AnasayfaOnline EğitimlerDavranışsal Finans ve Karar Verme Eğitimi
45 Online
6.586 Öğrenci

Davranışsal Finans ve Karar Verme Eğitimi

Davranışsal finans eğitimiyle finans ve karar verme hakkında güncel araştırmalar dahil olmak üzere önemli bilgiler edineceksiniz. Doğru finansal kararlar almanın ardındaki sırrı kısa sürede öğrenin.
5
(4)

Davranışsal finans, psikolojik kararların ele alındığı ve finansal kararlara uygulanan bir finansal teori alanıdır. Bu disiplinin geçmişi 1970’lere kadar dayanmaktadır. Son yıllarda ise daha popüler hale gelmiştir.

Birçok finans uzmanı, finansal karar almanın rasyonel olduğunu varsayımına göre hareket etmektedir. Mesela, emeklilik planları için yatırım kararları verilirken de finansal modeller uygulanmaktadır.

Davranışsal Finans Nedir?

2007-2008 yıllarında mali kriz birçok finans firmasının ve mali düzenleyicinin mali karar alma konusundaki varsayımlarını değiştirdi ve yeniden gözden geçirmesine neden oldu. Araştırmacıların görevlerinden biri, finansal karar almanın rasyonellikle bağlantılı olup olmadığını belirlemekti. Bu doğrultuda davranışsal finans, sınırlı finansal bilgi, duygular ve yanlış değerlendirme ile ilgili psikolojik kavramların nasıl etkilendiğine odaklandı. Bazı yatırımcıların tamamen rasyonel olmadığı göz önüne alındığında bu psikolojik davranışlardan etkilendiğini bilen taraflar bunu kullanabilir, insanları manipüle edebilirler.

Mesela, kendi kendini yöneten yatırımcılar, borsa yatırımlarına göre genellikle daha fazla riskten kaçınırlar. Borsa yatırımcıları ise daha çok risk almayı göze alabilirler. İşte tüm bunların hepsi davranışsal etkenlerdir ve yatırımcıların da karakteristik özellikleri vardır. Karar verme süreçlerine etki eder.

Online eğitim için ihtiyacınız olan şeyler

  • Akıllı telefon, tablet ya da bilgisayar.

  • Aktif internet bağlantısı

Davranışsal Finans ve Karar Verme Eğitimine Kimler Katılmalıdır?

  • Yatırım yapmak isteyenler

  • Bankacılar ve finansçılar

  • Yatırım analizleri ile ilgilenenler

  • Finansal yönetim ve yatırım araçlarını merak edenler

  • Davranışsal finans analizi yapmak isteyenler

  • Bu alana ilgi duyan ve merak eden herkes

Devamını göster
Davranışsal Finans ve Karar Verme Eğitimi konulu bu online kurs, insan davranışlarının finansal kararları nasıl etkilediğini anlamanıza yardımcı olacaktır. Finansal hedeflerinize en uygun kararları alabilmeniz için gerekli araç ve teknikleri sağlayacaktır. Bilişsel önyargıları tanımlamayı ve yönetmeyi, karar vermede yaygın hataları tanımayı ve bunlardan kaçınmayı, risk ve belirsizliği yönetmek için stratejiler geliştirmeyi öğreneceksiniz. Ayrıca duyguların finansal kararlar üzerindeki etkisini anlamayı öğrenecek ve daha akıllı kararlar almak için verilerin nasıl kullanılacağına dair bir anlayış geliştireceksiniz. Bu eğitim ayrıca size finansal yatırımları etkin bir şekilde yönetme ve uzun vadeli başarı için bir plan oluşturma becerileri de kazandıracaktır. Kursun sonunda, finansal hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak bilinçli kararları nasıl alacağınız konusunda kapsamlı bir anlayışa sahip olacaksınız.
0808
Video5
Sınav1
Ödev0
Ders Notları5
Eğitim DiliTürkçe
SertifikaEvet
Abonelik Süresi365 Gün
Yaklaşan Etkinlikler
Sertifika Sınavı
18/05/2024
Sertifika Sınavı
25/05/2024
Sertifika Sınavı
01/06/2024

Benzer Kurslar

Diğer öğrenciler bu online kursları da inceledi. Daha fazlasını öğrenmek için bu eğitimle birlikte bunlara da kayıt olun.