AnasayfaBlogHalkla İlişkiler Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Halkla İlişkiler Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

09 Mart 2021
Halkla İlişkiler Uzmanı

Halkla ilişkiler sektörü; iletişim, medya ve reklamcılık odaklı bir alandır. İletişim alanının geniş bir iş aralığına sahip olmasından dolayı halkla ilişkiler sektörü de dinamik bir yapıya sahiptir. Halkla ilişkiler sektöründe birbirinden farklı meslek alanları vardır. Sektörün en önemli mesleklerinden biri, halkla ilişkiler uzmanlığıdır.

Halkla ilişkiler uzmanı, halkla ilişkiler çalışmaları gerektiren her sektör ve kurumda çalışabilmektedir. Kendi başına da bir sektör olan halkla ilişkiler, uzman niteliğine sahip meslek çalışanlarıyla sektörü ayakta tutmaktadır. Halkla ilişkiler uzmanı, uzmanlığını kanıtlamak için belli başlı yetkinliklere sahip olarak mesleğini yerine getirmektedir. Yazımızda da halkla ilişkiler uzmanının işlerine ve mesleki niteliklerine göz atacağız. 

Halkla İlişkiler Uzmanı Nedir?

Halkla ilişkiler uzmanı; halkla ilişkiler, kurumsal iletişim, basın-yayın ve reklamcılık sektörlerinde görev alır. İlgili kurum ya da çalışma için dar hedef kitle ile iletişim kurma sorumluluğunu üstlenen halkla ilişkiler uzmanı, iletişim uygulamalarını harekete geçirir.

Halkla ilişkilerin geniş bir alan uygulamasına sahip olması gibi halkla ilişkiler uzmanı da geniş bilgi ve uygulama önerilerine aşinadır. Yani bir halka ilişkiler uzmanı, iletişim gerektiren alanlar dışında da bilgi ve pratik anlayışa sahiptir. İdeal anlamda bir halkla ilişkiler uzmanının; siyaset, ekonomi, kültür, psikoloji ve sosyoloji alanlarında bilgi birikimine sahip olarak iletişimde hangi yöntemleri kullanacağını bilmesi gerekir.

Ayrıca halkla ilişkiler uzmanının pazarlama, reklamcılık, kriz yönetimi, marka yönetimi ve hedef kitle belirleme gibi konularda alan deneyimine ihtiyacı vardır. Dolayısıyla halkla ilişkiler uzmanı, mesleki bilgi ve deneyime sahip olarak bu meslek tanımına sahip olur. Peki halkla ilişkiler uzmanını, uzmanlığa götüren mesleki nitelikler nelerdir?

Halkla İlişkiler Uzmanının Sahip Olması Gereken Mesleki Nitelikler

 • Halkla ilişkiler uygulamaları hakkında bilgi birikimi

 • İngilizce dil kullanımı

 • İletişim becerilerini etkili kullanabilme

 • Ekip çalışmasında koordineli çalışmaya yatkın olma

 • Proaktif ve reaktif halkla ilişkiler iletişim sürecine vâkıf olma

 • Halkla ilişkiler-reklamcılık ve iletişim gündemini sürekli takip etme

 • Halkla ilişkiler birimine liderlik etme

 • İletişim ve bilgi teknolojilerini kullanabilme

 • Planlama ve düzenleme becerilerine sahip olma

 • Teorik bilgileri pratiğe dökebilme

Halkla İlişkiler Uzmanı Ne İş Yapar?

Halkla ilişkiler uzmanı, çalıştığı kurum ya da müşteri için iletişim çalışmaları hazırlar. Kurumun muhatap olduğu hedef kitle için hazırlanan iletişim çalışması ya da kampanyası halkla ilişkiler uzmanının öngörüsü neticesinde uygulanır. Halkla ilişkiler uzmanı, tek çalışabildiği gibi belli bir ekiple de çalışma yürütebilir. Halkla ilişkiler biriminin en yetkili kişisi olarak bir halkla ilişkiler uzmanı ne iş yapar birlikte inceleyelim.

 • Sektördeki gelişmeleri takip ederek yeni ve farklı iletişim çalışmaları hazırlar. 

 • Hedef kitle takibi yaparak halka ilişkiler için gerekli stratejileri üretir. 

 • Hedef kitle ve müşterinin istek, şikayet ve taleplerine yerinde cevaplar hazırlar.

 • Sosyal sorumluluk kampanyaların, resmi ve özel etkinliklerinin ilgili kişilere duyurulmasını sağlar. 

 • Hedef kitle, müşteri ve paydaşlar ile gerekli iletişimi kurarak uzun süreli iletişimi sürdürmeye çalışır. 

 • Halkla ilişkiler bilgisi gerektiren işlerde basın bülteni, yazılı metin, tanıtım metni ve yazışmaları hazırlar. 

 • Hedef kitle tanımını yapar ve hedef kitleye özel halkla ilişkiler uygulamalarını etkinleştirir. 

 • Kurumun imaj ve itibar çalışmalarına destekte bulunur. 

 • Diğer departmanlar ya da meslek çalışanlarıyla kurum ve hedef kitle için halkla ilişkiler çalışmalarını düşünür. 

 • Uygulanan çalışmaların sonucunu takip eder ve gerekli raporlamaları düzenler. 

 • Gerekli kurum görüşmelerini, toplantılarını, ekip çalışmalarını organize eder. 

Halkla İlişkiler Uzman Maaşları

Halkla ilişkiler uzmanı maaşları çalışılan kurum ve sektöre göre değişiklik gösterir. Reklam, dijital iletişim ya da halkla ilişkiler ajansında çalışan uzmanın maaşları daha yüksek olmakla birlikte ajansın tanınırlığı ve sektördeki deneyimi, maaşın aralığını etkiler. Eğitim kurumları iş ilanlarında karşımıza çıkan halkla ilişkiler ya da kurumsal iletişim uzman maaşları ise yine kurumun prestijli olmasına bağlıdır.

Büyük ölçekli eğitim kurumlarında halkla ilişkiler uzman maaşları asgari ücretin üzerindeyken, butik ve kurs merkezi gibi eğitim kurumlarında asgari ücretin üzerinde maaş teklifi çok nadirdir. Elbette bu durum, mesleğin ve sektörün aleyhinedir ve diğer meslek alanlarında olduğu gibi dünya standardının çok aşağısındadır. Fakat halkla ilişkilerin bir birim hâline geldiği kurum, ajans ve işletmelerde halkla ilişkiler uzmanının yüksek maaşlar elde etme imkânı da vardır. 

Maaşın artma olanaklarından en önemlisi halkla ilişkiler uzmanının gerçekten uzman olmasıdır. Pek çok kurum halkla ilişkiler uzmanı ifadesini yanlış kullanmaktadır. Gerçek bir halkla ilişkiler uzmanı, ilgili kurum ya da iş için aranan uzmanlığı gösterir ve alandaki boşluğu uzmanlığıyla doldurur. Bu ihtiyacı karşılayan halkla ilişkiler uzmanı da belli bir tanınırlığa ve itibara sahip olarak maaş beklentisini yaratır. Kısacası deneyimli ve üst düzey kurumlarda iş arayan bir halkla ilişkiler uzmanı, 5.000-8.000 TL aralığında bir maaş alır. 

Halkla İlişkiler Uzmanı Nasıl Olunur?

Halkla ilişkiler uzmanı, meslekte ilerlemenin bir basamağıdır. Uzman niteliğine sahip bir halkla ilişkiler meslek çalışanı, deneyim ve eğitim neticesinde uzmanlığa yükselir. Halkla ilişkiler eğitimi, halkla ilişkiler bölümü okumayı ifade etse de halkla ilişkileri kapsayan diğer iletişim alanları da gerekli eğitimi sağlar. Tabii ki halkla ilişkiler bölümü, sektörü ve alanı tanımak adına ideal bir eğitim sunmaktadır.

Halkla ilişkiler uzmanlığına giden en önemli yollardan biri deneyimdir. Sektördeki ufak çaplı deneyimleriniz dahi halkla ilişkiler alanında ilerlemenin bir basamağıdır. Uzman unvanına sahip olmak için uzun süreli deneyim aranır. Özellikle üst düzey kurum ve halkla ilişkiler-reklamcılık ajanslarında aranan "halkla ilişkiler uzmanı" deneyim ve alan bilgisini gösterebilecek mesleki tecrübeye sahiptir. 

Halkla ilişkiler mezununun, halkla ilişkiler uzmanı olması için alan bilgisini ilgili sektörlerde başarıyla uygulaması gerekir. Uzman pozisyonu, başarılı çalışmalar yürüterek deneyim kazanan halkla ilişkiler çalışanlarına açık bir pozisyondur. Eğer halkla ilişkiler alanında yükselmek ve uzmanlık pozisyonuna erişmek istiyorsanız alanınızda yetkinlik kazandıracak bilgi ve başarıları sürdürülebilir hâle getirmeyi unutmayın.

halkla ilişkiler uzmanı halkla ilişkiler uygulamaları halkla ilişkiler uzmanı ne iş yapar halkla ilişkiler uzmanı maaşları halkla ilişkiler eğitimi halkla ilişkiler uzmanı nedir
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.