AnasayfaBlogBlog Yazmak Nedir? Neden Blog Yazarız?
Blog Yazmak

Blog Yazmak Nedir? Neden Blog Yazarız?

31 Ekim 2020
Blog Yazmak Nedir? Neden Blog Yazarız?

İlk internet çağlarından bugüne kadar pek çok alanda teknolojik gelişmeler yaşandı. İnsanlar artık evlerinde, bilgisayar başında deneyimlerini ve tecrübelerini paylaşarak hem kendilerini geliştirip hem de gelir elde etmeye başlamıştır.

Blog Nedir?

Blog, insanların tecrübelerini, öğrendiklerini ve yaşadıklarını paylaşmak amacıyla açılan bir web tabanlı sistemdir. 

Neden Blog Yazarız?

Zorlaşan hayat şartları ve şehir yaşantısı insanları kendilerine yepyeni bir alanlar yaratmaya itmektedir. Zorlu geçen bir iş gününün ardından kendinizi blog yazarak deşarj edebilirsiniz. İlk bakışta blog yazmak kolay bir meslek gibi görünse de aslında doğru bir iş ortaya çıkarabilmeniz için birçok bileşene sahip olmanız gerekir.  

İnternetin yükseldiği ilk zamanlar insanlar bildikleri konuları paylaşarak sanal günlükler tutarlardı. Fakat blog yazmak yani bloggerlık şu anki konumunda değildi. Dijital çağ devriminin gelmesiyle bloggerlık popülerleşti ve bir meslek haline geldi. Peki, blog yazmak için yapılması gerekenler neler?

Konu Seçimi Çok Önemli 

Yazılacak konu mutlaka dikkat çekmelidir. Önemli ve genel bir giriş yapmalısınız. Vurucu başlık gerek. Kitleler ilk olarak başlıklara dikkat eder. Yazılanın okuyanı içine alması ve anlaşılır bir dilde olması lazım. Okuyucuyu sıkmadan ve abartmadan blog yazmak şart. Kafanızda bir plan yapmanız gerekir. Yazılacakları kurgulamalısınız. Hatta bir şema oluşturmalısınız.

Araştırma Yapmak

Kendi deneyimlerinizi araştırarak daha çok bilgi sahibi olarak daha iyi bloglar ortaya çıkarabilirsiniz. Bu sizin işinizi kolaylaştırır. En basiti başka blog yazılarından sizin gibi deneyim sahibi olan insanlardan konunuzla ilgili bilgi veren internet sitelerinden bir araştırma yapın.

Link Verin ve Özgün Yazın

Konuyla ilgili farklı siteleri örnek olarak gösterebilirsiniz. Reklam verebilirsiniz. Ortak bir iş yapabilirsiniz. Tekrara düşmeyin ve kopya yapmayın. Kopya blog yazmak okuyucuyu sıkar. Burasıda mı aynı bilgiyi veriyor demesine sebep olursunuz. Yazdıklarınızı mutlaka kontrol edin. Sizinle aynı fikirde olan insanlar olabilir. Farkına varmadan kopya blog yazısı haline dönüşmesin. 

SEO Uyumlu Olmalı

Uzun ce sıkıcı cümleler, imla kurallarından uzak yazılar da okuyanı rahatsız eder. Arama motorlarında öne çıkmanın yolu SEO kurallarına uygunluktan geçer. O yüzden başlık etiketleri, anahtar kelime kullanımı gibi teknikleri bilmeniz yazınızı öne çıkaracaktır.

SEO ''Arama Motoru Optimizasyonu'' tekniği ile yazınız arama motorlarında ilk sıralarda gözükecektir. SEO eğitiminiz veya bununla ilgili bir bilginiz yoksa iienstitu.com’dan mutlaka almalısınız. 

Ne Tür Konular Seçmek Gerek?

Blog yazmak için birçok konu var. Örneğin gezi yazıları olabilir. Gezdiğiniz yerleri paylaşabilirsiniz. Gezdiğiniz yerlerde yaşadıklarınızı yazabilirsiniz. Oranın kültüründen bahsedebilirsiniz. Yemek üzerine blog yazabilirsiniz. Gastronomi bölümü mezunuysanız bu sizin için daha kolay olur. Müzikle ilgileniyorsanız bir müzik bloğu açabilirsiniz. Hatta müzik dersleri adına ek bir gelir elde edebilirsiniz. Enstrümanları tanıtabilir, tarihinden bahsedebilirsiniz. 

Blog Yazarak Gelir Elde Edilir Mi?

Blog yazıları içerik yani paylaştığınız yazılardır. Şirketler yazdığınız yazıyı görüp okuyunca size reklam verebilir ya da siz firmalar adına blog yazıları yazabilir hatta blog sayfaları açabilirsiniz. Fakat bir firma adına blog sayfası açarsanız firma sizden yazı yazmadan sayfayı teslim alabilir. Ya da yazı yazmanızı veya paylaşımları sizin yapmanızı isteyebilir. 

Blog Sayfası Açmak 

Blog yazmak sadece yazı üzerine değildir. Yazının arasında veya yanında fotoğraf ya da video paylaşımı yapabilirsiniz. Blog sayfası için en kolayı mail üzerinden açmak. Onu da yapmak için ilk önce bloğunuzu kapsayan bir mail açmalısınız. 

Mail adresi aldıktan sonra Google sitesinin üst kısmında bulunan Google uygulamaları bölümüne girip “daha fazlası” kısmına tıklayınca Blogger uygulaması karşınıza çıkıyor. Oradan kendinize bir blog sayfası açabilirsiniz. İşinizi daha profesyonel hale getirmek istiyorsanız blog yazmak ve kaliteli bir blogger olmak için online eğitimler alabilirsiniz. 

Blog yazmak için gerekli eğitimler neler?

Blog yazarlığı ve SEO eğitimlerinin yanı sıra eğitiminin yanı sıra Wordpress eğitimi ve içerik editörlüğü programları da bu işi yapmayı düşünenler için doğru seçenekler arasındadır. İstanbul İşletme Enstitüsü bu eğitimler için sizleri bekliyor. Eğitim sonrası artık hazırsanız bloğunuzu açabilir ve yazılarınızı paylaşabilirsiniz. 

Yazar: Celile İpek Dağdelen

blog yazarlığı blog yazmakiçerik editörlüğü online eğitimler wordpress eğitimi
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kişisel Gelişim ve Blog
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim ve Blog

01 Mayıs 2018
Senaryo Yazımına Dair
Nasıl Yapılır?

Senaryo Yazımına Dair

29 Ocak 2021
Uyarlama Senaryolar
Kişisel Gelişim

Dünyadaki Uyarlama Senaryolar

19 Şubat 2021
Nitel Araştırma Eğitimi
5
(12)

Nitel Araştırma Eğitimi

14 Konu9 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
775209
Kısa Film Yapımı
5
(4)

Kısa Film Yapımı

14 Konu15 Saat
Blog Yazarlığı Eğitimi
4.5
(87)

Blog Yazarlığı Eğitimi

9 Konu5 Saat
Bilal ŞentürkBilal Şentürk
755229