AnasayfaBlogBlog Yazmak İçin Gerekenler
Blog Yazmak

Blog Yazmak İçin Gerekenler

30 Ağustos 2019
Blog Yazmak İçin Oluşum

Blog yazarlığı günümüzün revaçta olan mesleklerinden bir tanesi. Gitgide zorlaşan çalışma şartları ve şehir yaşantısı insanları kendilerine yepyeni bir alanlar yaratmaya itmektedir. Zorlu geçen bir iş gününün ardından kendinizi blog yazarak deşarj edebilirsiniz.  İlk bakışta blog yazmak kolay bir meslek gibi görünse de aslında doğru bir iş ortaya çıkarabilmeniz için birçok bileşene sahip olmanız gerekir.  

Blog Yazmak İçin Neler Gerekli?

Blog yazarken öncelikle belli bir bilgi birikimi gereklidir. Bu birikimi araştırmalar yaparak desteklemeniz gerekir. Sonrasında bunları yazıya dökebilmek, okuyucuyu sıkmadan gerekli bilgileri verebilmek ise işin en önemli kısmıdır denilebilir. Blog yazmak aklınızdan geçenleri gelişigüzel yazmak demek değil bilakis belli bir sistem içinde kurgulanmış bilgiler ve düşünceler bütününü yazıya dökmek demektir. 

Blog Yazarlığı Kimlere Göre Bir İştir?

Her gün milyonlarca insanın ziyaret ettiği bloglar sayesinde insanlar inanılmaz bir etkileşim içindedir. Siz de bilginizden ve deneyimlerinizden yararlanmak isteyen birçok insana ışık tutmak istiyorsanız blog yazmak sizin için biçilmiş bir kaftan diyebiliriz. İnsanlarla etkileşimde olmayı seviyorsanız ve öğrenmeye açık bir kişilik yapınız varsa zorlanmadan bu işi yapabilirsiniz. 

Kimler blog yazabilir?

Blog yazmak freelance çalışanlara, halihazırda meslek sahibi olup hobi arayışında olanlara, öğrencilere, ev hanımlarına, seyahat tutkunlarına, yemek tutkunlarına, iş arama sürecinde olup denemeler yapmak isteyen kişilere ve burada sayamayacağımız birçok gruba göre uygundur. 

Blog yazarlığını ana meslek olarak yapmayı planlıyorsanız bu işten çok iyi paralar kazanabilirsiniz. Başarılı bir blog yazarının maddi ve manevi olarak tatmin olduğunu unutmayalım. Doğru içerik, doğru kitle ve doğru yaklaşım ile oldukça büyük ziyaretçi sayılarına ulaşabilirsiniz. Okurlarınızla kuracağınız bağ sizi manevi açıdan doyuma ulaştıracaktır. Ziyaretçi sayınız arttıkça alacağınız reklam sayısı da artacağından çok tatmin edici paralar kazanmanız hayal değildir. Blog yazmak için ihtiyacınız olan bir bilgisayar ve sakin bir ortamdır. Dolayısıyla yatırım yapmanız da gerekmez.

Blogumda Neler Yazmalıyım?

İsterseniz gittiğiniz ülkelerden isterseniz çocuğunuzun büyürken yaşadıklarından bahsedin. Önemli olan doğru bilgiyi sitenizde barındırmanızdır.  Öncelikle çok okumalısınız. Yazacağınız konu ne olursa olsun iyi araştırmalısınız. İkinci olarak doğru kurgulama ile yazıya dökmelisiniz. Yazıya dökerken dikkat etmeniz gereken ise kullandığınız dildir.  

Blog yazmak için doğru ve yalın bir Türkçe ile yazım kurallarını dikkate alarak yazmalısınız. Aksi halde okuyucu yanlışlıkların farkına varır ve siz de hem güvenilirliğinizi hem de ziyaretçinizi kaybedersiniz. Bunların yanı sıra kendinize bir hedef kitle belirlemelisiniz. Hedef kitlenizi göz önünde bulundurarak konu seçimi yaparsanız bloğunuzu daha etkili bir biçimde kullanmış olursunuz. Düzenli kitap okumanız, araştırma yapmanız ve denemeler yazmanız sizin blog yazmak adına bu yolda sağlam adımlar atmanızı sağlayacaktır.

Blog Yazmak İçin Online Eğitim  Alın

Blog yazarlığını bir meslek olarak icra etmeyi mi düşünüyorsunuz? Yaptığınız veya yapacağınız işe saygı duyuyor ve en doğru şekilde yapabilmek mi istiyorsunuz? İşte bu durumda blog yazarlığı sertifika programı ile online eğitim almak sizin için çok faydalı olacaktır. 

Blog yazarlığı için eğitim nereden alınır?

İstanbul İşletme Enstitü'sünde alacağınız online eğitimler programları arasındaki Blog Yazarlığı eğitimi ile blog yazmak için ilk adımı atabilirsiniz. 

Blog yazmak için gerekli eğitimler neler?

Blog yazarlığı eğitiminin yanı sıra Wordpress eğitimi ve içerik editörlüğü sertifika programları da bu işi yapmayı düşünenler için doğru seçenekler arasındadır. 

Online eğitimler birçok yeni bilgi edinip yeni insanlarla tanışıp paylaşımda bulunmak isteyenler için çok uygun programlardır. Enstitü eğitmenleri ise donanımları ve yaklaşımları ile sizler için adeta mentor niteliğinde olacaktır. Verilen eğitimler akşam saatlerinde başlar böylece işinizi aksatmazsınız. Okula gidiyorsanız okulunuzda devamsızlık problemi yaşamazsınız. Aynı zamanda nitelikli bir online eğitim almış olursunuz. Eğitimlere her yaştan her meslek grubundan insanlar katılabilir. 

Yazar: Ebru Toprak

blog yazmak blog içerik editörlüğü blog yazarlığı sertifika online eğitimler
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.