AnasayfaBlogDeneyimsel Pazarlamayı Kullan, Deneyerek Pazarla
Satış - Pazarlama

Deneyimsel Pazarlamayı Kullan, Deneyerek Pazarla

24 Kasım 2020
Deneyimsel Pazarlamayı Kullan, Deneyerek Pazarla

Tüketiciler almak istedikleri ürün ve hizmetlerle birlikte heyecan, mutluluk, keyif yaşamak isterler. Ürünün veya hizmetin satın alınmadan önce birtakım özellikleri ön planda tutularak ön sunuma hazırlanması tüketiciler arasında bir bağ kurarak satın alma ihtimalini güçlendirecektir.

Deneyimsel pazarlama sürecinin en temel noktası tüketici ile marka bağlılığın oluşturulmasına zemin hazırlamaktır. Kendi ürün ve hizmetlerinin satın alınabilmesi için uğraş veren pazarlamacılar tüketicilerin isteklerini yerine getirerek ve onlar üzerinden belli stratejiler uygulayarak tüketicileri ürüne çekmeye çalışacaktır. Mevcut pazarlama kavramlarının çoğu ürün ve üretim odaklıdır. Deneyimsel pazarlama ise ürünün özellikleri, kullanıcıya sunulan faydaları yerine, tüketicinin deneyimlerini anlamaya odaklıdır. Deneyim sağlayarak tüketicinin ürünün hangi özelliklerden hoşlandığını ortaya çıkarmaya çalışır.

Deneyim Pazarlaması Ne Sağlar?

Deneyimler, kişilere fonksiyonel faydalar yerine duyusal değerler sunar. Tüketirken genellikle duygularımıza göre hareket ederiz. Tüketim deneyimi hislerimiz doğrultusunda eğlence amaçlı gerçekleştirilir. Anlıktır. İhtiyaç sonradan fark edilir.

Deneyimsel pazarlama tüketicinin yaşadığı deneyimler ile duygulara dokunur, onlara yaşam tarzları hakkında bilgi verir.

Deneyimsel Pazarlamanın Amacı Nedir?

Tüketiciye duyusal, duygusal, bilişsel, davranışsal, ilişkisel göstergeleri kullanarak onlara kişinin kendisiyle bütünleştirdiği deneyimler yaşatır. Bu beş deneyimi şu şekilde açıklayabiliriz.

  • Duyusal Deneyim Nedir?

Görme, tatma, duyma, koklama ve dokunma duyularına başvurularak ifade edilir. Duyularımız aracılığıyla heyecanı ve estetik doyumu uyarıcıdır. Örneğin kahve kokusunun hissedilmesi, şık bir restoran da dekorasyonun görselliğini sevmek, dinlendirici bir müzik ile rahatlamak gibi.

  • Duygusal Deneyim Nedir?

Tüketicilerin almak istediği ürün ya da hizmete karşı beslediği duygulardır. Özellikle bayram zamanlarında dostluk, yardımlaşmanın önemini anlatan reklamlar tüketicileri duygusal olarak etkiler. Ülkemizde bayramlar önemini korumaktadır ve akrabalığın, dostluğun ortaya çıktığı günler olarak düşünülmektedir. Kişiler arasında iletişim de güçlü duygular ve empatiler ile sağlanmaktadır. Birçok hizmetin yüz yüze verildiği düşünüldüğün de tüketicilerin yaşadığı duygular deneyimlerini etkiler.

  • Bilişsel Deneyim?

Problem çözücü deneyimler üzerine kuruludur ve tüketicileri yaratıcı düşünmeye teşvik eder. Tüketicileri sürprizlerle şaşırtır, gizemli kalarak ilgilerini çeker, harekete geçirmeyi amaçlar. Genellikle izlediğimiz yeni piyasaya sürülen cep telefonları reklamları ve elektronik sektörü bunun üzerine kuruludur. Kişi hemen gidip yerinde ürünü inceleme ister.

  • Davranışsal Deneyim Nedir?

Pazarlamacılar, müşterilerin davranışlarını, yaşam tarzlarını etkilemeyi amaçlayıcı taktikler sunarlar. Davranışsal deneyim, tüketicilerin fiziksel hareketleri, üzerinden deneyimler yaratmak üzere çalışır. Örneğin Starbuck’s kahveden daha fazlasını insanlara sunduğu, bağımsız çalışmalar için uygun bir yer olduğunu tüketicilere düşündürtmek istemektedir.

  • İlişkisel Deneyim Nedir?

Tüketicilerin kullandığı bir ürün jenerik olduğunda pazarlamacılar tarafından bilinir ve birden her alanda yayılma gösterir. Tüketici o ürünün kullanıcı olsun veya olmasın artık o ürünü aldığında onunla kendini gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Markanın sosyal anlamını kendisi ile ilişkilendirir. Örneğin; Tchibo, bir kahve markası olarak bilinir fakat mağazanın içerisinde moda ve mutfakta ilgili ürünler de vardır. Müşterilerin o ürünleri hakkında da bilgi sahibi olması sağlanır. Böylece o mağazanın kahvesever müşteriler dışındaki kişilerle de etkileşim halinde olmasını amaçlanır.

Deneyimsel Pazarlama Sürecinin En Temel Noktası Nedir?

Tüketici ile marka bağlılığın oluşturulmasına zemin hazırlamaktır. Kendi ürün ve hizmetlerinin satın alınabilmesi için uğraş veren pazarlamacılar, tüketicilerin isteklerini yerine getirerek ve onlar üzerinden belli stratejiler uygulayarak tüketicileri ürüne çekmeye çalışacaktır.

Deneyimsel Pazarlamanın Mevcut Pazarlama Kavramlarından Farkı Nedir?

Mevcut pazarlama kavramlarının çoğu ürün ve üretim odaklıdır. Deneyimsel pazarlama ise ürünün özellikleri, kullanıcıya sunulan faydaları yerine, tüketicinin deneyimlerini anlamaya odaklıdır. Deneyim sağlayarak tüketicinin ürünün hangi özelliklerden hoşlandığını ortaya çıkarmaya çalışır.

Deneyimsel Pazarlama Odağında Tüketiciye Ne Sağlanır?

Deneyimsel Pazarlama içinde aynı olay için her bir tüketicinin farklı bir deneyim yaşadığı söylenebilir. Deneyimler tüketicileri etkileyen uyarıcılardır. İşletmeler tüketicilerin zihninde kalıcı olabilmek için eşsiz bir deneyim için uygun ortamı sağlamalıdır. Pazarlamanın değişen koşullarından yola çıkarak asıl önemli olanın tüketici deneyimleri olduğu istek ve ihtiyaçların buna göre belirlendiği ortaya çıkmaktadır.

deneyimsel pazarlama deneyim hizmet iletişim pazarlama ürün dijital pazarlama
Aliye Rabia Sönmez
Aliye Rabia Sönmez
Blog Yazarı

Marmara Üniversitesi'nde Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezundur. Birçok yerde editör, içerik editörü olarak görev almıştır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Satış Yönetimi Eğitimi
5
(21)

Satış Yönetimi Eğitimi

18 Konu5 Saat
Ali KayacanAli Kayacan
12065
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
20069
Pazarlama İletişimi Eğitimi
Ezgi DağdaşEzgi Dağdaş
13059