AnasayfaBlogYapay Zeka Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Yapay Zeka Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar?

10 Mayıs 2021
Yapay Zeka Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar?

Son yıllarda yapay zeka sıklıkla duyduğumuz kavramlardan biridir. İnsanların aklını kurcalayan teknolojilerden biri olan yapay zeka, teknoloji ve bilimin bir araya gelmesini sağlıyor. Herhangi bir canlı organizmanın desteği olmadan tamamen yapay araçlarla oluşturuluyor. İnsan gibi davranışlar ve hareketler sergileyen makineler ve cihazlar olarak ortaya çıkıyor. Yapay zekâ mühendisliği, ülkemizde ve dünyada yeni eğitim verilmeye başlayan lisans bölümlerindendir. Bilgisayar mühendisliğinin bir alt dalı olan yapay zeka bölümü gelecekte en çok tercih edilecek meslek dallarından biri olacağı düşünülmektedir.

Günümüzde ve gelecek yıllarda sadece yazılım şirketleri değil; hastaneler, okullar, fabrikalar ve hizmet sektörü gibi pek çok alanda faaliyet gösteren kurumlar, yapay zeka mühendislerine ihtiyaç duyacaktır. Yapay zeka mühendisi, yapay zekanın ne olduğundan, makine öğrenme algoritmaları çalışmalarının nasıl işlediğine dair bilgi sahibi olan kişilerdir. Bilgisayar mühendisleri, yazılım mühendisleri bu alanda çalışmalar içinde olan mühendisler arasında yer alır.

Yazımızda yapay zeka mühendisi nedir? Yapay zeka mühendisi ne iş yapar? Yapay zeka mühendisi olmak için hangi şartlar aranır? Gibi sorularınıza yanıt aradık.

Yapay Zeka Mühendisi Nedir?

Teknolojinin her geçen gün şaşırtmaya devam ettiği günümüzde, sadece elektronik cihazlarda değil meslek gruplarında da karşımıza yenilikler sunuyor. Yapay zeka, son yıllarda yaşamımızın içine; önce filmlerde, sonra kullandığımız cihazlarla girmeye başladı. Yapay zekanın ortaya çıkardığı iş kollarından biri de yapay zeka mühendisliğidir. Makinelerin insan beyni gibi çalışması için programlama yapan, makine öğrenme algoritmalarını tasarlayan ve bu alanda gerekli tüm çalışmalardan sorumlu olan kişilere yapay zeka mühendisi denir. Makineleri mantıklı ve verimli olacak şekilde hareket etmelerini sağlamak amacıyla programlayan yapay zeka mühendisleri, genellikle yazılım firmalarında çalışmalarını sürdürür.

Ayrıca gelecek yıllarda; hastanelerde, fabrikalarda ve hizmet sektöründe olmaları da planlanmaktadır. Yapay zeka mühendisi olarak kariyer planı yapmanın en önemli şartı üniversitelerin yapay zeka mühendisliği bölümlerinden mezun olmaktır. Bunun yanında üniversitelerde yer alan bilgisayar mühendisliği ya da yazılım mühendisliği bölümlerinden mezun olan mühendisler de yapay zeka alanında kendilerini geliştirebilir ve bu alanda çalışmalar içinde olabilir. Yapay zeka mühendisi olmak için bu alanla ilgili bölümlerden lisans mezunu olma dışında, iş verenler bazı önemli nitelikler de aramaktadır. Bu nitelikler nelerdir, inceleyelim.

 • Uzun süre konsantrasyon sağlayabilmeli ve analitik düşünce becerisi sergileyebilmelidir.

 • Sayısal derslerle özellikle matematik dersiyle ilgili olmalıdır.

 • Bilgisayar ve yazılım ile yakından ilgili olmalıdır.

 • Ekip çalışması içinde uyumlu olmalı ve insan ilişkilerinde başarılı olması beklenir.

 • Yaratıcılık becerici sergilemeli ve eleştirel düşünme becerisine sahip olması gerekir.

 • Mesleki yenilikleri öğrenmeye istekli olmalı özellikle teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip etmelidir.

 • Disiplinli, titiz ve dikkatli olmaları önemlidir.

 • Erkek adayların askeri yükümlülüğünü tamamlamış olması tercih edilir.

Yapay Zeka Mühendisi Ne İş Yapar?

İnsan davranışlarını anlama, problem çözme ve karar verme süreçlerini yakından analiz eden yapay zeka mühendisleri oldukça çeşitli görevlere sahiptir. Karşılaşabilecek çeşitli sorunlar karşısında makinelerin çalışması, karar vermeleri ve sistemlerin organizasyonu üzerine çalışmalar yürütür. Yapay zeka mühendislerinin temel görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Veri mühendisleri, kurum yöneticileri ve uzmanlar arasında koordinasyonu sağlamaktan sorumludur.

 • Veri bilimi takımının kullanılmakta olduğu altyapıyı otomatik bir düzene oturtmaktan sorumludur.

 • Makine öğrenme modelleri ile diğer uygulayıcıların kolaylıkla erişim sağlamaları ve kullanabilecekleri şekilde düzenlenmesini sağlar.

 • Yapay zeka modellerini test eder ve çalıştırır.

 • Makine öğrenmesini faydalı hale getirmek ve süreçlerin otomatik bir hâl almasını sağlamak temel sorumlulukları arasında yer alır.

Yapay Zeka Mühendisi Maaşları

Yapay zeka mühendisliği ilk olarak dünyada, son dönemde de ülkemizde sıkça karşımıza çıkan bir kavram halini aldı. Yapay zeka mühendisliği iş alanı, yazılım alanında hayata geçse de sadece yazılım şirketleriyle sınırlı değildir. Zamanla hastaneler, fabrikalar, hizmet sektörü gibi alanlar yapay zeka mühendisleri için iş alanı olarak karşımıza çıkacaktır. Yapay zeka mühendisi, bilgi sisteminin ya da bir problemin karmaşık modüllerle çözülmeye ihtiyaç duyduğu her noktada devreye girer. Dolayısı ile her geçen gün bu alanda faaliyet gösteren meslek mensuplarına olan ilgi büyük bir hızla artmaya devam ediyor.

Kişilerin aldıkları eğitimin yanında, kendilerini geliştirmeye açık olmaları, yabancı dil bilgileri, teknolojiye olan yatkınlıkları, inovatif düşünme becerileri kurumların adayları değerlendirmelerinde önemli bir rol oynuyor. Yapay zeka mühendisi ne kadar maaş kazanır, inceleyelim.

 • Oldukça yüksek maaş geliri elde eden yapay zeka mühendisleri yurtdışında ortalama 300 bin dolar kazanmaktadır. Deneyimli bir mühendisin maaşı ise yıllık 1 milyon doları geçmektedir.

 • Ülkemizde çalışmaya yeni başlamış bir zeka mühendisi ortalama yıllık 80 bin ile 120 bin Türk Lirası kazanırken deneyimli bir mühendis yıllık 600-700 bin Türk Lirası kazanabilmektedir.

Yapay Zeka Mühendisi Nasıl Olunur?

Yapay zeka mühendisliği bölümü 2019-2020 eğitim döneminde yepyeni bir eğitim seçeneği olarak hayatımıza girdi. Yapay zeka mühendisliği; Hacettepe Ünivesitesi’nde 30 Kontenjan açtı. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde ise sadece 10 kontenjan ile sınırlı. Yapay zeka mühendisliği bölümü, Hacettepe Üniversitesi’nde ilk sene bilgisayar mühendisliği bölümüyle benzer bir yapıya sahiptir. İkinci seneden itibaren bu derslere ek olarak yapay zeka temel bilgileri ve makine öğrenimi ile ilgili detaylar devreye girer. Eğitimin son senesinde ise bu bölüm tamamen yapay zekaya odaklanır.

Özet olarak, ilk 2 sene bilgisayar mühendisliği dersleri ağırlıklıyken son 2 sene yapay zeka alanına odaklı eğitim verilmektedir. Yapay zeka mühendisliği bölümü dışında üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan kişiler, ardından bazı bilgilere sahip olmak için sertifika programlarına katılabilir. Yapay zeka mühendisliği konusunda kendilerini geliştirme imkanına sahiptir. Yapay zeka mühendisi olmak için bazı eğitimlere katılmanız gerekir. Almanız eğitimler aşağıdaki gibidir.

 • Makine öğrenme algoritmaları,

 • Yazılım üretim döngüsü,

 • Veri girişi kurulumu,

 • Veri madenciliği ve örüntü eşleme, gibi konular yer almaktadır.

yapay zeka yapay zeka mühendisi bilgisayar mühendisi yazılım mühendisi teknoloji yapay zeka mühendisi nedir yapay zeka mühendisi ne iş yapar yapay zeka mühendisi maaşları yapay zeka mühendisi nasıl olunur
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Yapay Zeka Luna İle Tanışın
Teknoloji

Yapay Zeka Luna İle Tanışın

19 Şubat 2020
Yapay Zeka Film Önerileri
Kişisel Gelişim

Yapay Zeka Film Önerileri

30 Aralık 2019
Yapay Zeka
Teknoloji

Yapay Zeka ve Tarihi

30 Kasım 2020
Robotik Kodlama Eğitimi
5
(4)

Robotik Kodlama Eğitimi

5 Konu30 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
500160
Arduino Eğitimi
5
(4)

Arduino Eğitimi

19 Konu5 Saat
Erkan VarolErkan Varol
15969
Scratch Eğitimi
5
(3)

Scratch Eğitimi

28 Konu5 Saat
Erkan VarolErkan Varol
14089
Python Eğitimi
4.9
(65)

Python Eğitimi

10 Konu5 Saat