AnasayfaBlogYeni Normalde Tüketici Davranışları
Satış - Pazarlama

Yeni Normalde Tüketici Davranışları

02 Eylül 2020
Yeni Normalde Tüketici Davranışları

Tüketim, tüketici, tüketici davranışları kavramları yıllardır açıklanmaya çalışılan kavramlardır. Özellikle hedonik sistemin yoğunlaştığı bu günlerde, tüketim davranışının belirli bir sistematiğinin kalmadığı ortadadır. İnsanlara sorduğunuzda tüketim davranışlarının sebeplerini onlar da bilmezler. Son yapılan araştırma sonuçları da tüketim davranışlarımızın %90‘ının bilinçdışımıza (bilinçaltına) bağlı olduğu nu göstermektedir. Peki, bu kadar bilinmezliğin olduğu bir ortamda tüketici davranışlarıyla ilgili araştırmalar gereksiz midir? Aksine daha da gerekli bir hal almıştır.

Tüketim, Tüketici ve Tüketici Davranışı Kavramları

Pazarlamacılardan şunları çok sık duyarsınız ‘artık elimizde tüketici ile ilgili bir sürü veri var ve biz bu verileri yorumlamakta zorlanıyoruz’. Şunu bilelim ki ekonomik döngünün işlerliğinin temeli tüketim davranışlarının devamıyla mümkündür. Bu sebeple az önce belirttiğimiz gibi tüketim davranışlarını bilinçli bir düzeyde açıklayamamamız onlarla ilgili verilerin faydasız olduğu anlamına gelmeyecektir. Tam tersi verilerin önemini arttıracaktır.

Eğer tüketici davranışlarının bilinçdışı süreçlerini yönetebilirsek tüketicilerin tüketimlerinin devamlılığını sağlayabiliriz. Bu süreçte uyarıcı tepki bağlantısını iyi özümsemek tüketim süreçlerini iyi bilmek ve tüketicinin davranışlarını duygularına hitap ederek reele dönüşmesini sağlayabilmek başarı sağlayacaktır.

Yeni Normalde Satın Alma Kararı

İnsanoğlunun mantık-duygu çatışmalarında duygusal kararlarının daha baskın olduğu yapılan araştırmaların sonuçlarındandır. Özellikle pazarlamacılar artık şunu kabullenmek zorunda kalmışlardır, tüketici duygusal bir varlıktır ve duygularının tatmini yönünde karar vermektedir. Yeni normal dediğimiz bu günlerin getirisi de duygusal satın almalarımızı oldukça desteklemiştir.

Tüketicinin ilgi odağında olduğu pazarlama süreçleri başarılı sonuçlar getirmektedir. Günceli takip eden bu günlerde kaybetmeyecek günün kazananı olacaktır. Bu sebeple tüketici davranışları eğitimleri son dönemlerde oldukça özem kazanmış eğitim alanlarındandır.

Tüketicinin bilinçdışında verdiği satın alma kararlarını daha iyi anlamak ve sektörde başarılı işler gerçekleştirmek isteyen arkadaşlarımızı yeni deneyim elde etmek ve keyifli bilgi içeriklerine erişebilmek için eğitimimize bekliyoruz.

Yeni normal ile birlikte tüketici davranışlarında yaşanan değişimleri gözlemleyebilmek için Tüketici Davranışları ve Satın Alma Eğitimi'ni kaçırmayın. Bu eğitimde tüketici ve tüketici davranışı kavramını öğreneceksiniz. Tüketici davranışları etkileyen unsurlar görecek, tüketici davranış modelleri ele alacaksınız. Müşteri taleplerinin nasıl tespit edilebileceğini ele alarak, müşteri memnuniyeti ve tatmini sağlama yollarını gözlemleyebiliceksiniz. Müşteri sadakati oluşturmanın yollarını ele alarak müşteriyi elde tutma yöntemleri tek tek değerlendirebileceksiniz.

Bu eğitimin yanı sıra Perakende Yönetimi Eğitimi ile perakende ve perakendecilik kavramlarını göreceksiniz. Mağaza atmosferi, mağaza ekibi, mağaza ekibinin yönetimi ve mağaza yerleşimi konularını tek tek inceleyeceksiniz. Görsel ürün yönetimi, perakende matematiği ve mağaza yöneticileri için kilit bilgileri alarak, hizmet ve satış yönetiminin tüm püf noktalarını değerlendirme imkanına sahip olacaksınız.

Tüketim Davranışları Neye Bağlı Alınır?

Son yapılan araştırma sonuçları da tüketim davranışlarımızın %90‘ının bilinçdışına (bilinçaltına) bağlı olduğunu göstermektedir. 

Tüketici Davranışlarını Yönetmek Neden Önemlidir?

Tüketici davranışlarının bilinçdışı süreçlerini yönetebilirsek tüketicilerin tüketimlerinin devamlılığını sağlayabiliriz. Bu süreçte uyarıcı tepki bağlantısını iyi özümsemek tüketim süreçlerini iyi bilmek ve tüketicinin davranışlarını duygularına hitap ederek reele dönüşmesini sağlayabilmek başarı sağlayacaktır.

Yeni Normalde Satın Alma Kararı Nasıldır? 

Yeni normal dediğimiz bu günlerin getirisi de duygusal satın almalarımızı oldukça desteklemiştir. Tüketicinin ilgi odağında olduğu pazarlama süreçleri başarılı sonuçlar getirmektedir. 

tüketici yeni normal pandemi pandemi tüketim alışveriş tüketici davranışları tüketim perakende
Ezgi Dağdaş
Ezgi Dağdaş
Blog Yazarı

Gazi Üniversitesi Pazarlama Öğretmenliği mezunu olan Ezgi Dağdaş,  Gazi Üniversitesi İşletme Anabilim Dalı Eğitim Bilimleri Enstitüsü'nde Bankacılık Eğitimi üzerine yüksek lisans yaptı. İstanbul İşletme Enstitüsü'nde Tüketici Davranışları ve Satın Alma ile Perakende Yönetimi Eğitimi vermekte.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Tüketici Davranışlarını Etkileyen Faktörler
Müşteri İlişkileri Yönetimi

Tüketici Davranışlarını Etkileyen Faktörler

03 Haziran 2020
Tüketici Davranışları ve Hakları
Müşteri İlişkileri Yönetimi

Tüketici Davranışları ve Hakları

05 Şubat 2020
Kullanıcı Deneyimi Tasarımı Nedir?
Satış - Pazarlama

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı Nedir?

25 Haziran 2021