AnasayfaBlogEn İyi İşi Seçmek İçin 10 İpucu
İş Bulmak

En İyi İşi Seçmek İçin 10 İpucu

15 Aralık 2016
En İyi İşi Seçmek İçin 10 İpucu

Seçme şansınız olduğunda hangi işi kabul etmeniz gerektiğine nasıl karar vermelisiniz? İş pazarı "adaya dayalı" atmosfere dönüştükçe, kendinizi bir sonraki işinizde seçici bir pozisyonda bulabilirsiniz. Yüksek talep gören alanlarda iş arayanlar ve kariyer başarısında güçlü bir kayda sahip olan çalışanlar genel olarak bir sonraki işlerini birçok fırsat arasından seçebilecekleri imrendirici bir pozisyondadırlar. Eğer doğru becerilere ve deneyime sahipseniz, seçici olmayı göze alabilirsiniz. İdeal pozisyonunuza en yakın olan bir işe kavuşma avantajını sonuna kadar kullanabileceksiniz. Kişisel durumunuz ve kariyer amaçlarınız için en doğru olan işi seçebilceksiniz. Aldığınız ilk iş teklifini kabul etmek zorunda değilsiniz. Onun yerine, zaman alın ve bir sonraki işinizin tamamen ne aradığınız olduğundan emin olun. Üstünlüğe sahip olduğunuzda şansınızı mümkün olan en iyi işi seçmek için nasıl optimize gerektiğine aşağıda ulaşabilirsiniz.

İş Pazarında İş Seçmek İçin 10 İpucu:

İş arama modunda kalın.

Kendinizi "devamlı iş arama modunda" tutun ki fırsatlar ortaya çıktığında hazır olun. Bütün iş arama belgelerinizi güncel tutun, özellikle LinkedIn. Mevcut işinizde en azından aylık olarak başarılarınızı belgeleyin ve onları özgeçmişinize koyun. Eğer becerileriniz yüksek talep görüyorsa, işverenler sizin peşinizden gelecektir, bu yüzden cazip seçeneklere cevap vermeye hazır olun.

İdeal işiniz için bir profil oluşturun.

Bu sizin çekici pozisyonları tanımlamanıza ve kendiniz için iyi bir seçim olmadığını düşündüğünüz diğer işleri elemenize yardımcı olacaktır. Bunu yapmak için en çok zevk aldığınız eski işlerinizin ve mevcut işinizin faktörlerini düşünün ve bunları yazın.

Kendinize sorun: Mevcut işinizde en zevkli olan aktiviteler neler?

Bir sonraki işinizde neyden kaçınmak istersiniz? Hayat-iş dengesi açısından ne istersiniz? İdeal şirket kültürünüz nedir?

Bir işte başka ne yapmak istersiniz?

Aynı zamanda mevcut işinizde kaçırıyor olabileceğiniz şeyleri de değerlendirebilirsiniz. Örneğin, eğer etkinlikleri planlamaktan hoşlanıyorsanız, mevcut rolünüzde yeterince etkinlik planlama yapıyor musunuz? Belki de, mevcut işiniz ilerlemeniz için yetersiz fırsatlar sunuyor veya patronunuz fazla despot ve sizin karar almak ve iş akışınızı planlamak için özgürlüğe ihtiyacınız var.

Mükemmel işinizi düşünün.

İdeal işinizde sahip olmak istediğiniz diğer değerleri, ilgi alanlarını ve kişisel becerileri tanımlamanıza yardımcı olmak için çevrimiçi kariyer değerlendirmeleri yapın. Aynı zamanda, eğer ideal kariyerinizin püf noktalarını tanımlamada zorluk çekiyorsanız bir kariyer danışmanından yardım isteyebilirsiniz.

Değerinizi bilin.

Yüksek talep görmenin avantajlarından biri de maaşınızı arttırma fırsatıdır. Online maaş kaynaklarını, profesyonel kurumunuz tarafından yapılan anketleri ve sizinle aynı mesleğe sahip profesyonellerle ağ kurarak işinizin değerini araştırın. Değerinizi belirlemek için bu ipuçlarını gözden geçirin.

Daha fazla para kazanmak mı istiyorsunuz?

Eğer daha fazla yapabileceğinizi düşünüyorsanız zam isteyin veya daha yüksek maaşa sahip olan diğer işleri hedefleyin. Birçok işveren diğer bir kurumun teklifini verecektir. Bazı durumlarda rekabetçi bir teklif veya iş değiştirmek ödemede önemli bir artışı garantiye almanın tek yolu olabilir. İş değiştirmeye hazır değilseniz mevcut işvereninize ultimatom vermediğinizden emin olun. Harekete geçmeye hazır olmadan sahip olduğunuz işi kaybetmek istemezsiniz.

Daha çok beceri edinin.

Eğer istediğiniz bir sonraki iş sizin sahip olmadığınız beceri ve bilgileri içeriyorsa, veya mevcut sorumluluklarınızı yeni alanlara genişletmek istiyorsanız, bunları kendi pozisyonunuzda edinip edinmeyeceğinizi keşfedin. Eğer yüksek bir şekilde değerli bir çalışansanız ve sizi kaybetmek istemiyorsa, işvereniniz işinizi değiştirmede sizin düşündüğünüzden daha esnek olabilir. Aynı zamanda, bir sonraki işiniz için doğru altyapıya sahip olmak adına kurs ve eğitim fırsatlarını araştırın. İşvereniniz ödemeyi bile kabul edebilir.

Personel alımı yapan insanların sizi bulmasına yardımcı olun.

Çalışan eksikliği olduğunda, işverenler pasif adayları işe olma konusunda daha çok proaktif olurlar. LinkedIn’dan muhtemel adayları bulup çıkarmak ve adayları avlamak için büyük ihtimal araştırma şirketlerini kullanırlar. İdeal işinizi bulmanıza yardımcı olması için bir personel alım memuru ile çalışmayı düşünün ama tanıtımını yaptığı işlere tedarik sağlamak adına sizin amaçlarınızı tekrar tanımlamasına izin vermediğinizden emin olun. Dolu bir LinkedIn profili geliştirin, güncel kalın; böylece siz bulmadan önce bir sonraki işiniz sizi bulabilir.

Ben almayayım demenin kötü bir yanı yok.

İdealinize tam uymayan bir işi geri çevirmekten korkmayın. Eğer yüksek talep görüyorsanız, başka teklifler de gelecektir. Çok cazip bir şey bulana kadar mevcut işinizde kalsanız daha iyi edersiniz. Aşırı iş zıplamaları özgeçmişinizde kırmızı bayrak olarak gözükebilir, yüksek talep görseniz bile.

Bağlantılarınızı kullanın.

İşler hakkında bilgi, tavsiye ve öneri almak için bağlantılarınıza ulaşın. İdeal bir iş için olan profilinizi paylaşın ve onlara kendi sektörlerindeki pozisyonları önermelerini rica edin. Çalışan eksiklikleri sırasında, şirketler general olarak aday önerileri için işverenlere bir bonus ödemesi yaparlar ve mevcut çalışandan gelen öneriler genel olarak herhangi bir durumda dikkatli bir değerlendirmeye alınır.

Hangi işi kabul edeceğinize nasıl karar vermelisiniz?

Aslında bir karar almak seçenekleriniz birden fazla olduğunda daha da zorlaşır. Birçok iş teklifi arasında gidip gelebilirsiniz ki bu streslidir. Her bir teklifi değerlendirmek için zaman alın ve dikkatli bir şekilde çalışan yardım paketlerini karşılaştırın. Her şey para değil- size teklif edilen yardım ve avantajlar da önemlidir. Bir alıcını pazarında iş avlarken siz sürücü koltuğundasınızdır ve sizin için en iyi olan işi diğer işler arasından seçebilirsiniz. Hemen bir karar vermeyin. Bütün seçenekleri değerlendirmek için zaman ayırın. Bir kere kararınızı verdiğinizde kabul etmediklerinizi unutun ve yeni işinize başlamak için hazırlanın.

İş Pazarında İş Seçmek İçin İpuçları Neler?

İş seçmek için ipuçlarından bazıları şunlardır: İş arama modunda kalın. İdeal işiniz için bir profil oluşturun. Kendinize sorun: Mevcut işinizde en zevkli olan aktiviteler neler? Mükemmel işinizi düşünün.

İş Seçmek İçin Gerekli Olan Nedir?

Eğer doğru becerilere ve deneyime sahipseniz, seçici olmayı göze alabilirsiniz. İdeal pozisyonunuza en yakın olan bir işe kavuşma avantajını sonuna kadar kullanabileceksiniz.

İş Seçerken Değer Nasıl Belirlenir?

Online maaş kaynaklarını, profesyonel kurumunuz tarafından yapılan anketleri ve sizinle aynı mesleğe sahip profesyonellerle ağ kurarak işinizin değerini araştırın. Değerinizi belirlemek için bu ipuçlarını gözden geçirin.

En İyi İşi Seçmek İçin 10 İpucuen iyi iş en iyi iş seçenekleri ideal iş iş seçimi iş seçmek iş seçme kriterleri mükemmel iş
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Meslek Seçimi İçin 5 Püf Nokta
Kariyer Planlama

Meslek Seçimi İçin 5 Püf Nokta

14 Kasım 2019
Kariyer Planlama ve Motivasyon
Kariyer

Kariyer Planlama ve Motivasyon

18 Haziran 2020
7 Adımda Özgeçmiş Oluşturma
Özgeçmiş Hazırlama

7 Adımda Özgeçmiş Oluşturma

03 Mayıs 2017
Geleceği Olan Meslekler
Meslekler

Geleceği Olan Meslekler

12 Temmuz 2020