AnasayfaBlogİyi Bir Blog Yazarı Olmak İsteyenlere 18 Tavsiye
Blog Yazmak

İyi Bir Blog Yazarı Olmak İsteyenlere 18 Tavsiye

02 Temmuz 2020
İyi Bir Blog Yazarı Olmak İsteyenlere 18 Tavsiye

İyi bir blog yazarı olabilmeniz için hem okumalı hem de yazmalısınız. Bu konuna kendizi yetiştirmeli ve entellektüel bilgi birikime sahip olmalısınız. Blog Yazarlığı mesleki gelişiminize olumlu katkılar sağlar. Blog sayfası açmak çok kolaydır ancak yazı yazmak oldukça meşakkatlidir. İyi bir blogger olmak için bilinmesi gereken 18 kuralı belirledik.

Blog yazmak istiyor ve bu konuda iyi bir eğitim almayı düşünüyorsanız İstanbul İşletme Enstitüsü’nde verilen Blog Yazarlığı Eğitimini alabilirsiniz. Ücretsiz olarak sunulan ve İstanbul İşletme Enstitüsü kurucusu Bilal Şentürk tarafından verilen eğitim 4 gün sürüyor. Her gün 1 saat olmak üzere 4 saat süren teorik eğitim sonucu Pazar güne gireceğiniz online sınavda başarılı olmanız halinde sertifika sahip olursunuz. Bu eğitim boyunca Blog Nedir? Neden Blog Yazmalıyım? sorularınıza cevap bulacaksınız. 

Blog Yazarlığı Eğitimini Hangi Sorulara Cevap Veriyor?

Asıl uzmanlık alanı İnsan Kaynakları Yönetimi olan Bilal Şentürk, bu kapsamda 8 eğitim veriyor. Bu eğitimlerin yanında yıllardır blog yazarlığı yapan Şentürk, Blog Yazarlığı Eğitimi de veriyor. Blog Yazarlığı dersi kapsamında şimdiye kadar 37 bin 338 kişiye eğitim verildi. Kendinizi ifade edebileceğiniz iyi bir blog yazarı olabilmek, fark yaratabilmek, bilgi paylaşmak, yazı yeteneğinizi geliştirmek istiyorsanız bu eğitimi kaçırmayın. 

İnternette 3 bine yakın yazısı bulunan Şentürk, gerek anonim gerekse de kendi ismi ile ilgili yazılar kaleme alıyor. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde verdiği eğitimin Blog Yazarlığı Eğitimi’nin amacını Şentürk şu şekilde tanımlıyor; “Bu ders içerikten para kazanmak için oluşturulmadı. Burada nasıl etkili içerikler yazacağı eğitimi veriliyor. Bu dersin konusu blog yazmak.” 

Eğitimle sadece blog yazmanıza yardımcı olunmuyor, etkili bir içeriği nasıl oluşturacağınız ve etkili içerik oluşturarak doğru bir şekilde blog yazmayı nasıl başaracağınız anlatılıyor. Bu kapsamda, nasıl doğru ve etkili blog yazılacağı konusundaki tüm sorularınıza cevap bulacaksınız. 

Eğitim Kapsamında Cevap Bulacağınız Sorular Şunlar; 

 • Blog Nedir?

 • Blog Neden Var?

 • Blogun Anlamı ve Tarihçesi Nedir?

 • Blog Nereden Geliyor?

 • Blogun Amacı Nedir?

 • Etkili İçerikler Nasıl Hazırlarım?

 • Nasıl Doğru ve Etkili Blog Yazarım?

 • Neden Blog Yazmalıyım?

Eğitim Öncesi Ve Sonrası Gelişiminizi Görme İmkanına Sahip Olursunuz

Herkes insanın farklı bir bakış açısı ve deneyimi var. Blog yazıları kaleme alarak bu farklı bakış açınızı başka insanlara rahatlıkla gösterme imkanını kazanacaksınız. Blog yazarken akademik bir kariyere ihtiyacınız yoktur. Zaten blog, akademik bir makale gibi yazılmamalı. Ancak, hiçbir şey bilmiyorum diyorsanız da blog yazamazsınız. O yüzden araştıran, öğrenen ve deneyimleyen kişiler blog yazmalı. Genellikle insanlar yazarak öğrenir. Öncelikle bildiklerinizi yazmalısınız. Ardından sürekli yazarak kendinizi geliştireceksiniz. Yazmak en iyi öğrenme yöntemidir. 

İstanbul İşletme Enstitüsü’nün güzel bir uygulaması var. Sisteme kayıt olan herkese site üzerinden kendi blog sayfasını açma imkanı veriliyor. Bilal Şentürk, bu kapsamda derse başladığınız ilk gün bu alana bir yazı yazmanızı istiyor. Ardından dersi alıp anlatılanları uygulamaya koyarak son gün bir blog daha kaleme almanız isteniyor. Bu sayede alacağınız iyi bir teorik eğitimi pratikle birleştirme imkanına sahip oluyorsunuz. Ders kapsamında gördüğünüz tüm konuların pratiğini yapabileceğiniz bir blog yazısı kaleme almanız isteniyor. Bu kapsamda hazırlanan blog yazıları arasından seçilenler İstanbul İşletme Enstitüsü blog sayfasına konuyor. 

Bu Eğitimde Ders Notu Yok 

Bu dersi diğer eğitimlerden ayıran en önemli olgu bir notunun olmaması. Enstitü üzerinde verilen eğitimlerin neredeyse tamamında ders notları bulunuyor. Ancak blog yazarlığı dersinin notu yok. Bu konuyu Şentürk şu şekilde açıklıyor; “Bazı şeyler yazı, bazı şeyler fotoğraf bazı şeyler de video ile anlatılır. Bir fotoğrafla anlatılacak bir şeyi yazı ile anlatmak isterseniz orada başarısız olursunuz. Bu dersi yazı ile anlatamam. İnsan Kaynakları Eğitimini ders notu ile anlatabilirim. O nedenle bu derste alıştırma soruları, kendinizi deneme bölümü ve ödev bölümünüz var ama ders notu yok.” 
İyi bir blog yazarı olmak isteyenlere 18 tavsiye; 

 1. Blog yazarı hem okumalı, hem de yazmalı.

 2. Yazı ve dergi okumalı, bol bol film ve dizi izlemelisiniz.

 3. Yazmak cesaret işidir, cesaretli olmak gerekiyor. Cesur olmazsanız yazamazsınız.

 4. Yazarak öğrenelim, öğrenerek yazalım.

 5. Eleştiriden korkmayın. 

 6. Her konudan yazı çıkmaz.

 7. Blog her konu ve her şeye hakim değildir. 

 8. Blog yazmak zaman alır. 

 9. Düzenli olarak yazı yazın. 

 10. Blog yazmak bir toplumun parçası olmak, bir topluluk oluşturmaktır. 

 11. Blog yazmak web sitesine kısa bilgiler yazmak değildir.

 12. Blog yazmak yazarların okuyucularıyla konuşmasıdır.

 13. Okuyucusuyla konuşmayan bir blog yazısında uzun süre okunmayacaktır. 

 14. Blog yazıyorsanız okuyucuyu anlamalı ve kendisi anlatmasını sağlamalısınız. 

 15. Okuyucu ile iletişim kurmanın bilenen en kolay yolu onların ilgisini çeken yazılar kaleme almanızdır.

 16. Blog yazmak günlük ve gazete haberi değildir. 

 17. Konuşur gibi yazmak katiyen imkansızdır ama giderek yazdığımız gibi konuşmak mümkündür… (Kemal Tahir)

 18. Heyecanlanmadan yazılan yazı okuyucuyu heyecanlandırmaz.

 19. Blogunuza duygu katmak için siyah tuşları kullanın 

Blog okuyucuları özellikle zor kelimeler, uzun cümleler ve anlaması çor bilgileri almak istemiyorlar. Günümüzün gerçeklerine ayak uydurmamız gerekiyor. Kendi sesinizle konuşmanın en kolay yanı yazdığınız yazıyı sesli okumanızdır. Yazınızı sesli okuyun ve sonra bir daha yazın. Etkili bir blog yazısı için yapılması gereken bir işlemdir. Bir blog yazısını üç dört saatinizi ayırmak belki size uzun gelebilir. Yazdığınız bir blog yazısı yıllarca sayfanızda duracak o nedenle yazmak, yazınızı dinlemek ve eksikliklerinizi gidermek için üzerinde biraz yoğun çalışmalısınız. 

Blog yazmak piyano çalmaya benzer. Dikkatli ve yaratıcı olmalısınız. Piyanoda beyaz ve siyah tuşlar vardır. Ama duygu yüklü olan tuşlar siyah taşlardır. Piyanoda çaldığınız bir müziğe duygu katmak istiyorsanız siyah tuşları kullanırsınız. Yazınıza duygu katmak için farklı materyalleri kullanırsınız. Yazmak biraz zaman alır. O nedenle iyi bir yazı yazabilmek için zaman ihtiyacınız vardır. Kendinizi zaman verin. Başlangıç olarak haftada bir blog yazısı yazın. 

Enstitü Üzerinden Kendi Blog Sayfanızı Açabilirsiniz

Bu eğitimi tamamladığınızda isterseniz İstanbul İşletme Enstitüsü internet sayfası üzerinden kendi blog sayfanızı açabilirsiniz. Profilinize girdiğinizde blog yaz bölümüne girerek kendi sayfanızı oluşturuyorsunuz. Böylece Enstitü sayfasına giren herkes sizin yazılarınızı görebiliyor. İnternette bir arama yapıldığında üst sıralara çıkabilmeniz ve siteyi takip eden on binlerce kişiye yazınızı paylaşmış olursunuz. Arama motorları üzerinden sizin isminizi arayan biri burada açığınızı blog sayfasına ulaşabilir ve yazılarınızı takip edebilir. İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından bu alanı denetleyen biri var ama çok fazla müdahale etmiyor. Bu da bu blog sayfasının en güzel tarafı. Hakaret, terör ifadeleri ve cinsellik içeren yazılar paylaşmadığınız sürece enstitü hiçbir şekilde kaleme aldığınız eserlerinize müdahale etmiyor.

Şentürk, İstanbul İşletme Enstitüsü’nde Blog Yazarlığı Eğitimi’nin yanında şu eğitimleri veriyor; 

 1. Dijital İK Eğitimi

 2. İşletme Yönetimi Eğitimi

 3. Stratejik Yönetim Eğitimi

 4. Performans Değerlendirme Eğitimi (360 Derece)

 5. İş Hukuku Uygulamaları Eğitimi

 6. İş Analizi ve Görev Tanımı Eğitimi

 7. CV Hazırlama ve İş Görüşmesine Hazırlık Eğitimi

 8. İnsan Kaynakları Yönetimi

blog blog yazarlığı blog yazmak blog yazarlığı eğitimi iyi blog yazmak blogger
Yasin Kılıç
Yasin Kılıç

Ankara’da doğdu. Uludağ Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi ve Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi bölümlerinden mezun oldu. Medya sektörü ve yayınevlerinde editörlük yaptı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Blog Yazmak Gelir Kapınız Olsun!
Blog Yazmak

Blog Yazmak Gelir Kapınız Olsun!

08 Mayıs 2021
Neden Blog Yazarlığı İstiyorsunuz?
İçerik Yazarlığı

Neden Blog Yazarlığı İstiyorsunuz?

05 Temmuz 2019