oldukça kolaylaşmıştır. Yaşadığınız bölgelerdeki kurslara kayıt olup öğreniminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bu eğitimi veren birçok siteden de uzaktan eğitim yoluyla faydalanabilirsiniz. Üstelik bu eğitimler bazı sitelerde ücretsiz olarak da verilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı onaylı bir sertifikaya sahip olduğunuzda karşınıza bazı iş olanakları da çıkacaktır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yaptığı sınavlarda başarılı olursanız çeşitli kurum ve kuruluşlarda “İşaret Dili Tercümanı” olarak işe başlayabilirsiniz. 

İşitme engeli olan yeni arkadaşlar edinip onlarla kaliteli bir iletişim kurabilmeniz için daha fazla beklemenize gerek yok. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde verilmekte olan İşaret Dili kursuna kayıt olup bu dili öğrenmeye hemen başlayabilirsiniz. Üstelik herhangi bir ücret ödemenize ya da herhangi bir yere gitmenize gerek yok. 

İşaret dili eğitimi en iyi nereden alabilirim?

İstanbul İşletme Enstitüsü ücretsiz ve uzun dönem kaliteli İşaret dili eğitimi programını online eğitimler olarak ayağınıza getiriyor. Eğer isterseniz bu bir haftalık ücretsiz eğitimden sonra 3 haftalık İşaret Dili Eğitimi (ileri seviye) olan eğitimi de çok uygun bir fiyata alabilirsiniz.

Yazar: Seval Ünal

işaret dili işitme engelli iletişim eğitim yıldız sağırlar okulu
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İşaret Dili Hareketleri ve Anlamları
İşaret Dili

İşaret Dili Hareketleri ve Anlamları

11 Aralık 2019
İşaret Dili Kelimeleri
İşaret Dili

İşaret Dili Kelimeleri

15 Aralık 2019