AnasayfaBlogWordpress Nedir? Ne İşe Yarar?
Bilişim

Wordpress Nedir? Ne İşe Yarar?

19 Aralık 2019
Wordpress Nedir? Ne İşe Yarar?

Wordpress dilediğiniz şekilde web site açmanıza olanak sağlayan bir yazılım platformudur, diyebiliriz. Kendinize ya da kurumunuza üstelik ücretsiz şekilde, dilediğiniz formda kolayca site açmanız mümkün. Geleneksel site kurma aşamalarını ortadan kaldıran Wordpress size, kodlama ve teknik bilgi bilmeseniz de site kurma ve yönetme imkanı veriyor. Aslında Wordpress için bir içerik yönetim sistemi de diyebiliriz. Kendi fikirlerinizi, gezilerinizi, hobilerinizi anlatacağınız insanlarla paylaşacağınız ücretsiz bir kişisel web sitesi kurmanıza olanak sağlayan WP kullanıcılar tarafından çok sevildi.

İnsanlara kendilerini özgürce ifade edebileceği kişisel bir platform sunan Wordpress, aynı zamanda insanlara kişisel gelişim konusunda da destek sağlamış oldu. İçeriklerinizi oluşturup yayınlayabildiğiniz bu içerik yönetim sistemi ilk zamanlar blog amaçlı görülse de giderek popülerleşti. E-ticaret, blog, haber siteleri, oyun siteleri gibi birçok amaca hizmet için kullanılır hale geldi. Peki, web site kurma işlemini kolaylaştıran bir tek Wordpress mi var? Hayır, bunu sağlayan birçok sistem var.

Wordpress Nedir?

Ama içlerinden en popüler olanı Wordpress. Neden mi? Diğerlerine kıyasla ihtiyaçlara fazlasıyla cevap veren, hızlı, kolay kullanılabilir bir ara yüze ve güvenlik sistemi güçlü bir yapıya sahip. Her yeni sürümüyle gönüllü yazılımcıları tarafından eksiklikleri giderilip daha kapsamlı bir yapıya kavuşturuluyor. Açık kaynak kodlu olması onun sürekli geliştirilmesine olanak sağlarken lisans ücreti ödemeniz de gerekmiyor.

Günümüzde Wordpress, web site kurumu konusunda devrim niteliğinde bir araç olarak görülüyor. Web sitesi kurmak için kolaylık yaratan yazılım platformları henüz yokken; nasıl internet sitesi oluşturulduğunu hatırlayacak olursak wordpress’in site açma konusunda nasıl bir devrim yarattığını görebilirsiniz. Wordpress ile sadece tıklama işlemleri yaparak yazılım kodlarıyla uğraşmadan sitenizi oluşturabiliyorsunuz. Temanızı oluşturmak için ücret karşılığında birileriyle anlaşmanıza da gerek yok. Ücretsiz birçok muazzam tema wordpress ile size ücretsiz kullanım olarak zaten sunuluyor. Çok fazla tema ve eklentinin varlığı ayrıca kullanıcı dostu ara yüzüne sahip oluşu firmaların bile Wordpress'e yönelmesini sağlıyor. Peki, günümüzde oldukça popüler olan Wordpress’in eğitimi almak mümkün mü?

Wordpress Eğitimi Nasıl Alınabilir?

Fazlasıyla popüler olan içerik yönetim sistemi Wordpress hakkında her şeyi öğrenmek istiyorsanız online olarak bile Wordpress eğitimini almanız mümkün. Bunun için Enstitü içinde yer alan Wordpress Eğitimi için internet üzerinden kayıt olmanız yeterli. Vaktiniz olursa canlı yayın derslere katılabilirsiniz. Ya da müsait olduğunuzda sisteme giriş yaparak kayıtlı dersleri izleyebilirsiniz. Online eğitim süresi sonrasında başarılı olmanız kaydıyla sertifika almaya da hak kazanacaksınız. Enstitü Wordpress Eğitiminde Wordpress kurulumundaki bütün ayrıntıları ve site yönetimini nasıl yapacağınızı öğrenmeniz mümkün. Ayrıca yönetim panelini kullanmayı, alan adı seçiminde dikkat edilmesi gerekenleri, kullanıcılara yetki vermeyi, eklentileri neden yüklemeniz gerektiğini de göreceksiniz. Bunun yanında nasıl yükleyeceğinizi, tema kurulumu ve değişiminin nasıl yapılacağını, nasıl içerik ekleyeceğinizi ve Wordpress hâkimiyeti için gerekli olan her şeyi öğrenebileceksiniz. Ayrıca Wordpress platformu karşınıza iki şekilde çıkabilir. Wordpress. com ve wordpress. org şeklinde.

Wordpress. com,  yedekleme, destek, güvenlik, alan adı gibi hizmetleri size ücretsiz sunuyor ve bu hizmetler otomatik olarak gerçekleşiyor. Yani yetki ve sorumluluklarınız böylece azaltılmış oluyor. Kişisel web siteleri ve bloglar için oldukça ideal. Ama bazı kısıtlamalar ile karşılaşmanız da mümkün. Wordpress. org; yazılım ücretsiz ama alan adı ve sunucu içi bir miktar ücret ödemeniz gerekiyor. Wordpress.com’ dan daha profesyonel ve kullanıcıya daha çok iş düşen bir yazılım diyebiliriz. Kullanıcı; güvenlik, güncelleme, yedekleme, SEO çalışmaları gibi birçok işlemi kendisi üstlenmek ve yönetmek durumunda. Arka planda kullanıcılara daha fazla iş kalıyor. Haliyle bu da bir miktar uzmanlık bilgisi gerektirebiliyor. Para kazanma amacı güden E- ticaret siteleri için wordpress. org, wordpress. com’ dan daha ideal diyebiliriz. Çünkü yapabilecekleriniz burada daha sınırsız.

Wordpress ve E-ticaret

Açık kaynak kodlu, internet sitesi alt yazılımı olan wordpress üzerinden e-ticaret yapmak da mümkün. E-ticaret modüllerinden birini sisteminize yükleyerek online mağazanızı kurup dijital dünyaya merhaba diyebilirsiniz. E- ticaret modülü yani eklentisi, internetten ürün satışı yapmanızı sağlayacak gerekli kodları sizin için hazır halde barındıran programlar olarak açıklanabilir. Bu modüller sayesinde Wordpress alt yapısı ile kurulmuş blog ya da kişisel web sitesi tarzı sitelerin de e- ticaret sitesine dönüştürülmesi mümkün olabiliyor. Peki, Wordpress içinde bulunan e-ticaret modülleri size neler sağlar?

Ara yüz kullanım kolaylığı sayesinde ürün satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Ürün yönetimi, sipariş takibi, ürün sayfa düzenlemesi gibi işlerinizi sorunsuz ve teknik bilgi gerekmeden halledebilirsiniz.  Modüllerin raporlama özelliği ile yönetici paneli üzerinden, yaptığınız satışlarla ilgili birçok veriyi takip edebilir, işlerinizi daha düzenli yapabilirsiniz. Yeni eklentilerle sitenizin kapsamını ve hizmet kalitesini arttırabilirsiniz. Açık kaynak kodlu oluşu sayesinde geliştirilmeye açık olan wordpress e-ticaret sitenizi kodlama bilgisiyle geliştirip ileri seviyeye taşımanız da mümkün. Ayrıca Wordpress de ücretsiz temalar ve eklentiler olduğu gibi bunların ücretli olanları da mevcut. Daha işlevsel temalara ve eklentilere ihtiyaç duyduğunuzda bunlara, bir miktar ücret ödeyerek kısa sürede ulaşmanız mümkün.

Wordpress ve SEO

SEO, web sitelerinin arama motorlarında üst sıraya taşınması için yapılan çalışmaların tümünü kapsar diyebiliriz. Büyük firmaların bile Wordpress’i tercih etme sebeplerinden biri de wordpress’in SEO dostu olarak görülmesidir. Çünkü Wordpress kendi alt yapısında SEO uyumluluğuna da dikkat eder. Ancak wordpress ile kurulan siteler SEO ile mükemmel uyumlu diyemeyiz. Bunun için Wordpress’in kullanıcılarına sunduğu eklentileri kullanabilirsiniz. Yoast SEO, All in SEO, Tiny PNG, W3 Total Cache gibi… Özellikle bunların içinden Yoast SEO:  hatalarınızı görmenize yardımcı olan içeriklerinizi Wordpress SEO uyumlu hale getirmeniz için yapılacakları listeleyerek sizi yönlendiren bir modüldür.

Ayrıca SEO için tema seçiminize dikkat etmeniz gerekiyor. Mobil uygulama kullanımların artması ile sitenizin mobil uyumlu olması da önemli hale geldi. Google’nin mobil uyumluluk testini sitenize uygulayarak aldığınız sonuca göre sitenizin temasının ne kadar SEO dostu olduğunu saptayabilirsiniz. Ayrıca sitenize gereğinden fazla eklenti yüklemeniz site performansınızı düşürebilir. Bu da SEO için istene bir durum değildir.

Wordpress Tercihi İçin Nedenler

  • Açık kaynak kodludur ve kodlama bilgisiyle geliştirilmeye her zaman açıktır.

  • Ücretsiz, internet sitesi altyapı kurulum yazılımıdır. Klasik site açma zorluklarını yaşamadan sitenizi kurabilir ve üst düzey bilgi gerekmeden sitenizi yönetebilirsiniz.

  • Kişisel web site ya da blog olarak açılmış Wordpress sitenizi istediğinizde, gerekli modülleri yükleyerek e-ticaret sitesine anıda dönüştürebilirsiniz.

  • Wordpressin altyapısının SEO dostu olması sayesinde arama motorlarında üst sıralara taşınmanız kolaylaşır. Wordpressin sunduğu SEO eklentileri ve SEO yönlendirmeleri sayesinde sitenizi daha iyi bir hale kolaylıkla getirebilirsiniz.

  • Wordpress’in her yeni sürümüyle eksiklikleri giderilerek sürekli kalitesi arttırılmaktadır. Bu gelişmeler gönüllü yazılımcılarca yapıldığından yeni sürüm yüklemelerinde lisans ücreti ödemek zorunda kalmazsınız.

  • Wordpress kullanıcısının çok fazla olması internette Wordpress ile ilgili birçok verinin oluşmasını sağlamıştır, olası sorularınıza cevap almak için internette kısa bir gezinti yapmanız yeterli olmaktadır.

  • Kullanıcı dostu ara yüzüne sahiptir. Yani kodlama bilmeseniz bile sitenizi kolay adımlarla oluşturabilirsiniz. Kendinizi geliştirdikçe size sunulan hazır eklentiler sayesinde var olan sitenizi de geliştirebilirsiniz.

wordpress nedir e-ticaret wordpress ve seo wordpress eğitimi seo
Tuba Uyar
Tuba Uyar
Blog Yazarı

1989 Aralık doğumdur. İskenderun/ Hataylıdır. Konya Necmettin Erbakan üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretmenliği (BÖTE) bölümünden mezun olmuştur. 2019 yılında Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne başlamıştır, halen devam etmektedir. Yüz yüze İş güvenliği, online olarak içerik editörlüğü eğitimleri almıştır. Dijital İllüstratör çizimleri yapmakta ve yazar olarak çalışmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Wordpress Uzmanı Başlangıç Rehberi
İçerik Editörlüğü

Wordpress Uzmanı Başlangıç Rehberi

04 Aralık 2019
WordPress Tema Seçenekleri
Bilişim

WordPress Tema Seçenekleri

24 Aralık 2019
Wordpress ile Kendi Web Sitenizi Kurun
Dijital Pazarlama

Wordpress ile Kendi Web Sitenizi Kurun

19 Nisan 2020
WordPress Eğitimi
5
(486)

WordPress Eğitimi

14 Konu5 Saat
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
550209
Blog Yazarlığı Eğitimi
4.5
(87)

Blog Yazarlığı Eğitimi

9 Konu5 Saat
Bilal ŞentürkBilal Şentürk
755229