AnasayfaBlogStres Yönetiminin Önemi
Stres Yönetimi

Stres Yönetiminin Önemi

22 Mayıs 2019
Stres Yönetiminin Önemi

Günümüzde neredeyse her anımız stres ile baş etmekle geçiyor. İzlediğimiz bir haber bile strese girmemize yol açabiliyor. Hayatımızda yer alan hemen hemen her konuda endişe etme durumumuz söz konusu olduğunda kendimizi çoğunlukla stresli hissederiz.

Stres yönetimi nedir? Stresle nasıl başa çıkılır? Dilerseniz bu detaylara göz atalım.

Stresin Etkileri

Stresli hissettiğimizde stresi yönetmekten çok stresin kölesi oluruz. Oysa ki, derin bir nefes alıp strese sebep olan nedeni nasıl yoluna koyabileceğimize bakmalıyız. 

Tabi ki stresin etkisi altındayken stresten nasıl kurtulabileceğimizi düşünmek pek aklımıza gelmez. Fakat bu süre zarfında stres bütün hücrelerimizi etkiler. 

Stres duygusal olduğu kadar fiziksel olarak da insanı yorar. Stres için önlem alınmazsa ciddi sorunlara yol açabilir.

Stresin zihinsel ve fiziksel bize olan etkilerine bir göz atalım,

  • Pozitif düşünmemizi engeller ve karar vermede güçlük çekeriz.

  • Sinirlerimiz gerilebilir ve kendimizi yalnız hissedebiliriz.

  • Konsantrasyon güçlüğü yapar.

  • Mutsuzluk ve depresyon bozukluğuna yol açar.

  • Kronik baş/kas ağrısı ve mide bulantısı

  • Baş dönmesi, çarpıntı ve nefes darlığı 

  • Yemek yeme bozukluğu

  • Uyku düzensizliği ve tırnak yeme 

Stresle Nasıl Başa Çıkarız?

İlk olarak stresi bizim yarattığımızı kabul ederek başlayabiliriz. Stres insanlara ve olaylara yüklediğimiz anlam ve duygulardan dolayı oluşur. Bunun için farklı bir bakış açışı geliştirebiliriz.

En önemli ikinci sorun duygularımızı bastırmak. Her zaman daha açık ve net olmalı ve istemediğimiz şeyleri doğru bir şekilde ifade edip içimize atmamalıyız. 

Nerede yanlış yaptığınızı fark etmek için bir günlük tutmak kesinlikle ideal bir yöntemdir.

Yeme Alışkanlıklarımızı düzenlemek stresi yönetmemizde oldukça etkilidir. Hormonlu gıdalar yerine özellikle doğal ve organik beslenmeye dikkat etmeliyiz.

Uykunuzu düzene sokarak stresi yönetmeniz çok kolaylaşır. Stres yaratan zararlı etkiler uykuyu tam alamadığımızda olan belirtilerle hemen hemen aynıdır. Bu yüzden günde 8 saatten az uyumayın.

En etkili yöntem ise egzersiz yapmak ve bir hobi edinmektir. Sporu sevmeseniz bile en azından günde 30 dakikalık bir yürüyüş kesinlikle kendinizi daha iyi hissettirecektir.

Hobi olarak kitap okuyabilir, müzik aletleri çalabilir veya film seyredebilirsiniz. Her insanın farklı özellikleri ve farklı zevkleri var, sevdiğiniz bir işle meşgul olup sadece ona odaklanmak stresi hafifletir.

Kısa Bir Deneyim

Genel yapım gereği ben çok kaygılı bir insanım ve her an stres içerisindeyim. Anı yaşamaktan çok ''Dün neden böyle oldu?'', ''Yarın ne olacak?'' gibi sorular yüzünden kendimi daha fazla strese sokmakta üstünüm. 

Stresi hiçbir zaman yönetmeye çalışmadım. Stresi her an yaşıyor üzerinde düşünmüyordum. Bu böyle devam ettikçe stres hayatımı esir aldı ve bende anksiyete bozukluğuna neden oldu. 

Artık ne mi yapıyorum? Dün neden böyle oldu demek yerine dün olan olumlu şeyleri kabul edip bugünüme bakıyorum. Yarın ne olacak yerine yarını bekliyor ve yarını yaşıyorum.

Bu sadece gelecek ya da geçmiş kaygısıyla ilgili bir durum değil. İşyerinizdeki veya okulunuzdaki bir problem, ailenizle veya arkadaşlarınızla yaşadığınız bir tartışma da kolaylıkla sizi strese sokabiliyor.

Önceliğimiz stressiz bir yaşam için anlayışlı olmak. 

Stresi hemen yönetmeye başlamak kolay değil alışkanlıklardan kolay vazgeçilmiyor. Herkesin yeniliğe açık bir yapısı yok fakat belli bir zaman sonra düşünce yapımızı/tarzımızı ve alışkanlıklarımızı biraz olsun değiştirerek çok kolay stresten kurtulabiliriz.

Bu yöntemlerle stresi yönetmek zor değil yeter ki strese teslim olmayın ve huzurlu yaşayın. Stres ile başa çıkmanın diğer yolu da online eğitimler kapsamında Stres Yönetimi Eğitimi almak.

Yazar: Tuğçe Zeynep Okuşluk

stres stres yönetimi stresin etkileri stresle nasıl başa çıkarız online eğitimler
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Stres Yönetimi İçin 4 İpucu
Stres Yönetimi

Stres Yönetimi İçin 4 İpucu

04 Kasım 2015
Stres Yönetimi ve Bilişsel Terapi
Stres Yönetimi

Stres Yönetimi ve Bilişsel Terapi

10 Şubat 2021
Stres ve Yaşlanma Karşıtı 5 Sır
Stres Yönetimi

Stres ve Yaşlanma Karşıtı 5 Sır

12 Kasım 2019
Stres Yönetimi Eğitimi
4.5
(21)

Stres Yönetimi Eğitimi

6 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
500209
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
755259