AnasayfaBlogKariyer Hayatınız İçin 6 Tavsiye
Kariyer Yönetimi

Kariyer Hayatınız İçin 6 Tavsiye

20 Eylül 2016
Kariyer Hayatınız İçin 6 Tavsiye

Bu yazıda kariyer yolculuğunda size yardımcı olabilecek 6 tavsiye vereceğim. Uzun süre arkadaşlarımın kariyer yolculuğunu takip ettim. Genellikle karşıma çıkan bir konu, özellikle kariyerlerinin başında olanların kariyerlerini nasıl yönetecekleriydi. Kariyerimde birçok değişiklik yaptım, bazıları iyi ve bazıları kötü, ama her kariyer kararımdan bir şeyler öğrendim.

Kariyer tavsiyeleri.

Kariyerinizi yönetmek için bir kariyer haritası bulamazsınız. Bununla birlikte, aşağıdakilerden bazıları yıllar boyunca kullandığım genel düşünce ve tüyolardan bazıları. Her şeyde olduğu gibi bu fikirler de zamanla gelişecek ve değişecek.

Beklemekten vazgeçin.

Yeni bir iş aramanın tetikleyicisi tabii ki de mevcut işinizdeki memnuniyetsizliktir. Mutsuz olduğunuzda veya sıkıldığınızda yeni bir iş aramak doğaldır ve bir sonraki adımınızı belirlemek adına yapabileceğiniz en iyi şey mevcut işinizi analiz etmektir. Birçok kişiyi onları mutsuz eden işlerde çalışırken zayıf tavırlar ve alışkanlıklar geliştirirken görüyorum, daha sonra mevcut işlerindeki az performansın yarattığı ağır yükle birlikte yeni fırsatlar arıyorlar. Eğer mevcut işinizden memnun değilseniz; kötü olmak sizi o pozisyondan çıkarmayacak. Park halinden çıkmalısınız ve o işte harika olduğunuzla bilinmelisiniz. Bu yeni pozisyonlar için kendinizi pazarlamanızda hem hız hem de güvenirlik yaratacak.

Özgeçmişinizdeki yetenekler...

Her pozisyonda bir etki yaratmak ve marjinal değer yaratmak için bir arzunuz olmalı. Mevcut pozisyonunuzu değerlendirirken, veya yeni pozisyonunuzu keşfederken, o pozisyonda kazanabileceğiniz 3-5 üst düzey yetenek düşünün. Bu etkinin size ne yaptığını, operasyonlarınızı veya müşteri deneyiminizi nasıl geliştirdiğinizi, hangi ürün geliştirmeleri yaptığınızı, hangi çözümleri ürettiğinizi. Mevcut pozisyonunuzdan edindiğiniz yetenekleri düşünün ve bir sonraki kariyer hareketinizde edinmek istediğiniz yetenekleri belirleyin. Her pozisyonda "özgeçmişe yetenekler ekleme" konsepti sizin yeteneklere odaklanmanıza, amaçlar oluşturmanıza yardımcı olacak ve kariyer amaçlarınıza ulaşmada rehberlik edecektir. Çok önemlisi, hem size hem de işinize yarar sağlayacak olan yüksek etkili yetenekler üzerine odaklanmanızı sağlayacak güçlü bir mekanizma yaratacaktır.

Rahatsız olun.

Ben kesinlikle rahatlık bölgenizden ayrılıp fırsatlar aramadıkça iyiye gideceğinizi düşünmüyorum. Her yeni pozisyonda yeni iş problemlerini çözmek için yeni beceriler geliştirirken deneyiminizi görmezden gelmelisiniz. Rahatsız olma hissi yeni deneyimlerinizden öğreneceğinizin iyi sinyalleridir. Kariyerinizin başlarında işin farklı kesimlerini keşfetmek sizin daha hızlı gelişmenize, ayrıcalıklı bakış açısı edinmenize ve size en çok enerji veren iş türüne karar vermenize yardımcı olur. Kendi işinizi başlatmak veya girişim yapmak da birer seçenektir veya daha büyük bir şirket için çalışmak radikal hareketlerin destekçisidir. Her şekilde ne kadar kendinizi rahatsız yaparsanız ve işin yeni bölümlerine maruz bırakırsanız o kadar kariyerinizin başlarında gelişir ve büyürsünüz.

Neyi sevip sevmediğinizi bilin.

Mevcut/gelecek pozisyonlarımda istediğim özelliklerin bir listesini yaratabildim. Bazı maddeler müşteri deneyimi, yeni teknoloji, erken dönem, yeni takım yaratmak gibi şeyler içerdi. Bunlar birçok farklı şirketin ve çevrenin içinde var olabilir ama bu tercihleri tanımlamak bana bir sonraki adımımı keşfettikçe yardımcı oldu. Kariyerinizde geliştiğiniz sürece sevmediğiniz şeyleri belirlemek kolaydır ama sizi heyecanlandıran ve enerji veren işe özel dikkat verin. Sizi mutlu eden işle kendinizi ne kadar aynı hizaya sokarsanız kariyerinizde o kadar üretken ve etkili olursunuz.

6 aylık değerlendirme yapın.

Değerlendirme genellikle yöneticiler ve çalışanlar arasında yapılır. Yöneticileriyle geçmiş 6 ayı ve gelecek 6 ayı değerlendirip tartışırlar. Buradaki amaç sizin sağladığınız sonuçları, geliştirdiğiniz becerileri yansıtmak ve bunları kişisel kariyer hedeflerinizle karşılaştırmak. Eğer amaçlara ve net bir haritaya sahip olmazsanız sizin gelişmenize yardım etmeyen ve iş üzerinde sizin etki yaratmanıza izin vermeyen bir pozisyonda bir yılınızı çabucak yakarsınız. Yöneticinizle olan açık iletişim ve diyalog özellikle sizin gelecek 6 ayınıza nasıl zaman yatırımı yaptığınızı anlıyorsa çok önemlidir. Daha da önemlisi ne öğrendiğinizi, yaptığınız etkiyi, gelecek 6 ayda ne yapmak istediğinizi ve ne yapmak istemediğinizi görmek için kendi kendinize değerlendirme yapın.

Kişisel bir Yönetim Kurulu oluşturun.

Birisinden duyduğum iyi bir tavsiye de kendiniz için kişisel yönetim kurulu yaratmaktır. Kariyeriniz veya kişisel hayatınız boyunca güvendiğiniz ve saygı duyduğunuz bir insan grubu yaratın. Bu insanlar size değerli görüşler ve istenildiğinde dürüst geri bildirim sağlayabilecek insanlar olmalı. Bu insanların size yönetim kurulu gibi davranmasına izin verin; siz onlara kariyer hareketleriniz ve genel hayat kararlarınız hakkında danışacaksınız. Herhangi bir yönetim kurulunda olduğu gibi grupları ayrı tutmak isteyebilirsiniz ki geniş görüşlere ve önerilere sahip olmanın yararlarını görün ve ilerleyen kariyer kararlarınızda düşünceli hareket edebilin.

Kariyer Hayatınız İçin 6 Tavsiyekariyer hedefi kariyer nasıl yapılır kariyer tavsiyeleri kariyer yapmak için gerekenler kariyer yaşamı kariyer önerileri
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kariyer Yönetimi Eğitimi
5
(26)

Kariyer Yönetimi Eğitimi

23 Konu4 Saat
Zaman Yönetimi Eğitimi
4.9
(61)

Zaman Yönetimi Eğitimi

17 Konu5 Saat
Yetenek Yönetimi Eğitimi
4.6
(7)

Yetenek Yönetimi Eğitimi

7 Konu4 Saat
Selin TezelSelin Tezel
230150