AnasayfaBlogSosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılmalı?
Sosyal Medya

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılmalı?

03 Ekim 2019
Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılmalı?

İçinde bulunduğumuz dijital çağda artık küçük veya büyük tüm işletmeler hedef kitleleriyle iletişim kurmak, markalarını tanıtmak ve 7/24 ulaşılabilir olmak için sosyal medya mecralarında doğru bir sosyal medya yönetimi yapmak ve aktif olmak zorundalar. Günümüzde sosyal medya kullanımı konusunda başarılı olabilmek için öncelikle sosyal medyanın ne olduğu iyice bilmek gerekiyor. 

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medya içeriklere bağlı olarak yönlenen ve kullanıcıların etkileşimleri ile gündemini belirleyen bir mecra olarak tanımlanır. Her kurumun ve kişinin sosyal medyadan beklentisi farklıdır. Bu yüzden kurumların ve kişilerin beklentilerine göre sosyal medya hesaplarına yön vermek ve bunlara uygun mecralar seçmek gerekir.

Sosyal Medya Nasıl Yönetilmeli?

Sosyal medya yönetimi çok önemli bir konu. İyi yönetmek istiyorsanız öncelikle markanıza, hedeflerinize ve hedef kitlenize uygun içerik hazırlamaya dikkat etmelisiniz ve düzenli bir içerik planı oluşturmalısınız. İçerik yazarken seçtiğiniz kelimelerin kurduğunuz cümlelerin hedef kitleye uygun olması gerekir. 

Bunun için de öncelikle hedef kitlenizi tanımanız gerekir. Hedef kitlenizi tanıdıktan sonra hedef kitleyi harekete geçirecek “hemen, yeni, şimdi” gibi kelimelerin kullanılması dikkat çekmek açısından önemlidir. Ayrıca girilen içerik metinlerinizin “kısa, net ve anlaşılır” olmalır çünkü genelde uzun ve karışık görünen yazıları hedef kitle okumak istemez ve bu durumda mesaj alıcıya ulaşmamış olur. O zaman da sosyal medya doğru kullanılmamış olur ve beklentilerinizi karşılamaz. Düzgün içerik yazmak ve üretmek için ücretsiz online eğitim alabilirsiniz. 

Görsel Ve Yazı

Dikkat edilmesi gereken diğer bir unsur ise görsel ve görsel yazısıdır. Eğer görsel çekici ve göze hitap eden bir görsel ise hedef kitlenin dikkatini çekecektir ve böylece hedef kitle içerik metnini okumak isteyecektir. Peki, bu durumu nasıl sağlamak hedef kitleyi harekete geçirmek için neler yapmanız gerekiyor? 

Öncelikle görselinizin içerik metnini özetlemesi özetleyen, anlamlı ve göze hitap eden bir görsel olması gerekiyor. Görsel metniniz ise kısa, çarpıcı ve net cümlelerden oluşması gerekiyor. Sosyal medya içeriklerinize özenip dikkat ettiğiniz zaman hedef kitlenizin sizi aktif olarak takip etmeye başladığını fark edeceksiniz. 

İçeriğe Kitleyi Yönlendirmek

İşte hedef kitlenizi içeriğinize yönlendirmek hem kendinizin hem de onların beklentileriniz karşılamak bu kadar basit. Fakat hala ben bunu yapamam, yeterli değilim gibi düşünceleriniz varsa doğru bir sosyal medya ajansı ile çalışarak endişelerinizden kurtulabilirsiniz.

Sosyal medya yönetimi hangi mecralarda yapılmalı?

Sosyal medya yönetimi Facebook, Twitter, Instagram gibi platformlarda yapılabilir fakat bazen kaynaklar ve zaman bunun için yeterli olmayabilir. Bu nedenden dolayı yaptığınız işe veya kendinize uygun mecralar seçmeli ve o mecralara odaklanmalısınız. 

Odaklandığınız mecralarda hedef kitlenizle sürekli iletişimde olmalı ve geri dönüşlerini dikkate almalısınız her hafta markanızla ilgili haberler vermeli ve takipçilerinizi bilgilendirmelisiniz, duyurularınızı ve gönderilerinizi farklı anlatımlar ile tekrarlamalısınız. Böylece sosyal medyadaki varlığınız korunmuş olacak ve hedef kitleniz sizden kopmayacaktır. Tabii bu süreci sağladıktan sonra yapmanız gereken çok önemli bir adım daha var o da sosyal medya raporu hazırlamak. 

Sosyal Medya Raporu Neden Hazırlanmalı?

İyi analiz edilerek hazırlanmış detaylı bir aylık/haftalık sosyal medya raporu, sosyal medya yönetiminizin geri dönüşü hakkında bilgi almanızı sağlayacaktır. Böylece stratejiniz doğru mu ilerliyor? Neleri değiştirmelisiniz? gibi soruların cevaplarını bulacaksınız. 

Yani bu sayede sosyal medyada ne yaptığınızın farkında olacaksınız ve doğru, etkili ve daha sağlam bir şekilde sosyal medyadaki yolunuzda ilerlemeye devam edeceksiniz. Bu yüzden sosyal medya yönetiminin en önemli parçalarından biri olan sosyal medya raporu hazırlama kısmını sakın atlamayın. 

Sosyal medya üzerine eğitim var mı?

Konu ile ilgili ders sonunda sertifika sağlayan İstanbul İşletme Enstitüsü online eğitimler kapsamında Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi de almak mümkün. 

Yazar: Büşra Nur Akarsu

sosyal medya yönetimi sosyal medya sosyal medya uzmanlığı sosyal medya raporu online eğitimler
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
180119
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
200119